fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 20.07.2023 по 28.07.2023 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 28 Jul 2023 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 20.07.2023 по 28.07.2023 р.

 

З 01.08.2023 р. скасовується пільга ЄП 2% 

З 01.08.2023 р. скасовується пільга ЄП 2% 

Прийнято та опубліковано відповідний закон (проєкт №8401), яким визначено:

  1. з 1 серпня 2023 р. скасовується 2% єдиний податок. Перехід з 2% ЄП відбуватиметься наступним чином:

– платник 2% ЄП матиме право подати заяву про відмову від застосування 2% ЄП та вказати, на яку систему оподаткування він бажає перейти;

– без подання такої заяви, а також якщо в заяві платник не вкаже бажану систему, платник 2% ЄП автоматично переводитиметься на систему, на якій перебував до обрання 2% ЄП;

  1. новостворені суб’єкти господарювання, які з дня державної реєстрації обрали 2% ЄП, автоматично вважатимуться платниками ЄП третьої групи зі ставкою 5%;
  2. відновлюються права і обов’язки платника ПДВ для тих суб’єктів, у кого реєстрація платником ПДВ була призупинена;
  3. надати платникам, які в 2023 р. перейшли з 2% ЄП на загальну систему, право перейти повторно в 2023 р. на спрощену систему за своїм вибором шляхом подання заяви. При цьому, в разі подання заяви до 01.09.2023 р., такий платник вважатиметься платником ЄП з 01.08.2023 р.;
  4. з 1 серпня частково скасовується чинний мораторій на проведення перевірок для підакцизних товарів (алкоголь, тютюн, паливо), грального бізнесу та фінансових послуг;
  5. проведення позапланових документальних перевірок платників податку здійснюватиметься за виключним переліком підстав, визначеним законом;
  6. відновлено застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства; правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  7. з 1 жовтня повертається відповідальність за порушення у сфері застосування РРО/ПРРО. Але звільняються від фінансової відповідальності суб’єкти господарювання за порушення у сфері ПРРО/РРО (окрім як під час торгівлі підакцизними товарами), якщо вони були вчиненні на прифронтових територіях (у тому числі територіях можливих бойових дій).

Також встановлюється зменшений розмір штрафних санкцій (25% та 50% вартості товару замість 100% і 150% відповідно) за незастосування РРО/ПРРО, невидачу розрахункового документу або видачу розрахункового документа на неповну суму покупки, що застосовуються до ФОП – платників єдиного податку (до закінчення воєнного стану, але не довше ніж до 1 серпня 2025 року);

  1. у разі сплати платником податків протягом 30 днів сум податків і зборів, донарахованих за результатами документальних перевірок, штрафні санкції не застосовуватимуться, а пеня не нараховуватиметься;
  2. «технічний борг» (який виник із 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року в електронному кабінеті) не враховуватимуть під час визначення можливості платника продовжувати перебування на спрощеній системі;
  3. збережено право добровільної сплати ЄП і ЄСВ для прифронтових територій (у тому числі територій можливих бойових дій);
  4. надано можливість ФОП-платникам ЄП без ПДВ вказувати в розрахункових документах назви товарів (послуг) за спрощеною формою;
  5. норму, що для передачі юридичними особами товарів для сил оборони не потребує затвердженого переліку КМУ.

За матеріалами вебсторінки Ярослава Железняка у Telegram

 

Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану” № 3219-IX від 30.06.2023 р.

 


В Україні продовжено воєнний стан та мобілізацію до 15 листопада

В Україні продовжено воєнний стан та мобілізацію до 15 листопада

Верховна Рада прийняла закони (проєкти № 9532 та № 9533), якими затверджуються Укази Президента про продовження воєнного стану та строку проведення загальної мобілізації.

Зокрема ними встановлено, що:

  1. строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб;
  2. строк проведення загальної мобілізації продовжити з 18 серпня 2023 року на 90 діб.

 

Проєкт Закону про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” № 9532 від 26.07.2023 р.

Проєкт Закону про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації” № 9533 від 26.07.2023 р.

