fbpx
[get_banners]

Пільги для бізнесу і громадян під час воєнного стану в 2023 р.

In: Статті правова тематика 02 Mar 2024

З 17.03.2022 р. Україні почали діяти пільги для забезпечення підтримки громадян та бізнесу на період воєнного стану, встановлені Законом України № 2120-ІХ від 15.03.2022 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану”.

З нормами, які діяли на дату прийняття цього закону, можна ознайомитись за посиланням https://zkg.ua/pil-hy-dlia-biznesu-i-hromadian-pid-chas-voiennoho-stanu-v-ukraini/

Впродовж року ці пільги зазнавали певних змін (уточнення, скасування, розширення тощо).

 Станом на дату публікації цієї статті актуальними залишаються наступні:

  1. ПДВ

1.1. Протягом дії воєнного стану, не сплачується ПДВ за товари

– ввезені на митну територію України та такі, що постачаються на митній території України товари, визначені згідно з переліком в пункті 32 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України (далі – ПКУ);

– придбані в оподатковуваних податком на додану вартість операціях, знищені (втрачені) внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного стану;

– придбані в оподатковуваних податком на додану вартість операціях та передані в державну чи комунальну власність, у тому числі на користь добровольчих формувань територіальних громад, а також надані на користь інших осіб для потреб забезпечення оборони України у період дії воєнного стану

1.2. Не є постачанням товарів та послуг, тобто не оподатковується ПДВ передача/надання товарів та послуг Збройним Силам України, іншим визначеним законом суб’єктам, для потреб забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, крім випадків, якщо такі операції з постачання товарів та послуг оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість. 

1.3. За податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку:

включають до складу податкового кредиту звітного періоду суми ПДВ, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів;

отримувачі послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, у разі нарахування таким отримувачем послуг ПДВ у складі податкових зобов’язань, визначених у податковій декларації за відповідний звітний період, такі платники податку мають право на віднесення таких сум податку до податкового кредиту відповідного звітного періоду, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів.

1.4. З 08.02.2023 р. змінено строки для реєстрації податкових накладних (ПН), розрахунків коригування (РК). Зокрема: 

складені ПН/РК з 1 по 15 календарний день місяця, потрібно буде реєструвати до 5 календарного дня місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені, а 

ПН/РК, складені з 16 по останній день місяця, — до 18 календарного дня наступного місяця.

РК, складені постачальником товарів/послуг до ПН, що складена на отримувача – платника податку,  в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг  їх постачальнику, – протягом 18 календарних днів з дня отримання такого РК до ПН отримувачем (покупцем).

Ці строки застосовуватимуть під час дії воєнного стану та ще 6 місяців після його припинення/скасування. 

1.5. Також з 08.02.2023 р.  зменшено розміри штрафів за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН ПН/РК з урахуванням таких строків:

до 15 календарних днів – 2 відсотки суми ПДВ, зазначеної в таких ПН/РК (було 10 відсотків);

від 16 до 30 календарних днів – 5 відсотків такої суми ПДВ (було 20 відсотків);

від 31 до 60 календарних днів – 10 відсотків такої суми ПДВ (було 30 відсотків);

від 61 до 365 календарних днів – 15 відсотків такої суми ПДВ (було 40 відсотків);

на 366 і більше календарних днів – 25 відсотків такої суми ПДВ (було 50 відсотків).

“Пільгові” штрафи діятимуть протягом воєнного стану та 6 місяців після місяця, в якому він  буде припинений/скасований.

 1.6. Пеня за несвоєчасне бюджетне відшкодування ПДВ не буде нараховуватися, якщо несвоєчасність відшкодування відбулася внаслідок форс-мажорних обставин у зв’язку із введенням воєнного стану або зупинення/відмови у наданні бюджетного відшкодування за рішенням про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) відповідно до ЗУ “Про санкції”.

  1. ПДФО

До податкової знижки (ст. 166 ПКУ) у звітному податковому році включаються суми коштів/вартість майна, перерахованих (переданих) у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям у розмірі, що не перевищує 16 % суми загального оподатковуваного доходу платника податку. 

  1. Податок на прибуток

За результатами звітних періодів за 2022 рік у складі витрат від провадження певного виду незалежної професійної діяльності, а також у складі витрат ФОП від провадження господарської діяльності, крім платників єдиного податку, можуть враховуватися документально підтверджені витрати у вигляді вартості майна, в тому числі грошові кошти, що добровільно перераховані/передані Збройним Силам України, іншим визначеним законом суб’єктам та/або грошові кошти, перераховані на спеціальні рахунки, відкриті Національним банком України для збору коштів.

  1. Плата за землю

За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки: 

– розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб 

За період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року – в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з 1-го числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.

  1. Екологічний податок

З 1 січня 2023 року в частині територій, включених до Переліку територій, на яких ведуться (велися) активні бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, екологічний податок не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, до першого числа місяця, що настає після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації на відповідній території.

