fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 12.12.2022 по 21.12.2022 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 21 Dec 2022 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  12.12.2022 по 21.12.2022 р.

 

В Україні запрацював проєкт “єЧерга”

В Україні запрацював проєкт “єЧерга”

З 12 грудня, в міжнародному автомобільному пункті пропуску «Ягодин-Дорогуськ», що знаходиться на кордоні з Польщею, почала функціонувати «Електронна черга перетину кордону» для вантажних транспортних засобів. 

ЄЧерга створена для впорядкування та збільшення транспортного потоку вантажних транспортних засобів. Перевізники зможуть планувати день і час прибуття до пропускного пункту, оскільки знатимуть, коли настане іх черга перетинати кордон. Це дозволить оптимізувати час, витрачений на перебування в черзі, та зменшити витрати на перевезення товарів.

Щоб потрапити в єЧергу, необхідно попередньо зареєструватися на сайті echerha.gov.ua. Після реєстрації водій отримає повідомлення про приблизний час перетину польсько-українського кордону.

Цей сервіс є безкоштовним.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Державної прикордонної служби України

 

 


Реєстрація транспортних засобів здійснюється за новими правилами

Реєстрація транспортних засобів здійснюється за новими правилами

З 14 грудня набули чинності зміни, які стосуються наступного:

  1. експертне дослідження транспортного засобу виокремлюється з процедури реєстрації в сервісному центрі МВС. Виокремлення не означає скасування. Тепер його треба проходити до того, як звертатись за послугою реєстрації та перереєстрації транспортного засобу. Крім зручності пов’язаної з екстериторіальністю таке виокремлення ще й дозволяє у майбутньому проводити реєстраційні дії з транспортними засобами онлайн за допомогою двох смартфонів чи комп’ютерів – власника та покупця.
  2. Новий алгоритм реєстрації транспортного засобу в Україні при купівлі-продажу авто передбачає наступні кроки:

2.1. звернення до Експертної служби МВС та отримання висновку про транспортний засіб;

2.2. звернення власника та покупця або їх представників із чинним висновком до сервісного центру МВС і проведення перереєстрації транспортного засобу. Це можна буде зробити онлайн.

  1. Можна відмовитись від пластикових бланків свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та посвідчення водія. При замовленні онлайн послуги обміну посвідчення водія або онлайн послуги перереєстрації транспортного засобу можна вибрати опцію без виготовлення фізичного документу – тільки цифровий. Тобто, в Україні цифрові документи Е-посвідчення водія та Е-свідоцтво про реєстрацію транспортних засобів стають не просто так само чинними, як і фізичні документи, а можуть бути єдиними наявними, які дозволяють керувати транспортним засобом.

Алгоритм оформлення електронних документів включає в себе повну перевірку, всебічне опрацювання заявки адміністратором сервісного центру МВС, але на бек-офісі, без особистого контакту з замовниками послуг. Тобто, відбувається перевірка даних за всіма потрібними базами і тільки потім схвалення заявки або її відхилення. Якщо є в базах даних якась інформація, що перешкоджає наданню послуги, то така заявка буде відхилена.

Набуття чинності відповідних постанов означає, що з 14 грудня дозволено онлайн перереєстрацію транспортних засобів та оформлення онлайн посвідчення водія. Однак процес імплементації законодавчих змін може відбутись у кілька етапів. Про етапність змін та запровадження в життя усіх онлайн послуг Головний сервісного центру МВС буде повідомляти додатково.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Головного сервісного центру МВС

 

 


Бізнес зможе зберігати до 2 тонн пального без отримання ліцензії

Бізнес зможе зберігати до 2 тонн пального без отримання ліцензії

Прийнято закони, які стосуються впровадження короткострокових стимулюючих податкових та митних пільг для відновлення енергетичної інфраструктури. Зокрема:

  1. впроваджується ввезення без оподаткування ввізним митом та ПДВ генераторів, Starlink та іншого обладнання для енергетики, у тому числі для фізичних осіб. Ця норма діятиме до травня 2023. Таке звільнення буде розповсюджуватись також на поштові та експрес-відправлення;
  2. закон дозволяє бізнесу зберігати до 2 т пального без необхідності отримувати ліцензію. Про зберігання пального у більших обсягах необхідно повідомляти Державну податкову службу за декларативним принципом;
  3. звільняється від мита та ПДВ ввезення обладнання для відновлення постачання енергії, яке є технічною допомогою від Energy Community.

