fbpx
[get_banners]

Дайджест новин “Підприємництво і право” з 21.02.2022 по 28.02.2022 р.

In: Дайджести новин законодавства і практики 01 Mar 2022 Tags: ,

Дайджест новин  “Підприємництво і право”

з 21.02.2022 по 28.02.2022 р.

 

Які держреєстри працюють після 24.02.2022 р.? 

Які держреєстри працюють після 24.02.2022 р.? 

ТИМЧАСОВО, з 24 лютого, ПРИЗУПИНЕНО  роботу Єдиних та Державних реєстрів Міністерства юстиції України, які забезпечують:

– надання послуг із державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень,

– державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. 

Рішення прийнято для недопущення будь-яких несанкціонованих дій з інформацією реєстрів зі сторони ворога.

Про відновлення надання послуг буде повідомлено.

При цьому ПРОДОВЖУЮТЬ ПРАЦЮВАТИ: 

– Єдиний реєстр довіреностей, 

– Спадковий реєстр, 

– Реєстр бланків. 

Тому громадяни, які хочуть оформити довіреність, заповіт, можуть звертатись до нотаріусів.

За інформацією Міністерства юстиції України, система реєстрації актів цивільного стану перейшла на принцип «екстериторіальністі», тобто зареєструвати народження, шлюб чи смерть, можна не лише за місцем проживання. Де зручно – там і реєструють. Якщо немає доступу до ДРАЦС, то актові записи будуть складати вручну, їх потім внесуть до реєстру.

Платити держмито не потрібно. 

Реєстрація актів цивільного стану – БЕЗКОШТОВНА.

 

За матеріалами офіційної сторінки Ужгородської міської ради у Facebook

 


Як працюють банки з 24.02.2022 р.?

Як працюють банки з 24.02.2022 р.?

НБУ ухвалив постанову у зв’язку із оголошенням воєнного стану на території України. Документ встановлює, що:

– банки забезпечують роботу відділень в безперебійному режимі в умовах відсутності загрози життю та здоров’ю населення;

– банки продовжують роботу з урахуванням обмежень, визначених цією постановою;

– забезпечується доступ до сейфових скриньок в безперебійному режимі;

– безготівкові розрахунки здійснюються без обмежень;

– банкомати підкріплюються готівкою без обмежень;

Обмеження, які діятимуть з 24 лютого 2022 року:

– призупинено роботу валютного ринку України, крім операцій з продажу іноземної валюти клієнтами;

– зафіксовано офіційний курс станом на 24 лютого 2022 року;

– обмежено зняття готівки з рахунку клієнта в обсязі 100 тис. грн на день (не враховуючи виплати заробітної плати та соціальних виплат), крім підприємств та установ, що забезпечують виконання мобілізаційних планів (завдань), Уряду та окремих дозволів Національного банку без нарахування та зняття комісій;

– заборонено видачу готівкових коштів з рахунків клієнтів в іноземній валюті, крім підприємств та установ, що забезпечують виконання мобілізаційних планів (завдань), Уряду та окремих дозволів Національного банку;

– введено мораторій на здійснення транскордонних валютних платежів (крім підприємств та установ, що забезпечують виконання мобілізаційних планів (завдань) та Уряду, окремих дозволів НБУ);

– зупинено здійснення обслуговуючими банками видаткових операцій за рахунками резидентів держави, що здійснила збройну агресію проти України;

– банкам – емітентам електронних грошей призупинити здійснення випуску електронних грошей, поповнення електронних гаманців електронними грошима, розповсюдження електронних грошей.

 

Постанова Правління НБУ від 24 лютого 2022 року № 18 “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану”

 


Як сплачувати податки у зв'язку із запровадженням воєнного стану?

Як сплачувати податки у зв’язку із запровадженням воєнного стану?

У ДПС надали відповідні роз’яснення:

  1. торгово-промислова палата України повідомила про засвідчення факту настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 24 лютого 2022 року.

Платники податків відповідно до пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України звільняються від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у зв’язку із настанням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), засвідчених ТПП України.

У разі відсутності можливості у платника податків своєчасно виконати свій податковий обов’язок, зокрема, щодо дотримання строків сплати податків і зборів, подання звітності, реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстру податкових накладних, акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, розрахунку коригування у відповідному Реєстрі, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від відповідальності.

Разом з тим, такі обов’язки мають бути виконані платниками податків одразу після припинення дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

  1. У період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.
  2. Протягом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) штрафні санкції за порушення законодавства з питань РРО не застосовуються.
  3. На період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної та паперового примірника акцизної накладної.
  4. Незважаючи на засвідчення ТПП України настання факту форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), з метою забезпечення стабільного фінансування Збройних Сил України, податківці звертаються до платників податків, за можливості, виконувати свій податковий обов’язок щодо сплати в повному обсязі відповідних сум податкових зобов’язань, у тому числі до настання термінів сплати, на відповідні рахунки для сплати податків та зборів.

Всі здійснені переплати будуть відображені у інформаційних системах ДПС, зокрема, в інтегрованих картках платника, з урахуванням дати фактичної сплати, та враховані при обрахуванні їх зобов’язань у майбутньому.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ДПС України

 


ТПП України засвідчила форс-мажор через агресію РФ

ТПП України засвідчила форс-мажор через агресію РФ

Торгово-промислова палата України повідомила про засвідчення факту настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 24 лютого 2022 року.

Враховуючи військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Також ухвалено рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

З метою позбавлення обов’язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії введеного воєнного стану, на сайті ТПП України розміщено 28.02.2022 року загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Це надасть можливість за необхідністю роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується.

