Дайджест нoвин закoнoдавства і практики
за періoд з 04.04.2016 пo 10.04.2016
РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”
Колегія для розгляду скарг з приводу публічних закупівель
Антимонопольний комітет України відповідно до Закону «Про державні закупівлі» є органом оскарження у сфері державних закупівель.
У зв’язку з цим розпорядженням АМКУ створена Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель.
Мета створення Колегії – неупереджена і ефективний захист прав і законних інтересів осіб, пов’язаних з участю в процедурах закупівлі.
Рішення Колегії приймаються від імені Антимонопольного комітету України.
За подання скарги до органу оскарження справляється плата, розмір якої визначається Кабміном.
Офіційний портал Антимонопольного комітету України, рубрика «Новини», підрубрика «1 квітня 2016 року набув чинності Закон України «Про публічні закупівлі» від 05.04.2016 року
Держпродспоживслужба офіційно починає роботу
Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (Держпродспоживслужба) згідно з розпорядженням Кабміну від 6 квітня 2016 офіційно починає роботу і приступає до виконання своїх функцій.
У зв’язку з цим припиняються повноваження Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, Державної інспекції з питань захисту прав споживачів, Державної санітарно-епідеміологічної служби.
Крім того, дана установа виконуватиме функції щодо:
– здійснення держконтролю за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
– здійснення державного нагляду в сфері туризму і курортів;
– захисту прав споживачів виробів з дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння;
– держнагляду (контролю) у сфері охорони прав на сорти рослин, насінництва.
Служба завершила всі необхідні заходи, пов’язані з держреєстрацією, затвердженням положення, структури, штатного розкладу апарату і кошторису. Відповідно до законодавства набрано 30% штату, призначення працівників триває.
Постановою від 18 листопада 2015 року № 942 вирішено, що Держпродспоживслужба координуватиметься через Міністра аграрної політики та продовольства.
Урядовий портал, рубрика «Новини», підрубрика «Держпродспоживслужба офіційно приступає до виконання своїх обов’язків» від 06.04.2016 року
Оновлений електронний кабінет платника податків
ДФС доопрацьовано електронний сервіс «Електронний кабінет платника» в частині надання можливості підготувати, заповнити та надіслати декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб в електронному вигляді.
Так, у відкритій частині кабінету можна заповнити, зберегти і роздрукувати декларацію, а в закритій частині (особистий кабінет) платник може подати декларацію в електронному вигляді з використанням ЕЦП.
Безкоштовно отримати ЕЦП можна в акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС.
Форма та інструкція щодо заповнення такої декларації затверджено наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи».
Офіційний портал Державної фіскальної служби України, рубрика «Новини», підрубрика «Нові можливості електронного сервісу «Електронний кабінет платника» від 04.04.2016 року
Затверджено правила виробництва органічної продукції тваринного походження
Постановою від 30 березня 2016 року № 241 Кабмін затвердив Докладні правила виробництва органічної продукції (сировини) тваринного походження.
Документом регулюються правові, економічні, зоотехнічні та соціальні основи виробництва зазначеної продукції фізичними або юридичними особами.
Також встановлено вимоги щодо змісту, випасу, лікування, годування тварин і виробництва відповідної органічної продукції (сировини) тваринного походження.
Відзначається, що в процесі виробництва органічної продукції тваринного походження виробник повинен забезпечити:
– використання тварин у відповідності до вимог цих Правил;
– використання органічних кормів для годування тварин;
– підтримання здоров’я тварин шляхом здійснення профілактичних заходів і лікування тварин відповідно до вимог законодавства в галузі ветеринарної медицини.
При виборі порід тварин для виробництва органічної продукції тваринного походження перевага віддається місцевим породам, враховується їх стійкість до специфічних хвороб або проблем зі здоров’ям.
Виробник веде і зберігає журнал обліку виробництва продукції тваринного походження, який в будь-який час повинен бути доступним для центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері безпеки і окремих показників якості харчових продуктів.
