Дайджест новин законодавства і практики за період з 29.06.2015 по 05.07.2015 РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВО І ПРАВО”

In: Дайджести новин законодавства і практики 17 Aug 2015

Господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню

Закон № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності», яким визначено 30 видів господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, набув чинності 28 червня 2015 року.

Вищеназваним законом регулюються суспільні відносини у сфері ліцензування господарської діяльності, а також визначено вичерпний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, встановлено уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд та контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у цій сфері.

Законом № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» також передбачено порядок функціонування Експертно-апеляційної ради з питань ліцензування як постійно діючого колегіального органу при спеціально уповноваженому органі з питань ліцензування.

Закон від 02.03.2015 № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності»

 

 Що робити підприємцям у разі несплати податків з вини банку?

30 червня 2015 року Державна фіскальна служба України надала роз’яснення щодо того, що повинен робити підприємець у разі несплати податків з вини банку.

За порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених Податковим кодексом України, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції. Зазначені норми встановлено пунктом 129.6 статті 129 Податкового кодексу України.

Згідно з п. 129.7. ст. 129 Податкового кодексу України не вважається порушенням строку перерахування податків, зборів, платежів з вини банку порушення, вчинене внаслідок регулювання Національним банком України (далі – НБУ) економічних нормативів такого банку, що призводить до нестачі вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку.

Якщо у майбутньому банк або його правонаступники відновлюють платоспроможність, відлік строку зарахування податків, зборів та інших платежів розпочинається з моменту такого відновлення.    

Контролюючий орган не застосовує до суб’єкта господарювання штрафні санкції у випадку несвоєчасного перерахування (неперерахування) податків, зборів, платежів до бюджетів та державних цільових фондів з вини банку, у тому числі внаслідок регулювання НБУ економічних нормативів такого банку.

Суб’єкт господарювання повинен надати до контролюючого органу заяву з копіями платіжних документів, що засвідчують факт подання їх до установи банку.

Офіційний портал Державної фіскальної служби України, рубрика «Повідомлення та нагадування», підрубрика «Дії суб’єктів господарювання у випадку порушення термінів сплати або неперерахування грошового зобов’язання з податків (зборів, платежів) з вини банку», розміщено 30.06.2015 р.

 

Використання РРО буде скасовано?

Верховною Радою України 1 липня 2015 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законів щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій».

 Пункт 296.10 статті 296 Податкового кодексу викладено в редакції, згідно з якою не застосовують РРО платники єдиного податку:

– першої групи;

– другої і третьої груп (ФОП) незалежно від обраного виду діяльності, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1 млн грн.

У разі перевищення у календарному році обсягу доходу понад 1 млн грн застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО починається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, і продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

В оновленому пункті 2 статті 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій» зазначено, що РРО не застосовуються при виконанні банківських операцій, крім:

– операцій купівлі-продажу іноземної валюти, якщо такі операції виконуються в касах уповноважених банків;

– операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування, за винятком програмно-технічних комплексів самообслуговування, які дають можливість користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів.

Також встановлено, що тимчасово звільняються від санкцій:

– суб’єкти господарювання при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою в установленому порядку, при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції ) – до 1 липня 2015 року;

– суб’єкти господарювання при виконанні операцій купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються в касах уповноважених банків, операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування – до 1 січня 2016 року.

Крім цього, вносяться й інші зміни щодо спрощення використання РРО.

Передбачено, що сервісні центри будуть обслуговувати РРО без порушення опломбування.

У разі незабезпечення гарантійного ремонту РРО не пізніше 7-го робочого дня з дня прийняття в ремонт – вводиться в експлуатацію належним чином зареєстрований на суб’єкта господарювання резервний РРО.

Передбачається фінансова відповідальність сервісних центрів у разі незабезпечення гарантійного ремонту РРО у встановлені терміни і невведення в експлуатацію – у розмірі 5 мінімальних заробітних плат.

Проект Закону України від 28.11.2014 № 1088 «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо зниження фіскального навантаження на суб’єктів господарювання при застосуванні реєстраторів розрахункових операцій»

 

Ліцензування пива

ГФС в листі від 19 червня 2015 № 22173/7 / 99-99-21-02-17 нагадала, що з 1 липня 2015 ліцензуванню підлягає діяльність з виробництва, імпорту, експорту, оптової та/або роздрібної торгівлі пивом на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв. Відповідні зміни були внесені в Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

В листі також йде мова про те, що законодавством не передбачено отримання окремої ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю пивом у разі наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями.

Для ліцензування діяльності, передбаченої Законом «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», використовуються бланки ліцензій єдиного зразка, встановленого Кабміном. Відносно пива, реалізація якого дозволена в місцях торгівлі без обмеження торгової площі, пропонується на лицьовій стороні бланка ліцензії вказувати додатково вид алкогольної продукції в дужках – слово «пиво».

У разі встановлення факту торгівлі алкогольними напоями суб’єкти господарювання, які отримали такі ліцензії, несуть відповідальність згідно ст. 17 Закону у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн за порушення вимог ст. 15-3 цього Закону, яким встановлено заборону продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових у невизначених для цього місцях торгівлі.

Лист Державної фіскальної служби від 19.06.2015 р. № 22173/7/99-99-21-02-17 «Щодо законодавства про порядок виробництва і обігу пива»

 

 Реєстрація за один день

З метою спрощення умов ведення бізнесу було зменшено строк державної реєстрації юридичних осіб та взяття на облік в органах ДФС юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців до одного дня.

На сьогодні процедура відкриття бізнесу триває один день та складається з таких етапів:

  1. Державна реєстрація юридичної особи або фізичної особи-підприємця, яка проводиться у день надходження документів для проведення державної реєстрації (для юридичних осіб), або не пізніше наступного робочого дня після надходження документів (для фізичних осіб – підприємців).
  2. Передача відомостей з ЄДР про проведення реєстраційних дій до контролюючих органів, яка проводиться у день проведення реєстраційної дії.
  3. Взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в органах ДФС як платників податків та платників єдиного внеску. Це відбувається у день отримання відомостей з ЄДР.
  4. Передача до ЄДР даних про взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в органах ДФС, реєстраційний номер платника єдиного внеску та клас професійного ризику виробництва платника єдиного внеску за основним видом його економічної діяльності у день отримання відомостей з ЄДР.
  5. Видача (надсилання поштовим відправленням з описом вкладення) державним реєстратором юридичній особи або фізичній особі- підприємцю витягу з ЄДР, який містить інформацію про державну реєстрацію та взяття на облік в органах ДФС протягом 24 годин, крім вихідних та святкових днів, після отримання державним реєстратором від органів ДФС та статистики даних про взяття на облік.

Тобто на сьогоднішній день отримання витягу з ЄДР з даними про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця та взяття на облік в органах ДФС можливо не пізніше наступного робочого дня з дня подачі документів державному реєстратору для проведення державної реєстрації.

Офіційний портал Державної фіскальної служби України, рубрика «Новини», підрубрика «Реєстрація та взяття на облік в ДФС – за 1 день», розміщено 03.07.2015 р.

 

Підбірку підготувала: 

Вікторія Полянська, помічник юриста компанії «Західна консалтингова група»

Підписатись на наші новини


X