Дайджест новин “Підприємництво і право” з 01.03.2025 по 14.03.2025 р.
Зміни до порядку отримання статусу критичності та бронювання
Кабінет Міністрів України 28 лютого ухвалив зміни до порядку бронювання військовозобов’язаних, щоб спростити цей процес для підприємств і державних органів, які вступили в дію 05 березня. Головні нововведення:
-
Швидке анулювання відстрочок – можна буде скасовувати раз на 5 днів, а не раз на місяць.
-
Урахування мобілізованих – під час розрахунку дозволених обсягів бронювання будуть враховуватися мобілізовані після 18 травня 2024 року.
-
Оновлені підходи до розрахунку зарплати – у зв’язку з переходом на щомісячну звітність середню зарплату підприємства тепер розраховуватимуть за останній календарний місяць, а не за квартал.
-
Автоматична перевірка зарплати – пенсійний фонд та Мінцифри мають протягом місяця налагодити електронний обмін даними для автоматичної перевірки відповідності зарплати працівників (від 20 тис. грн) вимогам бронювання.
За матеріалами офіційного сайту Мінекономіки
Зміни щодо працевлаштування осіб з інвалідністю з 01.01.2026р.
Опубліковано Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю”, який вступить в дію з 01.01.2026р.
Серед основних нововведень:
– розширення можливості працевлаштування для людей з інвалідністю, які включають органи державної влади та місцевого самоврядування;
– забезпечення надання соціальних послуг супроводу при працевлаштуванні та на робочому місці, а також послуг персонального асистента чи перекладача жестової мови;
– запровадження цільового внеску, що спрямовується до фонду на підтримку працевлаштування людей з інвалідністю, як альтернативу адміністративно-господарським санкціям за невиконання нормативу працевлаштування цієї категорії.
За матеріалами офіційного сайту Мінсоцполітики
Конкретизований ДПС перелік підстав для віднесення платника до ризикових
Державна податкова служба оновила довідник кодів ризиковості платників податків. Їх використовують комісії ДПС при розгляді питань про відповідність платника критеріям ризиковості.
Основні зміни такі:
– уточнюються коди податкової інформації, які не застосовуються до виробників або надавачів послуг, або ж навпаки використовуються лише для цих категорій платників;
– змінюється період аналізу операцій з ризиковими контрагентами – тепер враховуватимуться лише операції, здійснені не раніше, ніж прийнято рішення про ризиковість контрагента.
Запроваджується кілька нових кодів. Вони стосуватимуться:
– сумнівних операцій із закупівлі великих обсягів послуг чи робіт без реальних умов для їх виконання;
– залучення до операцій неплатників ПДВ без необхідних ресурсів для виконання зазначених робіт;
– експорту товарів невідомого походження в режимі РЕЗ;
– відсутності платника за податковою адресою, що унеможливлює проведення документальної перевірки.
За матеріалами офіційного сайту ДПС України
Облікову ставку підвищено до 15,5%
Правління Національного банку України ухвалило рішення підвищити облікову ставку до 15,5% річних та скоригувати параметри операційного дизайну процентної політики.
Ці рішення спрямовуються на підтримання привабливості заощаджень у гривні, збереження стійкості валютного ринку та контрольованості інфляційних очікувань, що дасть змогу повернути інфляцію на траєкторію стійкого сповільнення до цілі 5%.
За матеріалами офіційного сайту НБУ
Оновлена процедура «WIPO ALERT» для захисту прав інтелектуальної власності
Мінекономіки з 10 березня запустило оновлену процедуру розміщення національного переліку веб-сайтів, які порушують права інтелектуальної власності, на міжнародній платформі «WIPO ALERT» Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ).
Перелік також є доступним для ознайомлення на офіційному сайті Мінекономіки та буде надалі наповнюватися.
З метою реалізації Закону України «Про рекламу» Мінекономіки раніше затвердив порядок створення та ведення Національного переліку веб-сайтів, які порушують права інтелектуальної власності (наказ Мінекономіки від 3 лютого 2024 року № 2945). Протягом минулого року УКРНОІВІ розпочав розгляд звернень власників авторського права та суміжних прав, а також ухвалення висновків щодо включення веб-сайтів до національного переліку.
За матеріалами Урядового порталу
Внесено зміни до порядку сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на IP об’єкти
13 березня 2025 року набрала чинність постанова КМУ від 07.03.2025 № 258 “Про внесення змін до Порядку сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності”.
Постановою актуалізовано термінологію окремих положень Порядку сплати зборів за дії, пов’язані з охороною прав на об’єкти інтелектуальної власності, з урахуванням змін, які були внесені до Закону України від 16.06.1999 № 752-XIV “Про правову охорону географічних зазначень” згідно із Законом України від 10.10.2024 № 4017-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про адміністративну процедуру»”.
За матеріалами офіційного сайту УКРНОІВІ