fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики за періoд з 07.03.2016 пo 13.03.2016 РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

In: Дайджести новин законодавства і практики 14 Mar 2016

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики

за періoд з 07.03.2016 пo 13.03.2016

РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

 

Збільшено обсяги видачі і продажу готівкової валюти

Правлінням Національного банку прийнято постанову від 3 березня № 140 про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України .

Згідно з документом збільшується обсяг видачі готівки в іноземній валюті і банківських металах з рахунків клієнтів банків з 20 тис. до 50 тис. грн на добу, в нацвалюті – з 300 тис. до 500 тис. грн на добу.

Також з метою детінізації готівкового валютного ринку підвищено максимальну суму продажу готівкової інвалюти – з 3 тис. до 6 тис. грн в еквіваленті.

Крім цього, продовжено такі вимоги, як обов’язковий продаж надходжень в Україну в іноземній валюті на користь юридичних осіб в розмірі 75 %, розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів до 90 днів, заборона дострокового погашення резидентами кредитів, позик в іноземній валюті по договорами з нерезидентами та інші.

Зміни набрали чинності 5 березня і діють до 8 червня включно.

НБУ повідомив, що незалежно від термінів дії постанови планує і надалі продовжувати поступову лібералізацію валютного регулювання, якщо цьому сприятиме стан валютного ринку і української економіки в цілому.

Постанова Правління НБУ від 03.03.2016 року № 140 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України»

Спрощено переміщення через кордон окремих товарів

КМУ оновив переліки товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України постановою від 2 березня № 142. Так, з переліку товарів, зовнішньоекономічні операції з якими підлягають ліцензуванню, виключено диски для лазерних систем зчитування та матриці.

Також скасовано обов’язкову сертифікацію при переміщенні через митний кордон України продуктів лову та харчової продукції з нього. Документом, що підтверджує якість таких продуктів іноземного виробництва, визначено ветеринарне свідоцтво.

Внесено зміни до переліку валютних цінностей, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України. Зокрема, до переліку включені цінні папери. А документом, що підтверджує дотримання встановлених обмежень, є індивідуальна ліцензія на вивезення (пересилання).

Даним документом затверджено нові переліки: насіння і садивного матеріалу, радіоактивних матеріалів, радіоелектронних засобів і випромінювальних пристроїв спеціального призначення, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України.

Крім того, скорочено перелік товарів, що підлягають оцінці відповідності згідно з вимогами технічних регламентів при перетині кордону.

Постанова КМУ від 02.03.2016 р. № 142 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 436»

Вимоги до застосування РРО при купівлі-продажу та переказі валюти

Уряд постановою від 2 березня № 149 встановило вимоги щодо обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, які виконуються не в касах уповноважених банків, і обліку операцій з прийому та переводу готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування – платіжні термінали.

Передбачається, що реалізація постанови сприятиме підвищенню ефективності контролю за такими операціями, забезпечить нормативно-правове регулювання застосування РРО в зазначених сферах, створить єдині підстави для розробки і впровадження нових сучасних моделей РРО, включення їх до реєстру.

Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО, що застосовуються під час здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, поширюються на РРО, що застосовуються для реєстрації та обліку операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Під операціями з купівлі-продажу інвалюти розуміється покупка у фізосіб-резидентів і нерезидентів готівкової інвалюти за готівкову гривню, продаж фізособам-резидентам готівкової інвалюти за готівкову гривню, зворотний обмін фізособам-нерезидентам невикористаної готівкової гривні на готівкову інвалюту, конвертація (обмін) готівкової інвалюти однієї іноземної держави на готівкову інвалюту іншої держави.

Встановлено загальні вимоги до реєстратора, до фіскального блока та зберігання інформації, правила фіскалізації і блокування роботи реєстратора, звітності (Z – звіт).

Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО, що застосовуються при здійсненні операцій з прийому та переводу готівкових коштів через платіжні термінали поширюються на РРО, що застосовуються при здійсненні операцій з прийому та переводу готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування (платіжні комплекси).