 


Внесено зміни до Модельного статуту ТОВ

Внесено зміни до Модельного статуту ТОВ

Кабмін постановою виклав у новій редакції пункти 32, 37, 40 Модельного статуту ТОВ. Зокрема:

  1. У пункті 32 тепер зазначено, що загальні збори учасників можуть вирішувати будь-які питання діяльності Товариства, крім питань, віднесених до виключної компетенції інших органів Товариства. Згідно з попередньою редакцією, загальні збори учасників мали право приймати рішення з будь-яких питань діяльності Товариства, у тому числі тих, що віднесені до компетенції інших органів Товариства.
  2. У новій редакції пункту 37 тепер зазначено, що у разі смерті особи, яка діяла як одноосібний виконавчий орган (голова колегіального виконавчого органу) Товариства, набуття такою особою правового статусу зниклої безвісти за особливих обставин, виконувачем обов’язків до обрання в установленому порядку іншої особи стає заступник одноосібного виконавчого органу (член колегіального виконавчого органу, який є найстаршим за віком), якщо така посада відсутня або вакантна, — головний бухгалтер Товариства, якщо посада головного бухгалтера Товариства відсутня або вакантна, — працівник Товариства з найвищою заробітною платою, нарахованою за останній повний календарний місяць, що передує місяцю, в якому відповідна особа померла або набула правового статусу особи зниклої безвісти за особливих обставин. Якщо двом або більше працівникам Товариства за відповідний місяць нараховано однакову заробітну плату, виконувачем обов’язків стає той із них, який є найстаршим за віком.  

Якщо особа, на яку покладається виконання обов’язків одноосібного виконавчого органу (голови колегіального виконавчого органу) Товариства, відмовляється від виконання обов’язків за зазначеною посадою, виконувачем обов’язків одноосібного виконавчого органу (голови колегіального виконавчого органу) стає наступна за нею особа (відповідно до переліку осіб, визначених у цьому пункті), яка погодилася взяти на себе виконання відповідних обов’язків. Виконувач обов’язків зобов’язаний невідкладно повідомити учасникам Товариства про смерть особи, яка діяла як одноосібний виконавчий орган (голова колегіального виконавчого органу) Товариства, або набуття нею правового статусу особи зниклої безвісти за особливих обставин. 

  1. У п. 40 уточнено порядок визначення вартості значних правочинів та правочинів, щодо вчинення яких є заінтересованість. А саме вартість такого правочину визначатиметься відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності (раніше було станом на кінець попереднього кварталу). 

Оновлена редакція Модельного статуту ТОВ набула чинності 27 липня 2023 року.

 

Постанова КМУ від 25 квітня 2023 р. № 387 “Про внесення змін до Модельного статуту товариства з обмеженою відповідальністю”

 


З 21 лютого 2024 року юрособи зобов'язані зареєструватись в Єдиній судовій системі

З 21 лютого 2024 року юрособи зобов’язані зареєструватись в Єдиній судовій системі

Верховна Рада прийняла відповідний закон, який встановлює обов’язок реєстрації електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС) для всіх юридичних осіб. 

Якщо особа, яка зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, не виконала свого обов’язку, то її документи можуть бути повернуті або залишаться без руху або повертатися, не приймаючись до розгляду судом, залежно від виду процесуального документа. Сторона зможе направляти документи через ЄСІТС іншим учасникам справи, якщо вони мають електронний кабінет. 

Реєстрація учасників судового процесу в електронному кабінеті дозволяє судам повідомляти та викликати учасників у електронній формі, що дозволяє заощадити кошти та час, які зазвичай витрачаються на документообіг. 

 

Закон України від 07.02.2023 № 2911-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» 

 


Перелік територій бойових дій та ТОТ зазнав змін

Перелік територій бойових дій та ТОТ зазнав змін

Мінреінтеграції внесло зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Сам Перелік був затверджений у грудні 2022 року та періодично оновлюється. 

Його використовують при визначенні права на  отримання податкових пільг та виплат.

Оновлений перелік діє з 21 липня 2023 року.

 

Наказ Мінреінтеграції від 11.07.2023 р. № 197 “Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією”

 


На деяких територіях активних бойових дій будуть доступними держреєстри  

На деяких територіях активних бойових дій будуть доступними держреєстри  

Мінреінтеграції доповнило Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, окремим розділом – «Території активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси». 

Сюди увійшли Нікопольська та Марганецька територіальні громади Дніпропетровської області, Костянтинівська міська територіальна громада Донецької області, місто Очаків Очаківської міської територіальної громади Миколаївської області й території Бериславського, Каховського та Херсонського районів Херсонської області. 

Таким чином, на цих територіях дозволено діяльність користувачів реєстрів, а їхні мешканці отримають доступ до адміністративних послуг. 

 

Наказ Мінреінтеграції від 13.07.2023 р. № 199 “Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією”

 


З 1 січня 2026 року в Україні запрацює е-акциз

З 1 січня 2026 року в Україні запрацює е-акциз

Верховна Рада прийняла закон, яким вводиться з 1 січня 2026 року електронна марка акцизного податку. За словами Д. Гетьманцева, це дозволить:

  1. відстежувати рух алкоголю, тютюнових виробів, рідин для електронних сигарет від виробника/імпортера до кінцевого споживача;
  2. контролювати повноту і своєчасність сплати сум акцизного податку за такі товари;
  3. кожен громадянин зможе ідентифікувати продукцію та перевірити легальність походження товару.

