fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 09.05.2022 по 17.05.2022 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 17 May 2022 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 09.05.2022 по 17.05.2022 р.

 

У Дії буде доступним подання декларації на провадження господарської діяльності 

У Дії буде доступним подання декларації на провадження господарської діяльності 

Кабмін оновив процедуру подання підприємцями декларацій для отримання дозволів та ліцензій. Найближчим часом ця послуга буде доступна через Дію. Зараз декларації надсилаються безпосередньо до Мінекономіки або через ЦНАП .

У період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб’єктами господарювання на підставі безоплатного подання до органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних (електронних публічних) послуг декларації, крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2 до постанови КМУ від 18 березня 2022 р. № 314.

Органи ліцензування, дозвільні органи та суб’єкти надання публічних (електронних публічних) послуг на своїх офіційних веб-сайтах розміщують переліки поданих декларацій. 

Декларація може бути подана:

в електронній формі – через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, зокрема засобами мобільного додатку Порталу Дія (у разі подання декларації ФОП);

у паперовій формі – ЦНАП з подальшою передачею органам ліцензування, дозвільним органам та суб’єктам надання публічних (електронних публічних) послуг засобами Порталу Дія. Після внесення інформації до Порталу Дія декларація повертається заявнику.

Суб’єкти господарювання, які набули право на провадження господарської діяльності на підставі декларації, у разі відсутності відповідних дозвільних документів, невідкладно, але не пізніше трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану звертаються до відповідних органів і отримують відповідні дозвільні документи.

Строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними також відстрочуються на такий самий термін.

 

Постанова КМУ від 3 травня 2022 р. № 535 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 18 березня 2022 р. № 314”

 

 


Мікро- та малі підприємства зможуть отримати гранти через Дію  

Мікро- та малі підприємства зможуть отримати гранти через Дію  

Програма «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» cпільно з Міністерством цифрової трансформації, Міністерством економіки, Дія.Бізнес і Офісом з розвитку підприємництва та експорту, підтримає близько 300 мікро- й малих підприємств, які найбільше постраждали внаслідок збройної агресії росії в Україні.

Мікрогранти в еквіваленті по 125 000 грн (4000 євро) кожен будуть доступні з 13 травня 2022 року через портал Дія.

  1. Подати заявку на отримання гранту зможуть суб’єкти господарювання, які:

– зареєстровані в установленому законом порядку не пізніше як 31 грудня 2021 року на території однієї з адміністративно-територіальних одиниць, на яких велись або ведуться бойові дії, зокрема: Чернігівська, Сумська, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Запорізька, Донецька, Луганська, Київська області, 

– тимчасово перемістилися з території адміністративно-територіальних одиниць, зазначених вище або постраждали внаслідок бойових дій, 

– мають можливість підтвердити на момент подання заявки збитки, яких вони зазнали, 

– продовжують здійснювати господарську діяльність в одній із зазначених вище адміністративно-територіальних одиниць.

  1. Пріоритет при оцінці грантових заявок надаватиметься компаніям, які займаються виробництвом життєво необхідних товарів та послуг для громадян України та Збройних сил України. Комісія з оцінки складатиметься з незалежних бізнес-експертів, які відберуть найбільш релевантні заявки та проведуть інтерв’ю з попередньо відібраними підприємствами.

Більше інформації про заходи ЄС щодо екстреної підтримки МСП під час воєнного часу – на порталі EU4Business.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства економіки України

 

 


Набула чинності форма декларації для  спрощенців 3 групи 2%

Набула чинності форма декларації для  спрощенців 3 групи 2%

Наказом Мінфіну від 26 квітня 2022 року № 124 затверджено форму податкової декларації платника єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 % доходу.

Платники єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 % доходу зобов’язані подати до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду.

