fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 23.04.2018 пo 01.05.2018

In: Дайджести новин законодавства і практики 02 May 2018 Tags: ,

Дайджест нoвин «Підприємництво і право»

з 23.04.2018 пo 01.05.2018

 

Місцеві органи зможуть забороняти продаж алкоголю

Сільські, селищні та міські ради зможуть самостійно визначати час, коли торговим точкам заборонено продавати пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої та столові вина. Обмеження не поширюється на ресторанний бізнес.

 

Відповідний Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових» опублікований 24 квітня в офіційному виданні «Голос України» і вступив в силу 25 квітня.

 

Ті, хто які порушить таку заборону, нестимуть адміністративну відповідальність у розмірі від 30 до 100 НМДГ.

 

Закон України від 22.03.2018 року № 2376-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання органам місцевого самоврядування повноважень встановлювати обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових»

 


Визначено перелік продуктів, які посилено перевірятимуть на митниці

Мінагрополітики затвердило Перелік харчових продуктів нетваринного походження і кормів нетваринного походження, вантажі з якими при ввезенні (пересиланні) на митну територію України підлягають посиленому державному контролю.

Відповідний наказ від 26 березня 2018 року № 158 набирає чинності з дня офіційного опублікування.

До переліку увійшли, зокрема: ананаси з Беніну; арахіс, арахісове масло з Болівії і Гамбії; квасоля і китайський селера з Камбоджі; чай з Китаю; перець і квасоля з Домініканської Республіки; суниця, перець і виноград з Єгипту; лісові горіхи з Грузії; сушені абрикоси з Туреччини і Узбекистану; м’ята, базилік, петрушка з В’єтнаму і інші продукти.

Продукти з Переліку будуть перевірятися на наявність пестицидів, сульфітів, афлатоксинів, барвників та інших небезпечних речовин.

 

Наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 26.03.2018 року № 158 «Про затвердження Переліку харчових продуктів нетваринного походження та кормів нетваринного походження, вантажі з якими при ввезенні (пересиланні) на митну територію України підлягають посиленому державному контролю»

 

Дивіться відео на тему:

Нові правила ввезення товарів в Україну


Болгарію виключено з переліку держав з низькоподатковими юрисдикціями

Уряд виключив Республіку Болгарія з переліку держав (територій), операції з резидентами яких визнаються контрольованими для цілей трансфертного ціноутворення.

Відповідні зміни передбачені постановою Кабміну від 11 квітня 2018 року № 295.

Разом з тим, ДФС буде здійснювати моніторинг господарських операцій з резидентами цих країн в межах повноважень, передбачених законодавством.

Крім цього, постановою Кабміну від 31 січня 2018 року № 108 з переліку держав з низькоподатковими юрисдикціями були також виключені: Грузія, Республіка Естонія, Латвійська Республіка, Республіка Мальта, Угорщина.

 

Постанова КМУ від 11 квітня 2018 року № 295 Про внесення зміни в додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 р. № 1045»

 


Планується підвищити штрафи за порушення пожежної безпеки

Відповідальність у сфері техногенної та пожежної безпеки можуть посилити.

Відповідний проект Закону «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки» схвалений на засіданні Уряду 25 квітня і направлений до Верховної Ради.

Проектом пропонується підвищити розмір штрафів. Зокрема за порушення встановлених вимог пожежної безпеки для громадян запропоновано встановити штраф від 30 до 50 НМДГ (від 510 до 850 гривень), а для посадових осіб і фізичних осіб-підприємців – від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1700 гривень). На сьогоднішній день максимальний штраф, накладений за такі правопорушення, становить 170 гривень.

За хибний виклик пожежно-рятувальних підрозділів, аварійно-рятувальних служб, поліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб пропонують підвищити штраф в десять разів до 1190 гривень.

Порушення встановлених законодавством вимог техногенної, пожежної безпеки, що спричинило виникнення пожежі, аварії чи іншого небезпечного події, яким заподіяно шкоду здоров’ю людей або майнову шкоду у великому розмірі може загрожувати штрафом від 300 до 800 НМДГ або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на термін до трьох років.

 

Проект Закону України від 26.04.2018 року № 8327 «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки»

 


ЄСПЛ про використання метаданих

Європейський Суд з прав людини виніс перше рішення про застосування статті 8 Конвенції в сфері використання даних інтернет-трафіку з динамічного ІР-адреси.

У рішенні від 24 квітня по справі «Бенедик проти Словенії» констатовано порушення права на повагу до приватного життя пана Бенедик, який був засуджений за поширення дитячої порнографії на підставі доказів, які, як він стверджував, були отримані незаконно через відсутність судового наказу про доступ до інформації.

Справа стосувалася неотримання словенською поліцією судового наказу про доступ до інформації про передплатників, пов’язаної з динамічною IP-адресою, яка була передана швейцарськими правоохоронними органами при моніторингу користувачів певної файлообмінної мережі в 2006 році. Заявник – Ігор Бенедик, був ідентифікований після того, як поділився файлами в цій мережі.

Суд, зокрема, зазначив, що Закон про кримінальне судочинство (який дозволив поліції запитувати інформацію у постачальника електронного зв’язку про користувача певного засобу електронного зв’язку, чиї дані не були доступні в відповідному каталозі), який використовується поліцією для отримання інформації про передплатників, пов’язаної з динамічним IP-адресою, не відповідав стандарту Конвенції «відповідно до закону». Це положення не мало ясності, практично не захищало від свавільного втручання, не мало гарантій від зловживань і не передбачало незалежного нагляду за задіяними поліцейськими силами.

