fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 11.08.2023 по 22.08.2023 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 24 Aug 2023 Tags:

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 11.08.2023 по 22.08.2023 р.

 

Воєнний стан і загальну мобілізацію продовжено до 16 листопада

Воєнний стан і загальну мобілізацію продовжено до 16 листопада

Набули чинності закони, якими затверджено укази Президента України:

«Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 26 липня 2023 року № 452/2023,

«Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 26 липня 2023 року № 451/2023.

Законами передбачено продовження воєнного стану та загальної мобілізації з 18 серпня строком на 90 днів.

 

Закон України № 3276-IX про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» 

Закон України № 3275-IX про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні».

 


В Україні знову діють строки видачі дозвільних документів

В Україні знову діють строки видачі дозвільних документів

Кабмін поновив строки надання адміністративних послуг і видачі документів дозвільного характеру.

Зокрема, скасовано дію Постанови КМУ від 28 лютого 2022 р. № 165 “Про зупинення строків надання адміністративних послуг та видачі документів дозвільного характеру”, якою було  зупинено строки видачі органами документів дозвільного характеру (крім надання адміністративних послуг у сфері будівництва) та строки надання адміністративних послуг на час воєнного стану в Україні, крім строків надання адміністративних послуг у сферах:

– державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців, 

– державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, 

– державної реєстрації актів цивільного стану.

Таким чином, бізнес знову зможе отримувати документи та послуги за довоєнними правилами, але з урахуванням особливостей під час дії воєнного стану.

Зміни діятимуть з 25 серпня 2023 року.

 

Постанова КМУ “Про поновлення строків надання адміністративних послуг і видачі документів дозвільного характеру та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України” від 8 серпня 2023 р. № 828

 


Розпочав роботу Реєстр виробників органічної продукції

Розпочав роботу Реєстр виробників органічної продукції

В Україні запрацював Державний реєстр операторів, що здійснюють виробництво продукції відповідно до вимог законодавства у сфері органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції. 

До Реєстру вже внесли перших операторів, які отримали сертифікат, що підтверджує відповідність органічного виробництва та обігу органічної продукції вимогам законодавства України.

Запуск Реєстру операторів означає, що відтепер полиці вітчизняних магазинів будуть наповнюватися органічною продукцією, що виробляється і сертифікується відповідно до законодавства України, та яка маркована українським державним логотипом.

Також у Мінагрополітики повідомили, що на початку червня 2023 р. започатковано ведення Реєстру органів сертифікації. Тоді, до цього Реєстру внесли перший орган сертифікації – ТОВ «ОРГАНІК СТАНДАРТ», що успішно пройшло акредитацію. Це дозволило йому здійснювати сертифікацію органічного виробництва та обігу органічної продукції відповідно до вимог законодавства.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Мінагрополітики

 


Змінено критерії “критичності” підприємств галузей національної економіки для бронювання працівників

Змінено критерії “критичності” підприємств галузей національної економіки для бронювання працівників

Набув чинності наказ Мінекономіки, яким оновлено Критерії визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки. Зокрема, передбачено зміни щодо:

  1. розміру середньої зарплати.

Так, середня заробітна плата працівників підприємства, установи, організації, що здійснює діяльність у сфері, формування та/або реалізацію політики якої забезпечує Мінекономіки, відтепер складає:

– не нижче середньої зарплати по країні помноженої на коефіцієнт 1,5 – для підприємств, установ, організацій, які мають середню кількість застрахованих осіб – працівників не менше 50 осіб;

– не нижче середньої зарплати по країні помноженої на коефіцієнт 3 – для підприємств, установ, організацій незалежно від кількості застрахованих осіб – працівників;

  1. підтвердження провадження діяльності на відповідних територіях.

Провадження діяльності на території трьох і більше областей України, у сфері, формування та/або реалізацію політики якої забезпечує Мінекономіки, має підтверджуватися документами на право власності або оренду нерухомого майна, а також витягом з інформаційної системи органів ДПС щодо статусу розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за місцезнаходженням філії, представництва, іншого відокремленого підрозділу;

  1. додано новий критерій – здійснення протимінної діяльності (надання послуг та/або виконання робіт з гуманітарного розмінування території України).

Ці зміни діють з 10.08.2023 р.

 

Наказ Мінекономіки від 14.06.2023 р. № 5496 “Про затвердження Змін до Критеріїв визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для галузей національної економіки”

 


Діють зміни щодо сплати зборів за дії, пов'язані з охороною інтелектуальної власності

Діють зміни щодо сплати зборів за дії, пов’язані з охороною інтелектуальної власності

Уряд оновив Порядок сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності, якими визначено нові та уточнено чинні збори. 

Так, документом, зокрема включено нові види зборів за можливість:

– третіх осіб заперечувати проти заявок на винаходи, 

– скасовувати патенти в адміністративному порядку, 

– отримати сертифікат додаткової охорони винаходів, 

– проведення інформаційних пошуків, 

–  заявників і правовласників відновлювати свої права.

Також приведено у відповідність до спеціальних законів у сфері інтелектуальної власності термінологію. Наприклад, замінено терміни «топографія інтегральної мікросхеми» на «компонування напівпровідникового виробу», «кваліфіковане зазначення походження товару» на «географічне зазначення», «знак для товарів і послуг» на «торговельну марку», внесено інші термінологічні зміни.

Крім того збільшено пільги зі сплати зборів для неприбуткових установ та організацій.

 

Зміни наберуть чинності через 30 днів з дня офіційного опублікування відповідної постанови КМУ.

