fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин “Податки і облік” з 04.02.2019 пo 10.02.2019

In: Дайджести новин законодавства і практики 11 Feb 2019 Tags: ,

Дайджест нoвин “Податки і облік”

з 04.02.2019 пo 10.02.2019

 

Валютні нововведення в датах

НБУ розширив перелік валютних послаблень для бізнесу, які будуть або вже діють на підставі Закону України «Про валюту і валютні операці», зокрема:

  • репатріацію дивідендів в іноземній валюті за 2018 рік. Такі операції здійснюватимуться в межах загального ліміту на повернення дивідендів, нарахованих за періоди до 2018 року включно, у межах 7 млн євро на місяць;
  • з 7 лютого скасування вимоги щодо попереднього резервування коштів у гривні для подальшої купівлі валюти (режим Т+1);
  • з 1 березня знизити норму обов’язкового продажу валютних надходжень бізнесом – з 50% до 30%;
  • проведення операцій з онлайн-купівлі іноземної валюти та банківських металів для громадян, на суму до 150 тис грн не в операційний, а в календарний день.
  • перерахування валюти за кордон юридичними особами для розміщення на депозитних рахунках (в межах ліміту 2 млн євро на рік) можливо лише за рахунок власної, а не купленої іноземної валюти;
  • заборононено переказувати кошти з метою надання кредитів, здійснення інвестицій або розміщення на банківських рахунках у державу-агресор/державу-окупант, офшорні зони та країни, що не виконують/не належно виконують рекомендації FATF.;
  • НБУ тимчасово збережено обмеження щодо купівлі банками облігацій зовнішньої державної позики України;
  • спрощено окремі вимоги щодо здійснення валютного нагляду банками (скасована вимога щодо складання письмового висновку як за кожною операцією, так і за договором);
  • скорочено перелік індикаторів сумнівних операцій під час здійснення валютного нагляду (фінансова допомога, за рахунок якої здійснюється операція, не вважатиметься окремим індикатором, а аналізуватиметься фінансовими установами в рамках заходів щодо встановлення джерел походження коштів клієнта).

 

За матеріалами НБУ

 


Держстат та новий сервіс для електронної звітності

Держстат запровадив роботу нового сервісу для електронного звітування — безкоштовне програмне забезпечення «Кабінет респондента».

Доступ до «Кабінету респондента» відкрито з 01.02.2019 за посиланням: https://statzvit.ukrstat.gov.ua/.

У «Кабінеті респондента» можна в онлайн-режимі звітувати за формами державної статистичної звітності. До переліку статистичної звітності наразі включено 65 форм.

Для реєстрації та роботи в «Кабінеті респондента» необхідно мати електронний підпис із двома сертифікатами: для підписання та шифрування.

Поки сервіс підтримує електронний підпис з :

  • Інформаційно-довідковий департамент ДФС,
  • АТ КБ «ПРИВАТБАНК»,
  • ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна».

 


Електронний кабінет та новий сервіс для фізосіб

Для фізичних осіб в електронному кабінеті реалізовано автоматичне заповнення основних реквізитів платіжного доручення на підставі облікових даних платника, відомостей щодо рахунків для зарахування платежів до бюджетів.

Для користування електронним сервісом необхідно в меню Стан розрахунків з бюджетом приватної частини Електронного кабінету обрати один з податків (платежів) та одну із платіжних систем.

Після переходу на сайт платіжної системи платнику достатньо вказати суму платежу та підтвердити операцію.

Повідомлено, що оплата рахунків платником здійснюється з використанням платіжної карти клієнта банку, інші реквізити заповнюються автоматично.

 

За матеріалами ДФС України

 


Новий електронний сервіс для подання запиту на отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами

Впроваджено новий електронний сервіс, який надає можливість платникам податків подати запит на отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДФС в електронному вигляді.

Подати запит на отримання витягу можна через приватну частину (особистий кабінет) Електронного кабінету з використанням електронного цифрового підпису будь-якого Акредитованого центру сертифікації ключів.

Для цього в приватній частині Електронного кабінету платнику податків  необхідно в меню «Заяви, запити для отримання інформації» обрати «Запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДФС (J1300203)», підписати та надіслати.

Форма Запиту заповнюється автоматично відповідно до реєстраційних даних платника податків.

Підтвердженням подання до ДФС Запиту є отримання платником податків квитанції в електронному вигляді, в якій зазначено дату та номер реєстрації відповідного Запиту.

Витяг за результатами обробки Запиту можна переглянути у вкладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи».

 

За матеріалами ДФС України

 


ППР в електронному кабінеті

Для фізичних осіб — платників податків в «Електронному кабінеті» надано онлайн-доступ до сформованих податкових повідомлень-рішень щодо сум нарахованих податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю.

В режимі «електронному кабінеті для громадян» приватної частини «Електронного кабінету» платники податків — фізичні особи мають можливість перегляду даних щодо об’єктів рухомого та нерухомого майна, які є об’єктами оподаткування (земельні ділянки, житлові будинки, квартири, садові (дачні будинки), гаражі, легкові автомобілі тощо), відомості про які отримані з реєстрів інших державних органів та стосовно яких сформовані податкові повідомлення-рішення.

За необхідності в «Електронному кабінеті» за допомогою сервісу «Стан розрахунків з бюджетом» фізичні особи можуть сплатити податки, збори, платежі та перевірити розрахунки сум податкових зобов’язань щодо таких податків.

 

За матеріалами ДФС України

 

Дивіться інфографіку на тему:

 

Звіт про контрольовані операції подається виключно в електронній формі

Фіскали наголошують: звіт про контрольовані операції подається виключно засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу з використанням кваліфікованого сертифікату відкритого ключа, оскільки Звіт не є податковою декларацією в розумінні п. 46.1 ст. 46 ПКУ.

 

 

 

 

 

Підкатегорія «ЗІР» 137.07

 


Правила зберігання документів

Фіскали роз’яснюють6 підприємство має зберігати первинні документи не менш як 1095 днів (2555 днів — для документів щодо трансфертного ціноутворення) із дня подання податкової звітності, для складення якої використовують зазначені документи.

Водночас документи потрібно зберігати до закінчення податкової перевірки та строку оскарження прийнятих за її результатами рішень та/або вирішення справи судом.

 

 

 

 

Фіскали мають право провести перевірку не пізніше спливу 1095-го дня (2555-го — за контрольованими операціяями), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

 

 

Лист ДФС від 04.01.2019 № 39/ІПК/12-32-14-09-08

 

Відвідайте тренінг на тему:

Первинні документи: створюємо доречно, оформляємо правильно, обліковуємо вчасно 

 


Фінрез до оподаткування у разі переходу юрособи зі спрощеної системи оподаткування на загальну

Фіскали наголошують: доходом юридичної особи – «єдиноподатника» є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юридичної особи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ (п.п. 2 п. 292.1 ПКУ).

Для платників ПНП відповідно до п.п. 134.1.1 ПКУ об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Облік доходів підприємства здійснюється відповідно до вимог П(С)БО 15 «Дохід», а формування витрат – відповідно до П(С)БО 16 «Витрати».

Згідно із ст. 4 Закону України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» одним з основних принципів ведення бухгалтерського обліку та формування фінансової звітності є принцип нарахування, який полягає в тому, що доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.

Якщо відвантаження товарів, виконання робіт, надання послуг юридичною особою відбувається, коли така особа знаходиться на загальній системі оподаткування, а попередня оплата за такі відвантажені товари, виконані роботи, надані послуги отримана нею, коли юрособа була на спрощеній системі оподаткування, то доходи та витрати платника ПНП за відвантажені товари, виконані роботи, надані послуги після переходу на загальну систему оподаткування враховуються при визначенні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Дніпропетровській області

 


Збільшення фінрезультату на 30%

Фіскали нагадують: відповідно до пп. 140.5.4 ПКУ передбачено, що фінансовий результат до оподаткування, крім іншого, збільшується на суму 30 % вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, придбаних у:

  • нерезидентів (у тому числі пов’язаних осіб – нерезидентів), зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до підпункту 39.2.1.2 ПКУ;
  • нерезидентів, організаційно – правова форма яких включена до переліку, затвердженого КМУ відповідно до підпункту «г» підпункту 39.2.1.1 ПКУ.

