fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 06.06.2022 по 14.06.2022 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 14 Jun 2022 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 06.06.2022 по 14.06.2022 р.

 

Граничні строки розрахунків у сфері ЗЕД збільшено до 120 днів

Граничні строки розрахунків у сфері ЗЕД збільшено до 120 днів

НБУ прийняв відповідне рішення. Раніше граничний строк розрахунків за експортно-імпортними операціями становив  90 календарних днів. 

Зміни діють з 8 червня.

Таке рішення регулятора розширить можливості експорту та імпорту товарів українським бізнесом в умовах порушення ланцюгів постачання через війну. 

Нові вимоги застосовуватимуться до операцій резидентів з експорту та імпорту товарів, здійснених із 5 квітня 2022 року. Для операцій, що проводилися до цієї дати, граничні строки розрахунків становлять 365 днів.

Нагадуємо, що НБУ 04 квітня 2022 року з метою запобігання виведенню капіталу за кордон тимчасово скоротив граничні строки розрахунків за експортно-імпортними операціями, здійсненими з 5 квітня 2022 року, з 365 до 90 календарних днів.

 

Постанова НБУ від 7 червня 2022 року № 113 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18”

 

 


З 09 червня діють нові правила в сфері земельних відносин

З 09 червня діють нові правила в сфері земельних відносин

ВРУ змінила законодавство у сфері земельних відносин на час воєнного стану.

Відповідно до змін:

  1. Спрощено процедуру передачі в оренду земельних ділянок державної та комунальної власності для розміщення виробничих потужностей переміщених із зони бойових дій підприємств, об’єктів критичної інфраструктури та розміщення об’єктів для тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб.

Під час дії воєнного стану без проведення аукціону в оренду здаватимуться такі земельні ділянки: 

– для розміщення виробничих потужностей підприємств, релокованих із зони бойових дій;

– для розміщення річкових портів (терміналів), доцільність будівництва (розширення) яких визначена рішенням центрального органу виконавчої влади; 

– для будівництва мереж електропостачання, газорозподільних, водопровідних, теплопровідних, каналізаційних мереж, електронних комунікаційних мереж, об’єктів магістральних газопроводів.

  1. Для вищезазначених земельних ділянок встановлено особливі умови договору оренди:

– орендар не має права змінювати цільове призначення земельної ділянки;

– відчуження, застава (іпотека) права користування земельною ділянкою забороняється;

– передача земельної ділянки в суборенду забороняється;

– орендар зобов’язаний здійснити розміщення об’єктів, для яких земельна ділянка передана в оренду, протягом строку, визначеного договором оренди земельної ділянки (з припиненням орендодавцем дії такого договору, якщо орендар не виконав це зобов’язання, в односторонньому порядку, без урахування волевиявлення орендаря);

– передача в оренду земельних ділянок державної, комунальної власності не допускається, якщо земельна ділянка віднесена до категорії земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення.

  1. Зміна цільового призначення таких земельних ділянок здійснюється також без сплати втрат лісогосподарського та сільськогосподарського виробництва, без урахування обмежень щодо особливо цінних земель і без розроблення документації із землеустрою.

Встановлення, зміна цільового призначення земельної ділянки для зазначених вище  цілей допускається без дотримання правил співвідношення між видом цільового призначення земельної ділянки та видом функціонального призначення території, визначеним відповідною містобудівною документацією.

У випадку розбіжностей між видом цільового призначення, видом функціонального, а також у випадку, якщо відсутня затверджена містобудівна документація, рішення про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки приймається на підставі мотивованого висновку уповноваженого органу містобудування.

  1. В умовах призупинення функціонування Держземкадастру реєстрація зміни цільового призначення відбувається шляхом внесення запису до Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану, яка ведеться районною військовою адміністрацією, але з подальшим внесенням відомостей до кадастру протягом 30 днів з дня відновлення його функціонування. Внесення таких відомостей здійснюється без подання витягу з містобудівної документації та дотримання вимог щодо узгодження зміненого цільового призначення із містобудівною документацією.
  2. Передача в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності здійснюється без зміни її цільового призначення. 
  3. Встановлено нову підставу припинення права власності на земельну ділянку – примусове вилучення земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності, що здійснюється відповідно до Закону України “Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів”.

 

Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану” № 2247-IX від 12.05.2022 р.

 

 


Роз’яснення Мінфіну щодо строків реєстрації податкових накладних

Роз’яснення Мінфіну щодо строків реєстрації податкових накладних

Мінфін висловився щодо терміни реєструються ПН та РК за лютий-травень 2022 року платниками, які мають можливість своєчасно їх реєструвати.