  1. Акцизний податок

6.1. Податкове зобов’язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, тобто не оподатковується, якщо підакцизний товар (продукцію): 

– примусово відчужено або вилучено для потреб держави, за умови, якщо у майбутньому його попереднім власником не буде здійснено заходів щодо отримання компенсації за примусово відчужений підакцизний товар; 

– передано Збройним Силам України та іншим визначеним законом суб’єктам, без попереднього або наступного відшкодування їх вартості; 

надано як гуманітарну допомогу.

6.2. Дозволено імпорт та реалізація тютюнових виробів без встановленого маркування, але із маркуванням відповідно до вимог ЄС у разі, якщо в уповноваженого органу відсутня можливість забезпечити продаж марок акцизного податку.

  1. ЄСВ 

7.1. З 1 березня 2022 року до припинення воєнного стану та протягом 12 місяців після його припинення ФОП, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також члени фермерського господарства мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. 

7.2. Під час періоду мобілізації, визначеного указом Президента, роботодавці: 

ФОП 2, 3 групи ЄП,

ЮО платники 3 групи ЄП

мають право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України. 

Суми ЄСВ, нараховані та не сплачені роботодавцями, сплачуються за рахунок державного бюджету, крім періодів, у яких наймані працівники, отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено ЄСВ за рахунок державного бюджету. 

7.3. На період воєнного стану та протягом 3 місяців після його закінчення штрафи у сфері ЄСВ не застосовуються.  

  1. РРО

На період дії воєнного стану або форс-мажору проведення розрахункових операцій, що здійснюються в режимі офлайн, та використання фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, можуть здійснюватися з перевищенням строків, встановлених абзацами 3 і 4 статті 5 ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (36 і 168 годин). 

  1. Ліцензії, дозволи

9.1. Ліцензії щодо виробництва, торгівлі підакцизними товарами:

Вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення воєнного, надзвичайного стану або за наявності форс-мажору не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право: 

– виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах; 

– виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. 

Але такі платежів/дії щодо продовження ліцензії мають бути здійснені протягом 30 днів, наступних за днем припинення/скасування воєнного стану 

9.2. Інші види ліцензій:

Строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та 3 місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті (крім строку дії ліцензій у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор та плати за такі ліцензії).

9.3. Декларування:

У період воєнного стану право на провадження господарської діяльності може набуватися суб’єктами господарювання на підставі безоплатного подання до уповноважених державних органів встановленої форми декларації про провадження господарської діяльності.

У такому разі не потрібно оформлювати додатково ліцензію.

Цим правом не зможе скористатись бізнес, визначений в переліку згідно з додатком 2 до Постанови КМУ від 18 березня 2022 р. № 314 “Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану” (наприклад, діяльність з медичної практики; діяльність банків пуповинної крові, поводження з небезпечними відходами, спеціальне водокористування, спеціальне використання лісових ресурсів). Для таких суб’єктів оформлення ліцензії або відповідного дозволу під час воєнного стану обов’язкове.

Ті, хто оформив декларації на час воєнного стану, зобов’язані не пізніше 3 місяців після його припинення/скасування звернутися до відповідних органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних (електронних публічних) послуг і отримати відповідні дозвільні документи в порядку, строки та на умовах, передбачених законодавством.

  1. Благодійна допомога

10.1. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО не включаються виплачена благодійна допомога на користь: 

– учасників бойових дій, працівників підприємств, установ, організацій (детальний перелік визначено в законі), які беруть безпосередню участь у відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, в період дії воєнного, надзвичайного стану, перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів; 

– фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії, та/або які вимушено покинули місце проживання у зв’язку з проведенням бойових дій у таких населених пунктах.

10.2. Зазначена вище благодійна допомога не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку до 31 грудня (включно) року, наступного за роком, у якому припинено/скасовано воєнний, надзвичайний стан в Україні.

  1. Перевірки:

11.1. Тимчасово, з 1 грудня 2023 року, діє мораторій:

1) на проведення документальних перевірок платників єдиного податку першої та другої груп (крім перевірок, пов’язаних з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника податків) – до 1 грудня 2024 року;

2) на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації є тимчасово окуповані російською федерацією території України, – до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація відповідних територій, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України – до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок:

що проводяться виключно на звернення платника податків;

що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.21 пункту 78.1 статті 78 ПКУ;

платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

3) на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку бойових дій є територія, на якій ведуться активні бойові дії, – до останнього числа місяця, в якому було завершено бойові дії на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України – до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок:

що проводяться виключно на звернення платника податків;

що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.21 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;

платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

4) на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку можливих бойових дій є територія можливих бойових дій, – до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України – до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок:

що проводяться виключно на звернення платника податків;