Водночас, вимоги цього підпункту не застосовуються платником податків, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки», відповідно до процедури, встановленої ст. 39 ПКУ, але без подання звіту.

Для виконання вимог абз. 3 та 4 підпункту 140.5.4 ПКУ платнику податку необхідно визначити чи є здійснена операція контрольованою. У разі, якщо операція не може бути ідентифікована як контрольована, платник податку повинен:

  • виконати процедуру підтвердження суми витрат за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до ст. 39 ПКУ, і у разі, якщо ціна придбання товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг перевищує їх ціну, визначену за принципом «витягнутої руки», здійснити коригування фінансового результату до оподаткування на розмір різниці між вартістю придбання та вартістю, визначеною виходячи з рівня цін, визначеної за принципом «витягнутої руки»
  • або здійснити коригування фінансового результату до оподаткування на суму 30 % вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг.

Якщо платники податку впродовж 2018 року, здійснювали операції з придбання товарів, необоротних активів, робіт та послуг у нерезидентів за переліками, затвердженими постановами КМУ від 27.12.2017 № 1045 та від 04.07.2017 № 480, мають відобразити позитивне коригування об’єкта оподаткування у додатку РІ до податкової декларації з ПНП за звітний період 2018 рік.

 

За матеріалами Офіс ВПП ДФС України

 


Документальне підтвердження ліквідації ОЗ

Фіскали роз’яснюють: у випадку ліквідації ОЗ у зв’язку з їх розібранням або перетворенням у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням, платник податку не нараховує податкові зобов’язання з ПДВ (у тому числі відповідно до норм п. 198.5 ст. 198 ПКУ) у випадку подання контролюючому органу належним чином оформленого акта на списання ОЗ за формою, встановленою наказом Мінстату України «Про затвердження типових форм первинного обліку» від 29.12.1995 № 352, або за довільною формою за умови, що такий документ міститиме всю необхідну інформацію, яка дозволяє ідентифікувати операцію, та матиме належні реквізити первинного документа. Незалежно від форми складання документа на списання основних засобів такий документ має підтверджувати факт знищення, розібрання або перетворення основних засобів в інший спосіб, внаслідок чого основний засіб не може використовуватися за первісним призначенням.

ПКУ не визначено механізму подання платником податку контролюючому органу документів про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів. У зв’язку із цим платник податку може подати такі документи (копії документів) контролюючому органу у загальновстановленому порядку за власною ініціативою або на запит контролюючого органу (або особисто платником податків, або уповноваженою на це особою, або поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, або засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису).

 

Лист Офіс ВПП ДФС України від 29.01.2019 № 300/ІПК/28-10-27-01-11

 


Прискорена податкова амортизація

Фіскали пояснюють: платник ПНП має право застосувати у податковому обліку мінімально допустимий строк амортизації (два роки) для основних засобів 4 групи (машини та обладнання) незалежно від строку корисного використання таких основних засобів з метою амортизації у бухгалтерському обліку за умови, що виконуються вимоги, передбачені п. 43 підрозд. 4 розд. XX ПКУ.

 

 

 

 

 

Лист ДФС України від 29.01.2019 № 305/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

 


Особливості оподаткування ПДВ операції з ввезення/постачання лікарських засобів та медичних виробів

Фіскали наголошують: операції з постачання на митній території України та/або ввезення на митну територію України лікарських засобів підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою податку у розмірі 7 % за умови, що такі лікарські засоби:

  • дозволені для виробництва і застосування в Україні;
  • внесено до Державного реєстру лікарських засобів.

Операції з постачання на митній території України та/або ввезення на митну територію України медичних виробів підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою податку у розмірі 7 % за умови, що такі медичні вироби:

  • дозволені для надання на ринку та/або введення в експлуатацію і застосування в Україні;
  • внесено до Державного реєстру медичної техніки та виробів медичного призначення або відповідають вимогам відповідних технічних регламентів, що підтверджується документом про відповідність.

