fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 19.12.2022 по 28.12.2022 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 28 Dec 2022 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  19.12.2022 по 28.12.2022 р.

Податкові накладні блокуватимуть по-новому

Податкові накладні блокуватимуть по-новому

Уряд оновив Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Документ містить наступні зміни:

  1. розширено ознаки безумовної реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК), зокрема, виключено з моніторингу:
  • податкові накладні, в яких обсяг постачання не перевищує 5 тис. гривень;
  • розрахунки коригування, в яких абсолютне значення суми коригування на зменшення/збільшення суми компенсації не перевищує 5 тис. гривень.

Водночас, обсяг операцій у поточному місяці за такими ПН/РК, не перевищує 500 тис. гривень;

  1. змінено форму рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості та рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника;
  2. встановлено, що критерії ризиковості стосовно неподання декларацій з ПДВ та неподання фінзвітності застосовуватимуться з урахуванням можливості/неможливості подання такої звітності в умовах воєнного стану (пп. 69.1 п. 69 Податкового кодексу України);
  3. запроваджено довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості. Коди визначатимуться ДПС та будуть розміщуватися на офіційному веб-сайті ДПС;
  4. пом’якшено критерії ризиковості здійснення операцій:

– доповнення коефіцієнта націнки 1,5 у формулу визначення залишку товару, в межах якого можна реєструвати розрахунок коригування на зменшення суми податкових зобов’язань;

– не вважатиметься ризиковою операція, за якою складено розрахунок коригування за операціями з постачання електричної енергії, природного газу, теплової енергії.

  1. показники, за якими визначається позитивна податкова історія, визначено для платників податку, які перебувають на спрощеній системі оподаткування четвертої групи єдиного податку (сільськогосподарські підприємства);
  2. розширено показник позитивної податкової історії платника податку на додану вартість щодо одночасного виконання умов досягнення обсягів постачання за поточний період, зокрема, збільшено вимоги до обсягу постачання з 500 тис. грн до 1 млн. грн та на одного отримувача з 50 тис. грн. до 100 тис. гривень;
  3. запроваджено разову автоматичну реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування, що були зупинені у період з 14 жовтня 2022 року до дати набрання чинності запропонованими змінами, якщо прийнято рішення про врахування таблиці даних платника податку, у якій зазначені  коди товарів згідно з УКТ ЗЕД та/або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які відображені у поданих на реєстраціях  податкових накладних / розрахунках коригування.

Ці зміни наберуть чинності через 15 днів після дня опублікування відповідної постанови.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства фінансів України

 

 


Чи штрафуватимуть ФОП за несплату ЄСВ під час воєнного стану?

Чи штрафуватимуть ФОП за несплату ЄСВ під час воєнного стану?

У ДПС надали роз’яснення з цього питання.

Зокрема, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану, штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, не застосовуються.

Крім того, на цей же період платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Житомирській області

 


Чи буде відповідальність за несвоєчасне подання звітності у зв’язку з відключеннями електроенергії?

Чи буде відповідальність за несвоєчасне подання звітності у зв’язку з відключеннями електроенергії?

 Голова податкового Комітету ВРУ Данило Гетманцев запевнив, що платники податків звільняються від фінансової відповідальності за неподання податкової звітності в граничні терміни, що спричинено відключенням електроенергії у зв’язку з ракетними ударами держави-агресора.

Він зауважив, що таке відключення електроенергії для платника податків та контролюючого органу є непередбачуваною обставиною та має ознаки непереборної сили. Тому, за таких умов платники податків, користуючись підпунктом 112.8.9 пункту 112 статті 112 Податкового кодексу України (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), звільняються від фінансової відповідальності.

 

За матеріалами вебсторінки Данила Гетманцева у Telegram

 


Як підтвердити неможливість вивезення первинних документів з територій бойових дій та тимчасово окупованих територій?

Як підтвердити неможливість вивезення первинних документів з територій бойових дій та тимчасово окупованих територій?

06 грудня 2022 р. урядом було прийнято постанову щодо формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих російською федерацією. Як наслідок – платники податків починаючи з 25 грудня 2022 року  зможуть підтвердити неможливість вивезення первинних документів та/або їх втрату відповідно до підпункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу. 

Згідно з ПК для платників податків, які зареєстровані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, діють спеціальні правила та спрощення.

