fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики за періoд з 25.09.2017 пo 01.10.2017 РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

In: Дайджести новин законодавства і практики 02 Oct 2017 Tags: ,

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики

за періoд з 25.09.2017 пo 01.10.2017

РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

 

Ставки ввізного мита на товари з ЄС у 2018 році

Мінекономрозвитку оприлюднило розміри ставок ввізного мита, які будуть застосовуватися в 2018 році до імпорту товарів походженням з Європейського Союзу, в межах вільної торгівлі між Україною та ЄС. Це дає можливість українському бізнесу планувати свою діяльність на 2018 рік.

Повний перелік доступний для завантаження за посиланням: https://goo.gl/7w53Ab.

Також розмір ставок ввізного мита ЄС можна перевірити в режимі онлайн на ресурсі Європейської Комісії ExportHelpdesk в розділі «My export» за посиланням.

 

Розроблено перелік критеріїв для перевірок підприємців

Органи ДФС при організації та проведенні контрольно-перевіряючих заходів застосовують виключно ризикоорієнтовані методи планування.

При цьому ДФС розробила перелік критеріїв відбору для перевірок підприємців, які здійснюють діяльність в сфері готівкового обігу коштів.

Критерії поділені на три категорії, залежно від ступеня ризику: високий, середній і низький.

Найчастіше в 2016 – 2017 році при плануванні перевірок враховувалися наступні ризики:

  • наявність систематичних порушень Податкового кодексу та інших нормативних актів у сфері обігу готівкових коштів;
  • сума виручки підприємства істотно менше суми виручки інших суб’єктів господарювання, що працюють на одній території, займаються однаковим видом діяльності і мають однакові умови для отримання доходу;
  • надійшла інформація від правоохоронних органів, органів державної влади та громадян про порушення вимог законодавства на підприємстві.

За твердженням ДФС, використання критеріїв є ефективним інструментом для відбору до перевірки платників податків щодо дотримання вимог чинного законодавства при проведенні розрахункових операцій.

Офіційний портал ДФС України, рубрика «Новини», підрубрика «ДФС: При плануванні перевірок застосовуються виключно ризикоорієнтовані методи» від 26.09.2017 року

 

Видано перші посвідчення інспекторам праці органів місцевого самоврядування

Інспектори праці здійснюють контроль за дотриманням трудового законодавства в Україні. З 16 травня 2017 року діє постанова Кабміну від 26 квітня 2017 р № 295, яким передбачено нові підходи у відносинах держави і бізнесу в трудовій сфері, зокрема пов’язані з делегуванням органам місцевого самоврядування повноважень щодо здійснення контролю в сфері зайнятості та оплати праці.

Контрольні повноваження інспектора праці підтверджуються службовим посвідченням, форма якого затверджена наказом Мінсоцполітики від 24 травня 2017 року № 866.

Держпраці вже видало перші посвідчення інспекторам праці органів місцевого самоврядування.

У той же час Держпраці попереджає підприємців, що в регіонах можуть виникнути випадки відвідування приватних підприємців шахраями під виглядом інспекторів праці, які нібито мають повноваження на інспекційні відвідування.

Інформацію про видані посвідчення інспекторам праці органів місцевого самоврядування можна перевірити на сайті Держпраці або по телефону (044) 288 10 00.

Офіційний портал Державної служби України з питань праці, рубрика «Новини», підрубрика «Держпраці видала перші посвідчення інспекторам праці органів місцевого самоврядування» від 29.09.2017 року

 

Автоматичний обмін інформацією між фіскальними органами з 2020 року

Міністр фінансів Олександр Данилюк 27 вересня зустрівся з представниками Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) для обговорення ходу імплементації Плану дій BEPS (Base Erosion and Profit Shifting – План заходів з протидії розмивання податкової бази та виведення прибутку з під оподаткування) і приєднання України до автоматичного обміну інформацією між фіскальними органами (стандарт AEOI).

