Дайджест новин “Підприємництво і право”
з 12.12.2023 по 19.12.2023 р.
Бізнес матиме можливість брати участь у дерегуляції
В Україні запрацював новий сайт https://deregulation.me.gov.ua/, який відображатиме повну інформацію про перебіг, досягнення та цілі реформи дерегуляції.
Цей сайт має спростити комунікацію між державою та бізнесом: він містить форму зворотнього зв’язку для підприємців, за якою вони можуть лишити відгук про ухвалені зміни та запропонувати нові.
Щоби спростити умови ведення бізнесу, у січні 2023 року Уряд створив Міжвідомчу робочу групу з дерегуляції, яка вже переглянула 1025 регуляторних інструментів для бізнесу. З них 235 рекомендовано скасувати, 537 – спростити. Станом на 12 грудня, скасовано вже 100 інструментів.
Рушієм продовження реформи мають бути саме ідеї та озвучені вголос потреби бізнесу. Новий сайт дерегуляції має покращити взаємодію влади та підприємців.
За матеріалами Урядового порталу
Облікову ставку НБУ встановили на рівні 15%
Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 16% до 15% із 15 грудня 2023 року. Це рішення узгоджується зі сповільненням інфляції та поліпшенням інфляційних очікувань, що сприятиме збереженню привабливості гривневих інструментів для заощаджень.
Інфляція в листопаді знизилася до 5,1%, навіть дещо швидше, ніж очікувалося.
Сповільненню інфляції сприяло як розширення пропозиції продуктів харчування з нового врожаю, так і поліпшення очікувань на тлі міцнішого курсу гривні. За оцінками НБУ, показники інфляції в грудні залишатимуться близькими до поточних рівнів. Водночас зберігаються ризики пришвидшення інфляції через логістичні труднощі на західних кордонах та швидше вичерпання ефектів від значних урожаїв, передусім овочів.
Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни, водночас НБУ вказує на посилення ризиків в частині міжнародної допомоги.
НБУ також враховує високу адаптивність українського бізнесу та громадян до викликів воєнного часу, що значною мірою нівелює негативні ефекти від реалізації окремих ризиків.
З огляду на те, що зниження облікової ставки не створить ризиків для привабливості заощаджень у гривні на тлі подальшого зниження інфляції та поліпшення інфляційних очікувань, а також успішної адаптації валютного ринку до нового курсового режиму, НБУ продовжує цикл пом’якшення процентної політики.
З 15 грудня 2023 року облікова ставка, а разом з нею і ставка за основною операцією НБУ з розміщення депозитних сертифікатів овернайт встановлюються на рівні 15%. На 1 в. п. знижуються також інші ставки: ставка за тримісячними депозитними сертифікатами – до 19%, а ставка за кредитами рефінансування – до 21%.
За матеріалами офіційного вебсайту Національного банку України
З 1 січня 2024 року купувати землю в Україні зможуть юрособи
Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський наголосив, що змін до другого етапу земельної реформи не буде. З нового року в Україні землю можуть купувати юридичні особи. Війна спонукає навпаки пришвидшувати реформи, а не сповільнювати.
Заступник міністра Маркіян Дмитрасевич зауважив, що українське аграрне законодавство зараз проходить важливий етап адаптації до європейських норм. І бізнесу також варто ретельно готуватись до конкуренції на європейському ринку.
Другий етап реформи відкриває ринок для юридичних осіб, але купувати землю можуть тільки українці. Також невід’ємною частиною реформи є електронні аукціони. Це основний запобіжник проти можливих маніпуляцій або ручного втручання.
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства аграрної політики та продовольства України
Розширено можливості для використання удосконалених електронних підписів
Кабмін прийняв постанову, яка унормовує технічні вимоги до створення та перевірки удосконалених електронних підписів чи печаток.
Це дозволить використовувати такі підписи для отримання електронних послуг на постійній основі. Використання кваліфікованого е-підпису більше не вимагатиметься.
Раніше удосконалені електронні підписи та печатки використовували тимчасово в межах експерименту на період воєнного стану.
Проте Постанова № 1298 від 12.12.2023 р. “Про затвердження вимог до форматів удосконалених електронних підписів та печаток, які використовуються для надання електронних публічних послуг, та вимог до створення та перевірки удосконалених електронних підписів та печаток, що базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів” значно спростить отримання та використання удосконалених електронних підписів. Замість КЕПу можна буде використовувати УЕП, якщо законом не вимагається інше.
Крім того, фізичні та юридичні особи зможуть використовувати електронний підпис, не зберігаючи його на захищеному носії. Це, зокрема, дасть змогу забезпечити безперебійне функціонування електронного документообігу та перевірки користувачів.
За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства цифрової трансформації України
Підбірку підготувала:
Ольга Кісіль
представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист