fbpx

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 04.04.2022 по 11.04.2022 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 12 Apr 2022 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 04.04.2022 по 11.04.2022 р.

 

Через Дію знову можна реєструвати ТОВ

Через Дію знову можна реєструвати ТОВ

У сервісі відновлено послугу з реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю на підставі модельного статуту. 

Нагадаємо, що деякі послуги були недоступні через вимкнення державних реєстрів з міркувань безпеки. 

Щоб відкрити ТОВ на основі модельного статуту, потрібно зробити наступні дії: 

  1. Перейти на https://diia.gov.ua/services/reyestraciya-tov-na-pidstavi-modelnogo-statutu та авторизуватися.
  2. Заповнити онлайн-форму.
  3. Вибрати необхідні опції модельного статуту або редакцію статуту «за замовчуванням».
  4. Перевірити дані та підписати документи за допомогою КЕП.
  5. Також можна вибрати спрощену систему оподаткування та/або реєстрацію платником податку на додану вартість (ПДВ) та подати відповідну заяву.

Заяву буде автоматично надіслано до державного реєстратора. Про результат розгляду можна дізнатися в кабінеті громадянина на порталі Дія або ж з електронного листа, який буде надіслано на пошту заявника.

 

За матеріалами офіційного телеграм-каналу Дія 

 

 


Нотаріусам розширили доступ до реєстрів

Нотаріусам розширили доступ до реєстрів

Наказом Мінюсту від 01.04.2022 № 1307/5 затверджено Перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану (наказ набирає чинності 08 квітня 2022 року).

До цього переліку увійшли: окремі райони Донецької, Київської Миколаївської Сумської, Харківської областей, а також Луганська, Херсонська, Чернігівська, Автономна Республіка Крим, місто Севастополь.

Нотаріуси, які здійснюють нотаріальну діяльність в адміністративно-територіальних одиницях, не включених до цього Переліку, мають доступ до:

Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів;

Спадкового реєстру;

Єдиного реєстру довіреностей;

Державного реєстру актів цивільного стану громадян;

Електронного реєстру апостилів;

Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Крім того, нотаріуси, робочі місця (контори) яких розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, що не включені до вищевказаного переліку, можуть звертатися до ДП «НАІС» для отримання доступу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Доступ до ЄДР надасть можливість нотаріусам отримувати відомості з нього, у тому числі установчі документи (в режимі перегляду), а також надавати витяги з ЄДР за зверненням фізичних та юридичних осіб.

Також наразі підготовлені зміни щодо виключення з вказаного Переліку Київської, Чернігівської, Сумської областей та міста Харкова, про прийняття яких буде повідомлено додатково. Надання нотаріусам цих регіонів доступу до усіх доступних реєстрів буде відбуватися на підставі звернення нотаріуса до відповідної філії ДП «НАІС» після внесення відповідних змін.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Міністерства юстиції України

 


Прийнято закон про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності у період дії воєнного стану

Прийнято закон про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності у період дії воєнного стану

Прийнятий Закон України «Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності у період дії воєнного стану» (реєстр. №7228):

– зупиняє перебіг строків, пов’язаних з охороною прав інтелектуальної власності, а також строків щодо процедур набуття цих прав, визначених спеціальними законами України у сфері інтелектуальної власності та підзаконними актами, 

– надає можливість управомоченим особам подати документи (заяви, клопотання, заперечення, відповіді, тощо), подання яких вимагається спеціальними законами України у сфері інтелектуальної власності та іншими підзаконними актами, протягом 90 днів від дня скасування воєнного стану, без сплати збору за продовження, подовження чи поновлення відповідних строків.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Верховної Ради України

 


В Україні набули чинності чергові зміни в податковому законодавстві 

В Україні набули чинності чергові зміни в податковому законодавстві 

З 5 квітня 2022 року вступив в дію Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану” № 2142-IX від 24.03.2022 року.

Документ встановлює наступні зміни:

  1. Зміни щодо оподаткування ПДФО власно вирощеної с/г продукції. 

Тимчасово, починаючи з 1 квітня 2022 року до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються: доходи, отримані від продажу платником податку особі, яка відповідно до Податкового кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою, остаточно оподатковуються таким податковим агентом під час їх нарахування (виплати).