Для реєстрації операцій з прийому та переводу готівкових коштів через платіжні комплекси застосовуються вбудовані електронні контрольно-касові реєстратори, реалізація фіскальних функцій якими здійснюється відповідно до вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування.

Постанова КМУ від 02.03.2016 р. № 149 «Про вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для окремих сфер застосування»

НКЦПФР затвердила зміни до ліцензійних умов провадження профдіяльності

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку 10 березня затвердила:

– зміни до Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на ринку цінних паперів – діяльності з торгівлі цінними паперами, діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку та діяльності з управління іпотечним покриттям;

– зміни до Порядку та умов видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів), переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії.

Змінами до Ліцензійних умов підвищені вимоги по розкриттю річної фінансової звітності та річної консолідованої фінансової звітності разом з аудиторським висновком. Ліцензіат повинен забезпечити цілодобовий доступ до такої інформації, а термін її перебування на сайті з дати оприлюднення встановлений в 5 років.

Змінами до Порядку розширюються вимоги до ділової репутації особи, яка контролює професійного учасника та/або є керівником, а також встановлюються конкретніші вимоги до структури власності заявника і її прозорості. Заявник повинен надати таку інформацію, щоб Комісія могла визначити всіх осіб, які мають істотну участь у професійному учаснику і відносини контролю між ними.

Інформація про структуру власності буде вважатися непрозорою, якщо на її підставі неможливо визначити всіх власників істотної участі в заявника через наявність в структурі власності конструкцій по взаємному контролю (зустрічні інвестиції) однієї людини над іншою, і/або наявності в структурі власності осіб , що мають юридичне право володіти, користуватися і розпоряджатися правами на істотну участь у профучасників фондового ринку, але при цьому діють за вказівками кінцевих бенефіціарних власників.

Для заявників, які мають намір отримати ліцензію, аудиторський висновок повинен надаватися не тільки за прямими власниками, але і по всіх учасниках, які мають відношення контролю. У зв’язку з цим щодо таких власників введені нові вимоги щодо їх фінансового стану.

Офіційний портал НКЦПФР, рубрика «Новини», підрубрика «НКЦПФР затвердила зміни до Ліцензійних умов та Порядку видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку» від 11.03.2016 р.

Спрощено процедуру отримання адмінпослуг Мінекономрозвитку

Уряд спростив отримання адміністративних послуг Міністерства економічного розвитку і торгівлі України для суб’єктів господарювання.

Про це йдеться в постанові Кабінету Міністрів від 2 березня 2016 року № 159 про внесення змін до постанови від 19 лютого 1996 року № 229 та від 15 лютого 2002 року № 155.

Передбачено, що суб’єкти звернення зможуть подавати документи в електронному вигляді через Єдиний державний портал адміністративних послуг для:

– отримання індивідуальної ліцензії на здійснення резидентами майнових інвестицій за межами України;

– реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення експортних операцій з металобрухтом.

Мінекономрозвитку буде оприлюднювати на веб-порталі відомості про результати реєстрації зовнішньоекономічних контрактів (договорів) на здійснення операцій з металобрухтом.

Постанова КМУ від 02.03.2016 р. № 159 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1996 р. № 229 і від 15 лютого 2002 р. № 155»

Як розслідувати нещасний випадок, якщо працівник по дорозі додому після роботи потрапив у ДТП

Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у листі від 20.11.2015 р № 441-05-3 повідомив, що, якщо працівник потрапив у ДТП, прямуючи додому на автомобілі, що належить підприємству, або транспортному засобі, наданому роботодавцем відповідно до укладеного договору, то за таких обставин відповідно до пп. 5 п. 15 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів від 30.11.2011 р. № 1232, нещасний випадок визнається пов’язаним з виробництвом. Про нього складається акт за формою Н-1, який є в подальшому підставою для призначення страхових виплат від Фонду.

А якщо потерпілий потрапив у ДТП на автомобілі, що не належить підприємству і не наданому роботодавцем відповідно до укладеного договору, то нещасний випадок не має виробничого характеру, тому слід керуватися Порядком розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затвердженим постановою Кабміну від 22.03.2001 р. № 270. Вимоги Порядку № 1232 на нещасні випадки невиробничого характеру не поширюються.