Репродукція тварин повинна здійснюватися переважно природним шляхом. Разом з тим, може здійснюватися штучне запліднення тварин без використання гормонів або подібних їм речовин. Застосовувати клонування і трансплантацію ембріона заборонено.
Тварини повинні бути ідентифіковані і зареєстровані відповідно до законодавства.
Приміщення для утримання тварин повинні відповідати біологічним і поведінковим потребам тварин.
Здоров’я тварин підтримується шляхом стимулювання їх природної імунної захисту від хвороб, зокрема, шляхом регулярного вигулу, доступу до ділянок на свіжому повітрі і пасовищ, а також вибору відповідних кормів і методів господарювання.
Раціон тварин встановлюється в залежності від віку, маси тіла, стану здоров’я, виду корму. Допускається утримання тварин на примусовому відгодівлі заборонено. Здійснення дієтичного або іншого обмеженого годування тварин, яке призводить до анемії, заборонено, як і застосування речовин для стимулювання зростання або продуктивності тварин. Тварини вигодовуються натуральним материнським молоком.
Для системного контролю за виробництвом продукції тваринного походження виробник веде книгу опису виробничого підрозділу (споруд з прилеглою територією), яка містить інформацію про приміщення для утримання великої рогатої худоби, пасовищах, відкритих майданчиках, приміщеннях для складування, про упаковках і переробках продукції тваринного походження, спорудах для гноєсховищ і повний опис земельних ділянок, виділених для вирощування рослин.
Постанова Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 р. № 241 «Про затвердження Детальних правил виробництва органічної продукції (сировини) тваринного походження»
Про особливості початку будівельних робіт
У листі № 40-701-12/2082 Держархбудінспекція надала роз’яснення, що до реєстрації декларації про початок будівельних робіт замовник повинен отримати вихідні дані, основними складовими яких є містобудівні умови і обмеження, техумови, завдання на проектування, також потрібно розробити і затвердити проектну документацію.
Як відомо, ст. 26 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що суб’єкти містобудування зобов’язані дотримуватися містобудівні умови і обмеження під час проектування і будівництва об’єктів.
Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій.
Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Згідно ст. 26 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності», проектування та будівництво об’єктів власниками або користувачами земельних ділянок здійснюються в наступному порядку:
1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;
2) розробка проектної документації та проведення в певних випадках експертизи;
3) затвердження проектної документації;
4) виконання підготовчих та будівельних робіт;
5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів;
6) реєстрація права власності на об’єкт містобудування.
Слід звернути увагу, що містобудівні умови і обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.
Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Лист Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 17.03.2016 р. № 40-701-12/2082 «Щодо реєстрації декларації про початок будівельних робіт»
Шанс для українського бізнесу на збільшення кредитів від МФО
Національний банк України у відповідь на звернення Міжнародної фінансової корпорації (IFC) розширив можливості міжнародних фінансових організацій використовувати кошти в гривні для фінансування проектів в Україні.
Отже, 6 квітня вступила в силу відповідна постанова від 31 березня № 225, якою внесено зміни до Порядку відкриття та використання коштів за поточними рахунками міжнародних фінансових організацій, які відкриваються в уповноважених банках, а також до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній та іноземних валютах.
Відтепер МФО зможуть використовувати для кредитування українського бізнесу гривневі кошти, отримані ними в якості кредиту від уповноваженого банку.
До сих пір їм дозволялося надавати кредити і позики тільки за рахунок коштів в гривні, отриманих від продажу інвалюти на міжбанківському валютному ринку України та від розміщення власних облігацій на території України.
Зазначені зміни будуть поширюватися на Міжнародну фінансову корпорацію і Північну екологічну фінансову корпорацію.
Розширення режиму поточних рахунків МФО стосується також проведення на території України розрахунків за операціями іноземного інвестування, договорами страхування, з оплати продукції, послуг, робіт і т.п.
У НБУ запевняють, що завдяки такому рішенню МФО зможуть збільшити кредитне фінансування в гривні вітчизняних підприємств – а значить, розширити доступ українського бізнесу до кредитних ресурсів в нацвалюті.