Граничний термін подання податкової декларації платника єдиного податку третьої групи з особливостями оподаткування за квітень припадає на 20 травня 2022 року.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Державної податкової служби України

 

 


В Україні відновлять реєстрацію ПН/РК та перевірки бізнесу

В Україні відновлять реєстрацію ПН/РК та перевірки бізнесу

Верховна Рада прийняла закон, яким вносяться зміни до Податкового кодексу України в частині: 

  1. відновлення:
  • податкового обов’язку платників податків, у яких є можливість виконувати свої податкові обов’язки, в частині дотримання термінів реєстрації ПН та РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання податкової звітності, сплати податків;
  • камеральних та документальних перевірок податкової звітності;
  • відшкодування сум ПДВ з бюджету;
  1. на період воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення або скасування, але не пізніше 31 грудня 2023 року, митне оформлення з метою вільного обігу та першу державну реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8702, 8704 та 8705 згідно з УКТ ЗЕД, як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, здійснюватимуть за умови їх відповідності екологічним нормам не нижче рівня «ЄВРО-3», а також за умови, що такі транспортні засоби ввозяться на митну територію України юридичними особами для власного використання та не можуть бути відчужені такими особами протягом 1095 днів з дня їх першої державної реєстрації в Україні. Дія цього положення не поширюється на транспортні засоби, які походять або ввозяться з рф, рб та тимчасово окупованих територій України;
  2. платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2%, звільнять від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за спецставкою, за умови виконання ними податкових обов’язків щодо реєстрації ПН/РК, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком.

 

Проєкт Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану №7360 від 10.05.2022 р.

 

 


Змінено порядок перебігу строків для вчинення дій, пов’язаних з охороною прав інтелектуальної власності

Змінено порядок перебігу строків для вчинення дій, пов’язаних з охороною прав інтелектуальної власності

В Укрпатенті повідомили, що до інформації “Про організацію виконання повноважень Національного органу інтелектуальної власності у сфері охорони прав на торговельні марки, промислові зразки, винаходи, корисні моделі, географічні зазначення в умовах воєнного стану” внесено зміни у розділ “Строки”.

Зокрема, з дня введення в Україні воєнного стану порядок перебігу й обчислення строків для вчинення дій, пов’язаних з охороною прав інтелектуальної власності, а також строків щодо процедур набуття цих прав, визначених законами України «Про охорону прав на промислові зразки», «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг», «Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів», «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», «Про правову охорону географічних зазначень», строку продовження дії свідоцтва на торговельну марку, строку продовження чи підтримання чинності майнових прав інтелектуальної власності на об’єкт інтелектуальної власності врегульовано Законом України «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України», який набрав чинності 13 квітня 2022 року.

Крім того, інформацію про виконання повноважень НОІВ щодо об‘єктів ІВ в умовах воєнного стану розміщено у відповідному розділі вебсайту Укрпатенту  за посиланням https://ukrpatent.org/uk/articles/vykonannia-povnovazhen-noiv-vs

 

За матеріалами офіційного вебсайту Укрпатенту 

 

 


В Україні спрощено надання в користування земельних ділянок на час воєнного стану

В Україні спрощено надання в користування земельних ділянок на час воєнного стану

Верховна Рада прийняла закон, яким змінено регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану. Зокрема:

  1. в умовах тимчасового призупинення роботи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру територіальним громадам сіл, селищ, міст надали можливість передавати в оренду земельні ділянки, що переходять до комунальної власності територіальних громад, без державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Земельні ділянки державної та комунальної власності надаватимуть в оренду для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщені (евакуйовані) із зони бойових дій, без проведення земельних торгів із жорсткими обмеженнями умов оренди. Підприємства, яким надаватимуться такі ділянки, визначатимуться спільним рішенням обласної військової адміністрації, з території якої переміщуються (евакуюються) виробничі потужності, та обласної військової адміністрації, на територію якої такі потужності переміщуються (евакуюються).

Надання у постійне користування земельних ділянок комунальної власності для розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб здійснюватиметься виконавчим органам сільських, селищних, міських рад;

  1. без розроблення документації із землеустрою, без супутніх витрат та затвердженої містобудівної документації на підставі мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування та архітектури сільської селищної, міської ради здійснюється: 

встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок, 

надання земельних ділянок державної, комунальної власності в оренду для розміщення виробничих потужностей підприємств, що переміщені (евакуйовані) із зони бойових дій, будівництва річкових портів (терміналів). 

