fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 02.02.2024 по 09.02.2024 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 14 Feb 2024 Tags:

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з  02.02.2024 по 09.02.2024 р.

 

Воєнний стан і мобілізацію продовжено до 14 травня 2024 року.

6 лютого парламент підтримав у цілому законопроєкти це  10456,  № 10457 і затвердив Укази Президента про продовження воєнного стану та строку проведення загальної мобілізації. 

Зокрема, цими документами встановлено продовженння:

 1. строку дії воєнного стану в Україн з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року на 90 діб;
 2. строку проведення загальної мобілізації з 14 лютого 2024 року на 90 діб.

Таким чином, воєнний стан та мобілізацію в Україні продовжено до 13 травня 2024 року.

Відповідні закони направлено на підпис Президенту України.

 

Проєкт Закону про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” № 10456 від 05.02.2024 р.

Проєкт Закону про затвердження Указу Президента України “Про продовження строку проведення загальної мобілізації” №  10457 від 05.02.2024 р.

 


Правочини із суб’єктами господарювання, які зареєстровані на тимчасово окупованій території є недійсними

Правочини із суб’єктами господарювання, які зареєстровані на тимчасово окупованій території є недійсними

У ДПС надали відповідні роз’яснення.

Згідно зі ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Статтею 44 Господарського кодексу України підприємництво в Україні здійснюється на основі: вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності, самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону, вільного найму підприємцем працівників, комерційного розрахунку та власного комерційного ризику, вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом, самостійного здійснення підприємцем зовнішньоекономічної діяльності, використання підприємцем належної йому частки валютної виручки на свій розсуд.

Згідно з частиною 2 ст. 13 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» здійснення господарської діяльності юридичними особами, фізичними особами – підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована російською федерацією територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України.

Правочин, стороною якого є суб’єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним.

Частиною першою ст. 1 Закону України від 14 серпня 2014 року № 1644-VIІ «Про санкції» встановлено, що з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави можуть застосовуватись спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (далі – санкції).

Враховуючи пряму військову агресію з боку росії Радою національної безпеки і оборони (далі – РНБО) прийнято ряд рішень щодо персональних спеціальних економічних та інші обмежувальних заходів (санкції).

Враховуючи вищезазначене, фізична особа – підприємець має право здійснювати господарську діяльність із суб’єктами господарювання, за умови дотримання вимог глави 1 розд. ХІV ПКУ, законів України, рішень РНБО.

При цьому громадяни України, які зареєстровані фізичними особами – підприємцями, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована Російською Федерацією територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України. Правочин, стороною якого є суб’єкт господарювання, місцезнаходженням (місцем проживання) якого є тимчасово окупована територія, є нікчемним.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС у Тернопільській області

 


Як діяти, коли податкова включила в перелік ризикових платників ПДВ?

Як діяти, коли податкова включила в перелік ризикових платників ПДВ?

У Раді бізнес-омбудсмена надали відповідні рекомендації.

І. Запобігти включенню підприємства до переліку ризикових можна, якщо дотримуватись наступних кроків:

 1. Перевіряти потенційних контрагентів перед тим, як вступати у господарські відносини з ними. У публічних джерелах варто перевірити:

– реєстраційну історію контрагента;

– його репутацію на ринку;

– те, чи фігурує він у будь-яких кримінальних провадженнях;

– чи має майбутній контрагент судові спори з податковою щодо формування фіктивного кредиту з ПДВ або здійснення ризикових операцій.

 1. Зареєструвати таблиці даних платника ПДВ на товари, що постійно реалізуються підприємством.
 2. Вчасно виконувати свої податкові обов’язки. Не допускати порушення податкового законодавства.
 3. Не приймати участь у «сірих схемах» ведення бізнесу.
 4. Належним чином організувати бухгалтерський облік на підприємстві.

ІІ. У разі, якщо підприємство все ж було включено до переліку ризикових платників ПДВ, у Раді бізнес-омбудсмена запропонували наступний алгоритм дій:

 1. Встановити причини включення підприємства до переліку ризикових платників.

1.1. Уважно вивчити рішення Комісії регіонального рівня та встановити зазначені в ньому причини включення до переліку ризикових платників. Форма рішення Комісії регіонального рівня є стандартизованою та повинна містити інформацію щодо причин включення до переліку ризикових платників ПДВ. Однією з розповсюджених підстав включення платника податків до ризикових є здійснення ризикових операцій. В таких випадках податковій необхідно пояснити реальність цих оспорюваних операцій.

1.2. Якщо з рішення Комісії регіонального рівня незрозумілі підстави включення підприємства до ризикових, необхідно уточнити  підстави. Для цього:

-звернутися до комунікаційної платформи відповідного територіального підрозділу ДПС України за місцем реєстрації платника податків.

-направити офіційний запит до податкового органу.

