Дайджест новин законодавства і практики
за період з 28.12.2015 пo 03.01.2015
РУБРИКА “КАДРИ І ПЕРСOНАЛ”
Чи веде ФОП кадрове діловодство?
У розумінні діючого законодавства про працю, фізична особа-підприємець, яка використовує найману працю, є роботодавцем (або власником підприємства), а отже на нього покладається обов’язок щодо ведення всіх документів передбачених законодавством про працю, а саме: відомості про нарахування та виплату заробітної плати найманим працівникам, журнал реєстрації наказів, журнал обліку руху трудових книжок працівників та вкладишів до них, табелі використання робочого часу працівників, належно затверджений графік відпусток найманих працівників, посадові інструкції для найманих працівників та ін.
Офіційний портал Державної служби України з питань праці, рубрика «Запитання-відповіді», підрубрика «Чи має приватний підприємець, у якого є наймані працівники, вести кадрове діловодство?» від 25.12.2015 р.
Перелік кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогів та порядок їх присвоєння
Кабінет Міністрів України постановою від 23.12. 2015 № 1109 затвердив перелік кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників та порядок їх присвоєння.
Педагогічним працівникам може бути присвоєно:
- кваліфікаційні категорії: спеціаліст вищої категорії; спеціаліст першої категорії; спеціаліст другої категорії; спеціаліст;
- педагогічні звання: викладач-методист; учитель-методист; вихователь-методист; педагог-організатор-методист; практичний психолог-методист; керівник гуртка-методист; старший вожатий-методист; старший викладач; старший учитель; старший вихователь; майстер виробничого навчання I категорії; майстер виробничого навчання II категорії.
Кваліфікаційні категорії «спеціаліст», «спеціаліст другої категорії», «спеціаліст першої категорії» присвоюються атестаційною комісією навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типу і форми власності, навчально-методичних (науково-методичних) установ і закладів післядипломної освіти, спеціальних установ для дітей, а також закладів охорони здоров’я, культури, соціального захисту, інших закладів та установ, у штаті яких є педагогічні працівники.
Кваліфікаційна категорія «спеціаліст вищої категорії» та педагогічні звання присвоюються атестаційною комісією відповідного органу управління освітою.
Кваліфікаційна категорія присвоюється у разі призначення на посаду педагогічного працівника, на якій передбачено її присвоєння:
- особі з освітнім ступенем магістра, яка вперше призначається на таку посаду, — «спеціаліст»;
- особі, яка має науковий ступінь, — «спеціаліст вищої категорії».
Кваліфікаційні категорії і педагогічні звання присвоюються педагогічним працівникам за результатами атестації, що проводиться у порядку, встановленому Міністерством освіти і науки України.
Постанова КМУ від 23.12.2015 р. № 1109 «Про затвердження переліку кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогічних працівників та порядку їх присвоєння»
Про переміщення на іншу роботу
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 16 грудня 2015 розглянув справу № 6-1178цс15 про визнання незаконним та скасування наказу про переміщення на інше місце (з фактичним переведенням на неповний робочий день, зменшенням зарплати і зниженням розряду), виданого з порушенням трудового законодавства.
При розгляді була сформульована така правова позиція. Згідно зі статтею 32 КЗпП переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у статті 33 цього Кодексу, та в інших випадках, передбачених законодавством.
У частині другій статті 32 КЗпП зазначено, що не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника переміщення його на тому ж підприємстві, в установі, організації на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тій же місцевості, доручення роботи на іншому механізмі або агрегаті у межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права переміщати працівника на роботу, протипоказану йому за станом здоров’я.
Отже, власник не має права вийти за межі трудового договору, і його право на переміщення працівників обмежується умовами трудового договору: в рамках цих умов переміщення можливе, за його межами – протизаконно. Таким чином, при переміщенні діє принцип незмінності істотних умов договору, тобто залишаються незмінними всі істотні умови трудового договору (спеціальність, кваліфікація, найменування посади).
Встановивши, що зазначених вимог закону відповідач не виконав, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про визнання наказу незаконним і скасував його.
Правова позиція ВСУ у справі № 6-1178цс15 від 16.12.2015 року
Підбірку підгoтувала:
Віктoрія Пoлянська, юрист кoмпанії «Західна кoнсалтингoва група»