fbpx
[get_banners]

Дайджест новин законодавства і практики за період з 20.07.2015 по 26.07.2015 РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

In: Дайджести новин законодавства і практики 13 Aug 2015

Затверджено Порядок попереднього узгодження цін у контрольованих операціях

Затверджено Порядок попереднього узгодження цін у контрольованих операціях, за результатами якого укладаються договори, що мають односторонній, двосторонній та багатосторонній характер, для цілей трансфертного ціноутворення. Ці договори укладаються між великим платником податків та ДФС щодо визначення критеріїв відповідності умов деяких майбутніх господарських операцій платника принципу «витягнутої руки».

Для того, щоб узгодити ціну з ДФС платник податків має надіслати:

  • лист із зазначенням мети звернення, свого найменування, коду ЄДРПОУ і даних про свого представника на попередньому розгляді;
  • інформацію про суть і фактичні обставини контрольованої операції, предмет узгодження цін; господарська діяльність сторін операції та держави їх резиденства; пов’язаних осіб;
  • інші відомості, що платник вважає за необхідне подати.

Договір підписується керівником платника податків (його уповноваженою особою) та Головою (його заступником) ДФС і набирає чинності з 1 січня календарного року, що настає за роком його підписання.

Слід зауважити, що укладення договору не звільнятиме платника від звітування про контрольовані операції.

Постанова КМУ від 17.07.2015 № 504

Змінено порядок оздоровлення чорнобильців

Внесені зміни до Порядку організації оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМУ від 27.03.2013 № 261.

Зокрема, скорочено строк санаторно-курортної путівки для чорнобильців із захворюваннями нервової системи. Він становитиме до 35 днів (раніше — до 45 днів).

Також скорочено перелік осіб, які забезпечуються безоплатними санаторно-курортними путівками. Право на безкоштовні путівки матимуть тільки:

  • чорнобильці І категорії;
  • діти-інваліди, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, разом з одним із батьків або особою, яка їх замінює.

Постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування.

Постанова КМУ від 17.07.2015 № 48

 

Удосконалення від Мінфіну

Відтепер облік податку на прибуток і авансового внеску з нього здійснюватимуть за одним кодом бюджетної класифікації, що дозволить об’єднати переплати з податку на прибуток в особових картках платників податків, які враховуватимуть під час сплати поточних зобов’язань із цього податку.

Мінфін виключив такі коди бюджетної класифікації:

  • 11023300 (підприємств, створених іноземними інвесторами);
  • 11023500 (іноземних юросіб);
  • 11023900 (підприємств споживчої кооперації, кооперативів, громадських об’єднань);
  • 11024000 (приватних підприємств);

11024100 (інших платників податку на прибуток) тощо.

Також із Класифікації виключено такі  коди:

  • 14010700 (ПДВ, що сплачується юрособами при здійсненні ними операцій з постачання власної виробленої продукції (молочної, м’ясної, продукції переробки тварин), виготовленої з поставлених молока або м’яса в живій вазі с/г підприємствами, іншими юридичними і фізичними особами, у т. ч. ФОП, які самостійно вирощують, розводять, відгодовують продукцію тваринництва);
  • 22090600 (держмито за реєстрацію прав на нерухоме майно) тощо.

Наказ Мінфіну від 20.07.2015 № 651

Ставка орендної плати без верхньої межі

Змінами доповнено підпункт 288.5 ПКУ , який передбачає, що річна сума орендної плати за землі державної та комунальної власності може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки в разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Закон України від 30.06.2015 № 557-VIII. 

 

Звільнення науковців, викладачів ВНЗ та вчителів від призову під час мобілізації

Для збереження наукового потенціалу та забезпечення науково-освітньої сфери України законодавець розширив перелік осіб, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Зокрема, до цієї категорії пільговиків, окрім студентів/аспірантів/докторантів, які навчаються на денній формі навчання, увійшли:

  • наукові і науково-педагогічні працівники вищих навчальних закладів, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
  • педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів.

При цьому , слід дотримати умову –робота має бути за основним місцем праці та не менш як на 0,75 ставки.

Слід зауважити, що відповідні науковці, викладачі та вчителі, призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період до набрання чинності цим Законом, підлягають звільненню. Звичайно, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу.

Закон України від 01.07.2015 № 570-VIII

 

Матеріали для виготовлення шоломів не оподатковуються ввізним митом та ПДВ

На період проведення антитерористичної операції та/або запровадження воєнного стану звільняються від оподаткування ввізним митом та ПДВ не лише вартість тканини для виготовлення бронежилетів, але й матеріали для виготовлення шоломів. Зазначені види тканин та матеріалів класифікуються у товарних підкатегоріях 3920 10 89 90, 3920 61 00 00, 3921 90 60 00, 5603 14 10 00, 6914 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Закон України від 30.06.2015 № 555-VIII, Закон України від 30.06.2015 № 556-VIII. Обидва закони набрали чинності 24.07.2015 року

Нова декларація з плати за землю

Мінфін затвердив нову форму Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).

Основна зміна  полягає у тому, що Таблиці ,які до сих-пір, були виведені у додатках перенесені в основну форму декларації.

Наказ Мінфіну від 16.06.2015 № 560. Станом на 26.07.2015 р. не опублікований

 

Нарахування індексації доходів при неповному робочому часі

Мінсоцполітики роз’яснило, що якщо працівник працював неповний робочий час, виплата його заробітної плати здійснювалась пропорційно відпрацьованому часу, отже і сума індексації також мала нараховуватись пропорційно відпрацьованому часу.

Щодо визначення базового місяця при виконанні обов’язків тимчасово відсутнього працівника – пунктом 5 Порядку визначено, що місяць, в якому відбувається підвищення грошових доходів працівників, зокрема у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього працівника, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу)).

Лист Мінсоцполітики від 14.05.2015 № 2436/1/10-15/10

 

Як відбиратимуться платники податків для проведення документальних планових перевірок

   Затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, згідно з яким до нього відбираються такі платники податків:

  • основні підприємства (в т. ч. ті, що належать до кластерних об’єднань платників податків) та їх контрагенти (через яких здійснюються товарно-грошові операції, у т. ч. посередники, експортери, імпортери, філії, інші юрособи), які мають ризики несплати податків та/або відбираються на регіональному рівні за результатами аналізу основних показників діяльності та/або плануються до перевірок з питань митної справи;
  • фінустанови, представництва (в т. ч. постійні) нерезидентів;
  • самозайняті особи (фізособи — незалежники/загальносистемники/спрощенці);
  • юрособи з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати ПДФО та ЄСВ:
  • великі платники — найманих працівників понад 300 осіб;
  • середні платники — працівників від 100 до 300 осіб;
  • малі платники — працівників менше 100 осіб.

Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків залежить від ступеня ризику в їх діяльності: високого, середнього та незначного.

Платники податків із незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше ніж раз на 3 роки, середнім — не частіше ніж раз на 2 роки, високим — раз на рік.

Детально визначено також критерії відбору до плану-графіка відповідних платників податків.

Наказ Мінфіну від 02.06.2015 № 524. Станом на 26.07.2015 року не опублікований

Створене у 2015 році підприємство не має на понижуючий коефіцієнт з ЄСВ

Для застосування понижуючого коефіцієнту ЄСВ слід виконати три критерії, що обчислюються за результатами 2014 року. Оскільки немає можливості розрахувати такі показники для підприємства ,що зареєструвалося у 2015 році- у нього немає й шансів на застосування понижуючого коефіцієнту протягом 2015 року.

Отже, застосовувати понижуючий коефіцієнт з ЄСВ можуть лише ті платники, які здійснювали діяльність  і нараховували заробітну плату у 2014 році (незалежно від кількості місяців).

Лист ДФС від 08.05.2015 № 4348/М/99-99-17-03-01-14

 

Поворотна фінансова допомога – до витрат!