Постанова Правління Національного банку України від 31.03.2016 р. № 225 «Про внесення змін до деяких нормати»
Висновок ВСУ про компенсацію за затримку виплати допомоги при втраті працездатності
Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 30 березня 2016 розглянув справу № 6-58цс16 за позовом шахтаря до ПАТ «ДТЕК «Павлоградвугілля» про стягнення компенсації за несвоєчасну виплату одноразової допомоги у зв’язку з втратою професійної працездатності.
При розгляді була сформована наступна правова позиція.
Відповідно до пункту 39 Правил відшкодування власником підприємства, установи і організації або уповноваженим ним органом шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров’я, пов’язаним з виконанням ним трудових обов’язків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23 червня 1993 року № 472, одноразова допомога виплачується потерпілому в місячний строк з дня визначення медико-соціальною експертною комісією стійкої втрати професійної працездатності, а в разі смерті потерпілого – з дня його смерті особам, які мають на це право.
Згідно з пунктом 43 Правил, якщо потерпілому з вини власника своєчасно не визначено або не виплачено сума відшкодування шкоди, то ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого терміну і підлягає коригуванню у зв’язку із зростанням цін на споживчі товари і послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону «Про оплату праці».
Ця норма права передбачає відповідальність власника не тільки за несвоєчасну виплату сум відшкодування шкоди, а й за несвоєчасне визначення цих сум.
У статті 34 Закону «Про оплату праці» встановлено, що компенсація працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати, проводиться відповідно до індексу зростання цін на споживчі товари і тарифів на послуги в порядку, встановленому чинним законодавством. Такий порядок в період з 1 січня 1998 до 31 грудня 2000 року було встановлено постановою Кабінету Міністрів від 20 грудня 1997 року № 1427, яким затверджено Положення про порядок компенсації працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати.
Виходячи з аналізу зазначених нормативних актів та змісту пункту 43 Правил у разі несвоєчасної виплати або несвоєчасного визначення сум відшкодування шкоди, заподіяної працівникові ушкодженням здоров’я, пов’язаним з виконанням трудових обов’язків (у тому числі в разі несвоєчасної виплати або несвоєчасного визначення сум одноразової допомоги), стягненню підлягає компенсація за втрату частини доходу у зв’язку із затримкою її виплати в порядку, передбаченому статтею 34 Закону «Про оплату праці» та Положенням № 1427.
Постанова Верховного Суду України «Щодо стягнення компенсації за втрати частини доходу у зв’язку із затримкою виплати або несвоєчасного визначення сум відшкодування шкоди, заподіяної працівнику ушкодженням здоров’я, пов’язаним з виконанням трудових обов’язків» від 30.03.2016 р. у справі № 6-58цс16
5 травня розпочнеться черговий призов на строкову військову службу
Президент України визначив строки звільнення в запас зі строкової військової служби – для тих, хто відслужив установлений строк, та строки чергових призовів на строкову військову службу у 2016 році.
Указом Президента України від 29.03.2016 № 122/2016 визначено, що у квітні-червні, а також листопаді 2016 року буде звільнено в запас військовослужбовців строкової військової служби, які мають ступінь вищої освіти спеціаліст або магістр та вислужили встановлені строки строкової військової служби, а інших військовослужбовців строкової служби, які вислужили встановлені строки строкової військової служби, — у жовтні-грудні 2016 року.
Чергові призови громадян України на строкову військову службу буде проведено у травні (починаючи з 5 травня)-червні та у жовтні-листопаді 2016 року.
Кабінету Міністрів України доручено визначити чисельність громадян України, які підлягатимуть призову на строкову військову службу, та обсяги видатків для проведення чергових призовів у 2016 році.
Указ Президента України від 29.03.2016 р. №122/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2016 році»
Підбірку підгoтувала:
Віктoрія Пoлянська, юрист кoмпанії «Західна кoнсалтингoва група»