 

За матеріалами офіційного вебсайту ТПП України

 


В Україні оголошено загальну мобілізацію

В Україні оголошено загальну мобілізацію

Президент України  прийняв указ про проведення загальної мобілізації, зокрема:

  1. мобілізацію буде проведено на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської. Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва;
  2. мобілізація проводиться протягом 90 діб з 24 лютого 2022 року;
  3. місцеві органи виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організовують та забезпечують:

– своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу;

– здійснення призову військовозобов’язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України. Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту. Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших військових формувань України.

 

 Указ Президента України №69/2022 від 24 лютого 2022 року “Про загальну мобілізацію”

 


Можливі варіанти дій роботодавця під час воєнного стану 

Можливі варіанти дій роботодавця під час воєнного стану 

Чинне законодавство не передбачає особливих процедур взаємодії роботодавця з працівником чи оформлення з ним відносин в умовах воєнного стану. Однак можна використовувати такі варіанти: 

  1. Дистанційна робота. При дистанційній роботі працівник може працювати і за кордоном.
  2. Простій – для працівників, які не можуть працювати дистанційно.

Простій — це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ч. 1 ст. 34 КЗпП).

Оплата простою здійснюється в розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові окладу (ч. 1 ст. 113 КЗпП).

  1. Відпустки

– щорічна основна, додаткова;

– відпустки без збереження зарплати: за угодою сторін (до 15 к.д. на рік) або на час встановленого в Україні  карантину. 

1.4. Якщо працівників призвали на військову службу або вони уклали контракт, то видається наказ про увільнення працівника від роботи зі збереженням середнього заробітку, місця роботи та посади після того, як будуть документи, що підтверджують призов (вступ) на службу (ст. 119 КЗпП).

1.5. Якщо працівників залучили до трудової повинності або суспільно корисних робіт, то видається наказ про збереження за працівником робочого місця або посади (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону № 389). Підстава — рішення місцевого органу влади або органу місцевого самоврядування. Всі рішення оприлюднюють на офіційний сайтах органів влади та органів місцевого самоврядування. Підприємство повинне буде зберігати за мобілізованими працівниками їх робочі місця (оплату праці мобілізованим здійснює держава). Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану визначений постановою КМУ № 753 від 13.07.2011.

1.6. Якщо не можете зв’язатись з працівником — табелюється відсутність кодом «НЗ» («відсутність з нез’ясованих причин»).

1.7. Звільнення — відбувається в загальному порядку з підстав, визначених КЗпП України.

  1. Також можливі інші заходи при воєнному стані, зокрема відчуження майна підприємства.

Згідно ч. 2 ст. 353 Цивільного кодексу України, в умовах воєнного стану майно може бути примусово відчужене у власника з наступним повним відшкодуванням його вартості, в порядку визначеному Законом України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» (4765-VI):

  1. Військове командування за погодженням із міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради приймає рішення про примусове вилучення або відчуження майна;
  2. уповноважені особи військового командування та (або) міської державної адміністрації або виконавчого органу відповідної місцевої ради, з’являються та представляють власнику майна рішення про примусове вилучення або відчуження майна, а також документи на посвідчення повноважень вказаних осіб;
  3. під час вилучення (відчуження) майна певної особи складається акт, який виготовляється за єдиним зразком. У ньому обов’язково повинні бути зазначені відомості про орган, що погодив (прийняв) рішення про примусове відчуження або вилучення майна; власника (законного володільця) майна; опис майна, достатнього для його ідентифікації; суму виплачених коштів (у разі попереднього повного відшкодування вартості майна);
  4. акт підписується власником майна або його законним представником і уповноваженими особами військового командування та органу, що погодив (прийняв) рішення про примусове вилучення (відчуження) майна із скріпленням акту печатками військового командування та/або зазначених органів. 

У разі відсутності особи, у якої вилучається (відчужується) майно, або її законного представника під час складання акта про примусове вилучення (відчуження) майна такий акт складається без її участі. У такому разі власник майна або його законний представник має право на ознайомлення з актом про примусове вилучення або відчуження майна. Примірник акта вручається під розписку особі, у якої відчужується або вилучається майно, або її уповноваженому представнику (вказане право гарантоване кожній особі, у якої буде вилучено (відчужено) майно.

 

За матеріалами вебсайту Кадровик-01

 


Україна випускає військові облігації

Україна випускає військові облігації

Міністерство фінансів пропонує громадянам, бізнесу та іноземним інвесторам підтримати бюджет України шляхом інвестування у військові облігації внутрішніх державних позик (ОВДП). Кошти від облігацій будуть використані на забезпечення потреб Збройних сил України та безперебійне забезпечення фінансових потреб держави в умовах воєнного стану.  

Основні умови військових ОВДП:

–  номінальна вартість однієї облігації – 1000 гривень;

–  строк обігу – 1 рік;

–  ставка дохідності буде визначена на аукціоні. Перший аукціон буде проведено 1 березня 2022 року.

Щоб придбати військові ОВДП необхідно звернутись до банків – первинних дилерів:

АБ «УКРГАЗБАНК»

АТ «Ощадбанк»

АТ «Райффайзен Банк»

АТ «ОТП Банк»

ПАТ «Сітібанк»

АТ «Укрексімбанк»

ПАТ «ПУМБ»

АТ КБ «ПРИВАТБАНК»

ПАТ «АЛЬФА-БАНК»

ПАТ «КРЕДОБАНК»

ПАТ АБ «ПІВДЕННИЙ»

 

Постанова КМУ від 25 лютого 2022 р. № 156 “Про випуск облігацій внутрішньої державної позики “Військові облігації”

 

Підбірку підготувала: 

Ольга Кісіль

представник з юридичних послуг Адвокатського бюро “Яновський і партнери”, юрист

X