Відповідно до Порядку № 270 нещасні випадки (за винятком групових), які сталися з працюючими особами, розслідуються комісією, утвореною організацією, де працює потерпілий.

Розслідування нещасного випадку проводиться протягом 10 календарних днів після утворення комісії.

За результатами розслідування нещасного випадку складається акт за формою НТ (невиробничий травматизм) згідно з додатком 3, який затверджується керівником органу (організації), що проводив розслідування.

Лист Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20.11.2015 р. № 441-05-3 «Щодо розслідування та обліку нещасних випадків, що сталися з працівниками під час прямування на роботу чи з роботи»

Обчислення пільгового стажу роботи для призначення пенсії

Мінсоцполітики в листі від 08.02.2016 р. № 713/039/161-16 нагадало, що підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є:

– перш за все, наявність професії або посади в Списках №1 і №2;

– підтвердження шкідливих умов праці працівника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць, порядок проведення якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 р. №442;

– виконання робіт в умовах, передбачених відповідним Списком №1 та №2, протягом повного робочого дня.

Підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до Списку №1 або Списком № 2 на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок, виданих на підставі первинних підприємств про характер і умови праці, а також про зайнятість протягом повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Час простою і періоди відпусток без збереження заробітної плати, якщо вони були пов’язані з виробничою необхідністю, працівникам, які працюють у шкідливих і важких умовах праці, можуть бути зараховані до пільгового стажу, але не більше 1 місяця в календарному році.

Лист Міністерства соціальної політики від  08.02.2016 р. № 713/039/161-16 «Щодо оформлення пенсій та обчислення пільгового стажу роботи»

Первинне оформлення трудової книжки фізичною особою-підприємцем

Мінсоцполітики в листі від 03.12.2015 р № 492/06/186-15 повідомило, що відповідно до ст. 48 КЗпП трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п’ять днів. З огляду на зазначене, працівникові, що приступає до роботи вперше, трудова книжка повинна бути заведена, в тому числі, фізичною особою-підприємцем.

Трудові книжки фізичній особі-підприємцю слід заповнювати відповідно до п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників.

Тобто всі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться фізичною особою — підприємцем після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а в разі звільнення — у день звільнення. Записи повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення завіряються печаткою.

У разі відсутності у фізичної особи — підприємця печатки записи в трудовій книжці засвідчуються її підписом.

Лист Міністерства соціальної політики України від 03.12.2015 р. № 492/06/186-15 «Щодо трудової книжки»

Чи суперечить оподаткування пенсій нормам Конституції?

На офіційному веб-сайті газети «Голос України» опубліковано повідомлення щодо того, що Конституційним Судом України 10.03.2016 р. розпочато слухання справи щодо конституційності пп. 164.2.19 ПКУ.

Як відомо, відповідно до цієї норми ПКУ, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану згідно із законом) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з ПФУ чи бюджету відповідно до закону, якщо їх розмір перевищує 3 розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, обкладаються ПДФО за ставкою 15% і військовим збором — за ставкою 1,5%.

Розгляд справи полягає у тому, що законодавцем у цій частині оподаткування соціальних виплат окремим категоріям громадян допущено звуження обсягу наявних прав і свобод, що не відповідає приписам ст.ст. 1, 3, 8, 19, 21, 22, 24, 46, 48, 126 Конституції України.

Зокрема, неконституційність зазначених положень обґрунтована тим, що громадяни, розмір пенсії яких перевищує 3 мінімальні заробітні плати, повинні сплачувати податок, а громадяни, розмір пенсії яких менше, звільнені від такого оподаткування, що суперечить принципам верховенства права та рівності всіх перед законом, звужує права певних категорій громадян на соціальний захист і порушує рівність прав пенсіонерів.

Офіційний портал газети «Голос України», рубрика «Популярно», підрубрика «Оподаткування пенсій можуть скасувати через його неконституційність» від 11.03.2016 р.

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська, юрист кoмпанії «Західна кoнсалтингoва група»

X