Дайджест новин законодавства і практики
за період з 02.10.2017 по 09.10.2017
РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”
При змінному графіку роботи наявні особливості нарахування зарплати
Мінсоцполітики роз’яснює: при підсумованому обліку розмір нарахованої заробітної плати за місяць не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати встановленої Законом.
«Відповідно до ст.107 КЗпП України робота у святкові та неробочі дні оплачується у подвійному розмірі:
- працівникам, які одержують місячний оклад, – у розмірі одинарної годинної ставки понад оклад, якщо робота у святковий і неробочий день провадилась в межах місячної норми робочого часу, в розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад, якщо робота провадилась понад місячну норму праці».
А також нагадує: не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру.
Отже, якщо працівнику здійснюють підвищену оплату за роботу у святковий (неробочий) день, то ця виплата враховується до суми «мінімалки», а от на оплату надурочної роботи таке право не поширюється.
Лист Мінсоцполітики України від 21.08.2017 № 2231/0/101-17
При нарахуванні відпускних,
компенсацій за невикористану відпустку лікарняні слід включати до фактичного заробітку
При обчисленні середньої заробітної плати для нарахування відпусток та компенсації за невикористані дні відпустки, до фактичного заробітку включаються виплати за час, протягом якого працівнику зберігається середній заробіток (за час попередньої щорічної відпустки, виконання державних і громадських обов’язків, службового відрядження тощо) та допомога по тимчасовій непрацездатності. Перелік виплат, які не включаються до фактичного доходу наведені в аб.1 п. 3 Порядку Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100.
Лист Мінсоцполітики України від 06.09.2017 № 2339/0/101-17
16 жовтня – вихідний день
З 2015 року 14 жовтн є державним святом і неробочим днем. Оскільки цього річ 14 жовтня припадає на вихідний день (суботу), то згідно зі ст. 67 КЗпП вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого. Отже, 14 жовтня буде перенесений на понеділок 16 жовтня. Окрім цього, слід пам’ятати, що 13 жовтня вважається передсвятковим днем, тому має бути скороченим на годину.
Загалом у жовтні буде 21 робочий день;10 неробочих днів (з них 9 вихідних і 1 день святковий).
Нові довідники податкових пільг
ДФС України повідомлє про затвердження нових довідників податкових пільг, зокрема, про:
- Довідник № 84/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету;
- Довідник № 84/2 інших податкових пільг станом на 01.10.2017 року.
Офіційний портал ДФС України
Прийнято закон про вдосконалення бухобліку та фінзвітності
Верховна Рада України 05.10.2017 прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”
Законом, зокрема, передбачено такі зміни:
- з урахуванням положень Директиви ЄС № 2013/34/ЄС звільнено мікро- та малі підприємства від подання звіту про управління. Середні підприємства мають право не відображати у звіті про управління, так звану нефінансову інформацію;
- уточнено вимоги щодо складання фінансової звітності за міжнародними стандартами підприємствами, що становлять суспільний інтерес та підприємствами, що займаються видобутком корисних копалин загальнодержавного значення;
- в розрізі категорій підприємств (особливо підприємств, що становлять суспільний інтерес) визначені підходи до подання та оприлюднення фінансової звітності (уточнені дати оприлюднення фінансової звітності);
- імплементовані вимоги Директиви ЄС № 2013/34/ЄС та міжнародних стандартів фінансової звітності в частині консолідованої фінансової звітності з уточненням, що вона складається за правилами національних або міжнародних стандартів ведення бухгалтерського обліку. Вимоги консолідації звітності не поширюються на малі групи підприємств.
Законом також враховані зміни до Закону про бухоблік, які були внесенні Законом № 1724-VIII.
Планується, що закон набере чинності з 1 січня 2018 року (крім аб.6, 7 п. 12 розділу І, які стосуються оприлюднення фінзвітності. Вони наберуть чинності з 1 січня 2019 року).
За матеріалами прес-служби Верховної ради України
Повідомлення про прийняття на роботу
директора новоствореного підприємства підписує власник
Фахівці Держпраці роз’яснили: якщо власник здійснює управління підприємством безпосередньо, трудові відносини не виникають. У разі наймання працівника на посаду керівника виникають трудові відносини.
Постановою № 413 передбачено, що повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів ДФС за місцем обліку їх як платника єдиного внеску за певною формою до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором
Якщо на посаді директора до призначення нового працює інша особа, повідомлення може бути підписано попереднім директором в останній день його роботи.
Консультація фахівця Департаменту з питань праці — начальника відділу з питань трудових відносин Державної служби України з питань праці (“Вісник. Офіційно про податки”)
Автоматична реєстрація заблокованої податкової накладної
Уряд ухвалив рішення Про внесення зміни до ст. 201 ПКУ щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН.
Мінфін запропонував дозволити автоматичну реєстрацію зупиненої податкової накладної/розрахунків коригування у випадку, якщо Комісія ДФС не надасть відповідь платнику протягом 5 робочих днів.
За матеріалами Міністерства фінансів України
Перелік кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД доповнено
Наказом ДФС України від 28.09.2017 р. № 638 внесено зміни до Переліку кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД. Перелік доповнено такими кодами:
0406 – сири всіх видів і кисломолочний сир;
0809 – абрикоси, вишні та черешні, персики (включаючи нектарини), сливи та терен, свіжі;
1601 – ковбаси та аналогічні вироби з м’яса, м’ясних субпродуктів чи кров; готові харчові продукти, виготовлені на основі цих виробів;
2103 – продукти для приготування соусів і готові соуси; смакові добавки та приправи змішані; порошок гірчиці та готова гірчиця;
6006 – інші полотна трикотажні.