Цей візит представників ОЕСР почав першу спільну програму по впровадженню міжнародних стандартів щодо обміну інформацією та заходів BEPS. Програма допоможе Україні впровадити нові міжнародні податкові стандарти, зосереджуючи увагу на звітах країн, та інші мінімальні стандарти BEPS, а також стандарти обміну інформацією за запитом і автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунках (the «Common Reporting Standard»).

Міністр повідомив, що Міністерство вже розробило детальну Дорожню карту щодо імплементації мінімального стандарту Плану дій BEPS і вже до кінця 2017 року Україна має на меті приєднатися до Багатосторонньої угоди (MLI – Multilateral Instrument). Завдяки цьому інструменту певні кроки Мінімального стандарту Плану дій BEPS будуть виконані, що дозволить удосконалити механізми боротьби зі штучним використанням податкових переваг міжнародних конвенцій з метою виведення прибутку з під оподаткування. Відповідні зміни внесені одночасно в більш ніж 60 діючих міжнародних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.

Крім того, з 2020 року запустять автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки нерезидентів за міжнародним стандартом (Common Reporting Standard), який був розроблений ОЕСР і схвалений G20. Перший обмін податковою інформацією відбудеться за результатами 2019 року. Таким чином, Україна приєднається до більш ніж 100 країн світу, які вводять цей новий стандарт з обміну інформацією для боротьби з ухиленням від сплати податків.

Офіційний портал Міністерства фінансів України, рубрика «Новини», підрубрика «Автоматичний обмін інформацією між фіскальними органами планується розпочати з 2020 року» від 28.09.2017 року

 

Новий погляд на авторські права

Мінекономрозвитку опублікувало проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання питань авторського права і суміжних прав» для обговорення. У пояснювальній записці до нього зазначається, що чинний Закон «Про авторське право і суміжні права» був прийнятий в 2001 році, після цього в нього вносилися зміни, але значна частина важливих питань залишається неврегульованою.

Зокрема, термінологія і зміст майнових прав не завжди дозволяють їх ефективно реалізувати. Наприклад, термін «відеограми» не використовується в законодавстві країн Європейського Союзу, тому він незрозумілий для зарубіжних правовласників. Потребують уточнення майнові права на відтворення, публічне сповіщення, кабельну ретрансляцію і інші. Зокрема, відсутність визначення права на кабельну ретрансляцію дозволяє відповідним суб’єктам господарювання ухилятися від сплати винагороди за використання об’єктів авторського та суміжних прав.

Чинне законодавство передбачає можливість охорони прав особливого роду (sui generis) неоригінальних баз даних, проте відсутні правові норми, що стосуються такої охорони, що ускладнює захист законних інтересів власників неоригінальних баз даних, в створення яких часто вкладаються великі кошти.

Закон «Про авторське право і суміжні права» давно піддається критиці через відсутність винятків і обмежень у сфері авторського права і суміжних прав, необхідних для суспільства. Наприклад, відсутність так званої «свободи панорами» не дозволяє правомірно розміщувати в «Вікіпедії» фотографії творів архітектури, скульптур, розташованих в громадських місцях, за відсутності письмового договору з суб’єктами авторського права.

Проблемою чинного законодавства, яка ставить під сумнів правомірність використання контенту, розповсюджуваного вільно за згодою правовласника, є вимога письмової форми договору на використання об’єктів авторського права і суміжних прав. Такі вимоги до договорів вступають в конфлікт з сучасними моделями поширення цифрового контенту.

Також існує колізія між нормами Цивільного кодексу і Закону «Про авторське право і суміжні права» щодо майнових прав на службові твори: Закон говорить про те, що права належать роботодавцю, якщо інше не передбачено договором, а Кодекс – спільно роботодавцю і найманому працівнику, якщо інше не передбачено договором.

Автори законопроекту стверджують, що пропоновані ними зміни можуть сприяти вирішенню цих та інших проблем, до того ж вони складені з урахуванням норм європейського законодавства.

Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання питань авторського права і суміжних прав»

 

Національний банк: в Україні біткойн поза законом

У Нацбанку озвучили довгоочікувану офіційну позицію щодо статусу біткойн в Україні: його не можуть визнати ні валютою, ні платіжним засобом. Заступник керівника НБУ Олег Чурій вказав на те, що у біткойн немає центрального емітента, тому його визнати валютою не можна. Не відповідає він і ознаками платіжного засобу. Одночасно в Нацбанку вбачають шахрайські ризики в криптовалюті. Цю думку підтримав і керівник НКЦПФР Тимур Хромаєв, пославшись на повну відсутність захисту прав інвестора криптовалюти.

Позиція фінансових регуляторів поки що окреслена тільки коментарями керівництва. Але цілком можливо, що в найближчому майбутньому питання криптовалюти приділять увагу вже і на рівні законодавства. Адже з огляду на стрімке поширення криптовалюти і неоднозначні урядові оцінки таких платіжних систем в світі регулятори в Україні будуть просто змушені закріпити її правові ознаки в нормативних документах. В першу чергу варто очікувати уточнення термінології і формулювань в законодавстві щодо валюти і платіжних засобів (швидше за все вони будуть спрямовані на мінімізацію шахрайських ризиків, про які говорили чиновники).

Однак не можна виключати і того, що в недалекому майбутньому актуальне бачення статусу біткойн буде кардинально змінено, і криптовалюта стане повноцінним фінансовим інструментом в правових рамках. Адже вже сьогодні його починають застосовувати в якості активу юридичні особи, вносячи цю криптовалюту в статутний капітал і приймаючи її в якості оплати за надані послуги. Проте, на криптовалюту бізнес в цілому поки що дивиться з побоюванням і озвучена позиція НБУ і НКЦБФР тільки додала сумнівів з приводу надійності біткойнів.

 

Щодо випробування при прийнятті на роботу: основні питання

Спеціалісти Управління Держпраці у Хмельницькій області надало відповіді на найбільш спірні питання, що стосуються випробування при прийнятті на роботу.

Отже, чи можна продовжити працiвниковi випробувальний строк у зв’язку з тим, що на пiдприємствi оголошено простiй з органiзацiйних причин (вiдсутнiсть обсягу робiт)?

За статтею 26 КЗпП пiд час укладання трудового договору може бути обумовлене угодою сторiн випробування з метою перевiрки вiдповiдностi працiвника роботi, яка йому доручається. Умова про випробування має бути зазначена в наказi (розпорядженнi) про прийняття на роботу.

За статтею 27 КЗпП строк випробування пiд час прийняття на роботу, якщо iншого не встановлено законодавством України, не може перевищувати трьох мiсяцiв, а в окремих випадках. за погодженням з вiдповiдним виборним органом первинної профспiлкової органiзацiї, – шести мiсяцiв.

До строку випробування не зараховуються днi, коли працiвник фактично не працював незалежно вiд причини.

Згiдно зi ст. 34 КЗпП простiй – це зупинення роботи, викликане вiдсутнiстю органiзацiйних або технiчних умов, потрiбних для виконання роботи, невiдворотною силою або iншими обставинами. У разi простою працiвники можуть бути переведенi за їхньої згоди з урахуванням спецiальностi i квалiфiкацiї на iншу роботу на тому самому пiдприємствi, в установi, органiзацiї на весь час простою або на iнше пiдприємство, в установу, органiзацiю, але в тiй самiй мiсцевостi на строк до одного мiсяця.

Отже, якщо пiд час простою працiвник не працював (не виконував трудових обов’язкiв за посадою), роботи за укладеним трудовим договором у перiод простою не зараховується до строку випробування.

Працiвник, якому встановлено випробувальний строк, захворiв. Строк випробування закiнчується. Чи можна звiльнити працiвника як такого, що не пройшов випробувального строку?

 

За статтею 28 КЗпП у разi встановлення власником або уповноваженим ним органом невiдповiдностi працiвника обiйманiй посадi, на яку його прийнято, або виконуванiй роботi вiн має право впродовж строку випробування звiльнити такого працiвника, письмово попередивши його про це за три днi.

