fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 05.07.2021 по 12.07.2021 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 13 Jul 2021 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 05.07.2021 по 12.07.2021 р.

 

Що є доходом ФОП–єдиноподатника?Що є доходом ФОП–єдиноподатника?

У ДПС надали роз’яснення з цього питання.

Згідно з п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 Податкового кодексу доходом платника єдиного податку для фізичної особи – підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу.

При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику ЄП у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником ЄП акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника ЄП 3 групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Дохід визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до ст. 296 Кодексу. Згідно з п. 296.1 ФОП – платники єдиного податку 1 і 2 груп та платники єдиного податку 3 групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку 3 групи, які є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат. Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді.

Для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Абзацом першим п. 5 розд. І Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів встановлено, що клієнти мають право відкривати рахунки в будь-яких банках України відповідно до власного вибору для забезпечення своєї господарської/підприємницької/інвестиційної/незалежної професійної діяльності/діяльності, яка не пов’язана з підприємницькою, і власних потреб.

Таким чином, до доходу ФОП – платника єдиного податку включаються усі кошти, які отримуються платником єдиного податку на поточний рахунок, що відкритий для здійснення підприємницької діяльності.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Хмельницькій області

 

 


Чим невигідні для роботодавця і працівника неоформлені відносини? Чим невигідні для роботодавця і працівника неоформлені відносини? 

У Держпраці нагадали про наслідки використання незадекларованої праці.

  1. Для роботодавців такими наслідками є:

– недобросовісна конкуренція щодо тих суб’єктів господарювання, які у повному обсязі забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників;

– додаткові витрати часу та ресурсів на навчання працівників, оскільки досвідчені спеціалісти відмовлятимуться працювати на таких умовах або швидко знайдуть краще місце; 

– проблеми з отриманням банківських кредитів та інвестицій; 

– закритий вихід на нові ринки країн ЄС, Канади і ще кілька десятків країн, з якими Україна уклала угоди про вільну торгівлю; 

– у разі перевірки інспекції праці – істотні штрафи за порушення трудового законодавства.

  1. Для працівників, які не мають належним чином оформлених трудових відносин, це невигідно тому, що:

– вони позбавляються права на гідні умови праці, захист своїх інтересів у сфері праці, гарантій у соціальному захисті. Якщо працівник погоджується працювати без трудового договору, він не може розраховувати на гідні умови праці та виконання усних домовленостей, його можуть необґрунтовано оштрафувати, звільнити без повідомлення, не заплатити лікарняні чи компенсацію в разі нещасного випадку. Такі працівники не можуть розраховувати на пенсійне забезпечення;

– незадекларована праця дає роботодавцям необмежені можливості тиску на працівників та примушення їх до роботи на умовах роботодавця.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці у Закарпатській області

 

 


Чи законно сплачувати кошти за продукцію підприємства на особисту картку?Чи законно сплачувати кошти за продукцію підприємства на особисту картку?

При розгляді справи суд пояснив, що рахунки, відкриті на ім’я громадянина, є його рахунками, як фізичної особи, а зараховані на них кошти – незадекларований та неоподаткований податком на доходи фізичних осіб і військовим збором дохід.

Так, у межах розгляду цієї справи у липні 2016 року ГУ ДФС у Херсонській області за матеріалами Державної служби фінансового моніторингу України розпочало кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212 Кримінального кодексу.

Досудовим розслідуванням було встановлено, що фізособа як засновник та директор підприємства, яке займається оптовою торгівлею фарфору, скляного посуду та засобів чищення, протягом 2012 – 2016 р. імпортував вказану продукцію на підприємство з території Російської Федерації. З метою отримання необлікованих прибутків він відкрив на своє ім’я розрахункові рахунки у двох банківських установах. Надалі за домовленістю з рядом осіб, які придбавали фарфоровий та скляний посуд, для подальшої реалізації вказаної продукції без сплати податків, оформив їм доступ до рахунків за допомогою карток Visa Elektron. У такий спосіб він надав можливість цим особам самостійно здійснювати розрахункові операції за отриману продукцію. Упродовж майже 4,5 років він отримував на ці рахунки кошти від групи громадян-покупців та переводив їх у готівку без подання декларацій і сплати податків.

За встановленими фактами було проведено перевірку громадянина щодо дотримання вимог податкового законодавства. За результатами перевірки встановлено заниження податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 5,98 млн гривень та військового збору на 266,6 тис. гривень.

У суді платник податків обґрунтовував правомірність своєї позиції тим, що відкриті банківські рахунки, є рахунками підприємства, а не його особистими, а понад 50 млн гривень, які надійшли на них, є коштами від продажу продукції підприємства.

Однак суд погодився з позицією контролюючого органу і зазначив, що рахунки, відкриті на ім’я громадянина, є його рахунками, як фізичної особи, а зараховані на них кошти – незадекларований та неоподаткований податком на доходи фізичних осіб і військовим збором дохід.

Суд відмовив громадянину у задоволенні позовних вимог і зобов’язав його сплатити до бюджету донараховані податки на загальну суму 7,8 млн гривень.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі

 

 


З серпня використовуватимуть нові чеки РРО З серпня використовуватимуть нові чеки РРО

У ДПС нагадали про набрання чинності наказів Мінфіну від 18.06.2020 р. № 306 та від 18.06.2021 р. № 329. Цими актами внесено зміни до Положення про форму і зміст розрахункових документів.

Зокрема, зміни стосуються реквізитів фіскальних касових чеків на товари (послуги), що створюються та друкуються РРО та ПРРО.

До 1 серпня 2021 р. РРО, версії внутрішнього програмного забезпечення яких перебували у Державному реєстрі РРО до набуття чинності наказу № 306, але не перебували на обліку у органах ДПС, обов’язково мають бути доопрацьовані їх виробниками (постачальниками) для можливості виконання вимог щодо форми і змісту розрахункових документів/електронних розрахункових документів, які формують РРО.

РРО мають бути доопрацьовані для можливості відображення у касових чеках:

– найменування суб’єкта господарювання;

– заокруглення суми до сплати;

– зазначення валюти операції;

– найменування платіжної системи.

А у зв’язку з прийняттям наказу № 329 до 1 жовтня 2021 року РРО мають бути доопрацьовані для можливості відображення у касових чеках:

– значення штрихового коду марки акцизного податку на алкогольні напої.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Хмельницькій області 

 

 


Звідки дізнатися про наявність заборгованості та її суму?Звідки дізнатися про наявність заборгованості та її суму?

У Мін’юсті нагадали, що заборгованість за житлово-комунальні послуги чи несплату штрафу за перевищення швидкості може стати підставою для арешту (але не списання) коштів на банківському рахунку в автоматизованому режимі. 

Зокрема, згідно з наказом Міністерства юстиції України від 23.03.2021 р. № 1061/5, постанови про арешт/зняття з арешту коштів на рахунках боржників державні та приватні виконавці мають можливість направляти до банків через Автоматизовану систему виконавчого провадження (АСВП) без обмежень за категоріями стягнення.

Тобто, з набранням чинності цього наказу було реалізовано технічні зміни інформаційної взаємодії виконавців із банками за допомогою АСВП. Раніше така процедура була досить складною. Нині ж взаємодія між виконавцями і банками відбувається в електронному вигляді, а не тільки поштовим зв’язком.

Наприклад, особа не сплатила штраф за порушення правил дорожнього руху або комунальні послуги чи заборгувала кошти (в тому числі аліменти на утримання дитини чи заробітну плату). Цей факт спочатку має підтвердити своїм відповідним рішенням суд або інший орган (посадова особа). Якщо після цього боржник так і не повертає кошти – до справи береться Державна виконавча служба або приватні виконавці. Вони можуть арештувати кошти на банківських рахунках боржника. Саме процедуру комунікації між виконавцями та банками і було спрощено.

Разом із тим, державне підприємство «Національні інформаційні системи» на сьогоднішній день проводить роботи з доопрацювання програмного забезпечення АСВП у напрямку запровадження автоматизації процесу отримання виконавцями інформації щодо банківських рахунків боржника, що передбачено положеннями Порядку автоматизованого арешту коштів боржників на рахунках у банках.

Після того, як програмне забезпечення повноцінно запрацює, банки повідомлятимуть в електронному режимі не лише факт наявності банківських рахунків у боржника, а і їх номери та суми залишків на них. Тобто, з’явиться можливість накладати арешт винятково на 1 рахунок боржника в одному банку, а не на всі його рахунки в різних банківських установах, як це відбувається наразі. Відповідно, коштами на неарештованих рахунках їх власник зможе вільно розпоряджатися.

Усе це можливо тільки у разі відкриття виконавчого провадження.

Перевірити наявність заборгованості можна за допомогою наступних сервісів:

– Єдиний реєстр боржників;

– портал Онлайн-будинок юстиції;

– електронний сервіс державних послуг Дія;

– Автоматизована система виконавчого провадження (АСВП).

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства юстиції України

 

 


Як батьку оформити відпустку при народженні дитини?Як батьку оформити відпустку при народженні дитини?

Уряд затвердив Порядок надання 14-денної відпустки при народженні дитини для чоловіків та інших членів сім’ї. Зокрема, до цих осіб належать:

– чоловік, дружина якого народила дитину;

– батько дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, за умови що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки;

– баба або дід, або інший повнолітній родич дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати чи батько якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком).

Оплачувана відпустка тривалістю до 14 календарних днів надається одноразово, але не пізніше 3 місяців з дня народження дитини. Така відпустка не підлягає грошовій компенсації та не може бути поділена на частини.

Крім того, у документі визначено, кого саме слід вважати «одинокою матір’ю», «одиноким батьком», «іншим повнолітнім родичем дитини») та визначено перелік документів для кожної категорії осіб.

 

За матеріалами Урядового порталу

 

 


Чи можна торгувати кавовими напоями без укладеного трудового договору?Чи можна торгувати кавовими напоями без укладеного трудового договору?

Факт торгівлі кавою та чаєм з автотранспортного засобу за цивільно-правовим договором став  предметом судового спору.

Зокрема, за результатами інспекційного відвідування Держпраці у підприємця, що здійснює діяльність на мобільній точці торгівлі кавою та чаєм з автотранспортного засобу зафіксовано працю фізичної особи, яка працювала без укладеного трудового договору.

Інспектор до цього ФОПа застосував штрафні санкції у розмірі 125 190 гривень.

Під час розгляду справи підприємець пояснив, що відносини з особою  оформлені на підставі договору цивільно-правового характеру, згідно з яким фізична особа мала надати йому допомогу у послугах з викладання та фасування продуктів та інгредієнтів, а також продажу виготовлених кави та чаю. Винагорода за виконану роботу залежала від кількості реалізованих готових напоїв. 

Суди першої та апеляційної інстанції відмовили ФОПу у задоволенні позову та зазначили, що підприємець здійснив фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору. Зокрема, уклавши цивільно-правовий договір з працівником, суб’єкт господарювання фактично здійснив спробу підміни трудових відносин цивільно-правовими. Предметом договору, укладеного між підприємцем та фізичною особою є процес праці, що є ознакою трудових відносин та суперечить природі договору цивільно-правового характеру, предметом якого є виконання його стороною певного визначеного обсягу робіт.

Також підприємця зобов’язали сплатити штраф за використання незадекларованої праці.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління Держпраці у Миколаївській області 

 

Підбірку підгoтувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X