fbpx
[get_banners]

Дайджест новин законодавства і практики за період з 08.06.2015 по 14.06.2015 РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

In: Дайджести новин законодавства і практики 17 Aug 2015

Якщо ФОП на ІІ групі єдиного податку надає послуги особам, які провадять незалежну професійну діяльність

Податківці надали цікаве роз’яснення щодо надання послуг фізичними особами – підприємцями, які перебувають на ІІ групі спрощеної системи оподаткування, самозайнятим особам, які провадять незалежну професійну діяльність.

Так, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не можуть відноситись до суб’єктів господарювання, які мають право застосовувати спрощену систему оподаткування.        

Водночас фізичні особи – підприємці на другій групі платників єдиного податку здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню.        

Отже, якщо фізична особа – підприємець – платник єдиного податку другої групи надає послуги самозайнятій особі, яка здійснює незалежну професійну діяльність, то такий підприємець порушує умови перебування у другій групі платників єдиного податку, але за таким підприємцем залишається право обрання третьої групи платника єдиного податку.

Лист ДФСУ від 23.04.2014 р. № 556/10/24-13-17-01-19

 

Підприємці не оформляють касових документів та не ведуть касової книги

Національний банк України ще раз зауважив, що до підприємців, які здійснюють діяльність без створення юридичної особи, Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 637 не висуваються вимоги щодо оформлення касових операцій прибутковими та видатковими касовими ордерами.

Згідно з абзацом четвертим пункту 4.2 глави 4 Положення підприємці Касової книги не ведуть.

Водночас, фізичні особи — підприємці, зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат, у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.        

Відсутність запису в Книзі обліку доходів і витрат про отриману підприємцем готівку є порушенням норм з обігу готівки та її неоприбуткуванням.

Також НБУ зауважив, що Положенням для підприємців не наведені вимоги щодо забезпечення належного облаштування каси та надійного зберігання готівкових коштів у ній.

Лист НБУ від 16.04.2015 р. № 50-01015/25464

 

Місце постачання послуг з оренди транспортних засобів

До податківців звернулися із наданням консультації щодо визначення місця постачання послуг з оренди транспортних засобів. Консультація носила індивідуальний характер та була надана конкретному платнику податків. Але висновок консультації може бути корисним й іншим платникам податків, які здійснюватимуть аналогічні операції.

Так, п. 186.3 ПКУ визначає місце постачання послуг місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання. Серед переліку таких послуг є  надання в оренду (лізинг) рухомого майна, крім транспортних засобів та банківських сейфів.

Отже, для оренди транспортних послуг місце постачання визначається як місце реєстрації постачальника (п. 186.4 ПКУ).

Таким чином, якщо надання послуг з оренди транспортних засобів за межами території України здійснюється агентом — резидентом (платником ПДВ), то місцем постачання таких послуг є митна територія України і вони підлягають оподаткуванню на загальних підставах за основною ставкою ПДВ.        

Крім цього, враховуючи, що операції з оренди транспортних засобів не перераховані у п. 186.3, то об’єктом оподаткування ПДВ буде і агентська винагорода, яку отримує агент.

Лист ДПС від 07.06.2013 р. № 836/10/06-4-06

 

Обчислення заробітної плати для розрахунку матеріального забезпечення

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності роз’яснила, як вирахувати розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі, яка протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку має страховий стаж менше шести місяців:

  1. Обчислюється середня заробітна плата з фактично нарахованої заробітної плати застрахованої особи за розрахунковий період відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266.
  2. Визначається розмір денної виплати з урахуванням страхового стажу застрахованої особи, помноживши середньоденну заробітну плату на відповідний відсоток розміру середньої заробітної плати.
  3.  Обчислюється середня заробітна плата із розрахунку мінімальної заробітної плати (1218,00 грн) шляхом ділення її на кількість робочих днів у цьому місяці.
  4. Порівнюється розмір денної виплати, обчисленої з фактичної заробітної плати відповідно до Порядку № 1266, та середньоденної виплати, обчисленої із мінімальної заробітної плати.

