fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» за періoд з 12.03.2018 пo 18.03.2018

In: Дайджести новин законодавства і практики 19 Mar 2018 Tags: ,

Дайджест нoвин «Підприємництво і право»

з 12.03.2018 пo 18.03.2018

 

Закон про ТОВ та ТДВ – опубліковано в офіційному виданні

17 березня в газеті «Голос України» опубліковано Закон України від 6 лютого 2018 року № 2275—VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю». Він набере чинності через три місяці від дати опублікування, крім положень ч. 2 ст. 23 цього Закону, що регулює перехід частки до спадкоємця або правонаступника учасника товариства та набирає чинність через один рік з дня набрання чинності цим Законом.

Закон визначає правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов’язки їх учасників.

Протягом року з дня набрання чинності Законом положення статуту товариств з обмеженою відповідальністю, товариств з додатковою відповідальністю, що не відповідають цьому Закону, діють в частині, що відповідає законодавству станом на день набрання чинності Законом. Це положення не застосовується після внесення змін до статуту товариства. Товариства з обмеженою відповідальністю і товариства з додатковою відповідальністю звільняються від сплати адміністративного збору за реєстрацію змін до статуту товариства у зв’язку з приведенням його у відповідність до Закону протягом одного року з дня набрання ним чинності.

Закон України «Про господарські товариства» у частині, що стосується товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю цим Законом визнається таким, що втратив чинність.

Закон України від 6 лютого 2018 року № 2275—VIII «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»

 

Дивіться відео на тему:

В чому різниця між ПП та ТОВ?


Спрощено порядок отримання ліцензії на медичну практику

Постановою КМУ від 27 грудня 2017 року № 1105 «Про внесення змін у додаток 2 до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики» внесено зміни в додаток 2 до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, які набрали чинності 13 березня 2018 року

Відповідно до цього нормативно-правового акту, зменшено кількість документів, необхідних для отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Так, закладам охорони здоров’я та ФОП, які надаватимуть первинну медичну допомогу, більше не потрібен Акт санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта.

Постанова КМУ від 27 грудня 2017 року № 1105 «Про внесення змін у додаток 2 до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики»


НБУ замінить банкноти монетами і введе правила округлення загальних сум готівкових розрахунків

Нацбанк презентував нові обігові монети номінальною вартістю 1, 2, 5 і 10 гривень.

Нові оборотні монети замінять банкноти відповідних номіналів, і будуть вводитися в обіг поетапно:

  • перший етап – 27 квітня 2018 року будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні.
  • другий етап відбудеться пізніше, монети номінальною вартістю 5 і 10 гривень вводяться в обіг в 2019 – 2020 роках (точну дату НБУ повідомить додатково).

Розраховуватися можна буде одночасно і новими монетами, і банкнотами відповідних номіналів необмежений період часу – поки монети поступово не замінять банкноти в обігу.

Банкноти номіналом 1, 2, 5 і 10 гривень НБУ вилучати з обігу не буде, але припинить їх друк.

В. о. Голови НБУ Яків Смолій пояснив, що заміна банкнот на монети дозволить досягти оптимального співвідношення між якістю і кількістю банкнот і монет в обігу, що відповідає сучасним потребам держави і економіки, а також світового досвіду.

Інформацію з докладним описом нових оборотних монет буде розміщена на сайті НБУ 26 березня.

Крім того, під час презентації нових оборотних монет Яків Смолій також оголосив, що в рамках продовження політики оптимізації готівкового обігу з 1 липня 2018 року в Україні будуть застосовуватися правила округлення загальних сум готівкових розрахунків.

НБУ припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок. У той же час всі ці номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу. Однак готівковий обіг не поповнюватиметься новими монетами.

Для спрощення розрахунків встановлюються правила округлення загальної суми покупки:

  • сума, яка закінчується від 1 до 4 копійок, округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;
  • сума, яка закінчується від 5 до 9 копійок, округляється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі зможе ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві здачу цими номіналами.

При безготівкових розрахунках округлення не здійснюватиметься.

Населення і надалі зможе використовувати розмінні монети дрібних номіналів, а торговельна мережа – встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 коп.

Введення правил округлення не вплине на інфляцію, оскільки мова йде про правила округлення всіх товарів в чеку, а не про ціни на окремі товари.