Мова йде про підтвердження неможливості вивезення первинних документів у зв’язку з їх знаходженням на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та/або їх втрату, оскільки втрата документів, що не пов’язана із зазначеними підставами, не надає права платнику податків/податковому агенту застосовувати положення підпунктом 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ДПС України

 


Невідображення всіх необхідних реквізитів в чеках РРО/ПРРО є підставою для застосування штрафу

Невідображення всіх необхідних реквізитів в чеках РРО/ПРРО є підставою для застосування штрафу

ДПС перевіряє бізнес у частині роздрібної торгівлі алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального із застосуванням РРО/ПРРО.

Найбільше суб’єкти господарювання допускають порушення в частині не відображення/не вірного відображення обов’язкових реквізитів розрахункових документів, зокрема:

– відображення у розрахункових документах при проведенні розрахункових операцій з продажу підакцизних товарів неточної інформації щодо коду УКТ ЗЕД (відображається частина коду УКТ ЗЕД – підгрупа, група тощо);

– відображення кодів УКТ ЗЕД у розрахункових документах за допомогою поєднання літер та цифр;

– відсутність у розрахункових документах серії та номеру марок акцизного податку при продажу алкогольних напоїв;

– невірне відображення реквізитів марок акцизного податку (серія та номер) – відображається поєднання букв та символів, які не відносяться до реквізитів марок акцизного податку, відображається більша/менша кількість цифрових та літерних позначень, відображаються літери без використання регістра.

Такі порушення унеможливлюють формування актуальної інформації щодо обсягів продажу пального та тютюнових виробів та тягнуть за собою застосування значних штрафних (фінансових) санкцій.

Відсутність реквізитів марок акцизного податку у фіскальних касових чеках, які формуються РРО та програмними РРО, при продажу алкогольних напоїв призводить до створення суб’єктами господарювання невідповідних розрахункових документів, за що до таких платників податків можуть бути застосовані фінансові санкції, передбачені пунктом 1 статті 17 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у таких розмірах:

100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;

150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.

У ДПС наголошують на необхідності відображення в чеках РРО/ПРРО усіх обов’язкових реквізитів, особливо в частині використання режиму програмування підакцизних товарів із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та відображення реквізитів марок акцизного податку при продажі алкогольних напоїв.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ДПС України

 


Як організувати вихідні працівникам на Різдво та Новий рік у 2023 році?

Як організувати вихідні працівникам на Різдво та Новий рік у 2023 році?

У Держпраці наголосили, що під час воєнного стану святкові дні не є вихідними і не переносяться на наступний день після святкового або неробочого. Тому 26 грудня, 2 січня та 9 січня є звичайними робочими днями, які враховуються у нормі кількості робочих днів на рік (стаття 6 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Однак якщо роботодавець разом з трудовим колективом прийняли рішення про збереження додаткових вихідних під час дії воєнного стану шляхом відповідних положень колективного договору – ці дні виключаються із норми робочого часу на місяць та на рік і у разі проведення роботи в ці дні, вона оплачується за правилами роботи у вихідний день.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

 


З 23 грудня 2022 р. діють штрафи за приниження працівників

З 23 грудня 2022 р. діють штрафи за приниження працівників

В Україні набув чинності закон, яким встановлюється адміністративна відповідальність за мобінг (цькування та приниження співробітників на роботі).

Відтепер за вчинення мобінгу (цькування) працівника:

на громадян – накладатимуть штраф  від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн) або застосовуватимуть громадські роботи на строк від 12 до 30 годин;

на ФОП, які використовують найману працю, посадових осіб, – накладатимуть штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн) або застосовуватимуть громадські роботи на строк від 30 до 40 годин.

Якщо ж мобінг вчинено групою осіб або особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за таке ж порушення:

на громадян – накладатимуть штраф  від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн) або застосовуватимуть громадські роботи на строк від 30 до 50 годин;

на ФОП, які використовують найману працю, посадових осіб, – накладатимуть штраф від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (3400-6800 грн) або застосовуватимуть громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Нагадуємо, що 11.12.2022 р. набув чинності Закон від 16 листопада 2022 року № 2759-ІХ яким визначено поняття мобінгу (цькування), та його форми.

 

Закон України “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)” від 01 грудня 2022 року № 2806-ІХ

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X