За матеріалами Урядового порталу

 


Скасовано Порядок державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір

Скасовано Порядок державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір

 Кабмін прийняв постанову від 11.08.2023 № 843 «Деякі питання реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір» (далі – Постанова 843), якою визнано таким, що втратив чинність, Порядок державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1756.

При цьому в УКРНОІВІ (IP офіс) наголосили, що  продовжують приймання заявок на державну реєстрацію прав автора на твори науки, літератури і мистецтва, а також заявок на реєстрацію договорів, що стосуються прав авторів на твори, відповідно до повноважень, делегованих УКРНОІВІ Законом України «Про авторське право і суміжні права».

Бланки заяв наразі не змінюються та можуть використовуватися заявниками до затвердження Мінекономіки нового Порядку державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір.

Разом з тим, Постановою № 843 скасовано норму щодо сплати зборів за оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію прав автора на твір, розмір яких було визначено постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.1995 № 532.

З дня набрання чинності Постанови № 843 заявники сплачуватимуть лише збори за підготовку до державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2001 № 1756.

Наразі розроблено та погоджено із заінтересованими державними органами новий Порядок державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір, який найближчим часом буде затверджено наказом Мінекономіки та подано до Мін’юсту для державної реєстрації.

 

За матеріалами офіційного вебсайту УКРНОІВІ

 


Які компенсації встановлено за працевлаштування безробітних?

Які компенсації встановлено за працевлаштування безробітних?

Роботодавці, які працевлаштовують безробітних осіб, можуть отримати наступні компенсації:

  1. Компенсацію ЄCВ за працевлаштування:

– батьків, які мають на утриманні дитину віком до 6 років;

– осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років;

– довготривалих безробітних (понад 6 місяців на обліку);

– дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

– осіб, звільнених після відбуття покарання або примусового лікування;

– осіб, стосовно яких згідно із Законом встановлено факт позбавлення особистої – свободи внаслідок збройної агресії проти України, після їх звільнення тощо.

  1. Компенсацію 50% фактичних витрат на оплату праці за працевлаштування:

– осіб з інвалідністю, які не досягли пенсійного віку;

– учасників бойових дій, осіб, яким до настання права на пенсію за віком залишилося не більше 5 років.

  1. Компенсацію 50% мінімальної заробітної плати за працевлаштування:

– осіб, віком до 25 років, які сумарно мають страховий стаж не більше 12 місяців;

– осіб, віком до 35 років – на перше робоче місце;

– осіб, звільнених із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби – на перше робоче місце після такого звільнення.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Київського обласного центру зайнятості

 


У яких випадках листування через соцмережі  може  бути доказом?

У яких випадках листування через соцмережі може бути доказом?

При розгляді справи суд пояснив, що повідомлення (з додатками), відправлені електронною поштою чи через застосунки-месенджери, є електронним доказом, який розглядається та оцінюється судом відповідно до ст. 86 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням у сукупності з іншими наявними в матеріалах справи доказами.

При цьому слід враховувати, що суд може розглядати електронне листування між особами в месенджері (як і будь-яке інше листування) як доказ у справі лише в тому випадку, якщо воно дає можливість суду встановити авторів цього листування та його зміст. Відповідні висновки щодо належності й допустимості таких доказів, а також обсягу обставин, які можливо встановити за їх допомогою, суд робить у кожному конкретному випадку з урахуванням усіх обставин справи за своїм внутрішнім переконанням.

У цій справі ТОВ звернулося до суду про стягнення з іншого ТОВ передоплати за договором поставки. На виконання цього договору позивач здійснив попередню оплату товару (будівельного профілю), однак відповідач, як зазначив позивач, не здійснив поставку товару та відмовився добровільно повернути отримані кошти.

Заперечуючи проти позову, відповідач стверджував, що він здійснив поставку в повному обсязі всього оплаченого позивачем товару, а позивач прийняв цей товар. На підтвердження своєї позиції відповідач надав суду, зокрема, роздруківку листування з директором позивача в мобільному додатку «WhatsApp».

Задовольняючи позов, апеляційний суд зазначив, що відповідач не надав доказів, які б підтверджували належну поставку товару, а роздруківки листування з додатку «WhatsApp» не можуть бути використані в цій справі як доказ належного виконання відповідачем своїх зобов’язань з поставки сплаченого позивачем товару.

Велика Палата ВС зазначила, що Верховний Суд послідовно додержується правової позиції про те, що роздруківки електронного листування не є ані письмовими доказами, ані електронними документами (копіями електронних документів) в розумінні ч. 1 ст. 5 Закону «Про електронні документи та електронний документообіг».

Якщо з урахуванням конкретних обставин справи суд дійде висновку про те, що відповідне електронне листування дає змогу встановити його учасників та може підтверджувати ті чи інші доводи сторін, наприклад, щодо наявності між ними відповідних відносин, ведення певних перемовин тощо, суд може прийняти таке листування як доказ і в такому разі надати йому оцінку сукупно з іншими доказами у справі.

У цій справі відповідач надав суду роздруківки електронного листування між директором позивача та свідком, який розвантажував товар за адресами, вказаними позивачем. При цьому свідок під час розгляду справи підтвердив, що здійснював зазначене. Директор позивача не заперечував обставин того, що він вів переписку подібного змісту, як зазначено в наданих суду роздруківках, не ставив під сумнів подані відповідачем роздруківки електронного листування, а тому суди мали правові підстави для того, щоб оцінювати цей доказ нарівні з іншими доказами у справі.

 

Постанова ВС від 21 червня 2023 року у справі № 916/3027/21.

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X