Податкові агенти у податковому розрахунку відображають загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів, отриманих фізичними особами від продажу особі, яка відповідно до цього Кодексу має статус податкового агента власної сільськогосподарської продукції, та загальну суму утриманого з них податку. При цьому в податковому розрахунку не зазначається інформація про суми окремої виплати, суми нарахованого на неї податку, а також відомості про фізичну особу – платника податку, яка одержала дохід від продажу особі, яка відповідно до цього Кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції.

  1. Звільнення від сплати ПДВ платників єдиного податку III групи на особливих умовах (2%) за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, та при ввезенні товарів на митну територію України, а також від подання податкової звітності з податку на додану вартість, а їх реєстрація платником податку на додану вартість є призупиненою.

Звільнення не застосовується до операцій із ввезення на митну територію України у митному режимі імпорту та з постачання на митній території України товарів, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаною державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом.

  1. Подовжується з 3 до 6 місяців період, протягом якого платники, які не мали змоги подати податкову звітність, повинні виконати обов’язок щодо повної подачі звітності після закінчення особливого періоду.
  2. Звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, що ввозяться на територію України в режимі імпорту та звільнення від ПДВ операцій з ввезення товарів на митну територію України платниками єдиного податку 1, 2 та 3 групи, що сплачують податок за ставкою 2%. При цьому, передбачається спрощення процедур митного оформлення таких товарів.

Звільняються від оподаткування ввізним митом:

– товари, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України підприємствами для вільного обігу, крім спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу “живого” бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

– автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

  1. Тимчасово на період дії воєнного, надзвичайного стану на території України продовження строку реєстрації об’єктів права інтелектуальної власності у митному реєстрі об’єктів права інтелектуальної власності здійснюється відповідним програмно-інформаційним комплексом єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України в автоматичному режимі.
  2. За 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації та за об’єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв’язку з збройною агресією Російської Федерації.
  3. Повністю звільнено від оподаткування ввезення транспортних засобів громадянами. Звільнено від акцизного податку та ПДВ ввезення транспортних засобів суб’єктами спрощеної системи. Визначено особливості функціонування митних органів на період воєнного часу. 
  4. Обмеження щодо продажу спирту. Тимчасово, на період дії воєнного стану та/або надзвичайного стану, спирт етиловий, що використовується як лікарський засіб, та спиртові або водно-спиртові настої реалізуються вроздріб лише через аптеки у флаконах з медичного скла або у пластикових флаконах та банках медичного призначення з об’ємом вмісту лікарського засобу не більше 100 сантиметрів кубічних, крім таких лікарських засобів, як бальзами.

 

Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану” № 2142-IX від 24.03.2022 року

 

 


Актуальні операції з іноземною валютою під час воєнного стану в Україні

Актуальні операції з іноземною валютою під час воєнного стану в Україні

НБУ нагадав про валютні обмеження, які діють в Україні. Зокрема:

  1. Обмеження на зняття коштів:

1.1. Зняти кошти з рахунку в Україні можна:

– у гривні у розмірі 100 тис. грн на день;

– у валюті рахунку в еквіваленті 100 тис. грн на день без комісій.

Наприклад, у вас є доларовий рахунок – ви можете зняти з нього в касі відділень вашого банку близько 3,4 тис. дол. США на день, якщо рахунок в євро, тоді зняти можна 3 тис. євро на день.

1.2. Зняття коштів з рахунків за кордоном:

– ліміт до 100 тис. грн в еквіваленті на день також поширюється на зняття валюти за кордоном із рахунків в іноземній валюті, що відкриті в українських банках;

– крім того, встановлено ліміт на зняття валюти з гривневих рахунків обсягом до 100 тис. грн на місяць.

Ці обмеження покликані запобігти виведенню капіталу за кордон.

  1. Купівля/продаж іноземної валюти

2.1. Обмеження на продаж іноземної валюти (готівкової та безготівкової) відсутні.

Конвертація долар/євро можлива лише у безготівковій формі. Продати іноземну валюту можна у відчинених відділеннях банків, операторів поштового зв’язку та у обмінниках і через онлайн-банкінг.

Офіційний курс гривні до долара – 29,25 грн/$ (зафіксований на 24 лютого 2022 року).

2.2. Купівля іноземної валюти поки заборонена (заборона діє з 24 лютого 2022 року), крім:

1) територій, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором;

2) придбання товарів критичного імпорту.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Національного банку України

 

 


Чи можна на ставці ЄП 2%, здійснювати негрошові розрахунки?

