Дайджест новин “Підприємництво і право”
з 16.05.2024 по 28.05.2024 р.
У кого перевірятимуть військово-облікові документи при перетині кордону з 18 травня?
У Державній прикордонній служби України зазначили, що з 18 травня 2024 інспектори перевірятимуть в пунктах пропуску в окремих категорій громадян наявність військово-облікового документу.
Відповідно до норм законів України «Про правовий режим воєнного стану» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у період дії воєнного стану або проведення мобілізації (крім цільової) громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ разом з документом, що посвідчує особу, та пред’являти їх за вимогою прикордонника у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та в пунктах пропуску через державний кордон України.
Крім того, законодавством визначено, що для перетинання державного кордону громадяни крім паспортних документів повинні мати також підтверджуючі документи.
Громадяни України, які мають право на виїзд згідно з пунктом 2-6 Правил перетинання державного кордону України, повинні надати військово-обліковий документ з інформацією про звільнення від мобілізації, або виключення з військового обліку за станом здоров’я.
Це, зокрема, стосується таких категорій осіб:
– заброньованих на період мобілізації та на воєнний час;
– визнаних відповідно до висновку військово-лікарської комісії непридатними до військової служби за станом здоров’я;
– на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
– які самостійно виховують дитину;
– які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби;
– а також інші категорії осіб, визначені ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Це не стосуватиметься категорій громадян, зазначених в окремих пунктах Правил перетинання державного кордону громадянами України. До таких відносяться;
– особи з інвалідністю;
– ті які супроводжують осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю;
– водії, що здійснюють перевезення медичних вантажів та гуманітарної допомоги, здійснюють міжнародні перевезення вантажів та пасажирів;
– визначені особи за окремими посадами та державної служби, працівники підприємств залізничного транспорту і які відносяться до морської та авіаційної галузі тощо.
Порядок виїзду зазначеної категорії осіб залишається незмінним.
У Держприкордонслужбі також наголосили, що згідно з частиною сьомою статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції від 18.05.2024) перевірка підстав щодо надання військовозобов’язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.
Тому при плануванні виїзду з України рекомендовано попередньо уточнити свої дані у ТЦК та СП і внести інформацію про отримання відстрочки у свій військово-обліковий документ.
За матеріалами офіційного вебсайту Державної прикордонної служби України
З 16 травня неоподаткований ліміт на посилки за кордон для бізнесу становить 1000 євро
Набули чинності зміни до Митного кодексу України, якими, серед іншого, яким змінено неоподатковуваний ліміт на посилки за кордон для підприємців.
Раніше суб’єкти господарювання подавали письмову митну декларацію для товарів вартістю понад 150 євро, а з 16 травня 2024 р. граничний розмір збільшено до 1000 євро.
Зокрема, допускається поміщення у митний режим експорту товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що переміщуються (пересилаються) підприємствами за межі митної території України у міжнародних поштових або експрес-відправленнях, шляхом подання оператором поштового зв’язку або експрес-перевізником додаткового реєстру міжнародних поштових або експрес-відправлень у разі, якщо:
– на товари не встановлено вивізне мито;
– на товари не встановлено обмеження щодо їх вивезення за межі митної території України відповідно до статті 197 МК.
Закон України №3613-IX від 20.03.2024 р. «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо особливостей здійснення митного контролю та митного оформлення окремих категорій товарів»
В Україні діє застосунок Резерв+ для оновлення військово-облікових даних
З 18 травня запустили мобільний застосунок Резерв+ для військовозобов’язаних, призовників та резервістів.
Всі військовозобов’язані чоловіки та жінки віком 18-60 років повинні оновити свої облікові дані протягом 60 днів – до 16 липня включно.
У Міноборони зазначили, що під час оновлення даних направлення на ВЛК видаватися не буде. Таке направлення може бути виписане у разі потреби згодом.
Оновити дані можна будь-яким із наступних способів:
- Онлайн – через застосунок Резерв+. Він буде доступний для завантаження на смартфонах через App Store та Google Play Market. Резерв+ надає можливість оперативного оновлення даних та доступу до інформації у реєстрі Оберіг. Це зручний спосіб виконання обов’язкової процедури оновлення особистих даних. Після оновлення даних у застосунку можна побачити інформацію з реєстру Оберіг щодо себе;
- офлайн у Територіальних центрах комплектування або Центрах надання адміністративних послуг, які діють по всій країні.
Якщо оновлювати дані через ТЦК, окрім самого витягу з реєстру, то можна отримати відповідну відмітку у військовий квиток.
З 18 червня у застосунку Резерв+ також з’явиться QR-код, відсканувавши який відповідні представники влади зможуть миттєво отримати інформацію про статус особи як військовозобов’язаного, призовника або резервіста.
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства оборони України
Збільшено розміри штрафів за порушення правил військового обліку і мобілізації
19 травня набули чинності зміни в частині відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Законом визначено розміри штрафів для громадян, посадових та юридичних осіб, зокрема за:
- порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку – тягне за собою накладення штрафу від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі – нмдг) (3400-5100 грн).
Повторне порушення – штраф від 300 до 500 нмдг (3400-8500 грн).
В особливий період – штраф від 1000 до 1500 нмдг (17000-25500 грн);
- порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію – тягне за собою накладення штрафу на громадян від 300 до 500 нмдг (5100-8500 грн) і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань – від 1000 до 1500 (17000-25500 грн).
Повторне – штраф на громадян від 500 до 700 нмдг (8500-11900 грн) і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань – від 1500 до 2000 нмдг (25500-34000 грн).
В особливий період – штраф на громадян від 1000 до 1500 нмдг (17000-25500 грн) і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань – від 2000 до 3500 нмдг (34000-59500).
Адміністративне стягнення за вчинення в особливий період порушень правил військового обліку та мобілізації, може бути накладено протягом 3 місяців з дня його виявлення, але не пізніше 1 року з дня його вчинення.
Закон України № 3696-IX від 09.05.2024 р. “Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію”
Як змінились правила вручення повісток на підприємствах?
Уряд 16.05.2024 р. прийняв постанову № 560, якою затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Зокрема, документ визначає:
– механізм взаємодії між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами ТЦК з організації проведення призову громадян;
– процедуру оповіщення військовозобов’язаних та резервістів, їх прибуття до ТЦК;
– процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних;
– процедуру надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;
– організацію медичного огляду;
– процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;
– механізм відправлення військовозобов’язаних та резервістів до місць проходження військової служби.
Згідно з п. 13 цього Порядку, керівники підприємств з отриманням розпорядження відповідного голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) ТЦК про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов’язаних:
- видають наказ керівника підприємства (установи, організації) про проведення оповіщення резервістів та військовозобов’язаних, у якому зазначаються підстава та мета видання, перелік осіб, які підлягають оповіщенню, дата, час та місце їх прибуття, способи доставки до ТЦК, який надіслав розпорядження, відповідальні особи за здійснення оповіщення, порядок здійснення контролю за оповіщенням та прибуттям військовозобов’язаних, інші питання;
- організовують через відповідальних осіб здійснення оповіщення у робочий час працівників підприємства (установи, організації) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис;
- здійснюють на підприємстві (в установі, організації) інформаційне забезпечення призову резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації;
- повідомляють письмово у 3-денний строк районному (міському) ТЦК про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов’язаними вимог законодавства;
- забезпечують прибуття резервістів та військовозобов’язаних шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору районних (міських) ТЦК або військових частин чи звільнення їх від виконання обов’язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та у разі потреби часу на зворотній шлях;
- невідкладно інформують відповідний районний (міський) ТЦК про працівників, які відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення.
Також відповідно до п. 58 Порядку, підприємства, установи та організації зобов’язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаним працівникам, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) ТЦК, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного ТЦК подаються документи, зазначені у переліку згідно з додатком 5, а саме: клопотання керівника підприємства щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, та витяг із наказу Мінекономіки про бронювання.
Постанова КМУ від 16 травня 2024 р. № 560 “Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період”
Як оновити військово-облікові дані через ЦНАП?
18 травня набув чинності зміни до ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Відповідно до його положень військовозобов’язані українці віком 18-60 років протягом 60 днів мають оновити облікові дані. Зробити це можна у ТЦК та СП, електронному кабінеті та ЦНАПі.
Мінцифри розробило електронний функціонал для ЦНАПів, який значно спростить процес і розвантажить ТЦК. За даними міністерства послуга доступна в усіх ЦНАПах України.
Як оновити дані через ЦНАП?
- Військовозобовʼязаний приходить до ЦНАПу
- Військовозобовʼязаний надає актуальні дані про себе та підтверджує їх
- Адміністратор вносить дані в електронну систему
- Інформація автоматично підтягується в Оберіг
- Заявник отримує витяг з печаткою і підписом адміністратора ЦНАПу про актуалізацію даних.
Детальніша інформація в інфографіці від Мінцифри:
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства цифрової трансформації України
Підбірку підготувала:
Ольга Кісіль
представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист