fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 14.11.2022 по 21.11.2022 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 21 Nov 2022 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 14.11.2022 по 21.11.2022 р.

 

В Україні продовжено воєнний стан та загальну мобілізацію 

В Україні продовжено воєнний стан та загальну мобілізацію 

Верховна Рада прийняла 2 закони:

“Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” (проєкт № 8189),

“Про продовження строку проведення загальної мобілізації”(проєкт № 8190).

Так, воєнний стан та мобілізацію продовжено на 90 днів, тобто до 19 лютого 2023 року.

 

Закон України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” № 2738-IX від 16.11.2022 р.

Закон України “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації” № 2739-IX від 16.11.2022 р.

 

 


З 1 грудня збільшиться мінімальний розмір соціальних виплат

З 1 грудня збільшиться мінімальний розмір соціальних виплат

Згідно з ст. 7 Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з 1 грудня 2022 року збільшиться прожитковий мінімум до 2589 гривень на одну особу в розрахунку на місяць (узагальнений показник). Для основних соціальних і демографічних груп населення він становитиме:

діти віком до 6 років – 2272 гривня;

діти віком від 6 до 18 років – 2833 гривні;

працездатні особи – 2684 гривень;

особи, які втратили працездатність – 2093 гривень.

Зміна розміру прожиткового мінімуму вплине на такі показники:

  1. плата за видачу ліцензії  становитиме 2684 грн;
  2. сума оплати праці, яку індексують – оплата праці індексується в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, який складе 2684 грн;
  3. допомога у зв’язку з вагітністю та пологами – 100 відсотків середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги по безробіттю тощо) жінки, але не менше 25 відсотків від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи із розрахунку на місяць, тобто не менше 671 грн.;
  4. мінімальний розмір пенсії за віком збільшиться до 2093 грн;
  5. мінімальний гарантований розмір аліментів для дітей до 6 років складе 1136 грн., а для дітей від 6 до 18 років – не менше 1416,5 грн. (50% прожиткового мінімуму). Мінімальний рекомендований розмір аліментів складає розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, тобто для дітей у віці до 6 років буде 2272 грн., а від 6 до 18 років – 2833 грн;

Звертаємо увагу, що розмір мінімальної зарплати не зміниться, з 01 жовтня 2022 року він складає 6700 грн.

 

Закон України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» № 1928-IX від 02.12.2021 р.

 


Спрощено процедуру отримання дозволів на користування надрами 

Спрощено процедуру отримання дозволів на користування надрами 

В Україні запрацював е-кабінет надрокористувачаза за посиланням  https://eco.gov.ua/ 

За допомогою цього сервісу можна подати заяви та пакети документів для отримання чи переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, продовження строку їх дії, внесення змін або розширення меж, а також отримати пропозиції від Міндовкілля щодо можливості надрокористування та погодження від органів місцевого самоврядування. 

Також функціонал е-кабінету передбачає використання ГІС-системи, за допомогою якої онлайн можна буде перевірити контур кожної заяви на наявність перетинів з дійсними спеціальними дозволами, іншими заявами, об’єктами природно-заповідного фонду, Державного земельного кадастру України та водними об’єктами. Це теж сприятиме зменшенню кількості повернень документів через наявність перетинів та забезпечить інформацією про земельні ділянки, що потрапляють у межі контуру заяви. 

Повний функціонал буде доступний по завершенню воєнного стану в Україні, адже наразі обмежено доступ до певної інформації з міркувань національної безпеки. 

Крім того, наразі триває робота над переведенням в онлайн послуг з подання  заяв та документів для проведення державної реєстрації робіт і досліджень, пов’язаних з геологічним вивченням надр (форма 3-ГР) та щорічної звітності про баланс запасів корисних копалин (форми 5-ГР, 6-ГР, 7-ГР). 

Вони також незабаром стануть доступними у Електронному кабінеті надрокористувача на ЕкоСистемі.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України

 

 


Особливості сплати єдиного податку та подання звітності ФОПами 1 і 2 групи на час воєнного стану 

Особливості сплати єдиного податку та подання звітності ФОПами 1 і 2 групи на час воєнного стану 

У ДПС надали відповідні роз’яснення.

Зокрема, тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, згідно з абзацом першим підпункту 9.1 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX ПК ФОП – платники єдиного податку першої та другої груп мають право не сплачувати єдиний податок.

При цьому такими особами декларація платника єдиного податку – ФОП не заповнюється за період, у якому єдиний податок не сплачувався (абзац другий підпункту 9.1 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX ПК).

Платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені пунктом 295.1 статті 295 ПК, а також відомості про суми єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для такої категорії платників (пункт 296.2 статті 296 ПК).

Така податкова декларація подається, якщо платник єдиного податку не допустив перевищення протягом року обсягу доходу, визначеного у пункті 291.4 статті 291 ПК, та/або самостійно не перейшов на сплату єдиного податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої або третьої групи.

ФОП – платники єдиного податку першої і другої груп, які не сплачували єдиний податок під час воєнного стану відповідно до абзацу першого підпункту 9.1 пункту 9 підрозділу 8 розділу XX ПК, в податковій декларації платника єдиного податку (у разі виникнення обов’язку щодо подання податкової декларації платника єдиного податку) відображають відсутність щомісячних авансових внесків єдиного податку за відповідний податковий (звітний) період.

Крім того, ФОП – платник єдиного податку (першої або другої групи платника єдиного податку), який скористався наданим ПК правом не сплачувати єдиний податок у період з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, не несе відповідальність за несплату єдиного податку у цей період.

 

Лист ДПС України від 07.11.2022 р. № 695/2/99-00-24-01-03-02 “Щодо практики застосування контролюючими органами норм ПКУ при визначенні податкових зобов’язань з єдиного податку фізособами-підприємцями — платниками єдиного податку першої та другої груп”

 

 


На що потрібно звернути увагу при винесенні догани працівнику?

На що потрібно звернути увагу при винесенні догани працівнику?

У Держпраці надали роз’яснення щодо правомірності винесення догани працівнику.

Так, відповідно до статті 147 КЗпП, за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: догана або звільнення.

Догану, як вид дисциплінарної відповідальності, можна застосовувати лише до працівника, тобто особи, яка перебуває у трудових правовідносинах з власником підприємства або уповноваженим ним органом чи фізичною особою на підставі укладеного трудового договору, незалежно від його виду і строку.

Дисциплінарне стягнення застосовується роботодавцем безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці (ст. 148 КЗпП).

Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

Статтею 149 КЗпП передбачено, що до застосування дисциплінарного стягнення роботодавець повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку. Це є доконечною процедурою. Якщо її не дотримано, у органа, що розглядатиме трудовий спір, будуть підстави для скасування наказу роботодавця про накладення дисциплінарного стягнення на порушника. Відмова порушника трудової дисципліни надати письмове пояснення не є перешкодою для застосування до нього дисциплінарного стягнення.

У трудовому праві діє принцип презумпції невинуватості. Тобто не можна працівника притягнути до дисциплінарної відповідальності, доки його вина не доведена роботодавцем. Працівник не зобов’язаний сам доводити свою невинуватість.

Дисциплінарним проступком визнається невиконання саме трудових обов’язків. Працівник не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності, якщо він їх не порушив.

Стаття 150 КЗпП передбачає можливість оскарження працівником накладеного на нього дисциплінарного стягнення.

Догана, застосована роботодавцем із порушенням установленого порядку (наприклад, порушення строків застосування, порушникові не запропонували надати письмове пояснення тощо), але не оскаржена працівником в установленому порядку та в установлений строк без поважних причин, може мати для цього працівника юридичні наслідки, якщо вона була оголошена в наказі (розпорядженні).

Статтею 151 КЗпП передбачений порядок зняття догани. Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення – догани працівника не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення. Якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року. Днем накладення цього дисциплінарного стягнення вважається день видання наказу (розпорядження) про притягнення працівника до дисциплінарної відповідальності.

Догану можна оскаржити до комісії з трудових спорів або до районного (міського) суду відповідно до статей 225, 233 КЗпП у тримісячний строк із дня, коли працівник дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права. Таким днем слід вважати день ознайомлення працівника з наказом (розпорядженням) про оголошення йому догани незалежно від дня його видання.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Східного міжрегіонального управління Держпраці 

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X