Податківці, тепер уже і в листі, визнали право платника податку на прибуток зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму поверненої поворотної фінансової допомоги, отриманої до 01.01.2015 від осіб, та включеної до складу податкових доходів до цієї дати. Можливість зменшення фінансового результату до оподаткування на суму поверненої поворотної допомоги визначено у пункті 18 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Лист ДФС від 18.06.2015 № 12810/6/99-99-19-02-02-15

 

Видача ліцензії на алкоголь та тютюн без погодження ДФС

Внесено зміни до Порядку оформлення та видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого наказом Мінекономіки та євроінтеграції від 14.02.2002 № 42.

Згідно зі змінами Мінекономрозвитку видаватиме відповідні ліцензії суб’єктам господарювання вже без погодження ДФС. Неодержання згоди на видачу ліцензії від ДФС тепер не буде слугувати однією з підстав для відмови у видачі такої ліцензії.

Змінами також передбачено можливість підписання ліцензій на імпорт/експорт алкоголю та тютюну в т. ч. торговим представником України.

Як і раніше, ліцензії видаватимуть терміном на 5 років, і плата за них справлятиметься щорічно.

Доказом же перерахування до держбюджету річної плати за ліцензію слугуватиме подана заявником копія платіжного доручення, але винятково з оригінальною відміткою банку про сплату.

Водночас для оформлення та видачі ліцензій заявником уже не подаватиметься довідка відповідного фінансового органу про фактичне надходження коштів до бюджету.

Деяких правок зазнала і форма заяви про одержання ліцензій на право імпорту, експорту спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Зокрема, в частині необов’язковості засвідчення суб’єктом господарювання заяви печаткою.

Наказ Мінекономрозвитку від 03.07.2015 № 713

 

Відомості для розрахунку транспортного податку

Мінфін затвердив форму відомостей, необхідних для розрахунку транспортного податку за місцем реєстрації об’єкта оподаткування (далі — відомості). У відомостях зазначатимуть інформацію щодо: власника легкового автомобіля ; зареєстрованих та/або знятих з реєстрації легкових автомобілів.

Такі відомості мають подавати органи внутрішніх справ податківцям. Останні за наданою інформацією будуть обчислювати суму транспортного податку.

Наказ Мінфіну від 16.06.2015 № 563. Станом на 26.07.2015 року не опублікований

 

Як зекономити підприємцю-єдинщику 243 грн. 60 коп…

Податківці у Волинській області нагадують, що відповідно до норм ПКУ, платники єдиного податку груп 1 і 2 груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів.

ГУ ДФС у Волинській області

 

Подарунки, що отримані на семінарі не оподатковуються ПДФО

У разі якщо під час проведення семінару здійснюється розповсюдження подарунків, а отримувачами подарунків є невизначене коло платників податку, вартість такого товару не розглядається як дохід фізичних осіб і, відповідно, не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Водночас, якщо отримувачами подарунків є конкретні особи, вартість таких подарунків, з урахуванням пп. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України, є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб і оподатковується згідно з чинним законодавством.

Таким чином, сума подарункових сертифікатів входить до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку лише у випадку, якщо вони носять індивідуальний (персональний) характер.

Отже, ураховуючи наведене, податковий агент самостійно визначає нарахування (виплати) видів доходів і нараховує (перераховує) податок на доходи фізичних осіб із цих доходів відповідно до чинного законодавства.

Окрім того, згідно із пп. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ, вартість подарунків, отриманих платниками податку, відображається податковим агентом у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою № 1ДФ відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 р. № 4.

За ознакою «160» відображається вартість подарунків, яка надана в розмірі, що не перевищує 50 відсотків мінімальної заробітної плати, за ознакою «126» — у разі перевищення такої суми.

Лист Головного управління ДФС у м. Києві від 02.04.2015 р. № 5524/10/26-15-17-01-12 «Щодо оподаткування подарунків».

