Дайджест новин “Підприємництво і право”
з 16.12.2024 по 31.12.2024 р.
Відновлено перевірки у сфері вимог щодо нехарчової продукції
Кабмін прийняв постанову, якою дозволив проведення планових перевірок органами ринкового нагляду нехарчової продукції, які були тимчасово призупинені на період дії воєнного стану. Також відновлено державний контроль нехарчової продукції митними органами.
За словами заступниці Міністра економіки України Тетяни Бережної, Міністерство економіки України та Рада бізнес-омбудсмена моніторитимуть дотримання норм чинного законодавства та прозорість роботи інспекторів під час заходів з ринкового нагляду.
Повернення державного нагляду сприятиме покращенню якості та безпеки нехарчової продукції. Також це підвищить конкуренцію — у продажу з’явиться більше якісних товарів. Поступово це наблизить український споживчий ринок до внутрішнього європейського ринку та сприятиме укладенню Угоди про «промисловий безвіз» між Україною та ЄС.
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства економіки України
Бронювання знову доступне у Дії
Керівники критично важливих підприємств та підприємств, що забезпечують потреби Сил оборони, можуть знову забронювати співробітників через портал Дія. Забронювати військовозобов’язаних можна за новими правилами, що діють з 1 грудня 2024 року.
Бронювання для філій компаній та для кінцевих бенефіціарів поки що недоступне, робота над відновленням повного функціоналу сервісу триває. Робота сервісів була призупинена через атаку російських хакерів на реєстри Міністерства юстиції України 19 грудня 2024 року.
Щоб забронювати працівника на порталі Дія потрібно:
- Зайти у кабінет громадянина на порталі Дія.
- Вибрати опцію “Подати заяву”.
- Вказати дані кандидатів для бронювання.
- Підтвердити, що заробітна плата працівника, який бронюється відповідає нормам.
- Перевірити заяву та підписати її.
Протягом трьох днів прийде відповідь на електронну пошту та в особистий кабінет.
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства економіки України
Які умови надання відстрочки працівникам?
Мінекономіки надало роз’яснення щодо бронювання працівників.
Відповідно до правил, зазначених у пункті 1 Порядку № 76, бронювання здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою (пункт 25 Порядку).
Протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
– перебуває на військовому обліку;
– перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
– займає посаду на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, за якою йому нараховано заробітну плату за кожний місяць останнього звітного періоду (квартал) не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50 відсотків акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100 відсотків);
– уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. N 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”;
– не перебуває у розшуку (пункт 29 Порядку).
Лист Мінекономіки від 10.12.2024 р. № 2704-20/88767-07 “Щодо бронювання та визначення критично важливих підприємств, а також автоматичного продовження дії бронювання та рішень про визначення критично важливих підприємств”
Автоматично продовжено строк діючих бронювань на місяць через кібератаку на держреєстри
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення автоматично продовжити діючі бронювання від мобілізації на один місяць, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року. Це стосується бронювань, які були чинними станом на 19 грудня 2024 року та надані відповідно до Постанови №76 від 27 січня 2023 року. Рішення пов’язане з тимчасовим призупиненням роботи держреєстрів через кібератаку.
Приклад: Якщо строк дії бронювання працівника завершувався 20 грудня 2024 року, його буде автоматично продовжено до 20 січня 2025 року. Якщо ж бронювання завершилося до 19 грудня, тобто до кібератаки — роботодавці зможуть його поновити після відновлення роботи реєстрів.
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства економіки України
Які нововведення діятимуть в частині військового збору з 01.01.2025 р.?
Верховна Рада прийняла закон про встановлення військового збору для платників єдиного податку (ФОПів та юридичних осіб) з 1 січня 2025 року.
Зокрема, для ФОПів першої, другої та четвертої груп cтавка збору становить 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року (8000 грн). Відповідно, військовий збір буде розраховуватися на основі цієї суми, тобто становитиме 800 грн на місяць.
Платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи та ФОПи) почнуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року.
Задекларований фізичними особами загальний річний дохід за 2024 рік оподатковуватиметься військовим збором за ставкою 1,5% (крім доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна, які оподатковуються за ставкою 5% з 1 грудня 2024 року). Також інші доходи фізичних осіб (дохід від зарплати, оренди, виграшу, депозиту тощо) оподатковуються військовим збором у розмірі 5% з 1 грудня 2024 року.
Ставка військового збору збільшиться до 5% для доходів, що вказуються в річній декларації, починаючи з 1 січня 2025 року.
Водночас ОВДП, зокрема військові облігації, для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором.
Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором.
Ставка військового збору для військовослужбовців та працівників силових структур, визначених у законі, залишається на рівні 1,5%.
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства фінансів України
З 1 січня 2025 застосовувються нові вимоги до фіскального чека
Мінфін наказом від 22.11.2024 № 601 затвердив зміни до Положення про форму та зміст розрахункових документів / електронних розрахункових документів. Згідно з змінами:
– до 1 січня 2025 року дозволяється формування РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО до дня набрання чинності цим наказом, та ПРРО розрахункових документів / електронних розрахункових документів відповідно до вимог до форми і змісту розрахункових документів / електронних розрахункових документів, чинних на день офіційного опублікування цього наказу, в тому числі з урахуванням внесених цим наказом змін щодо можливості зазначення спрощеної назви товару, а також щодо уточнення випадків обов’язковості зазначення інформації про платіжну операцію при застосуванні електронного платіжного засобу (платіжної картки), крім випадків формування розрахункових документів при продажу алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів магазинами безмитної торгівлі;
– протягом 3 місяців з дня набрання чинності цим наказом у разі застосування при продажу алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів магазинами безмитної торгівлі РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО до дня набрання чинності цим наказом, дозволяється формування фіскальних касових чеків та фіскальних видаткових чеків відповідно до вимог до форми і змісту розрахункових документів / електронних розрахункових документів, чинних на день офіційного опублікування цього наказу, за умови зазначення в таких документах реквізитів паспортного документа покупця (серії (за наявності), номера та країни видачі), перед якими друкуються великі літери “РПД”, а також інформації про вагу одиниці тютюнового виробу (для сигарил, тютюну та тютюнових виробів, що реалізуються в наборі) та кількість тютюнових виробів в одиниці товару (пачці), міцність алкогольних напоїв та об’єм (у літрах) одиниці товару (пляшки) (для алкогольних напоїв).
Наказ Міністерства фінансів України від 22.11.2024 № 601 “Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 21 січня 2016 року № 13”
З 01.01.2025 зміняться ДПІ/коди ДПІ обслуговування платників
У ДПС повідомили, що у зв’язку зі зміною структури ДПС в областях та м. Києві відповідно до адміністративно-територіального устрою України з 01.01.2025 буде проведена зміна ДПІ або коду ДПІ обслуговування платників.
Дані про ДПІ за основним та неосновним місцем обліку можна переглянути в Електронному кабінеті платника податку:
– «Дані про взяття на облік платників податку» у відкритій частині;
– «Реєстраційні дані» меню «Облікові дані платника» в приватній частині.
Це потрібно врахувати під час подання звітності та інших електронних документів до контролюючих органів у 2025 році.
Для отримання адміністративних послуг можна звертатися до будь-якого центру обслуговування платників територіальних органів ДПС незалежно від місця реєстрації.
Актуальний перелік ЦОП за посиланням: https://tax.gov.ua/tsentri-obslugovuvannya-platnikiv/.
За матеріалами офіційного вебсайту Державної податкової служби України
Підбірку підготувала:
Ольга Кісіль
представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист