fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 01.10.2018 пo 07.10.2018

In: Дайджести новин законодавства і практики 08 Oct 2018 Tags: ,

Дайджест нoвин «Підприємництво і право»

з 01.10.2018 пo 07.10.2018

 

З 1 жовтня діє новий закон про аудиторську діяльність

З 1 жовтня 2018 року вводиться в дію Закон № 2258-VIII «Про аудит фінансової звітності і аудиторську діяльність». Відповідно втратив чинність Закон «Про аудиторську діяльність».

Закон визначає правові основи аудиту фінансової звітності, здійснення аудиторської діяльності в Україні і регулює відносини, що виникають при її здійсненні.

Зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення стосовно відповідальності за порушення порядку оприлюднення фінансової звітності або консолідованої фінансової звітності, а також за ненадання аудитором інформації в Орган громадського нагляду за аудиторською діяльністю почнуть діяти з 7 лютого 2019 року.

Аудитори, термін дії сертифікатів яких не закінчився до 1 жовтня, вважаються такими, що підтвердили кваліфікаційну придатність до здійснення аудиторської діяльності та які отримали практичний досвід в порядку, визначеному Законом. Аудиторська палата України зобов’язана внести їх до реєстру. Відомості, які підлягають оприлюдненню в реєстрі слід подати в в Аудиторську палату України до 31 жовтня. Те ж стосується аудиторських фірм та аудиторів-ФОП.

Чинне свідоцтво про проходження перевірки системи контролю якості, видане Аудиторською палатою України до 1 жовтня, є підставою для внесення відповідної інформації до реєстру. Визначення терміну проходження перевірки контролю системи якості відповідно до вимог нового Закону здійснюється з урахуванням результатів проходження перевірок, що проводилися Аудиторською палатою України до дня набрання ним чинності.

З метою створення Аудиторської палати відповідно до нових вимог не пізніше шести місяців з дня набрання чинності Законом проводиться установчий з’їзд аудиторів України. Порядок їх скликання визначено Законом.

Також 1 жовтня набули чинності:

 • Положення про порядок відхилення (відсторонення) Нацбанком аудиторської фірми, обраної банком для проведення зовнішнього аудиту;
 • Положення про порядок надання банком до Національного банку України аудиторського звіту за результатами щорічної перевірки фінансової звітності.

 

Закон України від 21.12.2017 року № 2258-VIII «Про аудит фінансової звітності і аудиторську діяльність»

 


«Єдине вікно» на митниці

Бізнес зможе скоротити часові витрати на оформлення товарів за рахунок одноразового представлення уніфікованого набору відомостей через «єдине вікно» на митниці.

Відповідний Закон «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законів України щодо впровадження механізму« єдиного вікна »і оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України» (проект № 7010) підписаний Президентом і вступить в силу на наступний день після офіційного опублікування.

Закон покращує умови ведення ЗЕД, скорочує час для експортно-імпортних операцій і покращує інвестиційну привабливість України.

Зокрема, вносяться зміни до Митного кодексу щодо визначення терміна «механізм« єдиного вікна »і врегулювання порядку його реалізації. Зокрема, для взаємодії між декларантами та митними органами пропонується використовувати єдиний державний інформаційний веб-портал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі».

Крім того, проект передбачає скасування необґрунтованих перешкод для експорту українських товарів, а також забезпечить скорочення кількості контролюючих органів на кордоні за рахунок:

 • покладання на посадових осіб митниць обов’язків з перевірки дозвільних документів, які на сьогоднішній день перевіряються посадовими особами Держекоінспекції;
 • покладання на посадових осіб Держприкордонслужби обов’язків з перевірки рівня радіоактивного забруднення транспортних засобів і вантажів, що ввозяться на митну територію України, які на сьогоднішній день здійснюються Держекоінспекцією;
 • скасування санітарно-епідеміологічного контролю товарів, що переміщуються через митний кордон, який на сьогоднішній день фактично зведений до отримання «ув’язнення». При цьому санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється на митній території після митного оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України.

Цей Закон був прийнятий ще 5 липня, але Президент Петро Порошенко повернув його до Верховної Ради з пропозиціями. Глава держави висловив підтримку необхідності введення «єдиного вікна», але не підтримав окремі положення Закону, згідно з якими спеціальні вагони для перевезення зерна віднесені до техніки та обладнання для агропромислового комплексу, на придбання яких сільськогосподарським товаровиробникам надається державна підтримка. Президент вважає, що вводиться Законом державна підтримка на часткове відшкодування вартості закупівлі спеціальних вагонів є несправедливою по відношенню до більшості сільськогосподарських товаровиробників, оскільки претендувати на таку держпідтримку зможуть переважно великі сільськогосподарські підприємства і запропонував виключити ці пункти з Закону.

 

Проект Закону України від 06.09.2018 року № 7010 «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законів України щодо запровадження механізму «єдиного вікна» та оптимізації здійснення контрольних процедур при переміщенні товарів через митний кордон України»

 


«Антипіратський закон» в дії

Імпортери, експортери та відтворювачі зможуть подавати заяву і перелік найменувань примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних для отримання контрольних марок на паперових та електронних носіях.

Відповідний Закон «Про внесення змін до статті 5 Закону України« Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних» (проект № 4571) підписаний Президентом і вступить в силу з дня, наступного за днем ​​його опублікування.

Також вводиться норма про обов’язкову публікацію на офіційному сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері інтелектуальної власності інформації про заявників (для юрособи – повне найменування, юридична та поштова адреса, дату державної реєстрації та ідентифікаційний код, для ФОП – прізвище, ім’я та батькові, дату державної реєстрації, реєстраційний номер картки платника податків) і відповідні примірники аудіовізуальної продукції щодо прийнятого рішення про видачу контрольних марок, їх кількості, серії, номери і дати видачі.