За матеріалами ДФС у Закарпатській області
Перевірка платника для повернення сум бюджетного відшкодування
Платники ПДВ, які мають право та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми відшкодування за результатами камеральної перевірки.
Проте, ДФС має право провести документальну перевірку платника, якщо розрахунок суми бюджетного відшкодування зроблено за рахунок від’ємного значення, сформованого за операціями: за періоди до 01.07.2015, що не підтверджені документальними перевірками; з придбання товарів/послуг за період до 01.01.2017 у платників ПДВ, що використовували спец. режим оподаткування відповідно до ст. 209 ПКУ(п. 200.11 ПКУ).
Якщо ДФС виявляє недостовірність даних у податкових деклараціях і платник не надає пояснення та їх документальних підтверджень на письмовий запит ДФС то ДФС має підстави для проведення документальної позапланової перевірки (пп. 78.1.4 ПКУ).
Документальну позапланову перевірка проводять виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або з від’ємного значення з ПДВ, яке становить понад 100 тис. грн (абз. 2 пп. 78.1.8 ПК).
Лист ДФС від 28.09.2017 № 2064/6/99-99-12-02-01-15/ІПК
Під час ліквідації підприємства потрібно пам’ятати про обов’язок сплати ПДФО
Фіскали роз’яснюють, якщо юридичною особою, що ліквідується, здійснюється виплата доходу у вигляді дивідендів фізичним особам (акціонерам), то сума таких дивідендів включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичних осіб та оподатковується з урахуванням норм п. 170.5 ст. 170 ПКУ.
Якщо внаслідок проведення ліквідації юридичною особою здійснюється виключно розподіл між акціонерами залишку грошових коштів, а не виплата дивідендів, то сума таких коштів включається до оподатковуваного доходу платників податків як інші доходи з відповідним оподатковуванням.
Лист ДФС України від 26.09.2017 № 2053/6/99-99-13-02-03-15/ІПК
Застосування податкової соцпільги
до суми допомоги, яка виплачується за лікарняними листами
Фіскали звертають увагу: платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги.
Згідно з пп. 14.1.48 ПКУ заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму.
Сума виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності (лікарняні) розглядається як заробітна плата платника податку. У разі її не перевищення граничного розміру загального місячного оподаткованого доходу від одного працедавця у вигляді заробітної плати, який передбачений нормами пп. 169.4.1 ПКУ (2240 грн.), найманий працівник має право на податкову соціальну пільгу.
За матеріалами ДФС у Дніпропетровській області
Платити ЄСВ потрібно навіть перебуваючи у декреті
Чинним законодавством не передбачено звільнення підприємців, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, від сплати ЄСВ.
А також нагадують: підприємець який застосовує загальну систему оподаткування і не є пенсіонером за віком або інвалідом, то з 01.01.2017 теж не звільняється від обов’язку нараховувати, обчислювати та сплачувати ЄСВ на загальних підставах незважаючи отримує такий підприємець дохід чи ні.
Лист ДФС від 03.10.2017 №2110/П/99-99-13-02-01-14/ІПК
Сплата земельного податку фізичною особою-власником
нежилого приміщення у багатоквартирному жилому будинку
Фіскали роз’яснюють, якщо фізична особа набула право власності на жилий будинок, будівлю, споруду, нежиле приміщення, то до цієї фізичної особи переходить право власності на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення.
Відповідно до п.286.6 ст.286 ПКУ за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території.
Водночас, власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (п.287.8 ст. 287 ПКУ).
Лист ДФС від 04.10.2017 № 2120/Ч/99-99-13-03-01-14/ІПК
Як повернути помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов’язання (податків)
Для повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов’язання та пені, крім ЄСВ, платнику податків необхідно подати заяву у довільній формі до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Підкатегорія 135.04 «ЗІР»
Як відобразити ФОПу на загальній системі
оподаткування сплачені суми платежів за одержання ліцензій
Фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування відображає сплачені суми платежів за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності у графі 8 «Інші витрати, пов’язані з отриманням доходу» Книги обліку доходів і витрат, на підставі п.п. 8 п. 6 Порядку ведення Книги обліку доходів і витрат фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування встановлений наказом Міндоходів від 16.09.2013 № 481
При цьому, платежі, сплачені фізичною особою – підприємцем за одержання ліцензій на провадження певних видів господарської діяльності, одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, які пов’язані з його господарською діяльністю, включаються до складу витрат по факту їх сплати на підставі підтверджуючих документів.
Підкатегорія 104.08 «ЗІР»
Відрядження за кордоном – як правильно визначити дату та валютний курс
при складанні Звіту про використання коштів виданих на відрядження або під звіт?
Відшкодування витрат на відрядження за кордоном за умови наявності підтверджуючих документів здійснюється у національній валюті України за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату:
- отримання авансу – у разі якщо фактичні витрати працівника в іноземній валюті відповідають сумі отриманого авансу;
- погашення заборгованості підприємством – у разі якщо для остаточного розрахунку за відрядження необхідно виплатити додаткові кошти працівнику (якщо курс НБУ на дату погашення боргу відрізняється від курсу НБУ на день видачі авансу);
- погашення заборгованості працівником – у разі наявності суми невикористаного авансу (якщо курс НБУ на дату погашення боргу відрізняється від курсу НБУ на день видачі авансу).
Підкатегорія 135.04 «ЗІР»
Підбірку підготувала:
Лоза Галина,
незалежний консультант з бухгалтерського обліку компанії “Збережені Активи”
спеціаліст, фахівець з контролю якості