У разі якщо при здійсненні операцій з постачання на митній території України та/або ввезення на митну територію України лікарських засобів/медичних виробів не дотримано хоча б однієї із зазначених умов, операції з постачання таких лікарських засобів/медичних виробів та їх ввезення на митну територію України оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 %.

При цьому пп. 32 та 38 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів за умовами, визначеними пп. 32 та 38 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.

 

Підкатегорія «ЗІР» 101.12

 


Податковий кредит з ПН без ознаки імпортованого товару

Фіскали повідомляють: так як позначка ознаки імпортованого товару не включена до переліку обов’язкових реквізитів ПН, який встановлено п. 201.1 ст. 201 ПКУ, а її наявність не створює перешкод для ідентифікації здійсненної операції, то заповнення (або не заповнення) графи 3.2 розділу Б ПН не впливатиме на право відображення податкового кредиту з ПДВ у покупця таких товарів (за умови правильного заповнення обов’язкових реквізитів ПН, її реєстрації в ЄРПН та дотримання інших вимог ПКУ щодо формування податкового кредиту).

 

 

 

Лист ДФС України від 29.01.2019 № 305/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

 

Дивіться відео на тему:

 

Штрафи за використання РРО, в якого закінчився срок експлуатації (затверджений виробником)

Фіскали наголошують: разі використання суб’єктом господарювання РРО, який вичерпав свій строк експлуатації, такий технологічний пристрій не може вважатися РРО відповідно до вимог Закону про РРО і подальше використання такого пристрою суб’єктом господарювання є порушенням вимог Закону про РРО та тягне накладення фінансових санкцій згідно з п. 1 ст. 17 Закону про РРО у таких розмірах:

  • вчинене вперше — 1 грн;
  • за кожне наступне вчинене порушення — 100 % вартості проданих з порушеннями, встановленими п. 1 ст. 17 Закону про РРО, товарів (послуг).

Крім того, за порушення порядку проведення розрахунків, на осіб, які здійснюють розрахункові операції та на посадових осіб платника податків накладається штраф згідно з нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-Х.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Дніпропетровській області

 

Дивіться відео на тему:

 
 

Право на пільги щодо сплати земельного податку

Фіскали роз’яснюють: фізичній особі, яка не оформила відповідно до законодавства право власності або право користування землею, проте набула це право відповідно до рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або відповідно до цивільно-правових угод, та відноситься до категорії осіб, що мають право на пільги щодо сплати земельного податку, і використовує земельну дiлянку за видом використання в межах граничних норм, зазначених в ст. 281 ПКУ, надано право на звiльнення вiд сплати земельного податку.

 

 

 

Підкатегорія «ЗІР» 112.04

 

Дивіться відео на тему:

 
 

Звiльнення вiд сплати земельного податку

Фіскали пояснюють, що від сплати земельного податку звільняються такі категорії громадян:

  • інваліди першої і другої груп;
  • фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;
  • пенсіонери (за віком);
  • ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України від 22.10.93 р. № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
  • фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб п. 281.1 ст. 281 ПКУ, поширюється на земельні ділянки за кожним видом використання у межах граничних норм, а саме:

  • для ведення особистого селянського господарства — у розмірі не більш як 2 га;
  • для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах — не більш як 0,25 га, в селищах — не більш як 0,15 га, в містах — не більш як 0,10 га;
  • для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 га;
  • для будівництва індивідуальних гаражів — не більш як 0,01 га;
  • для ведення садівництва — не більш як 0,12 га.

 

За матеріалми ГУ ДФС у Тернопільській області

 


Навчання за рахунок підприємства: як оподатковується ПДФО у 2019 році

Фіскали нагадують: до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, з метою оподаткування ПДФО, не включається сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи (пп 165.1.21. ст. 165 ПКУ).

Таким чином від оподаткування ПДФО і військовим збором звільняється:

  • сума за здобуття освіти, підготовку чи перепідготовку, сплачена вітчизняним вищим і професійно-технічним навчальним закладам;
  • сума, що у 2019 році не перевищує 12 519 грн за повний або неповний місяць навчання (3 х 4 173 грн).

Вартість навчання, що перевищує зазначену суму, оподатковується ПДФО (за ставкою 18 %) і військовим збором (за ставкою 1,5 %) на загальних підставах.