 


В якій формі слід повідомляти працівника про нараховану заробітну плату?

Мінсоцполітики у листі від 20.10.2017 р. N 262/0/101-17 надало роз’яснення щодо застосування норм і положень чинного законодавства у сфері виплати заробітної плати.

Так, гідно із статтею 30 Закону України «Про оплату праці» при кожній виплаті заробітної плати роботодавець повинен повідомити працівника про дані, що належать до періоду, за який провадиться оплата праці, зокрема, загальної суми заробітної плати з розшифровкою за видами виплат, розміри і підстави відрахувань із заробітної плати, а також суму заробітної плати, що належить до виплати.

Іншого чинним законодавством не передбачено.

Чіткої форми (виду) повідомлення про розмір заробітної плати нормативно-правовими актами не встановлено.

Як правило, на підприємстві працівнику при виплаті заробітної плати надається розрахунковий лист про дані щодо сум, які належать до виплати працівнику, та відрахувань з них.

Водночас законодавством не передбачено заборони у разі погодження працівника на надання йому інформації про розмір його заробітної плати на вказану ним електронну адресу.

Статтею 31 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що відомості про оплату праці працівника надаються будь-яким органам чи особам лише у випадках, передбачених законодавством, або за згодою чи на вимогу працівника.

Законодавством України не передбачено встановленої форми таких відомостей, яку повинен надавати працівнику роботодавець відповідно до зазначеної статті, оскільки існують різні випадки у необхідності отримання відомостей.

Зокрема, є затверджена форма довідки, яку працівнику надає роботодавець про доходи (заробітну плату), наприклад довідка про доходи для призначення соціальної допомоги та житлових субсидій чи для оформлення пенсії тощо.

Щодо відповідальності, то невиконання норм Закону (будь-якої статті) є порушенням законодавства про оплату праці, за що винні особи притягуються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності згідно з законодавством (стаття 36 Закону України «Про оплату праці»).

Лист Міністерства соціальної політики України від 20.10.2017 року № 262/0/101-17


Коли платити компенсацію за ст. 72 КЗпП, якщо встановлено неповний робочий тиждень?

Мінсоцполітики надало роз’яснення щодо права на компенсацію за роботу у вихідні дні для працівників, яким встановлено неповний робочий тиждень.

Крім права на отримання подвійної оплати або додаткового вихідного за вибором сторін за вихід на роботу в суботу і неділю (при п’ятиденному «стандартному» робочому тижні на підприємстві), такий співробітник може отримати аналогічну компенсацію за будь-який інший день, який особисто для нього є неробочим.

Так, наприклад, якщо співробітник за погодженням з роботодавцем працює лише один день на тиждень, його вихід на роботу в будь-який інший день тижня дає йому право на отримання компенсації згідно зі ст. 72 КЗпП.

Такий висновок зроблено в листі Мінсоцполітики № 238/0/101-18/284 від 12.02.2018.

Лист Міністерства соціальної політики України від 12.02.2018 року № 238/0/101-18/284

 

Дивіться відео на тему:

Як юридично правильно оформляти найм персоналу


Чи буде порушенням щомісячне збільшення зарплати на кілька гривень задля непроведення індексації?

правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 1078. Відповідно, у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Тобто він є базовим для обчислення індексу споживчих цін.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. У разі підвищення посадових окладів у місяці, в якому право на індексацію ще не виникло, такий місяць є базовим. Тобто формально порушення законодавства у такому випадку не виникає. У той же час такий механізм підвищення доходів працівників може свідчити про відсутність соціальної відповідальності роботодавця та його спроби зменшити витрати на оплату праці незважаючи на наявність інфляції.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про оплату праці» до мінімальних державних гарантій належать всі гарантії передбачені Кодексом законів про працю України. Оскільки індексація передбачена статтею 95 КЗпП, то її не нарахування є порушенням мінімальних державних гарантій в оплаті праці і тягне за собою фінансову відповідальність у розмірі 10 мінімальних заробітних плат за кожного працівника, стосовно якого вчинено порушення. Наразі, розмір штрафу за не нарахування індексації (при наявності підстав для її нарахування) складає 37 230 гривень за кожного працівника.

Офіційний портал Державної служби України з питань праці, рубрика «Новини», підрубрика «Онлайн-прийом: зосереджено увагу на правилах обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації» від 07.03.2018 року

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X