Пiдстави припинення трудового договору визначенi ст. 36 КЗпП. Звiльнення працiвника через установлення його невiдповiдностi обiйманiй посадi, на яку його прийнято, або виконуванiй роботi впродовж строку випробування передбачене п. 11 ст. 40 КЗпП i є звiльненням за iнiцiативою роботодавця.

Вiдповiдно до ч. 3 ст. 40 КЗпП не допускається звiльнення працiвника з iнiцiативи власника або уповноваженого ним органу в перiод його тимчасової непрацездатностi (крiм звiльнення за п. 5 цiєї статтi), а такожу перiод перебування працiвника у вiдпустцi.

Таким чином, звiльнення працiвника за п. 11 ст. 40 КЗпП можливе тiльки пiсля закiнчення тимчасової непрацездатностi.

У такому разi обов’язково має бути видано наказ про неврахування днiв тимчасової непрацездатностi до строку випробування.

Чи можна встановити робiтниковi випробувальний строк тривалiстю три мiсяцi у зв’язку з тим, що вiн працює згiдно з графiком: одна доба робоча, три доби вихiднi, – адже у мiсяцi вiн працює тiльки вiсiм змiн?

За статтею 27 КЗпП строк випробування пiд час прийняття на роботу робiтникiв не може перевищувати одного мiсяця.

Порядок обчислення строкiв визначений ст. 241-1 КЗпП, вiдповiдно до якої строк, обчислюваний мiсяцями, закiнчується у вiдповiдне число останнього мiсяця строку. Якщо кiнець строку, обчислюваного мiсяцями, припадає на такий мiсяць, що вiдповiдного числа не має, то строк закiнчується в останнiй день цього мiсяця.

Таким чином, незалежно вiд кiлькостi робочих днiв згiдно з графiком роботи в перiодi випробування тривалiсть випробування для робiтникiв не може перевищувати одного мiсяця.

Пiд час прийняття на роботу жiнцi було встановлено випробувальний термiн. Через деякий час вона повiдомила про вагiтнiсть. Чи можна її звiльнити як таку, що не пройшла випробування?

За статтею 184 КЗпП звiльнення вагiтних жiнок i жiнок, якi мають дiтей вiком до трьох рокiв (до шести рокiв – ч. 6 ст. 179), одиноких матерiв за наявностi дитини вiком до 14 рокiв або дитини-iнвалiда з iнiцiативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крiм випадкiв повної лiквiдацiї пiдприємства, установи, органiзацiї, коли допускається звiльнення з обов’язковим працевлаштуванням.

Звiльнення вагiтної жiнки як такої, що не пройшла випробування, заборонено законодавством. У такому разi роботодавець зобов’язаний ужити заходiв щодо переведення вагiтної жiнки за її згоди на iншу роботу або щодо її працевлаштування в iншого роботодавця.

Чи можна звiльнити працiвника, якому встановлено випробувальний термiн, за згодою сторiн?

Однiєю з пiдстав для припинення трудового договору є угода сторiн (п. 1 ст. 36 КЗпП). Така угода може виникнути, якщо одна iз сторiн трудового договору пропонує припинити трудовi вiдносини, iнша – погоджується. Так само визначається i дата припинення трудових вiдносин за угодою сторiн. Жодних умов щодо строкiв погодження пропозицiї або вiдмови в наданнi згоди законодавством про працю не встановлено.

У перiод випробування на працiвникiв поширюється законодавство про працю. Якщо пiд час випробування одна iз сторiн звернулася до iншої з пропозицiєю припинити трудовий договiр на пiдставi п. 1 ст. 36 КЗпП у певний строк, а iнша сторона надала вiдповiдну згоду, то трудовий договiр припиняється незалежно вiд наявностi або вiдсутностi випробування.

Яка вiдповiдальнiсть передбачена за порушення законодавства пiд час встановлення випробувального термiну?

