Дайджест нoвин закoнoдавства і практики
за періoд з 07.08.2017 пo 13.08.2017
РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”
Запущено процедуру продажу ліцензій 4G
Уряд вирішив розпочати процедуру продажу ліцензій зв’язку 4G.
Прем’єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв, що конкурс з продажу ліцензій буде відбуватися максимально прозоро, а його результати в перспективі принесуть державі впровадження нових технологій, а бюджету – додаткові доходи.
Рішення про старт продажів прийнято Кабміном на засіданні 9 серпня.
Робоча група з питань впровадження системи рухомого (мобільного) зв’язку четвертого покоління була створена в кінці 2015 року. У липні 2017 року Кабмін затвердив вимоги до роботи операторів, умови проведення тендерів на продаж ліцензій і їх вартість. Очікувана вартість ліцензій 4G становить близько 6,3 млрд грн: 2,3 млрд грн – за діапазон 2600 МГц і 4 млрд грн – за 1800 МГц.
Урядовий портал, рубрика «Новини», підрубрика «Стартують продажі ліцензій на зв’язок 4G» від 09.08.2017 року
Мінімальні ціни на алкоголь – підвищено
Уряд схвалив чергове підвищення оптових і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв.
Зокрема, ціни на горілку і лікеро-горілчані вироби підвищено на 14,0 – 19,41%, віскі, ром і джин – на 4,5 – 6,6%, коньяк (бренді) – на 12,3 – 29, 1%, вина з додаванням спирту, ігристі і вермути – на 7,1 – 13,3%.
Крім того, перелік алкогольних напоїв, на які встановлюються мінімальні ціни, доповнено новою товарною позицією «сидр і перрі».
Так, середня розрахункова роздрібна ціна горілки з ПДВ, виходячи з нових ставок податку, складе за розрахунками 79,55 грн за 0,5 л.
Мінімальні ціни на вино рекомендується розмежувати, враховуючи суттєву різницю в ставках акцизного податку. Так, ціну на сухе вино запропоновано затвердити на рівні 37 грн, кріплене – 45 грн.
Відповідний проект постанови «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 № 957» затверджено на засіданні Кабміну 9 серпня.
Постанова КМУ «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 № 957»
Фермерські господарства та сільськогосподарські кооперативи пропонують розвивати
Мінагрополітики бере курс на розвиток фермерських господарств та сільськогосподарських кооперативів.
Так, за 2018 – 2020 роки планують створити необхідні організаційні, правові та фінансові передумови для розвитку фермерських господарств і сільськогосподарських кооперативів, поліпшення матеріально-фінансового становища сільського населення шляхом:
- надання підтримки фермерським господарствам;
- створення нових робочих місць в селах, в тому числі шляхом стимулювання сільськогосподарської кооперації;
- диверсифікації діяльності фермерських господарств;
- створення передумов для кредитування фермерських господарств за доступними кредитними ставками;
- збільшення рівня реальних доходів сільського населення від передачі в оренду сільськогосподарських угідь.
Крім того, за словами заступника Міністра агрополітики Олени Ковальової, планується фінансувати тваринництво в кілька етапів. Зокрема, частина коштів буде спрямована на підтримку зростання поголів’я худоби, закупівлю молодняку великої і дрібної рогатої худоби. Також кошти будуть інвестуватися в будівництво тваринницьких ферм і придбання устаткування переробної промисловості (часткову компенсацію його вартості). Передбачається, що для фермерських господарств відсоток компенсації може скласти близько 30%.
Державна підтримка буде спрямована, серед іншого, на розвиток зернової і круп’яної галузей.
Концепцію розвитку фермерських господарств і сільськогосподарської кооперації на 2018 – 2020 роки розроблено Мінагрополітики і доступні для обговорення. Бажаючі можуть направити свої пропозиції і зауваження за адресами: svitlana.pavlenko@minagro.gov.ua, diana.korotkevych@minagro.gov.ua.
Коли продовжується чи переноситься відпустка
Щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена в разі підтвердження тимчасової непрацездатності працівника.
Так, в разі захворювання або травми, алкогольного, токсичного сп’яніння або дії наркотиків видається листок непрацездатності з обов’язковою вказівкою її причини. Вимоги до заповнення листка встановлені Інструкцією про порядок заповнення листка непрацездатності.