У формі № 1 ДФ сума, сплачена за навчання, відображається під ознакою доходу «145»

 

За матеріалами ГУ ДФС у Запорізькій області

 

Читайте статтю на тему:

 

Податкова знижка за договорами страхування

Фіскали зазначають: платники ПДФОможуть скористатися правом на податкову знижку шляхом зменшення оподатковуваного доходу за наслідками 2018 року на суму фактично здійснених ним витрат у вигляді суми коштів, сплачених при страхуванні.

Відповідно до пп. 166.3.5 п. 166.3 ст. 166 ПКУ сума витрат платника податку на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та пенсійних внесків, сплачених платником податку страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління як такого платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення, які не перевищують (у розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування):

  • при страхуванні платника податку або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом платника податку, або на банківський пенсійний депозитний рахунок, пенсійний вклад, рахунок учасника фонду банківського управління чи за їх сукупністю — суму, визначену в абзаці першому пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ;
  • при страхуванні члена сім’ї платника податку першого ступеня споріднення або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, або на банківський пенсійний депозитний рахунок, пенсійний вклад, рахунок учасника фонду банківського управління на користь такого члена сім’ї чи за їх сукупністю — 50 % суми, визначеної в абзаці першому пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ, в розрахунку на кожного застрахованого члена сім’ї.

Для отримання податкової знижки за 2018 рік громадяни мають подати декларацію про майновий стан і доходи, розрахункові та платіжні документи, які підтверджують здійснені платником податків витрати. Декларація подається до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник до 31.12.2019 року.

Якщо платник податку до кінця податкового року, що настає за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Івано-Франківській області

 


«Єдиноподатник» та продаж мастильних матеріалів

Фіскали наголошують: умовою, за якою підприємство — платник єдиного податку не може перебувати на спрощеній системі, є виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 л).

 

 

 

 

У разі якщо товари, які продає підприємство (моторні оливи та мастильні матеріали), не є підакцизними, торгівля ними не перешкоджає перебуванню підприємства на спрощеній системі.

 

 

Лист ДФС України від 30.01.2018 р. № 339/ІПК/20-40-12-03-20

 

Читайте статтю на тему:

Автомобіль на підприємстві та паливо до нього


Умови переходу на 4 групу новоствореної юрособи

Фіскали пояснюють: новоутворені с/г товаровиробники — юридичні особи можуть бути платниками єдиного податку 4 групи з наступного року, якщо частка с/г товаровиробництва, отримана за попередній податковий (звітний) рік, дорівнює або перевищує 75 %.

 

 

 

При цьому попередній податковий (звітний) рік для новоутворених сільськогосподарських товаровиробників — юридичних осіб — період з дня державної реєстрації до 31 грудня того ж року.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Дніпропетровській області

 


Дохід ФОП – «єдиноподатника» при експорті

Фіскали роз’яснюють: враховуючи те, що розподільчі рахунки використовуються банківськими установами під час перерахування певних видів доходів в іноземній валюті на поточні рахунки клієнтів як транзитні, то ДФС України дійшла висновку, що до складу доходу платника єдиного податку від здійснення операцій з експорту товарів (робіт, послуг) включається сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок у гривнях від обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України. Валютні кошти перераховуються у гривні за офіційним курсом НБУ на дату надходження їх на валютний рахунок ФОП.

 

 

 

Лист ДФС України від 29.01.2018 № 296/6/99-99-13-01-03-15/ІПК

 


Перелік осіб, яких звільнено від сплати ЄСВ

Фіскали нагадують: відповідно до п. 4 та п. 51 част.1 ст. 4 Закону № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» звільняються від сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування особи, які мають право на призначення пенсії за віком (ст. 26 Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування») або є особами з інвалідністю, та отримують пенсію чи соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Таким чином, звільняються від сплати ЄСВ ФОП, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени фермерського господарства, які:

  • отримують пенсію за віком;
  • отримують дострокову пенсію;
  • отримують пенсію із зниженням пенсійного віку;
  • є особами з інвалідністю, незалежно від отримання пенсії або соціальної допомоги.