 

За матеріалами Telegram-каналу народного депутата Ярослава Железняка 

 

 


В Україні анонсовано запуск електронних товарно-транспортних накладних

В Україні анонсовано запуск електронних товарно-транспортних накладних

Заступник Міністра інфраструктури Мустафа Найєм повідомив, що в Україні з’явиться єдина база даних документів е-ТТН. Це дозволить істотно спростити і пришвидшити логістичні процеси, а також дати єдиний метод контролю наявності таких документів усіма сторонами.

Вже почав працювати сайт e-ttn.miu.gov.ua – єдиний ресурс з усією інформацією, яку було зібрано під час розробки системи е-ТТН, у тому числі:

– перелік провайдерів, які вже долучились до проєкту;

– нормативну базу, яка регламентує використання е-ТТН;

– інструкції для користувачів та провайдерів;

– відповіді на актуальні запитання;

– новини.

Електронні товарно-транспортні накладні вже тестують провайдери електронного документообігу. З’явилась і перша компанія від бізнесу, яка погодилась взяти участь у тестуванні.

Електронна форма накладних в перспективі має замінити паперову і стати обов’язковою для всіх учасників перевезень – відправників, отримувачів і транспортних компаній. Однак, за словами Мустафи Найєма, це станеться не раніше липня 2023 року.

 

За матеріалами офіційної вебсторінки заступника Міністра інфраструктури Мустафи Найєма у Facebook

 

 


Що таке мобінг працівників і які обов’язки роботодавця?

Що таке мобінг працівників і які обов’язки роботодавця?

В Україні з 11.12.2022 р. набув чинності відповідний закон. 

Документ  встановлює  заборону вчинення мобінгу (цькування).

  1. Мобінг (цькування) – це систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.
  2. Формами психологічного та економічного тиску, зокрема, є:

– створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери (погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру та інші способи виведення працівника із психологічної рівноваги);

– безпідставне негативне виокремлення працівника з колективу або його ізоляція (незапрошення на зустрічі і наради, в яких працівник, відповідно до локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчих актів має брати участь, перешкоджання виконанню ним своєї трудової функції, недопущення працівника на робоче місце, перенесення робочого місця в непристосовані для цього виду роботи місця);

– нерівність можливостей для навчання та кар’єрного росту;

– нерівна оплата за працю рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;

– безпідставне позбавлення працівника частини виплат (премій, бонусів та інших заохочень);

– необґрунтований нерівномірний розподіл роботодавцем навантаження і завдань між працівниками з однаковою кваліфікацією та продуктивністю праці, які виконують рівноцінну роботу.

  1. Не вважаються мобінгом (цькуванням):

– вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником трудових обов’язків, 

– зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором.

  1. Роботодавець зобов’язаний вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, провадити інформаційні, навчальні та організаційні заходи із запобігання та протидії мобінгу (цькування).
  2. Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець чинив мобінг (цькування) стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили.
  3. Роботодавець має право розірвати трудовий договір з працівником у випадку вчинення працівником мобінгу (цькування), встановленого судовим рішенням, що набрало законної сили.
  4. Відшкодування роботодавцем моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав, у тому числі внаслідок дискримінації, мобінгу (цькування), факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
  5. Особи, які вважають, що вони зазнали мобінгу (цькування), мають право звернутися із скаргою до Держпраці та/або до суду.

Закон набрав чинності 11.12.2022 р.

 

Закон України від 16 листопада 2022 року № 2759-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)”

 

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X