Таким чином, виданий працівникові належно оформлений листок непрацездатності є підставою для продовження або перенесення щорічної відпустки незалежно від причин непрацездатності.
Відповідно, якщо працівник не оформив лікарняний належним чином, його щорічна відпустка продовжена не буде. ЇЇ не продовжать і в разі відсутності на листку непрацездатності необхідних печаток, підписів та інших реквізитів.
Відповідні роз’яснення викладені в листі Мінсоцполітики від 17 липня 2017 року № 1922/0/101-17/284.
Лист Мінсоцполітики від 17.07.2017 року № 1922/0/101-17/284
Держпраці буде вести облік інспекційних відвідувань роботодавців
Інспекційні відвідування і рішення інспектора про відвідування роботодавця будуть реєструватися Держпраці.
Повідомна реєстрація здійснюється шляхом внесення Держпраці або її територіальним органом відомостей про інспектора праці та об’єкт відвідування до Реєстру інспекційних відвідувань і рішень інспектора праці про відвідування роботодавця.
Після внесення відповідної інформації до реєстру відвідування присвоюється номер, що складається з індексу області та номера запису по порядку.
При подачі інспектором відомостей для внесення до реєстру йому повідомляють про всі зареєстровані відвідини даного роботодавця за попередній рік.
Якщо ж до реєстру вноситься запис про інспекційне відвідування роботодавця, якого за останні 6 місяців вже відвідував інспектор з праці, керівник територіального органу Держпраці вивчає питання про доцільність проведення ще однієї перевірки.
Порядок повідомної реєстрації інспекційних відвідувань і рішень інспектора праці про відвідування роботодавця затверджений наказом Держпраці від 22 червня 2017 року № 76.
Наказ Держпраці від 22.06.2017 року № 76
Про оформлення трудових відносин із студентом
Управління Держпраці у Хмельницькій області нагадало, що держава забезпечує право громадян на працю, тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи.
Зайнятість — це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов’язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі. До зайнятого населення належать також особи, які навчаються за денною формою у вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою. Крім того, студентам забезпечено право на трудову діяльність у встановленому порядку в позанавчальний час. Отже, право студентів денної форми навчання на трудову діяльність передбачено законодавством.
Однак при реалізації такого права часто виникає запитання, до якої категорії належать такі працівники: до основних чи до сумісників. На жаль, нині діюче трудове законодавство не містить визначення поняття основного місця роботи чи роботи за сумісництвом. Однак роботу студента, який навчається за денною формою навчання, не можна розглядати як сумісництво. Адже сумісництвом вважається виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому підприємстві, в установі, організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом.
Під час навчання між студентами та навчальними закладами не виникають трудові відносини і не укладають трудовий договір. Тому таке навчання не є основною роботою студента. Аналогічна позиція в Мінсоцполітики (листи від 25.05.2015 № 198/06/186-15, від 25.07.2014 № 301/13/116-14). Держпраці наголошує, що робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом, і тому вона передбачає ведення трудової книжки відповідно до загального порядку та є для таких осіб основним місцем роботи.
Офіційний портал Управління Держпраці у Хмельницькій області, рубрика «Новини», підрубрика «Чи можна працевлаштувати студента?» від 11.08.2017 року
Коли не можна звільнити жінку?
Відповідно до статті 184 Кодексу законів про працю України звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, одиноких матерів при наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з обов’язковим працевлаштуванням.
Обов’язкове працевлаштування зазначених жінок здійснюється також у випадках їх звільнення після закінчення строкового трудового договору. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору.
Також забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям – за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда.
При відмові у прийнятті на роботу зазначеним категоріям жінок власник або уповноважений ним орган зобов’язані повідомляти їм причини відмови у письмовій формі. Відмову у прийнятті на роботу може бути оскаржено у судовому порядку.
Офіційний портал Управління Держпраці у Хмельницькій області, рубрика «Новини», підрубрика «У яких випадках не можна звільняти жінку» від 10.08.2017 року
Підбірку підгoтувала:
Віктoрія Пoлянська,
незалежний юридичний консультант
холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»