Зазначена пільга не поширюється на осіб, які:

  • отримують пенсію у зв’язку з втратою годувальника та не отримують пенсію за віком;
  • отримують пенсію за вислугу років та не мають права на призначення пенсії за віком.

Дія част. 4 ст. 4 Закону № 2464 не поширюється на осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

 

За матеріалами ГУ ДФС у Миколаївській області

 


Неподання або несвоєчасне подання звіту за формою № Д5

Фіскали наголошують: термін подання звітності з ЄСВ ФОП, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік.

Звіт подається за формою № Д5 згідно з додатком 5 до Порядку № 435 із зазначенням типу форми «початкова».

Відповідно до п. 7 част. 11 ст. 25 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом № 2464, органом ДФС здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн) за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

Ті самі дії, вчинені платником ЄСВ, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян(1 020 грн) за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом.

Згідно з част. 1 ст. 1651 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-Х зі змінами та доповненнями неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо ЄСВ —  тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, ФОП або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від 30 до 40 НМДГ (510 — 680 грн).

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне із правопорушень, зазначених у част. 1 цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, ФОП або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від 40 до 50 НМДГ (680 — 850 грн).

 

За матеріалами ГУ ДФС у Рівненській області

 


Виправлення помилки у звіті з ЄСВ

У разі виявлення помилки у Звіті щодо сум нарахованого єдиного внеску до закінчення терміну подання цього Звіту страхувальник повторно формує та подає Звіт у повному обсязі до контролюючого органу за місцем обліку (п. 1 розділу V Порядку №435).

Чинним вважається останній електронний або паперовий звіт, поданий страхувальником до закінчення термінів подання звітності, визначених Порядком №435, який пройшов усі контролі при завантаженні до Реєстру страхувальників та до Реєстру застрахованих осіб.

 

 

 

Якщо страхувальником до закінчення терміну подання Звіту подаються лише окремі таблиці за поточний звітний період Звіту із зазначенням типу форми «скасовуюча», «додаткова», цей Звіт не вважається Звітом і вважається таким, що не подавався.

 


Заповнення Звіту по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів

Фахівці ФСС України надають методичні рекомендації щодо заповнення Звіту по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до ФССУкраїни, зокрема,

Звіт за формою, встановленою постановою Фонду від 12.12.2018 № 28 «Про деякі питання обліку заборгованості страхувальників зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України», щокварталу подається страхувальниками, які станом на звітну дату мають заборгованість зі сплати страхових коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, до відділень робочих органів виконавчої дирекції Фонду за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) у такі строки:

  • до 10 квітня,
  • до 10 липня,
  • до 10 жовтня,
  • до 15 січня.

Звіт подається до відділень робочих органів виконавчої дирекції Фонду:

  • на паперових носіях;
  • надсилання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. У разі надсилання Звіту поштою страхувальник зобов’язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання Звіту.

У разі погашення всієї суми заборгованості зі сплати страхових коштів або сплати суми, яка перевищує заборгованість зі сплати страхових коштів до Фонду, до кінця звітного періоду, Звіт до відділення робочого органу виконавчої дирекції Фонду не подається.

Звіт складається наростаючим підсумком з початку року в гривнях з копійками.

Звіт завіряється підписами керівника та головного бухгалтера (за наявності такої посади у страхувальника) та скріпляється печаткою (за наявності).

Звіт складається із заголовної частини та двох таблиць.

У заголовній частині звіту відображаються: податковий номер страхувальника (код за ЄДРПОУ або реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами, або РНОКПП — фізичної особи) або серія та/або номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), найменування страхувальника або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи, місцезнаходження (місце проживання), телефон, назва Звіту та період, за який його складено.

Таблиця 1. «Розрахунки по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів»

Графа 3 = сумі граф 4 та 10.

Графа 4 = сумі граф 5, 6, 7, 8, 9.

Графа 10 = сумі граф 11, 12, 13.

Рядок 1 «Заборгованість на початок звітного року».

Відображається сума заборгованості зі сплати страхових коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві до Фонду на початок звітного року.

