fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 22.06.2015 по 28.06.2015

In: Дайджести новин законодавства і практики 13 Aug 2015

Індексація мінімальної заробітної плати

Міністерство соціальної політики надало роз’яснення щодо індексації мінімальної заробітної плати.

Так, в листі працівники міністерства нагадали про засади індексації заробітної плати та повідомили, що при перегляді розміру мінімальної заробітної плати (або визначенні як базовий місяць) у грудні 2013 року, у червні 2015 року індекс для проведення індексації заробітної плати працівників, які отримують її на рівні мінімальної, становить 71,2 %, відповідно сума індексації складає 657,22 грн (1218,00 х 71,2 : 100).

Лист ДФСУ    від 08.06.2015 р. № 2963/0/10-15/10

 

Розрахунок суми допомоги по вагітності та пологах

  Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надала роз’яснення щодо розрахунку суми допомоги по вагітності та пологах.        

Так, сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, та не може бути меншою, ніж розмір мінімальної заробітної плати.        

Згідно із роз’ясненням Міністерства соціальної політики України від 08.05.2015 N 6811/0/14-15/18 при визначенні суми допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць застосовується середньомісячна кількість календарних днів – 30,44.        

Якщо сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць є меншою за розмір мінімальної заробітної плати, то необхідно здійснити доплату до суми допомоги по вагітності та пологах, розраховану із розміру мінімальної заробітної плати. Для цього сума доплати розраховується як різниця між фактичним розміром допомоги та сумою допомоги, розрахованої таким чином: 1218 грн.: 30,44 х 126 к. д. = 5041,26 грн.

Лист виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 15.05.2015 р. N 5.2-32-862

 

Готуємося до сплати ПДВ з 01 липня

 Державна фіскальна служба України надала роз’яснення щодо переплат з ПДВ станом на 1 липня 2015 року.

Так, сума переплати автоматично збільшує суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН.

На суму такого збільшення: 1) зменшується сума, задекларована до сплати або збільшується сума від’ємного значення, задекларована в звітному періоді; 2) помилково та/або надміру сплачені грошові зобов’язання з ПДВ вважаються погашеними.

Враховуючи, що відповідно до Тимчасового регламенту експлуатації інформаційної системи «Податковий блок», затвердженого наказом ДПС України від 24.12.2012 №1198, завантаження центральної бази даних ДФС уточненою інформацією про стан розрахунків платників з бюджетом здійснюється на п’ятий (юридичні особи) та шостий (фізичні особи – суб’єкти господарської діяльності) робочі дні звітного місяця, зазначене збільшення реєстраційної суми відбудеться до 10 липня 2015 року.        

Також слід зауважити наступне:

1) Якщо у платника податку станом на 1 липня 2015 року наявні суми переплат та за червень 2015 року/ ІІ квартал 2015 року платник визначає ПДВ до сплати, то у реєстрах, на підставі яких Казначейство здійснює перерахування сум ПДВ до бюджету, зазначаються суми, зменшені на суми таких переплат.             

2) Якщо сума переплат дорівнює сумі податку, що задекларована до сплати, сума переплат вважається погашеною та автоматично списується з інтегрованої картки платника податку (ІКПП), а сума задекларованого до сплати вважається погашеною.        

3) Якщо сума переплат є меншою ніж сума податку, що задекларована до сплати, сума переплат вважається погашеною та автоматично списується з ІКПП контролюючим органом, а сума задекларованого ПДВ до сплати в сумі переплат вважається погашеною. Сума ПДВ в частині, що перевищує суму переплат, підлягає перерахуванню до бюджету у загальному порядку.

4) Якщо сума переплат перевищує суму податку, що підлягає сплаті, то: а) така сума податку, що задекларована до сплати до бюджету, вважається погашеною; б) сума переплат у сумі податку до сплати, вважається погашеною та автоматично списується з ІКПП контролюючим органом; в) сума перевищення суми переплат над сумою ПДВ до сплати, переноситься платником податку до рядка 20.2 декларації 0110 наступного звітного (податкового) періоду (липень 2015 року / ІІІ квартал 2015 року).

Така сума може бути врахована виключно у зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету за результатами наступних звітних (податкових) періодів.        

5) Якщо у платника податку станом на 1 липня 2015 року наявні суми переплати та за результатами звітного періоду червень 2015 року /ІІ квартал 2015 року платник декларує суму податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню або суму від’ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду чи платник податку декларує відсутність показників, що відображаються у розділі ІІІ декларації, то суми переплати станом на 1 липня 2015 року переносяться платником до рядка 20.2 декларації 0110 наступного звітного (податкового) періоду (липень 2015 року/ ІІІ квартал 2015 року).

Така сума може бути врахована виключно у зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.        

У цьому випадку після подання платником декларації з ПДВ за червень 2015 року/ ІІ квартал 2015 року суми переплат автоматично списуються контролюючим органом з ІКПП та є погашеними.        

З метою повноти сплати податку до бюджету та коректного заповнення податкової звітності з ПДВ за липень 2015 року/ ІІІ квартал 2015 року платники податку можуть після завантаження уточненої інформації до центральної бази даних ДФС (починаючи з 10.07.2015) за запитом отримати повідомлення (витяг) про суми переплат, що обліковуються в ІКПП станом на 1 липня 2015 року.

Лист ДФСУ від 22.06.2015 р. № 22408/7/99-99-19-03-01-17

 

Компенсації мобілізованим працівникам, які працювали у фізичних осіб

Департамент заробітної плати міністерства соціальної політики повідомив, оскільки на найманих працівників, які працювали у фізичних осіб та були мобілізовані, не розповсюджується дія Порядку виплати компенсації підприємствами, установами, організаціями у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року № 105, то для встановлення однакових гарантій для   працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, незалежно від того де саме вони працюють, Мінсоцполітики опрацьовується відповідний законопроект.

