fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 06.05.2024 по 16.05.2024 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 20 May 2024 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право” 

з 06.05.2024 по 16.05.2024 р.

В Україні продовжено воєнний стан та мобілізацію до 11.08.2024 р.

В Україні продовжено воєнний стан та мобілізацію до 11.08.2024 р.

Верховна Рада ухвалила закони про затвердження Указів Президента про продовження воєнного стану та проведення загальної мобілізації. Відповідно строк:

  1. дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року на 90 діб;
  2. проведення загальної мобілізації  продовжено з 14 травня 2024 року на 90 діб.

Таким чином, воєнний стан та мобілізація триватимуть до 11 серпня 2024 року.

 

ЗУ “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”  № 3684-IX від 08.05.2024 р.

ЗУ “Про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації” № 3685-IX від 08.05.2024 р.

 


Відстрочку від мобілізації продовжено на 1 місяць

Відстрочку від мобілізації продовжено на 1 місяць

Кабмін автоматично продовжив  на один місяць строки дії чинних відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов’язаним відповідними рішеннями Міністерства економіки згідно з постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації на воєнний час».

У Мінекономіки пояснили, якщо, наприклад, строк дії відстрочки закінчується 17.05.2024, згідно з постановою строк її дії автоматично продовжується на один місяць, тобто до 17.06.2024.

Постановою не передбачено прийняття Міністерством економіки додаткових рішень щодо продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, які не закінчилися станом на 07.05.2024 (наказів Міністерства економіки про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації). Це потрібно врахувати під час організації бронювання військовозобов’язаних працівників та взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

 

Постанова КМУ від 7 травня 2024 р. № 516  “Про продовження строків дії відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації” 

Лист Мінекономіки від 14.05.2024 № 2704-20/35460-03 “Щодо організації бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану”

 


Оновлено Перелік територій бойових дій та тимчасово окупованих територій

Оновлено Перелік територій бойових дій та тимчасово окупованих територій

Мінреінтеграції внесло зміни в Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. 

Оновлення стосується Сумської, Донецької та Миколаївської областей.

Цей Перелік застосовують для отримання податкових пільг.

Зміни набрали чинності з 7 травня.

 

Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій україни від 23.04.2024 р. № 120 “Про затвердження Змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією”

 


Процедура бронювання  працівників зазнала змін

Процедура бронювання  працівників зазнала змін

Кабмін вніс зміни до постанови, якою врегульовано питання бронювання військовозобов’язаних працівників. Згідно з ними:

  1. функції Генерального штабу Збройних Сил виконуватиме Міноборони в частині:

– розгляд та погодження розроблених органами державної влади, іншими державними органами списків військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час;

– подання погоджених списків до Мінекономіки для прийняття відповідного рішення;

– доведення рішення Мінекономіки щодо бронювання військовозобов’язаних до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;

  1. підприємства, установи і організації, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, подають список до Міноборони;
  2. підприємства, установи і організації, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб військових формувань (крім Збройних Сил), утворених відповідно до законів України, подають список до центральних органів виконавчої влади, що здійснюють керівництво такими військовими формуваннями, і до СБУ, в інтересах яких вони здійснюють виробництво товарів, виконують роботи, надають послуги, або до Мінстратегпрому;
  3. центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями (крім Міноборони), СБУ або Мінстратегпром проводять перевірку повноти заповнення списку, наявності наданого до нього обґрунтування, а також дотримання вимог щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, та у строк не більше ніж 5 робочих днів з дня отримання списку подають його на погодження Міноборони (СБУ, Службі зовнішньої розвідки).

 

Постанова КМУ від 8 травня 2024 року № 520 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76”

 


В Україні відновлять митні перевірки

В Україні відновлять митні перевірки

Верховна Рада прийняла відповідний закон.

Документ встановлює відновлення митних перевірок з 1 травня 2024 року. Зокрема:

  1. скасовано мораторій на документальні перевірки та зустрічні звірки, які були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім документальних перевірок, зустрічних звірок, на які встановлено мораторій;
  2. акти (довідки) про результати документальних перевірок, зустрічних звірок, заперечення до актів перевірок, податкові повідомлення-рішення, процедура вручення яких не була завершена до 24 лютого 2022 року, надсилаються (вручаються) до 1 липня 2024 року;
  3. документальні перевірки проводяться за наявності безпечних умов для їх проведення. 

Перевірки, які були розпочаті (поновлені), але не можуть бути завершені у зв’язку з відсутністю безпечних умов для їх проведення, зупиняються за рішенням керівника митного органу або особи, яка виконує його обов’язки, до відновлення безпечних умов та/або усунення перешкод для їх проведення. Таке рішення може бути прийнято у тому числі за вмотивованою заявою платника податків. На період до відновлення безпечних умов для проведення таких документальних перевірок та/або усунення перешкод для їх проведення зупиняється перебіг строку проведення перевірки з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк;

  1. визначено які саме підприємства можуть бути включені до квартальних планів-графіків документальних планових виїзних перевірок в 2024 році;
  2. визначено перелік платників податків, стосовно яких діє мораторій на проведення документальних перевірок.

Набрання чинності законом відбулось 16.05.2024 р.

 

ЗУ “Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо особливостей здійснення митного контролю та митного оформлення окремих категорій товарів” № 3613-IX від 20.03.2024 р.

 


Скасовано постанову про критичний імпорт

Скасовано постанову про критичний імпорт

Кабмін скасував постанову №153, яка обмежувала імпортні розрахунки для бізнесу.

У ній було визначено Перелік послуг, робіт, прав інтелектуальної власності, інших немайнових прав, призначених для продажу (оплатної передачі), за операціями з імпорту яких рекомендовано Національному банку забезпечити здійснення переказів.

 

Постанова КМУ від 7 травня 2024 р. № 519 “Про визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України”

 


Що таке Кабінет водія для бізнесу?

Що таке Кабінет водія для бізнесу?

У Головному сервісному центрі МВС повідомили, що відтепер юридичні особи зможуть простіше та ефективніше управляти своїми транспортними засобами та отримувати сервісні послуги МВС онлайн. 

В Україні запрацював Кабінет водія для бізнесу. Цей інноваційний онлайн-інструмент дозволить підприємцям оптимізувати свій робочий процес та зекономити час. Водночас у сервісних центрів МВС знизиться навантаження.   

Зокрема через Кабінет водія для бізнесу можна буде призначити належного користувача. Належний користувач — це фізична особа, яка фактично користується транспортним засобом, що їй не належить.

Раніше визначити належного користувача через застосунок Дія або Електронний кабінет водія мали право виключно фізичні особи, а зараз ця послуга буде доступна й для юридичних осіб без відвідування сервісних центрів МВС.     

Серед функцій Кабінету водія для бізнесу:

– перегляд автопарку компанії: система відображає марку, номер автомобіля, страховий поліс та належного користувача;

– призначення належного користувача: система дозволяє призначати відповідальних осіб для кожного транспортного засобу;

– призначення відповідальної особи за ведення кабінету юридичної особи (1 користувач);

– отримання інформації про статус замовлених послуг;

– реєстрація в  Кабінеті водія для бізнесу

Доступ до сервісу забезпечується через авторизацію під електронною печаткою підприємства. Після входу в систему, власники мають можливість призначити адміністратора, який буде керувати Кабінетом від імені компанії.

Призначення належного користувача  в  Кабінеті водія для бізнесу здійснюється в такій послідовності:

  1. Відповідальна особа обирає у Кабінеті водія для бізнесу транспортний засіб, заповнює необхідні дані та підписує заявку. 
  2. Фізична особа, яку призначають належним користувачем, погоджує дані у своєму Електронному кабінеті водія. 
  3. Заявка опрацьовується сервісним центром МВС, після чого у Кабінеті водія для бізнесу оновиться статус.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Головного сервісного центру МВС

 


Що таке правонаступництво у трудових відносинах?

Що таке правонаступництво у трудових відносинах?

15 травня набув чинності закон, яким визначено правонаступництво у трудових відносинах у разі зміни власника підприємства. Згідно з документом:

  1. у разі передачі суб’єкта господарювання трудові відносини працівників продовжуються із набувачем. Права і обов’язки за трудовими договорами, що існували між працівниками і відчужувачем, переходять до набувача.

Відчужувачем є будь-яка юридична особа чи роботодавець – фізична особа, яка передає суб’єкт господарювання. Набувачем є будь-яка юридична особа чи роботодавець – фізична особа, яка внаслідок передачі отримує суб’єкт господарювання, за яким стоїть організована група ресурсів, продовжує той самий вид економічної діяльності, що і відчужувач, та стає учасником існуючих трудових відносин;

  1. відчужувач та набувач повинні не пізніше ніж за 10 робочих днів до здійснення передачі суб’єкта господарювання поінформувати виборний орган первинної профспілкової організації (профспілкового представника), а в разі відсутності первинної профспілкової організації – вільно обраних та уповноважених представників (представника) працівників, а в разі їх відсутності – працівників про:

– дату або орієнтовну дату передачі суб’єкта господарювання;

– причини передачі суб’єкта господарювання;

– правові, економічні та соціальні наслідки такої передачі для працівників;

– будь-які заходи, передбачені стосовно працівників;

  1. Виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник), а в разі відсутності первинної профспілкової організації – вільно обрані та уповноважені представники (представник) працівників протягом п’яти робочих днів з дня отримання зазначеної інформації мають право ініціювати консультації з відчужувачем та/або набувачем щодо причин прийняття рішення про передачу суб’єкта господарювання та його правових, економічних та соціальних наслідків для працівників, а також щодо заходів, які планується запровадити для уникнення таких наслідків чи їх пом’якшення;
  2. про зміни істотних умов праці, спричинених передачею суб’єкта господарювання, працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці;
  3. у разі звільнення працівника через зміну істотних умов трудового договору на шкоду працівникові роботодавець несе відповідальність за завершення трудового договору або трудових відносин.

 

ЗУ  «Про внесення зміни до Кодексу законів про працю України щодо трудових відносин при передачі суб’єкта господарювання» від 25 квітня 2024 року № 3677-IX

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X