За порушення законодавства про працю пiд час установлення випробувального строку передбачено кримiнальну, адмiнiстративну, дисциплiнарну та фiнансову вiдповiдальнiсть.

За статтею 172 Кримiнального кодексу України (грубе порушення законодавства про працю) незаконне звiльнення працiвника з роботи з особистих мотивiв, а також iнше грубе порушення законодавства про працю карається штрафом вiд двох до трьох тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв фомдлян (вiд 34000 до 51000 грн), або позбавленням права обiймати певнi посади чи провадити певну дiяльнiсть на строк до трьох рокiв, або виправними роботами на строк до двох рокiв. Тi самi дiї, вчиненi щодо неповнолiтнього, вагiтної жiнки ми матерi, яка має дитину вiком до 14 рокiв або дитину-iнвалiда, караються штрафом вiд трьох до п’яти тисяч неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян (вiд 51000 до 85000 грн), або позбавленням права обiймати певнi посади чи провадити певну дiяльнiсть на строк до п’яти рокiв, або виправними роботами на строк до двох рокiв, або арештом на строк до шести мiсяцiв.

КУпАП (ч. 1 ст. 41) установлено вiдповiдальнiсть за порушення встановлених термiнiв виплати пенсiй, стипендiй, заробiтної плати, виплату їх у неповному обсязi, термiну надання посадовими особами пiдприємств, установ, органiзацiй незалежно вiд форми власностi та фiзичними особами – пiдприємцями працiвникам, у тому числi колишнiм, на їхню вимогу документiв щодо їхньої трудової дiяльностi на такому пiдприємствi, в установi, органiзацiї чи у фiзичної особи – пiдприємця, потрiбних для призначення пенсiї (про стаж, заробiтну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання таких документiв, що мiстять недостовiрнi данi, порушення термiну проведення атестацiї робочих мiсць за умовами працi та порядку її проведення, а також iншi порушення вимог законодавства про працю у виглядi накладення штрафу на посадових осiб пiдприємств, установ й органiзацiй незалежно вiд форми власностi та громадян – суб’єктiв пiдприємницької дiяльностi вiд 30 до 100 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян (510-1700 грн).

Повторне впродовж року вчинення порушення, передбаченого ч. 1 цiєї статтi, за яке особу вже було пiддано адмiнiстративному стягненню, або тi самi дiї, вчиненi щодо неповнолiтнього, вагiтної жiнки, одинокого батька, матерi або особи, яка їх замiнює i виховує дитину вiком до 14 рокiв або дитину-iнвалiда, вiдповiдно до ч. 2 ст. 41 КУпАП тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осiб пiдприємств, установ й органiзацiй незалежно вiд форми власностi та громадян – суб’єктiв пiдприємницької дiяльностi вiд 100 до 300 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян (вiд 1700 до 5100 грн).

КЗпП (ст. 265) установлено фiнансовi санкцiї за порушення законодавства про працю. Вiдпрвiдно до ст. 265 юридичнi та фiзичнi особи – пiдприємцi, якi використовують найману працю, несуть вiдповiдальнiсть у виглядi штрафу в разi порушення iнших вимог трудового законодавства, крiм передбачених абзацами другим – п’ятим ч. 2 цiєї статтi, – в розмiрi мiнiмальної заробiтної плати (1450 грн).

Процедура притягнення працiвника до дисциплiнарної вiдповiдальностi визначена главою X КЗпП.

У разi виявлення порушення до працiвника, який своїми дiями вчинив порушення законодавства, може бути застосовано дисциплiнарне стягнення у виглядi догани або звiльнення.

Дисциплiнарнi стягнення застосовуються органом, якому надано право приймати на роботу (обирати, затверджувати i призначати на посаду) такого працiвника.

Офіційний портал Управління Держпраці у Хмельницькій області області, рубрика «Новини», підрубрика «Випробування пiд час прийняття на роботу – у запитаннях та відповідях від Жержпраці» від 25.09.2017 року

 

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X