Опрацювання офіційного запиту може займати від 5 робочих днів (якщо направлено адвокатський запит) до місяця (у разі направлення звичайного листа). Тому у РБО пропонують розпочати зі звернення до комунікаційних платформ ДПС України.

 1. Після того як підприємство зрозуміло підстави його включення до переліку ризикових, необхідно підготувати документи щодо виключення його з переліку ризикових платників ПДВ.

Вказані документи складаються з:

– Пояснення, в якому підприємство описує:

суть своєї господарської діяльності,

обґрунтування підстав для виключення з переліку ризикових, в яких необхідно пояснити, чому Ваше підприємство не відповідає критерію ризиковості, зазначеному у рішенні Комісії регіонального рівня ДПС України;

– до пояснень долучаються первинні документи, що доводять викладенні у поясненнях обставини (такими документами можуть бути: скан-копії договорів, актів, накладних, товарно-транспортні накладні (ТТН), банківські платіжні доручення тощо).

 1. Якщо подання пояснень не забезпечило виключення підприємства з переліку ризикових, пропонують звернутися до Ради бізнес-омбудсмена та подати скаргу: https://boi.org.ua/podaty-skargu/

 

За матеріалами офіційного вебсайту Ради бізнес-омбудсмена

 


Які податкові пільги мають волонтери?

Які податкові пільги мають волонтери?

В ДПС повідомили, що не оподатковують податком на доходи фізичних осіб і військовим збором такі доходи фізичних осіб – волонтерів: 

 1. кошти або вартість майна (послуг), що надаються фізичній особі – волонтеру, з якою укладено договір про провадження волонтерської діяльності, в частині витрат неприбуткової організації, що залучає до своєї діяльності волонтерів, на проведення медичного огляду та вакцинації волонтера, інших лікувально-профілактичних заходів, безпосередньо пов’язаних з наданням волонтерської допомоги такою особою відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність»; 
 2. відшкодування неприбутковою організацією особі – волонтеру, з якою укладено договір про провадження волонтерської діяльності, документально підтверджених витрат, пов’язаних з наданням волонтерської допомоги, у розмірі та відповідно до переліку, що передбачені ст. 11 Закону України «Про волонтерську діяльність», зокрема:

витрати на проїзд (включаючи перевезення багажу) до місця здійснення волонтерської діяльності;

витрати на отримання візи;

витрати на харчування, коли волонтерська діяльність триває більше 4 годин на добу;

витрати на проживання у разі відрядження волонтера до іншого населеного пункту для провадження волонтерської діяльності, що триватиме більше 8 годин;

витрати на поштові та телефонні послуги, пов’язані із здійсненням волонтерської діяльності;

витрати на проведення медичного огляду, вакцинації та інших лікувально-профілактичних заходів, безпосередньо пов’язаних з наданням волонтерської допомоги.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ГУ ДПС в Івано-Франківській області

 


Як виплачується зарплата працівнику, якого переведено на іншу постійну нижчеоплачувану роботу або переміщено?

Як виплачується зарплата працівнику, якого переведено на іншу постійну нижчеоплачувану роботу або переміщено?

У Держпраці нагадали про основні відмінності між переведенням та переміщенням працівника.

Переведення – це зміна умов трудового договору або однієї трудової функції працівника (професії, спеціальності, кваліфікації). Переведення працівника на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, а також на роботу на інше підприємство або до іншої місцевості, хоча б разом із підприємством, допускається лише за згодою працівника. Відповідно до ст. 114 Кодексу законів про працю України (далі – Кодекс), при переведенні працівника на іншу постійну нижчеоплачувану роботу за працівником зберігається його попередній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення.

Переміщення – це доручення роботи, обумовленої трудовим договором, на тому самому підприємстві та в тій самій місцевості, але на іншому робочому місці. У тих випадках, коли в результаті переміщення працівника (ч.2 ст. 32 Кодексу) зменшується заробіток з не залежних від нього причин, провадиться доплата до попереднього середнього заробітку протягом двох місяців з дня переміщення.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

 


Чи виплачується лікарняний, якщо працівник хворів у період відпустки без збереження заробітної плати?

Чи виплачується лікарняний, якщо працівник хворів у період відпустки без збереження заробітної плати?

У Держпраці наголосили, що за період тимчасової непрацездатності, яка настала під час відпустки без збереження заробітної плати, допомога по тимчасовій втраті працездатності не виплачується відповідно до ст. 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

 


Коли допускається відмова у працевлаштуванні особі з інвалідністю?

Коли допускається відмова у працевлаштуванні особі з інвалідністю?

Згідно зі статтею 17 Закону України “Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні”, відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою адміністрації, переведення особи з інвалідністю на іншу роботу без її згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли:

– за висновком медико-соціальної експертизи стан його здоров’я перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб, 

або 

– продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенню здоров’я осіб з інвалідністю.

 

За матеріалами офіційного вебсайту Управління інспекційної діяльності у Харківській області Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X