Згідно з законом, вважатимуться немаркованими алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, у разі:

– відсутності нанесеного на кожну окрему одиницю пакування графічного елемента електронної марки акцизного податку та/або елементів, придатних для читання людиною у форматі перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора;

– відсутності в Електронній системі обігу даних про активацію електронної марки акцизного податку;

– наявності на окремій одиниці пакування графічного елемента електронної марки акцизного податку, яка відповідно до норм цього Кодексу вважається підробленою, погашеною або деактивованою;

– наявності на окремій одиниці пакування пошкодженого графічного елемента електронної марки акцизного податку, який не дозволяє зчитати (відсканувати) такий графічний елемент електронної марки акцизного податку, крім випадків, коли дані про таку електронну марку акцизного податку можуть бути підтверджені шляхом перевірки елементів, придатних для читання людиною у форматі перших дванадцяти символів унікального ідентифікатора, в Електронній системі обігу.

Не підлягають маркуванню:

– алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які призначені для реалізації на експорт. При цьому переміщення алкогольних напоїв, що спрямовуються виробниками на експорт, здійснюється під митним контролем із застосуванням заходів гарантування доставки;

– алкогольні напої з вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об’ємних одиниць;

– алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які ввозяться в Україну і розміщуються в митному режимі магазину безмитної торгівлі;

– еталонні (моніторингові) чи тестові зразки тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які не призначені для продажу вроздріб і ввозяться на митну територію України акредитованими випробувальними лабораторіями;

– тестові зразки алкогольних напоїв, які не призначені для оптового та/або роздрібного продажу і ввозяться для проведення досліджень чи випробувань, але не більше 3 літрів кожного виробу, а також зразки алкогольних напоїв, оформлені з дотриманням вимог законодавства, які передаються в межах митної території України відповідному органу з сертифікації з метою проведення сертифікації такої продукції;

– звичайні (неігристі) вина та зброджені напої, що класифікуються у товарній позиції 2204 (крім 2204 10, 2204 21 06 00, 2204 21 07 00, 2204 21 08 00, 2204 21 09 00, 2204 22 10 00, 2204 29 10 00) та у товарних підкатегоріях 2205 10 10 00, 2205 90 10 00, 2206 00 59 00, 2206 00 89 00 згідно з УКТ ЗЕД, фактична міцність яких вища за 1,2 відсотка об’ємних одиниць етилового спирту, але не вища за 15 відсотків об’ємних одиниць етилового спирту, за умови, що етиловий спирт, який міститься у готовому продукті, має повністю ферментне (ендогенне) походження.

 

Закон України № 3173-IX від 29.06.2023 р. “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України у зв’язку із запровадженням електронної простежуваності обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах”

 


Обов'язкове використання е-ТТН відтерміновується

Обов’язкове використання е-ТТН відтерміновується

Мінінфраструктури ухвалило рішення про відтермінування запровадження обов’язкового використання е-ТТН. Зазначене рішення ухвалено з урахуванням зворотнього зв’язку від бізнесу.

У поточному році використання е-ТТН здійснюватиметься на добровільних засадах. Інформація щодо обов’язкового запровадження е-ТТН буде відома після узгодження термінів прийняття законопроєкту № 6534 «Про внесення змін до Закону України “Про автомобільний транспорт” щодо запровадження товарно-транспортної накладної в електронній формі».

Нагадуємо, використання е-ТТН мало стати обов’язковим для всіх вантажних перевезень автомобільним транспортом з 1 серпня 2023 року.

 

За матеріалами Порталу проєкту «Електронна товарно-транспортна накладна»

 


Працівниця матиме право самостійно визначати дату відпустки по вагітності і пологах

Працівниця матиме право самостійно визначати дату відпустки по вагітності і пологах

Верховна Рада ухвалила зміни в частині особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Зокрема, вагітній жінці надано можливість на власний розсуд і з урахуванням медичних показань визначати дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Дні відпустки, передбачені законодавством до пологів, можуть бути перенесені та використані жінкою частково або повністю після пологів (починаючи з визначеного нею дня). Загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів або 140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів.

За словами народної депутатки Марини Бардіни, жінка зможе використати 20 днів відпустки до очікуваної дати пологів та 106 днів – після, загальна тривалість відпустки залишиться незмінною та становитиме 126 днів. Або використати свої дні у будь-якому розподілі в межах їх загальної кількості. У разі, якщо жінка не бажає розпочинати дану відпустку пізніше або ж наявні медичні протипоказання, діятиме «стандартний» розподіл днів відпустки до та після пологів.

Таке право в працівниць виникає з 29.07.2023 р.

 

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами” № 3238-IX від 13.07.2023 р.

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X