Виписка податкової накладної постачальниками електроенергії
Державна фіскальна служба нагадала, що постачальники електричної енергії складають податкові накладні подекадно (дата при цьому вказується 10-те число місяця) та в останній день місяця (дата при цьому вказується 31 (30, 28) число місяця).
При цьому податковій накладній, що складається в останній день місяця, постачальник електроенергії враховує суму коштів, що надійшли в рахунок оплати за електричну енергію на поточний рахунок протягом третьої декади місяця, та остаточний розрахунок зі споживачами електричної енергії з урахуванням поставленої електричної енергії та отриманих коштів протягом всього місяця.
Лист ДФСУ від 23.02.2015 р. N 3706/6/99-99-19-03-02-15
Затверджено нову форму Звіту з ЄСВ, яку відтепер можна відправляти поштою
Міністерство фінансів України затвердило новий Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Порядком введено в дію нову форму звіту з ЄСВ.
З-поміж інших змін до шапки таблиці 1 форми № Д4 додано графу для зазначення інформації про застосування понижуючого коефіцієнту ЄСВ.
Якщо коефіцієнт застосовувався, то підприємство зазначатиме розмір коефіцієнту, розмір середньої зарплати за 2014 рік та середньомісячну кількість застрахованих осіб за 2014 рік.
Таблиця 1 поповнилась:
рядками 2.5.1–2.5.5, у яких зазначатимуть додаткову базу нарахування ЄСВ;
рядками 3.5.1–3.5.5, у яких зазначатимуть суму ЄСВ нараховану на додаткову базу нарахування ЄСВ.
Оновились рядки для виправлення помилок у зв’язку із донарахуванням та зменшенням нарахування ЄСВ.
У таблиці 6 форми № Д4 з’явились нові графи:
19 «Сума різниці між розміром мінімальної зарплати та фактично нарахованою зарплатою за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)»;
20 «Сума утриманого єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)»;
21 «Сума нарахованого єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)»;
24 «Ознака неповного робочого часу (1–так, 0–ні).
Новим Порядком надано можливість подавати Звіт з ЄСВ засобами поштового зв’язку.
При цьому Звіт необхідно буде відправити не пізніше, ніж за десять днів до закінчення граничного терміну подання звіту – тобто відправити до 10 числа місяця наступного за звітним.
Наказ МФУ № 435 від 14.04.2015р. про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Вода для господарських потреб
Податківці роз’яснили, хто є платником рентної плати за спеціальне використання води.
Так платниками рентної плати за спеціальне використання води є водокористувачі – суб’єкти господарювання, які здійснюють використання води, вилученої з водних об’єктів безпосередньо (або отримують воду від інших водокористувачів).
Юридичні особи, фізичні особи – підприємці, платники єдиного податку, що використовують воду для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, а саме: використовують воду в туалетних, душових, ванних кімнатах і умивальниках та для утримання приміщень у належному санітарно-гігієнічному стані не являються платниками рентної плати за спеціальне використання води.
Лист ДФСУ від 03.03.2015 p. N 4466/6/99-99-15-04-01-15
Проект повідомлення про прийняття працівника на роботу
Кабінет міністрів України оприлюднив проект Постанови «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу».
В Проекті сказано, що повідомлення про прийняття працівника на роботу подається підприємством чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів:
засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб;
на паперових носіях, разом з копією в електронній формі;
на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.
Інформація, що міститься у повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.
Проект форми Повідомлення містить ПІБ працівника, його ІПН, робота з трудовою книжкою чи без, номер та дата наказу про прийняття на роботу та дата початку роботи.
Проект Постанови КМУ Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу
Відображення у Звіті з ЄСВ виплат на мобілізованих працівників
ДФС на своєму сайті роз’яснює, як відображати у Звіті з ЄСВ виплати, що компенсуються з бюджету, в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період та середнього заробітку працівників.
З метою нарахування та утримання єдиного внеску, доходи у вигляді сум середнього заробітку мобілізованих працівників та компенсаційних виплат з бюджету у межах середнього заробітку розглядаються окремо, оскільки види таких доходів є різними.
У Звіті з єдиного внеску дані про мобілізованого працівника в таблицю 5 не вносяться, оскільки трудові відносини працівника з підприємством тривають.
- Як заповняється Звіт з єдиного внеску у разі отримання компенсації?
Враховуючи, що з березня 2015 року за умови подання Звітів підприємствам надаються компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованих працівників, які звільняються від сплати єдиного внеску, то такий дохід відображається у таблиці 1 Звіту з єдиного внеску тільки у рядку 1.1 з перенесенням у рядок 1.
У таблиці 6 до Звіту з єдиного внеску інформація про таких осіб відображається з обов’язковим зазначенням реквізитів:
11 „Місяць та рік, за який проведено нарахування”;
15 „Кількість календарних днів перебування у трудових/ЦП відносинах протягом звітного місяця”;
17 „Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу (усього з початку звітного місяця)”.
Реквізити 18 та 19 у таблиці 6 до Звіту не заповнюються.
- Як заповняється Звіт з єдиного внеску без отримання компенсації?
Якщо роботодавець нараховує мобілізованим працівникам середній заробіток, разом з тим не подає Звіти на отримання компенсаційних виплат із бюджету і відповідно не отримує такі компенсації, то сума середнього заробітку, що виплачується за рахунок коштів роботодавця, у складі заробітної плати є базою нарахування єдиного внеску. В цьому випадку сума нарахованого мобілізованому працівнику середнього заробітку в звітному місяці у складі заробітної плати відображається в таблицях 1 та 6 Звіту з єдиного внеску за такий місяць.