Суд постановив шістьма голосами проти одного, що мало місце порушення статті 8 Конвенції, оскільки поліція повинна була отримати судовий наказ, який згодом був оформлений при отриманні іншої інформації, як того вимагала Конституція.

 

Рішення ЄСПЛ у справі Бенедик проти Словенії

 

Читайте статтю на тему:

GDPR  і персональні дані за General Data Protection Regulation. Про що подбати і  як підготуватися українським компаніям


Особливості оплати праці при навчальній відпустці

Фахівці Мінсоцполітики роз’яснюють: навчальні відпустки, передбачені ст. 15 Закону України «Про відпустки», мають надаватися та оплачуватися в терміни, обумовлені навчальними закладами, проте така відпустка є пільгою для працівника, а не обов’язком (глава XIV «Пільги для працівників, які поєднують роботу з навчанням» КЗпП), тому він може скористатися нею в повному обсязі, лише в частині або не скористатися взагалі.

Питання щодо надання відпустки за бажанням працівника меншою тривалістю, ніж передбачено ст. 15 Закону, має вирішуватися за погодженням між працівником і роботодавцем. Якщо роботодавець погодиться на такі умови надання зазначеної відпустки за заявою працівника, то порушень законодавства про працю не буде.

Якщо працівник у зв’язку з досягненням мети (такі відпустки мають цільове призначення: для виконання лабораторних робіт, складання державних іспитів, підготовки та захисту дипломного проекту тощо), для якої було надано відпустку, виходить на роботу до закінчення установленого часу відпустки, оплата його праці з першого дня виходу на роботу провадиться на загальних підставах без урахування раніше виплачених сум за невикористані дні відпустки.

Для відрахування з працівника виплачених коштів за невикористані дні відпустки правових підстав не вбачається.

 

Лист Мінсоцполітики України від 26.03.2018 № 479/0/101-18/284

 

Дивіться відео на тему:

Робота з персоналом через цивільно-правові договори – економічні переваги і ризики


Про загальну суму нарахованої зарплати працедавцю слід інформувати працівника

При кожнiй виплатi заробiтної плати власник або уповноважений ним орган повинен повiдомити працiвника про загальну суму нарахованих коштів з розшифровкою за видами виплат; розмiри i пiдстави відрахувань та утримань із заробiтної плати, а також суму заробiтної плати, що належить до виплати (ст. 110 КЗпП України).

Про нарахувані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум (ст. 116 КЗпП України).

Окрім цього, у Конвенції про захист заробітної плати, яку ухвалила Міжнародна організація праці, зазначено: якщо є потреба, то має бути вжито ефективних заходів, щоб у зручний і легко зрозумілий спосіб інформувати працівників про умови нарахування належної їм суми заробітної плати до того, як вони приступлять до роботи, і щоразу, коли ці умови змінюватимуться.

 

Офіційний портал Управління Держпраці у Дніпропетровській області, рубрика «Новини», підрубрика «Інформування працівників про розмір нарахованої їм заробітної плати, у вигляді розрахункових листів – обов’язок керівника» від 17.04.2018 року

 


Відпустка підлягає перенесенню у випадку хвороби під час відпустки

Якщо працівник у період відпустки захворів і йому було видано листок непрацездатності, засвідчений у встановленому порядку, то його відпустка підлягає продовженню або перенесенню на інший період на кількість календарних днів, упродовж яких працівник відповідно до листка непрацездатності був непрацездатний (ст. 11 Закону України від 15.11.1996. № 504/96-ВР «Про відпустки»).

У разі перебування працівника на лікарняному для догляду за хворою дитиною щорічна відпустка не переноситься на інший період та не продовжується.

 

Офіційний портал Управління Держпраці у Полтавській області, рубрика «Новини», підрубрика «Відпустка підлягає перенесенню у випадку хвороби під час відпустки» від 27.04.2018 року

 


За непроведення індексації зарплати штраф  у 2018 році становить – 37 230 грн за кожного працівника

Держпраці надала роз’яснення з приводу накладання штрафів за порушення проведення індексації зарплати. Держпраці наголошує, що таке порушення є недотриманням мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Відповідно за ненарахування та за неправильне нарахування індексації за ст. 265 КЗпП накладається штраф у десятикратному розмірі мінзарплати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (у 2018 році – 37 230 грн).

Згідно з п. 29 Порядку №295 за недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці нарахування штрафів відбувається одночасно із внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень.

Аналогічне правило стосується і відповідальності за використання праці неоформлених працівників, несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати (незалежно від того, що порушення було виправлено за наслідками перевірки на виконання припису Держпраці). А щодо решти порушень законодавства з праці, при виконанні припису щодо інших виявлених порушень фінштрафу не буде (п. 27 Порядку № 295).

А що як припис інспектора з праці не було виконано?

За невиконання припису, відповідальних посадових осіб та фізосіб-роботодавців буде притягнуто до адміністративної відповідальності – штраф від 50 до 100 н.м.д.г. (від 850 до 1700 грн) (ст. 188-6 КУпАП)

 

Лист ГУ Держпраці України від 24.01.2018 №503/4/4.3-дп-18

 

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X