що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 (в частині документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України та/або з питань оподаткування нерезидентів, які здійснюють/здійснювали свою діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, платників податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги), 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.3, 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16, 78.1.19, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 ПКУ;

платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

5) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку тимчасової окупації були розташовані на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, – до дати завершення тимчасової окупації відповідних територій;

6) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку активних бойових дій були розташовані на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, – до дати завершення бойових дій на відповідних територіях;

7) на проведення фактичних перевірок за місцезнаходженням об’єктів оподаткування чи об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням, які станом на дату початку можливих бойових дій були розташовані на територіях можливих бойових дій (крім перевірок платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), купівлі/продажу іноземної валюти, суб’єктів, які провадять господарську діяльність без державної реєстрації як суб’єкта господарювання) – до дати завершення можливих бойових дій на відповідних територіях.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається Постановою КМУ.

11.2. З 1 грудня 2023 року по 31 грудня 2024 року включно до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2023 та 2024 роки можуть бути включені виключно:

1) платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;

2) платники податків, які здійснюють/здійснювали діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

3) платники податків, які надають/надавали фінансові, платіжні послуги;

4) нерезиденти, які здійснюють/здійснювали в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, та/або відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва нерезидента, які відповідають критеріям, визначеним п.п. 69.35-1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ;

5) інші платники податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають хоча б одному з критеріїв, визначених п.п. 69.35-1 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ;

11.3. Перевірки у сфері трудового законодавства:

З 19.07.2022 р. відновлено проведення частини перевірок в сфері дотримання роботодавцями трудового законодавства.

У період дії воєнного стану Держпраці може проводити позапланові перевірки з питань:

– додержання законодавства про працю – за заявою працівника або профспілки;

– виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.

Позапланові перевірки здійснюються у разі наявності:

– звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам;

– доручення Прем’єр-міністра України;

– настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання;

– звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб’єктом господарювання вимог законодавства;

– звернення Київської міської військової адміністрації або обласної військової адміністрації;

– у зв’язку з невиконанням суб’єктом господарювання приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.

У період дії воєнного стану у разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів про усунення порушень, виявлених під час здійснення позапланових перевірок, штрафи, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України, не застосовуються.

11.4. Перевірки в інших сферах:

11.4.1. ЄСВ – відновлено перевірки з 01.12.2023 р.

11.4.2. ФСС проводить перевірки у загальному порядку.

11.4.3. Держпродспоживслужба здійснює позапланові перевірки з питань дотримання законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин, у сферах карантину та захисту рослин, насінництва та розсадництва, за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованих організмів у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу і з підстав, передбачених у Наказі Мінагрополітики від 03.01.2023 р. № 5; від 20.02.2023 р. № 211.

11.4.4. Держаудитслужба здійснює моніторинг процедур закупівель.

 

11.4.5. Дозволено також за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави:

– планові та позапланові перевірки за дотриманням суб’єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, здійснюються за рішенням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 

– позапланові заходи державного нагляду (контролю) у сфері організації та проведення азартних ігор (у тому числі фактичні перевірки методом контрольних закупок) та у лотерейній сфері – за рішенням Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей.

  1. Зупинення перебігу строків 

Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, для контролюючих органів припиняється перебіг строків, встановлених для взяття на облік у контролюючих органах ЮО та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів за основним місцем обліку або ФОП за податковою адресою та передачі даних про взяття на облік таких платників податків у контролюючих органах до ЄДР. 

  1. Робота ДПС у воєнний стан

13.1. На період до припинення воєнного стану надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.

13.2. Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.

  1. Інші зміни

14.1. У період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення у разі прострочення позичальником/споживачем виконання грошового зобов’язання за кредитним договором (договором про споживчий кредит), позикою позичальник звільняється від відповідальності за таке прострочення. 

14.2. У період дії воєнного стану в Україні перебіг позовної давності, визначений Цивільним кодексом України, зупиняється на строк дії такого стану.

14.3. До припинення або скасування воєнного стану в Україні банки не перевіряють джерела походження коштів при їх внесенні клієнтом – фізичною особою у готівковій формі на його поточний рахунок у розмірі, який відповідає пороговій фінансовій операції, у разі якщо такий клієнт не надав на вимогу банку відповідні документи або відомості. 

 Банкам заборонено видавати готівкові кошти, проводити їх переказ за рахунками клієнтів – фізичних осіб, крім випадків переказу таких коштів на спеціальні рахунки, відкриті НБУ для підтримки Збройних Сил України та/або для гуманітарної допомоги українцям, постраждалим від дій держави-агресора Російської Федерації, а також для придбання облігацій внутрішньої державної позики “Військові облігації”. 

У разі наявності підозри, що внесені фізичною особою готівкові кошти є активами, пов’язаними з тероризмом та його фінансуванням, банк зобов’язаний негайно заморозити ці активи та негайно повідомити про це Службу безпеки України. 

X