fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 19.09.2022 по 26.09.2022 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 27 Sep 2022 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 19.09.2022 по 26.09.2022 р.

 

Змінено перелік громад, які знаходяться у зоні бойових дій

Змінено перелік громад, які знаходяться у зоні бойових дій

У Мінреінтеграції оновили перелік, згідно з яким здійснюються виплати внутрішньо переміщеним особам.

З 13.09.2022 року до оновленого переліку територіальних громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), входить 9 областей (327 територіальних громад).

Це територіальні громади Донецької (66), Харківської (56), Дніпропетровської (10), Луганської (37), Запорізької (56), Херсонської (49), Миколаївської (26), Сумської (22), Чернігівської (5) областей. Перелік доповнився Марганецькою міською територіальною громадою Нікопольського району Дніпропетровської області.

Усі внутрішньо переміщені особи з цих громад отримають грошову допомогу від держави.

У процесі визначення таких територій спираються на три ключові критерії:

  • території, що є тимчасово окупованими;
  • території, що перебувають в оточенні (блокуванні);
  • території, на яких тривають активні бойові дії.

“У випадку, якщо ваша громада відсутня в цьому переліку, слід звернутися до своєї військової адміністрації (особисто або через гарячу лінію) й уточнити інформацію”, – повідомили у Мінреінтеграції.

 

Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 13.09.2022 р. №  206 “Про внесення змін до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75”

 


Ветерани та родини загиблих захисників зможуть отримати фінансування для ведення бізнесу

Ветерани та родини загиблих захисників зможуть отримати фінансування для ведення бізнесу

Український ветеранський фонд запустив конкурсну програму ВАРТО і надаватиме від 500 тисяч до 1 мільйона гривень на ветеранський бізнес.

Фінансування можуть отримати:

  1. ветерани, члени сімей ветеранів війни загиблих (померлих) та члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, зареєстровані у встановленому порядку як фізичні особи-підприємці;
  2. юридичні особи, зареєстровані не менше ніж за два роки до отримання фінансової підтримки, засновниками яких є ветерани, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та члени сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України.

Заявки приймаються до 5 жовтня, 18:00 за київським часом.

Щоб взяти участь у програмі, потрібно:

– заповнити аплікаційну форму;

– підписати її ЕЦП;

– подати до Фонду проєктну заявку в електронному вигляді у форматі PDF;

– статутні документи;

– витяг з ЄДР;

– довідку про керівний склад;

– копію УБД засновника організації-заявника;

– опис проєкту та кошторис;

– резюме членів команди проєкту;

– термін реалізації.

 

Деталі програми та інструкція про те, як подати заявку, доступні за посиланням https://veteranfund.com.ua/contests/varto/

 

За матеріалами офіційної сторінки Генерального штабу ЗСУ у Facebook

 


Бізнес зможе отримати компенсацію вартості комунальних послуг у разі безоплатного розміщення ВПО

Бізнес зможе отримати компенсацію вартості комунальних послуг у разі безоплатного розміщення ВПО

Кабмін вніс відповідні зміни до Порядку та умов надання компенсації за спожиті комунальні послуги за розміщення внутрішньо переміщених осіб у будівлях (приміщеннях) об’єктів державної, комунальної та приватної власності у період воєнного стану. 

Змінами, зокрема, передбачається компенсація комунальних витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб комунальним закладам та установам, юридичним особам та фізичним особам – підприємцям.

Крім того, документ оптимізує процедури подання заявок та здійснення виплат Казначейством для прискорення надання компенсацій громадам та конкретизує перелік ВПО, за розміщення яких може надаватися компенсація.

Нагадаємо, постановою КМ від 11 березня 2022 р. № 261 затверджений механізм надання компенсації на оплату комунальних послуг закладам державної та комунальної форми власності, а також закладам освіти приватної форми власності, які надають прихисток внутрішньо переміщеним особам. 

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства розвитку громад та територій України

 


Особливості встановлення спрощеного режиму регулювання трудових відносин

Особливості встановлення спрощеного режиму регулювання трудових відносин

У Держпраці надали відповідні роз’яснення.