Якщо середньоденна виплата, обчислена із мінімальної заробітної плати, є вищою за розмір денної виплати, обчисленої із фактичної заробітної плати, застосовується остання.

Якщо розмір денної виплати, обчисленої з фактичної заробітної плати, вищий за середньоденну виплату, обчислену із мінімальної заробітної плати, то у такому випадку застосовується обмеження, обчислене із мінімальної заробітної плати.

 Лист ФССзТВП від 15.05.2015 р. № 5.2-32-865

 

Перерахунок ЄСВ в разі зміни класу ризику

Податківці відповіли на запитання, як здійснити перерахунок ЄСВ в разі зміни клас професійного ризику в середині року.

Так, у разі зміни класу професійного ризику виробництва в середині року здійснюється перерахунок ЄСВ за період із 1 січня поточного року до дати встановлення нового класу професійного ризику.

Самостійно обчислена сума в результаті перерахунку (різниця між нарахованою сумою ЄСВ за розміром, установленим раніше, та нарахованою сумою єдиного внеску за встановленим розміром за зазначений період) відображається у звіті про нараховані суми ЄСВ, який подається за звітний період.

 Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс, підкатегорія 301.04.01

 

Компенсаційні виплати мобілізованих працівників у Звіті з ЄСВ

Податківці розповіли, як у звіті з ЄСВ відобразити виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Так, доходи, отримані працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у вигляді сум середнього заробітку та компенсаційних виплат з бюджету в межах середнього заробітку слід розглядати окремо, оскільки види таких доходів є різними.

Звіт про суми нарахованого ЄСВ у разі отримання компенсації заповнюється відповідно до Порядку № 435.

У таблиці 6 додатка 4 до Порядку № 435 інформація про таких осіб відображається з обов’язковим зазначенням:

– у реквізиті 9 «Код категорії ЗО» — 48 відображаються лише мобілізовані наймані працівники, яким роботодавець нараховує середній заробіток, подає Звіти на отримання компенсаційних виплат із бюджету та отримує такі компенсації.

 Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс, підкатегорія 301.06.01

 

До 01 липня надійдуть повідомлення про сплату транспортного податку

Податківці Житомирщини на своєму офіційному сайті розповіли, що до 1 липня фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні власні легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. отримують податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити за місцем реєстрації платника податку.

Офіційний портал Територіальних органів ДФС у м. Житомирській області, рубрика “Медіа-центр”, підрубрика “Новини”, розміщено 10.06.2015р.

 

До 01 липня надійдуть повідомлення про сплату податку на нерухомість

Податківці Сумщини на своєму офіційному сайті розповіли, що до 1 липня платникам податків будуть надіслані податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку на нерухомість та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Офіційний портал Територіальних органів ДФС у м. Сумській області, рубрика “Медіа-центр”, підрубрика “Новини”, розміщено 10.06.2015р.

 

Діапазон цін для трансфертного ціноутворення

Кабінет Міністрів України постановою від 04.06.2015 р. № 381 затвердив Порядок розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани такого діапазону для цілей трансфертного ціноутворення.

Зокрема, затвердженим Порядком передбачено, що для визначення діапазону цін (рентабельності) використовується вибірка цін (фінансових показників) зіставних операцій, упорядкована за зростанням. До вибірки не включається ціна (фінансовий показник) контрольованої операції. Діапазон цін (рентабельності) становить значення вибірки цін (фінансових показників) зіставних операцій між нижнім і верхнім квартилем такого діапазону. Також Порядком передбачений безпосередній алгоритм визначення нижнього та верхнього квартилів, а також медіани діапазону цін (рентабельності).

Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани такого діапазону для цілей трансфертного ціноутворення” від 04.06.2015 р. № 381

 

Купівля/продаж валюти з 11 червня не обкладається військовим збором

Починаючи з 11 червня 2015 року доходи від операцій з валютними цінностями (у т.ч. — від купівлі/продажу валюти) не обкладаються військовим збором.

Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо військового збору” від 12.05.2015 р. № 381-VІІІ

 

Розрахунками коригування можна буде обмінюватися через електронний сервіс

ДФС України запроваджує новий електронний сервіс «Обмін розрахунками коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних в електронному вигляді між контрагентами».

Вимоги до електронних документів для здійснення обміну й до засобів надсилання документів такі:

  1. Формат документу повинен відповідати Формату (стандарту) електронного документа звітності суб’єктів господарювання (наказ Міндоходів від 29.11.2013 р. № 729).
  2. Формат транспортного повідомлення відповідає вимогам уніфікованого формату транспортного повідомлення під час інформаційної взаємодії платників податків і ДФС.
  3. Електронний документ  надсилається засобами телекомунікаційного зв’язку SOAP.
  4. Для криптографічних перетворень використовуються сертифіковані засоби ЕЦП, що відповідають законодавству України. Такі засоби нині використовуються для підписання та шифрування електронних документів, що подаються до ДФСУ.

До сервісу додається Інструкція.

Офіційний портал Державної фіскальної служби України, рубрика “Електронна звітність”, підрубрика “Актуальні нововведення”, розміщено 09.06.2015р.

 

Дивіденди у товарній формі оподатковуються ПДВ

Податківці у Запорізькій області повідомили, якщо виплата дивідендів проводиться у товарній формі (продукцією, товарами), то така операція оподатковується ПДВ на загальних підставах як звичайний продаж товарів.

При цьому емітент, який виплачує дивіденди у товарній формі, має скласти податкову накладну в електронній формі, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та включити суму ПДВ до податкових зобов’язань звітного періоду.

Зазначений порядок оподаткування дивідендів визначено пп. 196.1.6 статті 196 Податкового кодексу України.

Офіційний портал Територіальних органів ДФС у м. Запорізькій області, рубрика “Медіа-центр”, підрубрика “Новини”, розміщено 08.06.2015р.

 

Індекс інфляції у травні

За повідомленням Державної служби статистики України, індекс споживчих цін (індекс інфляції) у травні 2015 року відповідно до квітня 2015 року становить 102,2%.

 

Магазини на ринках також застосовують РРО

Податківці видали Листівку, в якій надали роз’яснення щодо застосування РРО фізичними особами – підприємцями, які здійснюють торгівлю на ринках.

Так,  при здійсненні діяльності на ринках фізичні особи – підприємці на єдиному податку другої та третьої групи не застосовують РРО, однак, якщо діяльність здійснюється у стаціонарних приміщеннях, розташованих на території ринку (магазини, павільйони, приміщення контейнерного типу) або ці приміщення здаються в оренду, то такі платники повинні застосовувати РРО.

Офіційний портал Державної фіскальної служби України, рубрика “Брошури та листівки”, розміщено 05.06.2015р.

 

В черговий раз про відображення господарських операцій в бухгалтерському обліку

Податківці роз’яснили, яким чином відображаються господарські операції в бухгалтерському обліку.

Так,  порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності підприємствами, їх об’єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності, установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету, визначає Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704.

Важливість даного питання набирає актуальності із розумінням того, на скільки важливим стає бездоганний бухгалтерський облік на кожному підприємстві, адже оподаткування повністю базується на бухгалтерському обліку.

 Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс, підкатегорія 140.01

 

Знову про дохід ЮО – єдиноподатника від експорту товарів

І знову податківці роз’яснюють, як визначається дохід юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи при здійсненні операцій з експорту товарів (робіт, послуг), якщо валютні кошти надходять на розподільчий рахунок та підлягають обов’язковому продажу.

Так, доходом юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг) є сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок юридичної особи, в гривнях після обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України та в іноземній валюті, перерахована у гривні за офіційним курсом НБУ на дату її надходження на поточний рахунок в іноземній валюті.

 Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс, підкатегорія 108.01.02

 

Підбірку підготувала: 

Юлія Урбановська, бухгалтер-експерт компанії “Західна консалтингова група”

X