fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 04.08.2023 по 11.08.2023 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 11 Aug 2023 Tags:

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 04.08.2023 по 11.08.2023 р.

 

В Україні врегульовано сферу цифрового контенту та цифрових послуг

В Україні врегульовано сферу цифрового контенту та цифрових послуг

Верховна Рада прийняла відповідні закони (проєкти № 6447 та № 6576).

Ними визначено наступне:

  1. цифрові речі є об’єктом цивільних прав, предметом цифрового середовища, який перебуває в обороті лише у цифровій формі, та щодо якого можуть виникати цивільні права та обов’язки. Цифровими речами є віртуальний актив, цифровий контент, онлайновий обліковий запис, гроші та цінні папери, що існують виключно у цифровій формі;
  2. врегульовано відносини між виконавцем та споживачем щодо надання цифрового контенту та/або цифрової послуги на підставі договору;
  3. встановлено вимоги до цифрового контенту та послуг, а також правові наслідки їх ненадання та невідповідності вимогам; 
  4. відповідальність за порушення прав споживачів, яким надається цифровий контент та/або цифрова послуга, у вигляді штрафу у разі:

– порушення передбачених Законом прав споживачів, пов’язаних з наданням цифрового контенту та/або цифрової послуги, – у десятикратному розмірі вартості цифрового контенту та/або цифрової послуги виходячи з цін, що діяли на час їх придбання, але не менше п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн);

– порушення передбачених Законом прав споживачів, пов’язаних з відповідністю цифрового контенту та/або цифрової послуги, – у розмірі 300 відсотків вартості наданих цифрового контенту та/або цифрової послуги з порушенням вимог цього Закону щодо відповідності цифрового контенту та/або цифрової послуги, але не менше двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (425 грн), а у разі якщо відповідно до закону суб’єкт господарювання не веде обов’язковий облік доходів і витрат або якщо цифровий контент та/або цифрова послуга були надані в обмін на персональні дані споживача – у розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн).

Закон набере чинності через шість місяців з дня його опублікування.

 

Проєкт Закону про внесення змін та доповнень до Цивільного кодексу України, спрямованих на розширення кола об’єктів цивільних прав № 6447 від 17.12.2021

Проєкт Закону про цифровий контент та цифрові послуги №6576 від 31.01.2022

 


Як визначатиметься країна походження товару згідно з новими правилами?

Як визначатиметься країна походження товару згідно з новими правилами?

11.08.2023 р. набув чинності закон про внесення змін до Митного кодексу України щодо приведення порядку визначення країни походження товару у відповідність із Митним кодексом Європейського Союзу та забезпечення реалізації угод України про вільну торгівлю.

Згідно з ним:

  1. країною походження товару вважатиметься країна, в якій:

– товар був повністю отриманий;

– товар був підданий останнім економічно обґрунтованим виробничим та технологічним операціям з переробки, що призвели до виробництва нового товару або є важливою стадією виробництва, за умови виконання в цій країні критеріїв достатньої переробки, перелік яких встановить Кабінет Міністрів України.

  1. Документами, що підтверджують країну походження товару, є:

– сертифікат про походження товару або

– засвідчена декларація про походження товару, або

– декларація про походження товару, або

– сертифікат про регіональне найменування товару.

Електронні документи про непреференційне походження товару можуть використовуватися як документи про походження товару на паперовому носії з дотриманням законодавства у сфері електронних документів та електронного документообігу, а також у сфері електронних довірчих послуг.

  1. Тимчасово, на період воєнного стану, дозволено переміщення товарів територіями третіх країн, за винятком держави агресора, за умови документального підтвердження знаходження товарів під митним контролем в країнах транзиту. При цьому товари повинні бути в незмінному стані та з ними не повинні проводитися будь-які операції, крім операцій із забезпечення збереження і перевантаження товару.

Підтвердження перебування товарів під митним контролем у третіх країнах здійснюється шляхом надання на вибір підприємства одного або декількох таких документів:

– сертифікати, видані митними органами країн транзиту, що підтверджують умови перебування цих товарів у країні транзиту та містять: повний опис транспортованих товарів; дати розвантаження та перевантаження товарів; назви суден або інших використаних транспортних засобів (за необхідності);

– митні декларації у митному режимі транзиту (при зберіганні товару під митним контролем – митна декларація або інший документ, оформлений при поміщенні у митний режим митного складу, вільної митної зони або на тимчасове зберігання);

– книжка МДП (Carnet TIR), передбачена Митною конвенцією про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенції МДП) 1975 року;

– лист-підтвердження на офіційному бланку митних органів країн транзиту;

– єдиний транспортний документ, який регламентує перевезення товарів з країни експорту через країну (країни) транзиту;

– товаросупровідні документи, засвідчені митним органом країни експорту, з відомостями про накладення митного забезпечення.

 

Закон України “Про внесення змін до Митного кодексу України щодо приведення порядку визначення країни походження товару у відповідність із Митним кодексом Європейського Союзу та забезпечення реалізації угод України про вільну торгівлю” № 3261-IX від 14.07.2023

 


 

Управляти багатоквартирними будинками можна буде онлайн

Управляти багатоквартирними будинками можна буде онлайн

Верховна Рада прийняла Закон щодо спрощення управління багатоквартирними будинками 

Зокрема, документом:

  1. встановлено можливість отримання власником житла повідомлення про збори ОСББ, брати в них участь та отримувати інформацію про їх результати онлайн;
  2. знижено поріг голосів для ухвалення рішень щодо управління будинком – для ухвалення рішення тепер достатньо 50%+1 голос замість двох третин, як вимагалося раніше. Виняток – голосування з питань від’єднання від мереж централізованого надання послуг (у цьому випадку потрібно набрати 75% +1 голос);
  3. термін повідомлення про збори ОСББ скорочено з 14 до 10 днів;
  4. збільшено час проведення опитування до 45 днів.

Закон набере чинності 10.11.2023. 

 

Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення управління багатоквартирними будинками” № 3270-IX від 14.07.2023

 


Запрацювала платформа Земельного банку

Запрацювала платформа Земельного банку

Фонд державного майна України презентував сайт, присвячений запуску Земельного банку (доступний за посиланням https://landbank.spfu.gov.ua/ ). На ньому опубліковані відповіді на головні запитання, а також карта, де розміщені землі, які будуть акумулюватися в Земельному банку.

Нагадаємо, 27 липня Верховна Рада ухвалила закон, який запускає оренду державних с/г земель через онлайн-аукціони. Цей документ дозволить Фонду держмайна створити Земельний банк.

Державні с/г землі мають бути акумульовані в Земельному банку, який буде здавати ці землі в оренду на відкритих онлайн-аукціонах на Prozorro.Продажі.

За попередніми розрахунками, очікуваний економічний ефект від запровадження прозорої оренди складатиме до 7 млрд грн на рік.

Земельний банк – це прозорий ринок оренди державних земель с/г призначення, які перебувають у користуванні державних с/г підприємств. Цей новий інвестиційний продукт дозволить кожному українцю розпочати власну справу, орендувавши земельну ділянку через онлайн-аукціон на Prozorro.Продажі. Цей інструмент унеможливлює корупцію та прибирає будь-які тіньові схеми.

В оренду брати державні землі зможе будь-який резидент України, як-от вимушено переміщена особа, фермер, ветеран війни, приватний підприємець або навіть аграрна компанія.

Максимальний строк, на який можна буде орендувати землю залежить від категорії земельної ділянки:

на 14 років – для вирощування однорічних насаджень

на 25 років – для вирощування багаторічних насаджень

Перші земельні аукціони на онлайн – платформі Prozorro відбудуться 2024 році.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Фонду державного майна України

 


Як вести електронні трудові книжки?

Як вести електронні трудові книжки?

У Держпраці надали відповідні роз’яснення.

Починаючи з 10 червня 2021 року в Україні офіційно діють електронні трудові книжки як аналог паперових трудових книжок.

Роботодавець зобов’язаний надавати відомості про трудову діяльність найманих працівників в електронному форматі, робити записи про прийняття на роботу, переведення чи звільнення, строкову військову службу, інші події.

У працівників і роботодавців є п’ять років для оцифрування трудових книжок. Після перевірки даних Пенсійним фондом та внесення відповідних даних до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування формується кінцевий варіант електронної трудової книжки. З даного моменту паперова версія зберігається у працівника, за бажанням працівника вона може вестися паралельно з електронною версією.

Знайти електронну трудову книжку можна в особистому кабінеті на порталі електронних послуг ПФУ.

Відомості про трудову діяльність може вносити як працівник так і роботодавець. Для внесення даних до електронної трудової книжки треба мати кольорові скановані копії усіх сторінок трудової книжки у хронологічному порядку та документів, які містять записи з оригіналів трудової або документів, що підтверджують стаж.

Електронна трудова книжка містить дані за основним місцем роботи, починаючи з 2004 року, це пов’язано з ухваленням Закона від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який запровадив поняття «страховий стаж». У попередні періоди стаж вважався трудовим.

Якщо працівник почав трудову діяльність раніше 2004 року, необхідно додати інформацію про це особисто, з наданням сканованих копій документів, записів у трудовій книжці та інших документів. До електронної трудової книжки необхідно додати всі документи, які впливають на розрахунок стажу, зокрема це документи про набуття освіти, свідоцтво про народження дитини (для жінок), військовий квиток та інші документи.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Східного міжрегіонального управління Держпраці

 

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X