 

Проект Закону України від 04.09.2018 року № 4571 «Про внесення змін до статті 5 Закону України «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, відеограм, комп’ютерних програм, баз даних»

 

Читайте статтю на тему:

 

Чи впливає кешбек від банку і депозит на отримання субсидії?

Мінсоцполітики роз’яснило, що ні депозити в банку, ні відсотки від них, ні кешбек на розрахунок розміру субсидії не впливають.

А ось виграш в лотереї або переклад з-за кордону, що перевищує 50 тис. грн, буде трактуватися органами соціального захисту населення як дохід і братися до уваги при розрахунку розміру субсидії.

На даний момент дізнатися розмір субсидії можна онлайн; усна відмова від надання субсидії є незаконною; в субсидії не відмовлять, якщо дохід менше 3723 грн; для призначення субсидії безробітному потрібно сплатити ЄСВ тільки за три місяці періоду, за які беруться доходи для розрахунку розміру субсидії; для оформлення субсидії в загальному випадку потрібні лише паспорт, заява та декларація про доходи; працюючі пенсіонери мають право на субсидію на основі пенсії і зарплати. Нещодавно Уряд створив міжвідомчу робочу групу з підготовки пропозицій щодо монетизації житлових субсидій.

 

За інформацією Міністерства соціальної політики України

 


Хто найбільше ризикує потрапити під комплексні перевірки?

ДФСУ повідомляє, що боротьба з «тіньовою» зайнятістю та виплатою заробітної плати без оподаткування сьогодні серед пріоритетних напрямів роботи Державної фіскальної служби України. Адже від надходжень до бюджетів за рахунок оподаткування доходів, які отримують громадяни, залежить вчасне фінансування закладів освіти, охорони здоров’я, оборони, безпеки, культури, забезпечення надання грошової допомоги багатосімейним і малозабезпеченим громадянам та інших виплат соціального напряму.

Крім того, «тіньова» зарплата має негативні наслідки для найманих працівників. Зокрема, це відсутність соціальних гарантій, передбачених для працівника, – права на відпустку (у тому числі на час вагітності та пологів), страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, права на оплату листків непрацездатності. Також громадяни втрачають пенсійний стаж та можливість отримання допомоги у разі втрати роботи.

Наслідком «тіньової» зайнятості є також погіршення бізнес-середовища та інвестиційного клімату через формування недобросовісної конкуренції (за рахунок «тіньової» зарплати занижується собівартість продукції).

Водночас отримання нелегальних доходів призводить до соціального шахрайства – коли громадяни користуються послугами соціального забезпечення, наприклад, отримують субсидії, але не здійснюють жодних відрахувань до бюджету.

Найбільш ризиковими сферами діяльності щодо використання неоформленої зайнятості є:

 • будівництво
 • охоронна діяльність
 • сільське господарство
 • лісове господарство
 • рибне господарство
 • громадське харчування
 • сфера послуг, у т. ч. з перевезень вантажів та пасажирів

Випадок 1.

На обліку у ДФС в Одеській області перебуває приватне підприємство, яке працює у сфері ресторанного бізнесу та надає послуги мобільного харчування. Відповідно до звітних даних підприємство здійснювало господарську діяльність у 2-х закладах громадського харчування та використовувало працю 3 найманих осіб, одним з яких є директор.

Однак за результатами проведення фіскальною службою фактичної перевірки підприємства було виявлено ще 29 робітників, які працювали неофіційно. З цими особами роботодавцю довелося укласти відповідні трудові угоди. Матеріали перевірки направлено до Управління Держпраці в Одеській області.

Випадок 2.

На Хмельниччині до органів ДФС надійшла інформація про використання підприємцем у одному з швейних цехів праці найманих осіб без належного оформлення трудових відносин. ГУ ДФС у Хмельницькій області проведено фактичну перевірку за місцем здійснення підприємцем господарської діяльності, під час якої встановлено, що у швейному цеху 17 найманих осіб шили спецодяг (футболки, жилети та термобілизну). При цьому з метою мінімізації відрахувань до бюджетів Пенсійного фонду та фондів соціального страхування, трудові угоди з працівниками не укладались.

За результатами перевірки легалізовано працю 17 найманих осіб.

Загалом протягом січня-серпня 2018 року представниками органів ДФС виявлено 5,1 тис. найманих осіб, які працювали без оформлення трудових відносин з роботодавцем.

Зазначаємо, що відповідно до норм трудового законодавства роботодавець має право допустити найманого працівника до роботи після повідомлення органів ДФС про прийняття працівника на роботу за формою та у порядку, встановленому постановою КМУ від 17.06.2015 р. №413.

 

За інформацією ДФС України

 

Дивіться відео на тему:

 

Зараховування трудового стажу ФОПам

Урегульовано питання обчислення трудового стажу ФОП, на підставі прийнятої 03.10.2018 постанови Кабміну «Про внесення зміни до пункту 4 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»,

ФОПам зараховуватимуться до стажу при обчисленні пенсії періоди ведення фізичними особами підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, у тому числі із застосуванням фіксованого податку:

 • з 01.01.1998 по 31.12.2003 — на підставі довідки про реєстрацію особи як суб’єкта підприємницької діяльності;
 • з 01.01.2004 по 31.21.2017 за бажанням особи — за умови сплати страхових внесків (ЄСВ) незалежно від суми сплачених коштів.

 

За матеріалами Мінсоцполітики України

 

Дивіться відео на тему:

 

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X