Графа 4 рядка 1 = рядку 23 «Зобов’язання страхувальника на кінець звітного періоду (р. 1 +…+ р. 5 – р. 8 – р. 14), у т. ч.:» Звіту по коштах загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління ФСС з тимчасової втрати працездатності від 18.01.2011 №4,  за IV квартал 2018 року.

Графи 10-13 рядка 1 = графам 2-5 рядка  «Залишок заборгованості до Фонду на кінець звітного кварталу» Таблиці 1 Звіту щодо сплати заборгованості зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, затвердженого постановою правління ФСС від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 30.11.2010 № 31, за IV квартал 2018 року.

Починаючи зі Звіту за І квартал 2020 року графи 3-13 рядка 1 = графам 3-13 рядка 5 Звіту за IV квартал року, що передує звітному.

Рядок 2 «Нараховано страхових коштів з початку року».

Відображається сума нарахованих страхових коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві, у тому числі за результатами проведених перевірок страхувальників у звітному році, самостійно нарахованих страхувальниками та за судовими рішеннями, які набрали законної сили у звітному році, про стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві до Фонду, нарахованих за результатами проведених перевірок звітного року та минулих років, з початку року.

Рядок 2.1 «за результатами проведеної перевірки».

Відображається сума нарахованих страхових коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві за результатами проведеної перевірки страхувальника у звітному році з початку року.

Цей рядок включає суму нарахованих страхових коштів у разі прийняття судом рішення, яке набрало законної сили, про стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві до Фонду, нарахованих за актом перевірки звітного року.

Рядок 2.2 «страхувальником самостійно».

Відображається сума самостійно нарахованих страхувальником страхових коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві з початку року.

Графи 7 та 8 цього рядка не заповнюються.

Рядок 3 «Сплачено з початку року».

Відображається сума погашеної заборгованості зі сплати страхових коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві до Фонду з початку року.

Рядок 4 «Списано заборгованості з початку року згідно з рішенням суду».

Відображається сума списаної заборгованості у разі прийняття судового рішення, яке набрало законної сили, про списання боргу або відповідно до закону з початку року.

Рядок 5 «Залишок заборгованості зі сплати страхових коштів на кінець звітного періоду (р.5 = р.1 + р.2 – р.3 – р.4)».

Відображається сума заборгованості зі сплати страхових коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві до Фонду на кінець звітного періоду.

Рядок 5 = рядок 1 + рядок 2 — рядок 3 — рядок 4.

 

Таблиця 2. «Відомості про залишок заборгованості з виплати заробітної плати на кінець звітного періоду».

Заповнюється страхувальниками, які на кінець звітного періоду мають заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та/або на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві до Фонду, пов’язану з несвоєчасною виплатою заробітної плати (графа 6 та/або графа 12 Таблиці 1), яка утворилась станом на 01.01.2011, починаючи з 01.04.2001 року.

Рядок 1 «Сума заборгованості з виплати заробітної плати на початок звітного року».

Відображається сума нарахованої та не виплаченої заробітної плати, яка включає усі нарахування у грошовій та натуральній формі з фонду оплати праці, яка утворилась станом на 01.01.2011, починаючи з 01.04.2001, на початок звітного року.

Рядок 2 «Виплачено заробітну плату з початку року».

Відображається сума виплаченої заробітної плати, заборгованої за період з 01.04.2001 р. до 01.01.2011 р., яка включає усі нарахування у грошовій та натуральній формі з фонду оплати праці з початку року.

Рядок 3 «Сума заборгованості з виплати заробітної плати на кінець звітного періоду (р.3 = р.1 – р.2)».

Відображається сума нарахованої та не виплаченої заробітної плати, яка включає усі нарахування у грошовій та натуральній формі з фонду оплати праці, яка утворилась станом на 01.01.2011, починаючи з 01.04.2001, на кінець звітного періоду.

Рядок 3 = рядок 1 — рядок 2.

 

За матеріалами Фонд соціального страхування України

 

Підбірку підготувала:

Лоза Галина,

консультант з податків та зборів,

представник з бухгалтерських послуг компанії “ЗБЕРЕЖЕНІ АКТИВИ”

спеціаліст, фахівець з контролю якості послуг 

X