fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 21.06.2023 по 28.06.2023 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 29 Jun 2023 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 21.06.2023 по 28.06.2023 р.

 

30.06.2023 р. останній день карантину в Україні

30.06.2023 р. останній день карантину в Україні

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль підтвердив, що з 1 липня в Україні скасовують карантин та режим надзвичайної ситуації через пандемію COVID-19, який розпочався у березні 2020 року.

Нагадуємо, що у зв’язку з дією карантину діяли спеціальні правила, в т.ч. можливість працівників працювати дистанційно або надання відпустки без збереження зарплати. Тому у разі потреби  слід подбати про оформлення відповідних документів.

 

За матеріалами офіційної сторінки Міністерства охорони здоров’я України у Facebook

 


Відтепер можна зареєструвати права на майбутні об'єкти нерухомості

Відтепер можна зареєструвати права на майбутні об’єкти нерухомості

В Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва (ЄДЕССБ) розпочав роботу сервіс, який дозволяє подавати документи для державної реєстрації речових прав на майбутні об’єкти нерухомості (квартири, гаражні бокси, інші житлові приміщення). 

Зареєструвати права можна на об’єкти, які знаходяться на етапі будівництва або будуть збудовані в майбутньому.

Реєстрацію відповідних речових прав здійснюватимуть замовники будівництва (забудовники).

Завдяки цьому рішенню громадяни зможуть ще до здачі об’єкта в експлуатацію зареєструвати свої речові права на житло шляхом безпосередньої купівлі нерухомості у замовника та перереєстрації речових прав.

Іншою перевагою механізму є те, що після реєстрації покупцем речових прав на майбутню квартиру забудовник не може без погодження з власником змінювати технічні характеристики квартири.

Наявність у замовника речових прав на нерухомість буде чітким доказом, що саме забудовник є власником об’єкту та першим продавцем нерухомості. Це дозволить уникнути проблеми подвійних продажів квартир, коли недобросовісні забудовники продавали одну і ту ж квартиру кільком покупцям.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України

 


В Україні діятиме Реєстр керівників платників податків - боржників

В Україні діятиме Реєстр керівників платників податків – боржників

Мінфін затвердив Порядок ведення Реєстру керівників платників податків – боржників, який набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Зокрема, в Реєстр вноситимуть інформацію про керівників юридичних осіб або постійних представництв нерезидентів, стосовно яких згідно з рішенням суду застосовано тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України у зв’язку із наявністю непогашеного податкового боргу у сумі та у строки, визначені п. 87.13 ст. 87 глави 9 розділу II ПКУ. Тобто у разі несплати протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги суми податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень.

Держателем та адміністратором Реєстру є ДПС.

Реєстр боржників наповнюється такими відомостями:

1) прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента – боржника (згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань);

2) реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента – боржника;

3) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента – боржника (у разі внесення інформації про особу до Єдиного державного демографічного реєстру);

4) код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або постійного представництва нерезидента;

5) найменування юридичної особи або постійного представництва нерезидента;

6) податковий номер та назва платника податків (у разі якщо податковий борг обліковується у відокремленого підрозділу юридичної особи);

7) дата та номер судового рішення, що набрало законної сили, яким встановлено тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України;

8) сума податкового боргу станом на дату прийняття судового рішення – зазначається сума податкового боргу згідно з рішенням суду;

9) дата початку дії тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України – зазначається дата набрання рішенням суду законної сили;

10) дата закінчення дії тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України – зазначається дата настання однієї з підстав для закінчення дії тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України, визначених пунктом 87.14 статті 87 глави 9 розділу II Кодексу;

11) сума податкового боргу станом на поточну дату – зазначається сума податкового боргу, що залишилася непогашеною станом на дату закінчення дії тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента – боржника;

12) підстава для закінчення дії тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України – зазначається одна з підстав для закінчення дії тимчасового обмеження у праві виїзду за межі України, визначених пунктом 87.14 статті 87 глави 9 розділу II Кодексу.

 

Наказ Міністерства фінансів України від 05.06.2023 № 290 “Про затвердження Порядку ведення Реєстру керівників платників податків – боржників”

 


Що може перевіряти Держпраці під час воєнного стану?

Що може перевіряти Держпраці під час воєнного стану?

У Держпраці надали відповідні роз’яснення.

На початку війни Кабінет Міністрів ухвалив рішення про припинення на період воєнного стану перевірок бізнесу, зокрема, з питань законодавства про працю та про охорону праці, щоб бізнес зміг адаптуватися до роботи в умовах війни.

З цього часу інспектори праці проводили інформаційні відвідування роботодавців і надавали консультаційну підтримку, однак не всі роботодавці дослухалися до їх порад.

До Держпраці звернулося понад 27 тисяч громадян стосовно різних порушень, зокрема, щодо неоформлення трудових відносин, невиплати заробітної плати, незаконного звільнення з роботи або призупинення дії трудових договорів. 

У зв’язку з цим, право проводити перевірки частково відновлене, але вони можуть проводитись виключно на підставі:

– звернення працівників про порушення їх трудових прав;

– доручення Прем’єр-міністра, зокрема, щодо дотримання строків виплати заробітної плати;

– в разі настання нещасного випадку на виробництві.

 У період війни інспектуванню підлягають лише:

  1. оформлення трудових відносин;
  2. законність припинення трудових договорів;
  3. дотримання вимог Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

У Держпраці звертають увагу, що під час воєнного стану в разі усунення роботодавцем виявлених порушень штрафи, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю, не застосовуються. Тобто, виявивши порушення, інспектор праці вручить роботодавцеві припис про їх усунення і встановить для цього строк. Якщо ж роботодавець проігнорує законні вимоги про усунення порушень, інспектор буде змушений вжити заходів щодо притягнення такого роботодавця до відповідальності за відмову від виконання вимог законодавства.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Південно-східному міжрегіональному управління Державної служби з питань праці

 


Чи можна перенести заплановану у графіку відпустку працівника?

Чи можна перенести заплановану у графіку відпустку працівника?

Роботодавець не має права перенести щорічну відпустку працівника, термін надання якої визначено графіком надання відпусток, на інший період без згоди працівника.

Перенесення щорічної відпустки за ініціативою роботодавця є винятком із загальних правил (ст. 80 КЗпП). В такому випадку, щорічна відпустка може бути перенесена на інший період:

– тільки за письмовою згодою працівника;

– за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником);

– у випадках, коли надання щорічної відпустки в раніше обумовлений період може несприятливо відбитися на нормальному ході роботи підприємства, установи, організації;

– за умови, що частина відпустки тривалістю не менше 24 календарних днів буде використана в поточному робочому році;

– основна частина щорічної відпустки становитиме не менше 14 календарних днів.

При цьому, згідно вимог частини 2 статті 12 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Північно-Східного міжрегіонального управління Держпраці

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X