fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 22.03.2021 по 29.03.2021 р

In: Дайджести новин законодавства і практики 30 Mar 2021 Tags:

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  22.03.2021 по 29.03.2021 р.

В Україні діють нові карантинні обмеження В Україні діють нові карантинні обмеження 

22 березня 2021 р. Кабмін оновив перелік карантинних заходів. Документом встановлено наступне:

  1. Додаткові обмеження для “червоної зони”

На таких територіях також забороняється:

діяльність ринків, крім продовольчих;

проведення планових госпіталізацій (крім пологів, допомоги вагітним, пацієнтам з онкологічними та пульмонологічними захворюваннями, паліативної допомоги, третинної медичної допомоги, невідкладних заходів з госпіталізації);

робота підвісних канатних доріг;

перебування на територіях загального користування (зокрема, парки, сади, сквери та майданчики, майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища;інші території загального користування; прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору) без вдягнутих масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Проте в МОЗ зробили уточнення щодо цієї заборони – носіння масок є обов’язковим у закладах охорони здоров’я та освіти, підземних переходах, зупинках громадського транспорту та інших територіях загального користування за неможливості дотримання фізичної дистанції не менше як 1 метра.

  1. Правила в’їзду в Україну

Для в’їзду в Україну іноземцю потрібно мати ПЛР-тест з негативним результатом (тест має бути проведено не більш як за 72 години до перетину державного кордону).

Громадяни України також при в’їзді на територію України мають надати негативний результат тестування методом ПЛР (тест має бути проведено не більш як за 48 годин). У разі відсутності такого тесту  необхідно піти на самоізоляцію та встановити й активувати мобільний додаток системи “Вдома” В іншому випадку така особа підлягає обсервації.

  1. Також оновлено критерії для встановлення на певній території з “помаранчевого” рівня епідемічної небезпеки і можливості визначення  додаткових обмежувальних протиепідемічні заходів органами місцевого самоврядування.

При цьому, рішення щодо карантинних обмежень в частині транспортних перевезень прийматимуть регіональні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій у кожній області.

Постанова КМУ від 22 березня 2021 р. № 230 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236”


Як підготуватись до візиту Держпродспоживслужби?Як підготуватись до візиту Держпродспоживслужби?

У Державній регуляторній службі України пояснили, що потрібно врахувати при підготовці до перевірки інспекторами з Держпродспоживслужби.

Зокрема, потрібно зробити такі підготовчі дії:

  1. Відслідковувати наявність включення до плану перевірок (комплексний або план органу).
  2. Ознайомитись з уніфікованими формами актів, які повинні затвердити органи контролю.
  3. Знати:

до якої групи ризику відноситься суб’єкт господарювання;

які документи повинен мати контролер і як вони оформлюються;

періодичність і терміни проведення перевірок;

права суб’єкта господарювання під час перевірки.

  1. Мати журнал реєстрації перевірок та апаратуру для відеофіксації проведення перевірки.

Контролюючий орган, у свою чергу, для дотримання порядку проведення перевірки повинен підготувати та діяти на підставі наступних документів:

  1. Довгостроковий та річний план перевірок. Такий план публікується на сайті Держпродспоживслужби до 1 грудня року, що передує плановому. У річному плані не встановлюються строки початку перевірок, тільки періодичність їхнього проведення.
  2. Форми актів, складених за результатами проведення перевірки (Накази Мінагрополітики від 08.08.2019 № 447 та № 446).
  3. Попереднє письмове повідомлення суб’єкта господарювання про проведення перевірки (тільки у випадку аудиту (не пізніш, як за три дні до дня здійснення аудиту).
  4. Ознайомити оператора ринку з підставами для проведення заходу контролю з наданням копій документів та запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (у разі надання такого журналу оператором ринку).

Щодо строків та періодичності проведення перевірок:

Галузевим законодавством не встановлена тривалість проведення перевірок, але Законом встановлено, що строк здійснення планової перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів мікро- та малого підприємництва – 5 робочих днів.

Періодичність проведення перевірок описана в постанові КМУ від 31.10.2018 № 896  з урахуванням ризикоорієнтованого підходу.

У той же час позапланові перевірки відбуваються з такими особливостями:

  1. Проводяться виключно на визначених законом підставах (ч.1 статті 6 Закону та ч.4 статті 18 Закону про харчові продукти).
  2. Якщо перевірка відбувається за зверненням фізичної особи, тоді  необхідність її проведення не потрібно погоджувати з ЦОВВ, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю) (Держпродспоживслужби).
  3. Коло питань перевірки теж обмежене – лише ті, які стали підставою для проведення перевірки.
  4. При проведенні такої перевірки інспектор обов’язково повинен надати для ознайомлення копію відповідного посвідчення (направлення) на проведення перевірки та здійснити запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (у разі надання такого журналу оператором ринку).
  5. Строки проведення перевірки.