 

За відсутності операцій –  на думку ДФС, декларацію з єдиного податку  все рівно слід подавати…

Податківці наполягають: фізичні особи — підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, зобов’язані подавати податкову декларацію платника єдиного податку — фізособи-підприємця у строки, передбачені п. 49.18 ПКУ, навіть якщо не отримували протягом звітного періоду доходи й не мають об’єктів оподаткування, які підлягають декларуванню.

Державна фіскальна служба України в підкатегорії 107.08 «ЗІР»

При цьому податківці черговий раз ігнорують норми підпункту 49.2 ПКУ, який у новій редакції діє з 1 січня 2015 року та звучить так: «49.2. Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.»

Законопроект про зменшення тиску на платників податку

Законопроектом № 2004 внесені наступні зміни:

  • виключено положення, що стосуються визначення контролюючим органом податкового зобов’язання платника податків у разі винесення обвинувального вироку чи закриття кримінального провадження за нереабілітуючими підставами;
  • уточнено умови й порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення документальних виїзних і фактичних перевірок;
  • тимчасово, до 31 грудня 2016 року, звільнено платників податків від сплати штрафних (фінансових) санкцій, зазначених у податковому повідомленні-рішенні, у разі сплати податкового зобов’язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
  • внесені зміни до  пп. 14.1.138ПКУ, яка містить визначення поняття «основні засоби», а саме – змінено вартісний критерій 2500 на 6 000 грн.

Законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо зменшення податкового тиску на платників податків) № 2004 від 03.02.2015р Передано на підпис президенту.

 

Як порахувати стаж за останні 12-ть місяців

Норма із п. 1 ч. 4 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 р. № 1105 застосовується як обмеження визначеної на загальних підставах суми допомоги по тимчасовій непрацездатності в розрахунку на місяць, якщо на момент настання страхового випадку застрахована особа не набула сумарно в дванадцятимісячному періоді, що передує страховому випадку, шестимісячний страховий стаж.

Наприклад, у разі якщо страховий випадок настав у квітні 2015 року, дванадцятимісячний період буде із квітня 2014 року по березень 2015 року. За даними довідки про індивідуальні відомості про застраховану особу за цей період зараховано страхового стажу 217 календарних днів (квітень — 18, травень — 21, червень — 20, липень — 28, серпень 20, вересень — 20, грудень — 31, січень — 31, лютий — 28), що становить більше ніж шестимісячний період — 182 календарних дні. Тому ця норма Закону № 1105 не застосовується під час розрахунку допомоги за листками непрацездатності, виданих такій застрахованій особі.

Херсонське обласне відділення ФСС із ТВП у листі від 13.05.2015 р. № 01-28-09-594.

 

Звільнення від податку на нерухомість для навчальних закладів

Законопроектом  № 2276 виключено з об’єктів обкладення податком на нерухомість будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форм власності і джерел фінансування, які використовуються для надання освітніх послуг. Відповідні зміни внесено до п.п. 266.2.2 Податкового кодексу України. Закон набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування.

 Законопроект від 02.03.2015 р. № 2276. Передано на підпис президенту

                                                                                                       

Коли слід припинити платити податок на нерухомість

Платник податку — юридична особа нараховує податок за об’єкт нерухомого майна, який було зруйновано чи знищено, за наявності підтверджуючих документів щодо державної реєстрації припинення права власності на такий об’єкт нерухомого майна за період з 1 січня звітного року до початку того місяця, у якому проведено таку державну реєстрацію.

Якщо державна реєстрація припинення права власності на об’єкт нерухомого майна відбулась до 20 лютого звітного року, а «звітну» декларацію вже подано, то до закінчення граничного терміну її подання платником податків юридичною особою декларація подається за типом «звітна нова», а після його закінчення — «уточнююча».

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс, підкатегорія 106.07

Підбірку підготувала: Кавин М.

міжнародний сертифікований професійний бухгалтер

(CAP,CIPA, IFA-внутрішній аудит)

 Директор

ТОВ “Західна консалтингова група” 

X