fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики за періoд з 27.06.2016 пo 03.07.2016 РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

In: Дайджести новин законодавства і практики 04 Jul 2016 Tags:

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики

за періoд з 27.06.2016 пo 03.07.2016

РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

 

Замість Держфінінспекції починає роботу Держаудитслужба

Урядом прийнято рішення, що дозволяє Державній аудиторській службі України виконувати функції і повноваження Державної фінансової інспекції України, яка припиняє свою діяльність.

Документом передбачається припинення роботи Держфінінспекції та початок роботи Держаудитслужби.

У Мінфіні відзначають, що мета такої реорганізації – перейти від функцій контролю до аудиту, який буде націлений на запобігання нецільового, неефективного використання бюджетних коштів і майна, переорієнтація інспектування саме на значні фінансові порушення, а також забезпечення проведення ревізій виключно на основі ризиків.

Нагадаємо, Держаудитслужба була створена згідно з постановою Кабміну від 28.10.2015 № 868, Положення затверджено постановою Кабміну від 03.02.2016 № 43. Служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів через Міністра фінансів.

Основним завданням Держаудитслужби стане здійснення державного фінансового аудиту.

Урядовий портал, рубрика «Новини», підрубрика «Державна аудиторська служба України розпочинає свою діяльність» від 25.06.2016 року

Знижено ставку портових зборів для транзитних вантажів

Кабінет Міністрів 24 червня ухвалив рішення про введення на постійній основі 50% знижки на ставку портових зборів (крім адміністративного) для транзитних вантажів, що проходять через українські морські порти.

У Мінінфраструктури зазначили, що високий рівень ставок портових зборів в морських портах України не дозволяє максимально ефективно використовувати їх транзитний потенціал. Метою удосконалення тарифної політики морських портів є підвищення транзитної привабливості України.

Очікується, що надання таких знижок сприятиме завантаженню портових потужностей, які зараз мають значні резерви.

Урядовий портал, рубрика «Новини», підрубрика «Уряд встановив знижку на ставку портових зборів для транзитних вантажів, – Володимир Омелян» від 24.06.2016 року

Електронна система ліцензування госпдіяльності з будівництва об’єктів IV-V категорій

29 червня набув чинності наказ Мінрегіонрозвитку від 27.05.2016 № 132 про затвердження Порядку функціонування електронної системи здійснення ліцензування господарської діяльності з будівництва об’єктів IV і V категорій складності.

Дана електронна система призначена для подачі документів в електронній формі за допомогою телекомунікаційних засобів зв’язку до органу ліцензування. Електронні документи на отримання ліцензії подаються через електронну систему заявником шляхом заповнення шаблонів і/або у вигляді файлів, підписаних ЕЦП заявника.

Держателем Системи є Державна архітектурно-будівельна інспекція України як орган ліцензування.

Держархбудінспекція забезпечує:

– розгляд електронних документів на отримання ліцензії з фіксацією всіх етапів розгляду документів в Системі;

– надання (позбавлення) права доступу відповідальних осіб до Системи;

– навчання відповідальних осіб роботі в Системі.

Встановлено, що на представлені електронні документи на отримання ліцензії створюється реєстраційна картка, також визначено порядок реєстрації результату розгляду електронних документів на отримання ліцензії в Системі.

Наказ діє до набрання чинності порядку подання документів в електронному вигляді до органу ліцензування та видачі їм документів в електронному вигляді за допомогою телекомунікаційних засобів зв’язку, встановленого Кабміном відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону про ліцензування видів госпдіяльності.

Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.05.2016 року № 132 «Про затвердження Порядку функціонування електронної системи здійснення ліцензування господарської діяльності з будівництва об’єктів IV і V категорій складності»

Як визначається розмір плати за продовження ліцензії в сфері телекомунікацій

Постановою Кабміну від 24 червня № 380 визначено, що розмір плати за продовження терміну дії ліцензії на здійснення діяльності у сфері телекомунікацій (30% розміру плати за видачу відповідної ліцензії) встановлюється на дату прийняття рішення про її продовження.

Відповідні зміни внесені в додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2004 № 773.

Прийнятий документ забезпечує єдиний підхід до прийняття рішень, в тому числі в судовій практиці, за визначенням розміру плати за продовження терміну дії зазначених ліцензій.

Постанова КМУ від 24 червня 2016 року № 380 «Про внесення зміни в додаток 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 16 червня 2004 р. № 773»

Зареєструвати індустріальний парк буде простіше

Уряд спростив процедуру розгляду документів про реєстрацію індустріального парку, яка на сьогодні діє за принципом «єдиного вікна».

Постановою від 24 червня № 381 з Порядку прийняття рішення про включення індустріального (промислового) парку до Реєстру індустріальних (промислових) парків виключено:

– положення про те, що Мінекономрозвитку повинно було обов’язково відправляти зазначені документи на розгляд до Мінфіну для дачі висновку;

– позицію про повернення ініціатору створення індустріального парку документів у разі надання Мінфіном негативного висновку щодо результатів розгляду цих документів на їх відповідність певним вимогам Закону «Про індустріальні парки» та встановленим критеріям, а також про доцільність включення індустріального парку до реєстру або відмови в такому включенні;

– перелік раніше встановлених урядом критеріїв, які повинні враховуватися при прийнятті рішення про включення індустріального парку до реєстру, оскільки такі критерії встановлені пунктом 3 статті 16 Закону.