Зокрема, регулювання трудових відносин працівників і роботодавців, на яких поширюється спрощений режим, здійснюється трудовим договором. У трудовому договорі зазначається інформація про умови праці, наявність/відсутність на робочому місці працівника небезпечних і шкідливих виробничих факторів, можливі наслідки їх впливу на здоров’я, а також визначаються встановлені законом права працівника на пільги і компенсації за роботу в шкідливих умовах.

Працівник вважається поінформованим про умови праці та наявність/відсутність на його робочому місці небезпечних факторів з моменту підписання ним трудового договору.

Трудовий договір укладається в письмовій формі державною мовою у двох примірниках (по одному примірнику для кожної із сторін).

За згодою між працівником і роботодавцем трудовий договір може бути укладений у формі електронного документа відповідно до Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг».

При цьому варто врахувати, що відповідно до вимог статті 24 Кодексу законів про працю України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення органів ДПС про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабміну.

Таким чином, укладення трудового договору, в тому числі при спрощеному режимі регулювання трудових відносин, оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, і подається повідомлення до органів Державної податкової служби України.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці у Черкаській області

 


Актуальна процедура призупинення дії трудового договору 

Актуальна процедура призупинення дії трудового договору 

Процедура призупинення трудового договору визначена ст. 13 Закону від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Зокрема:

  1. Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. Воно не тягне за собою припинення трудових відносин.

У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.

Призупинення дії трудового договору не може бути прихованим покаранням і не застосовується до керівників та заступників керівників державних органів, а також посадових осіб місцевого самоврядування, які обіймають виборні посади.

  1. Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов’язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення, кількість, категорії і прізвища, ім’я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору.

Наказ (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами державних органів та органів місцевого самоврядування, роботодавець подає для погодження до військової адміністрації, яка здійснює свої повноваження на відповідній території (військові адміністрації населених пунктів та районні військові адміністрації, а за їх відсутності – обласні).

  1. У разі незгоди працівника із таким наказом (розпорядженням) роботодавця він може бути оскаржений до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю (Держпраці), або його територіального органу, який, вивчивши зміст наказу (розпорядження) та підстави для його видання, за погодженням з військовою адміністрацією може внести роботодавцеві припис про скасування відповідного наказу (розпорядження) або про усунення порушення законодавства про працю іншим шляхом, що є обов’язковим до виконання роботодавцем протягом 14 календарних днів з дня його отримання.

Приписи у разі оскарження наказу (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, укладеного з посадовими особами, зазначеними в абзаці 2 частини 2 ст. 13 Закону № 2136, можуть бути внесені роботодавцеві за погодженням з військовою адміністрацією.

Припис центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, або його територіального органу може бути оскаржений роботодавцем протягом 10 календарних днів у судовому порядку.

  1. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

 


Зміни в оплаті роботи у вихідні дні під час воєнного стану

Зміни в оплаті роботи у вихідні дні під час воєнного стану

В Україні діють спеціальні норми, які регулюють трудові відносини під час воєнного стану (ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

До 19 липня 2022 не застосовувалася стаття 72 КЗпП щодо компенсації за роботу у вихідний день, тому оплата праці у вихідний день здійснювалася за фактично виконану роботу.

Проте Законом № 2352 до норм Закону № 2136 було внесено зміни, яким статтю 72 з цього переліку обмежень було виключено.

Тому з 19.07.2022 р. робота у вихідні дні компенсується так, як і до введення воєнного стану: працівнику надають інший день відпочинку або оплачують фактично відпрацьовані години в грошовій формі в подвійному розмірі згідно з правилами, встановленими ст. 107 КЗпП.

Нагадуємо також, що у період дії воєнного стану не застосовуються норми статті 53, частини першої статті 65, частин третьої – п’ятої статті 67, статей 71, 73, 78-1 Кодексу законів про працю України та частини другої статті 5 Закону України “Про відпустки”.

 

ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (зі змінами і доповненнями)

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X