Лист Міністерства соціальної політики від 16.06.2015 р. № 325/13/155-15

 

Сплата податку на нерухомість

Податківці нагадують, що до 1 липня 2015 року будуть надіслати податкові повідомлення-рішення про сплату податку на нерухомість та відповідні платіжні реквізити для оплати.

Платник, тобто фізична особа, якій надійде таке податкове повідомлення-рішення, несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов’язання з податку на нерухомість.

Відповідно до п.п. «а» пп. 266.10.1 ПКУ податкове зобов’язання за звітний рік із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачується фізичними особами протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Офіційний портал Державної фіскальної служби України, рубрика “Повідомлення та нагадування”, підрубрика “Про нарахування та сплату фізичними особами податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки”, розміщено 25.06.2015р.

 

На нестачу коригуємо ПДВ

Податківці роз’яснили, якщо під час отримання покупцем товарів установлено їх нестачу понад норми природного убутку й повідомлено про це постачальника, то постачальник таких товарів повинен скласти розрахунок коригування до відповідної податкової накладної й направити його покупцю. Це необхідно зробити за умови, що постачальник визнає претензію покупця стосовно такої нестачі й не приймає рішення про передання кількості товару, якої не вистачає.

На підставі розрахунку коригування постачальник товарів здійснює коригування податкових зобов’язань, а покупець товарів здійснює коригування податкового кредиту відповідно до ст. 192 ПКУ.

 Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс, підкатегорія 101.07.

 

Проблемні питання з ПНП та ПДВ

Податківці надали відповіді на деякі проблемні питання, які виникають під час оподаткування ПДВ та обліку витрат для оподаткування податком на прибуток.

Так, серед питань були надані відповіді на наступні:

1)    Віднесення до витрат, так званих «негосподарських» витрат.

2)    Зменшення податку на прибуток на податок на нерухомість за нежитлові об’єкти.

3)    Віднесення до витрат підприємства паливо-мастильних матеріалів.

4)    Авансові внески за відокремлений підрозділ.

5)    Автоматичне збільшення суми ПДВ з 01 липня 2015р.

6)    Коли виписувати податкову накладну на перевищення собівартості над фактичною ціною.

7)    В якому періоді відобразити податковий кредит, якщо товар передано перевізнику в одному звітному періоді, а покупець отримав товар в іншому.

8)    Якою датою відобразити податковий кредит без податкової накладної: датою оформлення транспортних квитків чи датою оформлення авансового звіту.

9)    Чи є можливість у платника ПДВ відобразити напрям використання залишку від’ємного значення ПДВ (поле «а» чи поле «б») у іншому періоді, якщо це не було зроблено у лютому 2015р.

10) Помилково зареєстрована податкова накладна, що робити.

11) Питання оподаткування податком на нерухомість.

12) Включення до витрат фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування процентів за користування кредитом та витрат на ремонт автомобіля.

Лист ДФСУ “Щодо проблемних питань, що виникають у процесі практичного застосування податкового законодавства” від 09.06.2015 р. № 11999/6/99-99-19-01-01-15

 

Застосування РРО орендодавцями

Податківці надали відповідь на запитання чи зобов’язаний орендодавець фізична особа – підприємець платник єдиного податку ІІІ групи з 01.07.2015 р. при готівкових розрахунках з орендарями (суборендарями) застосовувати РРО?

Фізична особа — підприємець — платник єдиного податку третьої групи здійснює господарську діяльність з надання в оренду та суборенду (є орендодавцем) торговельних місць і малих архітектурних форм, розташованих на території ринку, фізичним особам — підприємцям і фізичним особам, які є орендарями або суборендарями. Орендна плата орендарями сплачується готівковими коштами.

При здійсненні господарської діяльності з надання в оренду та суборенду торговельних місць і малих архітектурних форм, розташованих на території ринку, фізична особа — підприємець — платник єдиного податку третьої групи (орендодавець) зобов’язана з 01.07.2015 р. при готівкових розрахунках з орендарями (суборендарями) застосовувати РРО. Водночас РРО не застосовується при розрахунках, здійснених винятково у безготівковій формі.

Офіційне видання Державної фіскальної служби України «Вісник», «Гаряча лінія»

 

Хто не сплачує туристичний збір

Податківці роз’яснили, хто не сплачує туристичний збір.

Так, платниками туристичного збору не можуть бути особи, які:

а) постійно проживають, у тому числі на умовах договорів найму, у селі, селищі або місті, радами яких встановлено такий збір;

б) особи, які прибули у відрядження;

в) інваліди, діти-інваліди та особи, що супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого);

г) ветерани війни;

ґ) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;

д) особи, які прибули за путівками (курсівками) на лікування, оздоровлення, реабілітацію до лікувально-профілактичних, фізкультурно-оздоровчих та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику та акредитацію Міністерства охорони здоров’я України;

е) діти віком до 18 років;

є) дитячі лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі та санаторно-курортні заклади.

Отже, особи, що проживають у готелях, повинні знати та розуміти, чи слід їм сплачувати туристичний збір чи ні.

Офіційний портал Державної фіскальної служби України, рубрика “Повідомлення та нагадування”, розміщено 24.06.2015р.

 

Підбірку підготувала: 

Юлія Урбановська, бухгалтер-експерт компанії “Західна консалтингова група”

X