Постанова КМУ від 24 червня 2016 року № 381 «Про внесення змін до Порядку прийняття рішення про включення індустріального (промислового) парку до Реєстру індустріальних (промислових) парків»

Поліція посилить контроль за перевезенням с/г техніки та продукції

Поліція відзначає, що з початком жнив почастішали випадки перевезення сільськогосподарської продукції з порушенням законодавства. Керівникам с/г підприємств та перевізникам аграрної продукції нагадують: законодавством заборонено перевозити діляться вантажів, в тому числі с/г продукції, транспортними засобами, вага яких з вантажем перевищує 40 тонн.

Також не дозволяється рух с/г техніки та механізмів автомобільними дорогами – їх перевезення можливо виключно спеціалізованими транспортними засобами.

Крім того, рух транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, здійснюється тільки за спецдозволом.

Підрозділи поліції посилять контроль за дотриманням водіями вимог законодавства та Правил дорожнього руху з перевезення великовагової і великогабаритної сільськогосподарської техніки і вантажів.

Офіційний портал УБДР, рубрика «Новини», підрубрика «Підрозділи Національної поліції посилять контроль за перевезенням сільськогосподарських техніки та продукції» від 01.07.2016 року

Діють зміни щодо євростандартів насінництва

1 липня набрав чинності Закон від 08.12.2015 № 864-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення законодавства України у сфері насінництва та розсадництва у відповідність з європейськими та міжнародними нормами та стандартами».

Даним законодавчим актом удосконалено: визначення окремих термінів з питань насінництва; повноваження органів виконавчої влади у цій сфері; підстави набуття права на виробництво і використання насіння і садивного матеріалу; вимоги щодо введення в обіг насіння і садивного матеріалу та порядку проведення їх сертифікації.

Завдяки змінам буде спрощено ведення госпдіяльності у сфері насінництва та розсадництва. Планується забезпечити доступ вітчизняного насіння на світові ринки, надати можливість отримання статусу еквівалентності сертифікації насіння з Європейського союзу, а також удосконалити процедуру реєстрації сортів рослин.

Також уточнено окремі законодавчі приписи щодо використання «невизнаних» насіння і садивного матеріалу, порядок здійснення контролю в цій сфері та залучення осіб, винних у порушенні відповідного законодавства, до юридичної відповідальності.

Закон України від 08.12.2015 року № 864-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення законодавства України у сфері насінництва та розсадництва у відповідність з європейськими та міжнародними нормами і стандартами»

Виплата допомоги на поховання

Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності в листі від 04.05.2016 № 5.2-32-684 нагадала, що допомога на поховання надається у разі смерті застрахованої особи, а також членів сім’ї, які перебували на її утриманні:

  • дружини (чоловіка);
  • дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали інвалідами до 18 років (братів, сестер та онуків — за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студентів та учнів середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів з денною формою навчання — до 23 років;
  • батька, матері;
  • діда та баби за прямою лінією спорідненості (ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Не вважаються такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).

Рішення про призначення допомоги на поховання приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства, установи, організації. Допомога на поховання у разі смерті застрахованої особи призначається члену її сім’ї або іншій юридичній чи фізичній особі, яка здійснила поховання, на підставі документів:

  • оригінал витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або оригіналу довідки про смерть, виданої для отримання допомоги на поховання;
  • копія свідоцтва про смерть (завірена страхувальником на підставі наданого оригіналу);
  • копія документів, що підтверджують здійснення витрат на поховання (платіжні документи на витрати пов’язані з похованням, договір на надання послуг та інші) для юридичної чи фізичної особи, яка здійснила поховання і не є членом її сім’ї.

Лист Виконавчої дирекції фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 04.05.2016 року № 5.2-32-684 «Допомога на поховання мобілізованого; листок непрацездатності у робочий день»

Починається звільнення у запас військових, мобілізованих у минулому році

Указ Президента «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних під час другої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15» набув чинності 30 червня 2016 року.

Згідно з документом, зазначених військовослужбовців звільнять у запас у червні — липні 2016 року.

Звільнених військовослужбовців перевезуть до місць проживання (перебування), забезпечать комплектом польової форми одягу за сезоном і харчуванням під час прямування до місця проживання (перебування).

Нагадаємо, як раніше повідомив П. Порошенко, планується звільнення в запас близько 17 тисяч військовослужбовців. Їх замінять військові, які прийшли на службу до лав ЗСУ на контрактній основі.

Подальші ж перспективи мобілізації, за словами Президента, залежать від ситуації на фронті та дій агресора.

Указ Президента України від 25.03.2016 року №115/2016 «Про звільнення в запас військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, призваних відповідно до Указу Президента України від 21 липня 2014 року № 607 та під час першої черги часткової мобілізації відповідно до Указу Президента України від 14 січня 2015 року № 15»

Зміни в оподаткуванні пенсій

 

Оподатковуються тільки пенсії, що перевищують 10740 грн. Сьогодні, 1 липня, набув чинності Закон від 02.06.2016 № 1411-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій».

Закон передбачає скасування стягнення податку на доходи фізичних осіб з пенсій (включаючи суму індексації) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету.

При цьому оподатковуються за базовою ставкою 18% суми пенсій, якщо їх розмір перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (10740 грн).

Також оподатковуються пенсії з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами такі пенсії не підлягають оподаткуванню чи оподатковуються в країні їх виплати.

Це правило не стосується пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюються положення статті 10 Закону про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

Закон України від 06.02.2016 року № 1411-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій»

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська, юрист кoмпанії «Західна кoнсалтингoва група»

X