fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 20.02.2023 по 27.02.2023 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 27 Feb 2023 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 20.02.2023 по 27.02.2023 р.

На порталі Дія можна подати скаргу на держорган 

На порталі Дія можна подати скаргу на держорган 

На порталі Дія.Бізнес запустили новий інформаційний розділ «Допомога від Ради бізнес-омбудсмена».

У цьому розділі підприємці можуть знайти інформацію про Раду бізнес-омбудсмена (далі – РБО), напрямки роботи установи, дізнатись, як подати скаргу до РБО, ознайомитись з прикладами звернень, завантажити брошури й ґайди та прочитати відповіді на поширені питання.

Також, Рада бізнес-омбудсмена, як медіатор у стосунках бізнесу з державою, розглядає звернення підприємців щодо недобросовісної поведінки з боку державних органів, органів місцевого самоврядування та державних компаній.

На сторінці РБО можна одразу знайти посилання на форму для подання скарги.

Отримати краще розуміння специфіки роботи, зокрема, як Рада розслідує справи підприємців, можна на прикладах закритих розслідувань та в розділі відповідей на поширені питання.

За матеріалами офіційного вебсайту Ради бізнес-омбудсмена 


В Україні внесено зміни у процедуру здійснення публічних закупівель 

В Україні внесено зміни у процедуру здійснення публічних закупівель 

Кабмін прийняв постанову № 157 від 17 лютого 2023 р.

Міністр економіки України Юлія Свириденко наголосила, що Мінекономіки здійснює постійний моніторинг системи публічних закупівель для забезпечення ефективного реагування на динаміку їхнього стану. Міністерство поступово повертається до обов’язкового використання Prozorro в закупівлях. Цією постановою суттєво скоротили перелік виключень, коли дозволяється укладати прямі договори без тендеру, зобов’язали публікувати більше інформації про прямі закупівлі. Також в Міністерстві закликали усіх замовників максимально відповідально ставитися до тендерного процесу і докладати максимум зусиль для забезпечення конкуренції в торгах.

Зміни до постанови включають у себе:

  1. передбачено умови публікації замовниками звіту про виконання договору про закупівлю в електронній системі закупівель (ЕСЗ);
  2. зменшено кількість підстав для здійснення закупівель без використання Prozorro;
  3. уточнено, яку інформацію замовники можуть не публікувати в річних планах закупівель та в оголошенні про торги у разі, якщо така інформація несе загрозу безпеці;
  4. зобов’язано публікувати тексти договорів та всі додатки до них, у разі закупівель без застосування Prozorro, але залишено можливість приховати чутливу інформацію про постачальника, адресу поставки, якщо така інформація несе загрозу безпеці;
  5. уточнено підстави і випадки відхилення пропозиції постачальників товарів російського та білоруського походження, а також компаній що належать їх громадянам.

За матеріалами Урядового порталу

Діє Закон про звільнення від ПДВ та мита коптерів, тепловізорів та рацій 

24.02.2023 р.  набрали чинності закони:

– № 2906-IX від 06.02.2023 р. “Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо сприяння ввезенню на митну територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів”;

– № 2907-IX від 06.02.2023 р. “Про внесення зміни до розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України щодо сприяння ввезенню на митну територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів”.

Закони тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, але не більше ніж до 1 січня 2024 року, звільняють від оподаткування ввізним митом і ПДВ:

– безпілотні літальні апарати,

– оптичні приціли, коліматорні приціли (коліматори),

– приціли нічного бачення або тепловізійні приціли,

– тепловізійні біноклі та монокуляри, прилади нічного бачення (біноклі та монокуляри),

– переносні радіостанції, що ввозяться на митну територію України для вільного обігу підприємствами або громадянами, у тому числі переміщуються (пересилаються) на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях

Пільги не застосовуватимуться до товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом і державою-агресором, і ввозяться з такої території та з окупованої території України.

Крім того передбачається, що пропуск через митний кордон, митний контроль і митне оформлення перелічених вище товарів здійснюватиметься в першочерговому порядку без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, у тому числі заходів державного експортного контролю (окрім товарів, спеціально призначених або модифікованих для військового використання).

Зміни запрацюють з дня, наступного за днем опублікування законів.

Закон України № 2906-IX від 06.02.2023 р. “Про внесення зміни до Податкового кодексу України щодо сприяння ввезенню на митну територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів”

Закон України  № 2907-IX від 06.02.2023 р. “Про внесення зміни до розділу XXI “Прикінцеві та перехідні положення” Митного кодексу України щодо сприяння ввезенню на митну територію України безпілотних літальних апаратів та деяких інших товарів”


Нові правила укладення колективних договорів між роботодавцями і працівниками

Нові правила укладення колективних договорів між роботодавцями і працівниками

Верховна Рада 23 лютого 2023 прийняла документ, яким викладено у новій редакції Закон про колективні угоди та договори (законопроєкт № 7628). 

Закон має на меті підвищення ролі колективно-договірного регулювання трудових відносин та посилення захисту прав працівників і роботодавців.

Законопроєктом:

– уточнено сферу дії колективних угод і договорів;

– розширено суб’єктний склад сторін колективних переговорів на галузевому рівні;

– встановлено взаємозв’язок між нормами колективних угод галузевого і територіального рівня;

– передбачено можливість призупинення та зупинення дії окремих положень колективних угод і договорів;

– надано можливість залучати громадські об’єднання до участі в консультаціях, якщо їх статутна діяльність відповідає суті питання, що розглядається;

– врегульовано окремі питання взаємовідносин між профспілками та роботодавцями тощо.

Закон набере чинності через шість місяців з дня припинення або скасування воєнного стану.

Проєкт Закону “Про колективні угоди та договори” № 7628 від 02.08.2022 р.

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X