Зокрема, Законом від 12 травня 2022 року № 2260-IX внесено зміни до Податкового кодексу та інших законів щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану, які набули чинності 27.05.2022 року.

Для платників ПДВ, які мають можливість виконувати свої податкові обов’язки, встановлюються нові строки виконання тих податкових обов’язків, які за загальними правилами повинні були виконані у лютому-травні 2022 року, зокрема, реєстрація ПН/РК в ЄРПН, подання податкової звітності, сплата податків і зборів.

Платники ПДВ зобов’язані до 15 липня 2022 року зареєструвати в ЄРПН ПН/РК, складені за операціями з постачання товарів/послуг здійсненими протягом лютого-травня 2022 року.

До фінансової відповідальності будуть притягнуті ті платники ПДВ, які мали можливість, але не виконали у строки встановлені Законом № 2260 свої податкові обов’язки, строк виконання яких за загальними правилами припадав на податкові періоди лютий-травень 2022 року, а саме, за не реєстрацію до 15 липня 2022 року ПН/РК в ЄРПН та/або за не подання до 20 липня 2022 року податкової звітності та/або за не сплату не пізніше 31 липня 2022 року податків та зборів.

Таким чином, Закон № 2260 звільнив від відповідальності платників податків, які мають можливість виконувати податкові обов’язки, якщо вони зареєструють зазначені ПН/РК в ЄРПН до 15 липня 2022 року, до 20 липня 2022 року подадуть відповідну податкову звітність та не пізніше 31 липня 2022 року сплатять відповідні податки та збори.

При цьому, раніше ДПС надано роз’яснення, в якому було зазначено, що платники ПДВ зобов’язані зареєструвати ПН/РК, складені за операціями з постачання товарів/послуг, що здійснені протягом лютого-травня 2022 року, в такі терміни:

– для ПН/РК, складених до 30.04.2022 включно, в тому числі і зведених ПН за квітень 2022 року, що складаються у випадках, визначених Податковим кодексом, – граничним терміном реєстрації в ЄРПН є 14.07.2022;

– для ПН/РК, складених з 01.05.2022 по 15.05.2022 включно, граничним терміном реєстрації в ЄРПН є 11.06.2022 (31.05.2022 + 11 к.д.);

– для ПН/РК, складених з 16.05.2022 по 31.05.2022, включаючи зведені ПН за травень 2022 року, які складаються у випадках, визначених Кодексом, – граничним терміном реєстрації в ЄРПН є 15.06.2022.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства фінансів України

 

 


Укрпатент прийматиме документи заявників наручно

Укрпатент прийматиме документи заявників наручно

У приміщенні Укрпатенту в штатному режимі відновлено подачу документів за заявками на об’єкти інтелектуальної власності. Також відновлено розсилку Укрпоштою розписок про одержання первинних документів за заявками.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Укрпатенту

 

 


В Україні діє спеціальний портал для консультування роботодавців та працівників в умовах воєнного стану

В Україні діє спеціальний портал для консультування роботодавців та працівників в умовах воєнного стану

З метою розширення консультаційної підтримки працівників та роботодавців у період воєнних дій Держпраці запускає нову інформаційну кампанію «Україна працює!». 

Із цією метою створено портал Держпраці за посиланням http://www.pratsia.in.ua/

На порталі розміщено інформацію про те, як отримати онлайн консультацію.

Окрім того, надаються відповіді на актуальні в умовах воєнного стану питання, в т.ч.:

Як перезапустити бізнес на новому місці?

Які особливості трудових відносин під час воєнного стану?

Які права та гарантії мають мобілізовані працівники?

Як оформлювати працівників під час воєнного стану?

Як оформити дистанційного працівника?

 

За матеріалами офіційного вебсайту Київської міської державної адміністрації

 

 


Під час простою роботодавець не може зобов’язати працівника виконувати трудові функції

Під час простою роботодавець не може зобов’язати працівника виконувати трудові функції

У Держпраці пояснили, що працівник, якому запроваджений простій, оформлений наказом керівника, не виконує свої трудові обов’язки, передбачені трудовим договором.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці у Полтавській області

 

 


За яких умов можна призупинити дію трудового договору?

За яких умов можна призупинити дію трудового договору?

У Держпраці надали відповідні роз’яснення.

Зокрема, статтею 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачена можливість призупинення дії трудового договору. 

Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором. Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Тобто, для призупинення дії трудового договору необхідна наявність двох умов: 

  1. роботодавець не може забезпечити працівника роботою 

і

  1. працівник не може її виконувати.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці у Сумській області

 

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X