Тобто, сума нарахованого, мобілізованому працівнику, середнього заробітку, який не компенсується із бюджету, відображається у:
рядку 1.1 з перенесенням в рядок 1;
рядку 2.1.1 (2.1.2, 2.1.3, 2.1.7) з перенесенням в рядки 2.1 та 2;
рядку 3.1.1 (3.1.2, 3.1.3, 3.1.7) з перенесенням в рядки 3.1 та 3;
рядку 4.1.1 (4.1.3) з перенесенням в рядки 4.1 та 4 таблиці 1 Звіту з єдиного внеску.
Сума єдиного внеску, що утримується із середнього заробітку, — у рядку 5.1 –(5.3) з перенесенням в рядок 5 таблиці 1 додатку 4 Звіту з єдиного внеску.
У таблиці 6 Звіту з єдиного внеску сума нарахованого мобілізованому працівнику середнього заробітку, яка не компенсується із бюджету, відображається у складі заробітної плати, зокрема:
– у реквізиті 9 «Код категорії ЗО» — 1 (або інший);
– у реквізиті 11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування» — поточний місяць (за який працівнику нарахований середній заробіток);
– у реквізиті 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця» — кількість календарних днів у поточному місяці, якщо працівник весь місяць перебував у трудових відносинах (за весь місяць йому нарахований середній заробіток);
– у реквізиті 17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати / доходу (усього з початку звітного місяця)» — сума нарахованого працівникові середнього заробітку в поточному місяці;
– у реквізиті 18 «Сума нарахованої заробітної плати / доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок» — сума середнього заробітку працівника за поточний місяць, з якого сплачується єдиний внесок (ця сума не може перевищувати 20 706 грн. у січні – листопаді 2015 року);
– у реквізиті 19 «Сума єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати / доходу)» — сума єдиного внеску, що утримується із середнього заробітку, нарахованого працівнику за поточний місяць.
Роз’яснення Державної фіскальної служби України на офіційному сайті http://sfs.gov.ua/nove-pro-podatki–novini-/195458.html від 30.04.2015р.
Відображення в 1ДФ заробітку мобілізованих працівників
Окрім порядку відображення середнього заробітку мобілізованих працівників та компенсації із бюджету в Звіті з ЄСВ податківці надали роз’яснення, як відобразити такі виплати у Податковому розрахунку за формою 1ДФ.
Так, відображення середнього заробітку відображається за кодом «101», а компенсація із бюджету – «128».
Якщо підприємство у січні та лютому 2015 року нарахувало та виплатило середній заробіток мобілізованим працівникам, нарахувало та перерахувало з нього ПДФО та військовий збір, а також в березні 2015 року нарахувало, але не виплатило середній заробіток мобілізованим працівникам і при цьому в квітні 2015р. подало до органу соціального захисту населення Звіт з зазначенням сум такого середнього заробітку з метою отримання компенсації, то у Податковому розрахунку ф. № 1ДФ за І квартал в розділі І «Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку» відображаються:
в першому рядку по мобілізованому працівнику – середній заробіток за ознакою доходу «101»:
– в графі 3а «Сума нарахованого доходу» – сума нарахованого середнього заробітку мобілізованим працівникам за січень– лютий;
– в графі 3 «Сума виплаченого доходу» – сума виплаченого середнього заробітку мобілізованим працівникам за січень–лютий;
– в графі 4а «Сума утриманого податку, нарахованого» – сума нарахованого ПДФО на середній заробіток мобілізованих працівників за січень–лютий;
– в графі 4 «Сума утриманого податку, перерахованого» – сума перерахованого ПДФО з середнього заробітку мобілізованих працівників за січень–лютий.
в другому рядку по мобілізованому працівнику – компенсація із бюджету в межах середнього заробітку за березень за ознакою доходу «128»:
– в графі 3а «Сума нарахованого доходу» – сума нарахованої компенсації в межах середнього заробітку мобілізованим працівникам за березень;
– в графі 3 «Сума виплаченого доходу» – прочерк, оскільки у березні компенсація не виплачувалась у зв’язку з поданням у квітні Звіту на її отримання;
– в графі 4а «Сума утриманого податку, нарахованого» – прочерк (на компенсацію із бюджету в межах середнього заробітку ПДФО не нараховується);
– в графі 4 «Сума утриманого податку, перерахованого» – прочерк.
В розділі ІІ «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір» в рядку «Військовий збір» відображається військовий збір нарахований та сплачений за січень-лютий 2015р.
Роз’яснення Державної фіскальної служби України на офіційному сайті http://sfs.gov.ua/broshuri-ta-listivki/195048.html від 28.04.2015р.
Акцизний податок на витрати ФОП на загальній системі оподаткування
Податківці відповіли на запитання, чи включаються до витрат ФОП на загальній системі оподаткування суми сплаченого акцизного податку, включеного до вартості товару.
Так, згідно із п. 177.2 ст. 177 ПКУ об’єктом оподаткування ФОП на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю.
Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, визначено пунктом 177.4 ст. 177 ПКУ. Однак, вказаний перелік не містить акцизного збору, включеного до вартості товару та сплаченого під час його придбання.
Таким чином, ФОП на загальній системі оподаткування не має право включити до витрат суму сплаченого акцизного збору, включеного до вартості товару, який нею придбавається з метою подальшої реалізації.
Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс, підкатегорія 104.05, розміщення 22.04.2015р.
Підбірку підготувала:
Юлія Урбановська, бухгалтер-експерт компанії “Західна консалтингова група”