Забороняється використовувати для таких цілей природоохоронні території, землі природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного призначення, порушувати обмеження у використанні земель (у тому числі в сфері забудови);

  1. поки функціонування Державного земельного кадастру призупинено, встановлюються спеціальні правила реєстрації встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок районними військовими адміністраціями у Книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану;
  2. у разі неможливості надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки Міністерство аграрної політики та продовольства України уповноважується затверджувати усереднені показники нормативної грошової оцінки земель на одиницю площі, які можуть застосовуватися у випадках обов’язкового проведення нормативної грошової оцінки земель;
  3. у період воєнного стану запроваджується надання органами Служби безпеки України спеціальних дозволів на виконання топографо-геодезичних вишукувань.

 

Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану №7289 від 15.04.2022 р.

 

 


Здійснення державного контролю нехарчової продукції тимчасово припинили

Здійснення державного контролю нехарчової продукції тимчасово припинили

Кабмін відповідною постановою тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану в Україні, припинив здійснення митними органами державного контролю нехарчової продукції.

 

Постанова КМУ від 3 травня 2022 р. № 550 “Про припинення здійснення державного контролю нехарчової продукції в умовах воєнного стану”

 

 


Окремі нюанси подання документів для отримання 6500 за працевлаштованих переселенців через Дію

Окремі нюанси подання документів для отримання 6500 за працевлаштованих переселенців через Дію

У Мінцифри надали відповіді на поширені запитання щодо виплати 6500 грн бізнесу за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб.

У Дії доступна така послуга як компенсація за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб. Для цього потрібно подати онлайн заяву на порталі Дія: https://diia.gov.ua/

  1. Хто може подати заяву?

Тільки роботодавці, що:

– працевлаштували внутрішньо переміщену особу із заробітною платою не менше від мінімальної (6500 грн), 

– перебувають на обліку як платники ЄСВ, 

– подали податкову звітність за 4 квартал 2021 або весь 2021 рік та 

– не є неприбутковою організацією.

  1. Протягом якого строку можна отримувати компенсацію?

Загальна тривалість надання компенсації витрат не може перевищувати два місяці з дня працевлаштування особи.

  1. Чи потрібно повторно подавати заяву на отримання компенсації за 2-й місяць?

Так, потрібно.

  1. Ця послуга пов’язана з єПідтримкою?

Послуга з компенсації працевлаштування ВПО призначена для компенсації роботодавцю витрат на оплату праці за кожну працевлаштовану особу, яка є внутрішньо переміщеною внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні.

Натомість послуга єПідтримка-6500 була створена для одноразової підтримки підприємців та найманих працівників з областей, де велися бойові дії.

 

За матеріалами офіційної сторінки Мінцифри у Facebook

 

 


Прийнято закон про посилення захисту прав працівників

Прийнято закон про посилення захисту прав працівників

Верховна Рада прийняла закон про внесення змін до деяких законодавчих актів (№5266), зокрема:

1) у сфері колективно-договірного регулювання передбачається:

– можливість укладення колективного договору фізичною особою, яка використовує найману працю (на сьогодні – лише у юридичних особах);

– обов’язок роботодавця ознайомлювати працівників з текстом колективного договору;

– поширення дії галузевої угоди на усіх роботодавців відповідної галузі;

2) щодо недопущення дискримінації у сфері трудових правовідносин:

– визначено, що не вважається дискримінацією у сфері праці та що є необґрунтованою відмовою у прийнятті на роботу;

– врегульовано окремі питання щодо недопущення дискримінації в оголошеннях з працевлаштування;

3) щодо масових звільнень: уточнено положення законодавства у частині визначення ознак того, що є масовим вивільненням працівників з ініціативи роботодавця та як роботодавець здійснює повідомлення про масове вивільнення; порядку проведення роботодавцем консультацій з профспілковими представниками перед масовими звільненнями працівників.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Верховної Ради України

 

 


Лікарняний під час призупинення дії трудового договору не оплачується

Лікарняний під час призупинення дії трудового договору не оплачується

У Держпраці пояснили, що у зв’язку з військовою агресією проти України в умовах воєнного стану дія трудового договору може бути призупинена, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї страхового випадку.

Таким чином, у період призупинення трудового договору, припиняється виплата заробітної плати, та відповідно втрачається право працівника на матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу).

У Держпраці також зазначили, що згідно зі статтею 13 Закону України «Про організацію трудових відносини в умовах воєнного стану» відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Головного управління Держпраці у Київській області

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X