Чи можна на ставці ЄП 2%, здійснювати негрошові розрахунки?

У ДПС повідомили, що порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку, який визначений статтею 292 Податкового кодексу, розповсюджується на суб’єктів господарювання, які зареєструються платниками єдиного податку третьої групи за ставкою 2 %.

Так, доходом платників єдиного податку (фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб) є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пунктом 292.3 статті 292.3 ПКУ.

При цьому, відповідно до пункту 291.6 статті 291 ПКУ платники єдиного податку першої-третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

Враховуючи зазначене, платники єдиного податку третьої групи за ставкою 2 % доходу не мають права здійснювати розрахунки у негрошовій формі, у тому числі залік зустрічних однорідних вимог, бартерні операції тощо.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Тернопільській області

 

 


Процедура переходу резидента Дія Сіті на оподаткування на особливих умовах

Процедура переходу резидента Дія Сіті на оподаткування на особливих умовах

У ДПС надали відповідні роз’яснення.

Мінфін видав наказ про затвердження форми Заяви про перехід юридичної особи на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах або відмову від такого оподаткування та Порядку подання та розгляду такої Заяви (від 17.03.2022 № 99).

Дія цього Порядку поширюється на юридичних осіб – резидентів Дія Сіті – платників податку на прибуток підприємств.

Щодо самої процедури переходу на особливі умови оподаткування:

  1. Заява повинна бути подана засобами електронного зв’язку в електронній формі (у тому числі до уповноваженого органу під час звернення про набуття статусу резидента Дія Сіті у порядку, встановленому Законом України “Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні”) з дотриманням вимог розділу II Кодексу та Законів України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “Про електронні довірчі послуги”.
  2. Розгляд Заяви буде здійснюватися контролюючим органом після її надходження засобами електронного зв’язку в електронній формі.
  3. Рішення про погодження (відмову у погодженні) Заяви надсилається юридичній особі у порядку, визначеному статтею 42 розділу II Кодексу (через електронний кабінет або шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення).

Підставами для відмови у погодженні Заяви контролюючим органом є:

– відсутність платника податків в реєстрі Дія Сіті;

– подання з порушенням термінів Заяви про перехід юридичної особи на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах або відмову від такого оподаткування;

– здійснення переходу платника податку на прибуток підприємств на загальних підставах на оподаткування як резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах понад одного разу протягом календарного року.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ДПС України

 

 


Заяву для переходу на оподаткування за ставкою 2 % можна подати і після 1 квітня

Заяву для переходу на оподаткування за ставкою 2 % можна подати і після 1 квітня

У ДПС наголосили, що платники податків мають право подавати заяви про застосування спрощеної системи оподаткування після 1 квітня 2022 року. Це передбачено нормами Закону № 2142 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану».

У разі подання заяви, починаючи з 1 квітня 2022 року, такі суб’єкти господарювання будуть зареєстровані платниками єдиного податку третьої групи за ставкою 2 % доходу з наступного робочого дня після подання заяви.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ДПС України

 

 


Як залучати до роботи в умовах воєнного стану “пільгових” працівників?

Як залучати до роботи в умовах воєнного стану “пільгових” працівників?

У Держпраці нагадали, що статтею 9 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» визначено – у період дії воєнного стану дозволяється застосування праці жінок (крім вагітних жінок і жінок, які мають дитину віком до одного року) за їхньою згодою на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах.

Працівники, які мають дітей, у період дії воєнного стану можуть залучатися за їхньою згодою до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направлятися у відрядження.

Нормою вносяться виключення до статті 174 КЗпП, якою, зокрема, передбачено повну заборону застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах, крім деяких підземних робіт (не фізичних робіт або робіт по санітарному та побутовому обслуговуванню).

На період дії воєнного стану застосування праці жінок на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах дозволяється за їхньою згодою.

При цьому зберігається заборона на залучення до таких робіт для вагітних жінок і жінок, які мають дитину віком до одного року.

Незважаючи на те, що частиною шостою статті 6 цього Закону знімається заборона на залучення до робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, нормою статті встановлюються гарантії щодо залучення працівників, які мають дітей, до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направлення у відрядження.

Для залучення таких працівників до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направлення у відрядження необхідно отримати їх згоду.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ Держпрацi в Одеськiй областi

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

Підписатися на новини

Підпишіться на щотижневий дайджест новин і будьте в курсі подій без зайвого спаму

X