Законом передбачено, що строк здійснення позапланової перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва – 2 робочих днів.

Куди можна оскаржувати результати перевірки?

  1. До Державної регуляторної служби або суду – у випадку порушення контролюючим органом строків та процедурних норм, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
  2. До центрального органу виконавчої влади, що формує політику у сфері безпечності та окремих показниках якості харчових продуктів (Держпродспоживслужби), або до суду – у випадку порушення контролюючим органом вимог Закону України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин».

За матеріалами офіційного вебсайту Державної регуляторної служби України


Чи виплатять лікарняні на підставі довідки?Чи виплатять лікарняні на підставі довідки?

В Україні почастішали випадки видачі довідок замість листків непрацездатності встановленої форми. Це зумовлено невчасним забезпеченням МОЗ закладів охорони здоров’я області належною кількістю бланків листків непрацездатності.  

Тому виникає питання – чи можливо виплатити лікарняний, якщо працівник надав лише довідку?

Відповідно до п. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом – копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.

Отже, довідка не є підставою для надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду. Довідки, що видаються в закладах охорони здоров’я, тільки підтверджують факт тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів, тобто відсутність працівника на роботі з поважної причини.

Видача довідок про тимчасову непрацездатність проводиться тільки тими лікувально-профілактичними закладами, у яких повністю використані бланки листків непрацездатності і тільки на період до їх виготовлення.

Як поміняти довідку на листок непрацездатності?

Після отримання бланків листків непрацездатності обмін довідки про тимчасову непрацездатність на листок непрацездатності встановленого зразка проводиться посадовими  особами закладу охорони здоров’я (лікуючим лікарем, завідуючим відділення, головою ЛКК) з урахуванням вимог п.2.2 та п.2.9 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян із обов’язковим зазначенням у журналі реєстрації листків непрацездатності (ф. № 036/о) номеру листка непрацездатності та дати обміну.

Порядок обміну довідки про тимчасову непрацездатність на листок непрацездатності врегульований спільним листом Міністерства охорони здоров’я та Фонду від 23.10.2006 № 01-06-2125. При обміні довідки на листок на бланку листка в правому верхньому куті  вказується: «Замість довідки від____№___» та запис у графі «Звільнення від роботи» у листку непрацездатності проводиться одним рядком. Дата видачі листка непрацездатності має збігатися з датою обміну довідки на листок.

Оригінал довідки після проведеної заміни зберігається у голови ЛКК закладу охорони здоров’я протягом 3 років.

За матеріалами офіційного вебсайту Управління ФСС у Вінницькій області


Як ФОПу повідомляти про відпустку та лікарняний?Як ФОПу повідомляти про відпустку та лікарняний?

У ДПС надали відповідні роз’яснення.

Законодавством встановлено звільнення від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів. Це правило поширюється на ФОП-єдиноподатників 1 і 2 груп, які не використовують працю найманих осіб.

Інформацію про період щорічної відпустки і терміни втрати працездатності потрібно подавати за заявою у довільній формі і з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності (п. п. 298.3.2 п. 298.3 ст. 298 ПКУ).

Заяву про відпустку ФОП подає до початку відпустки, щоб не порушити терміни сплати авансових платежів. 

Заяву щодо терміну втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності доцільно подавати одразу після закінчення лікарняного.

При цьому, ФОП може відкликати заяву щодо періоду щорічної відпустки до її початку та скористатися правом на звільнення від сплати єдиного податку за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Тернопільській області.


В яких випадках можна відмовити податківцям  в допуску до перевірки?В яких випадках можна відмовити податківцям в допуску до перевірки?

У ДПС нагадали, як відбувається допуск суб’єктом господарювання інспекторів до проведення перевірок.

Відповідні правила містяться в ст. 81 Податкового кодексу України.

Зокрема, для того, щоб перевіряючі мали право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки повинні бути дотримані умови:

– наявність підстави для проведення перевірки. Такі підстави визначені в ПКУ; 

– пред’явлення інспектором або надіслання (у деяких випадках) таких документів:

  1. направлення на проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – платника податку, який перевіряється) або об’єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
  2. копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб’єкта (прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи – платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці – адреса об’єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
  3. службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Без дотримання цих умов процедура перевірки не відповідає законодавству, а, отже, в суб’єкта господарювання є підстави  для недопуску перевіряючих.

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Сумській області

Підбірку підгoтувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X