fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 04.12.2017 пo 10.12.2017

In: Дайджести новин законодавства і практики, Західна консалтингова група 11 Dec 2017 Tags:

Дайджест нoвин «Підприємництво і право»

з 04.12.2017 пo 10.12.2017

 

Докази, отримані під час обшуку без адвоката, – недопустимі

6 грудня у офіційному виданні газеті «Голос України» опублікований Закон № 2213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування», який відповідно набрав чинності з 7 грудня, за винятком норм щодо застосування під час судового розгляду відеозаписувальних технічних засобів вступлять в силу з 1 січня 2019 року.

Допустимість доказів, отриманих до набрання чинності Законом, визначається в порядку, що діяв до набрання ним чинності. Недопустимими визнаються докази, отримані:

  • при виконанні ухвали про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи в зв’язку з недопущенням адвоката до цього слідчому (розшукової) дії. Факт недопущення до участі в обшуку адвокат зобов’язаний довести в суді під час судового провадження;
  • при виконанні ухвали про дозвіл на обшук, якщо таке рішення винесено слідчим суддею без проведення повної технічної фіксації засідання. Виконання ухвали слідчого судді, суду про проведення обшуку обов’язково фіксується за допомогою звуко- і відеозаписувальних технічних засобів.

Забороняється тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об’єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення або є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, власником або держателем або пов’язаний з подоланням системи логічного захисту.

У разі потреби слідчий або прокурор копіюють інформацію, що міститься в інформаційних (автоматизованих), телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних системах, їх невід’ємних частинах. Копіювання такої інформації здійснюється із залученням спеціаліста. Дублікат документа (документ, виготовлений таким же способом, як і його оригінал), а також копії інформації, визнаються судом як оригінал документа.

Сторона захисту має право безперешкодно фіксувати проведення обшуку за допомогою відеозапису.

Слідчий суддя, суд може обмежити або заборонити доступ сторін кримінального провадження з боку захисту до результатів технічного запису з метою забезпечення недопустимості розголошення відомостей досудового розслідування в разі, якщо в обґрунтування клопотання про проведення обшуку слідчий, прокурор надали результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

Запис, виконаний за допомогою звуко- і відеозаписувальних технічних засобів при проведенні слідчим, прокурором обшуку, є невід’ємним додатком до протоколу. Дії та обставини проведення обшуку, не зафіксовані в запису, не можуть бути внесені в протокол обшуку і використані як доказ у кримінальному провадженні.

Крім того, заявнику надано право отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Закон України від 16.11.2017 року № 2213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування»

Дивіться відео на тему:

Як правильно реагувати на офіційні запити ДФС

 

А що із землею?

КМУ розширено сферу дії сервісу «SMS-маяк» – тепер ним зможуть скористатися власники і орендарі аграрних угідь. Як пояснив Міністр юстиції Павло Петренко, завдяки даному сервісу власники або орендарі зможуть відразу отримувати інформацію про спроби провести реєстраційні дії з їх майном в разі, якщо ці дії проводяться без їх відома, швидко відреагувати на них і припинити спроби рейдерського захоплення.

Тобто ліквідовано можливість подвійної реєстрації сільськогосподарських земель, чим часто користувалися рейдери. Крім того, не можна буде провести реєстрацію прав на неіснуючі земельні ділянки. Неуповноважені особи не зможуть укладати від імені власника будь-які договори, зокрема оренди земельної ділянки.

Зміни передбачені постановою «Деякі питання вдосконалення механізмів захисту прав на земельні ділянки», яка прийнята на засіданні Кабміну 6 грудня.

Згідно з прийнятими змінами при формуванні заяви на реєстрацію прав в режимі реального часу проводиться перевірка наявності і достовірності кадастрового номера земельної ділянки, а також наявності або відсутності зареєстрованих прав до 1 січня 2013 року в Державному земельному кадастрі.

Встановлено обмеження, в тому числі і технічного характеру, щодо прийняття державним реєстратором «позитивного» рішення за відсутності кадастрового номера земельної ділянки в кадастр.

Держреєстратор зобов’язаний направити повідомлення про виправлення технічних помилок у разі виявлення в отриманих з кадастру відомості про власників, користувачів землі неповної або неточної інформації, що унеможливлює ідентифікацію правонабувача.

При проведенні реєстраційних дій, не пов’язаних з вчиненням нотаріальної дії, зокрема в разі укладення договору оренди землі, особа встановлюється з обов’язковою перевіркою правоздатності та дієздатності.

При першій державної реєстрації прав на земельну ділянку держреєстратор безпосередньо з Державного земельного кадастру отримує інформацію про такій ділянці і переносить до Державного реєстру речових прав все речові права на земельну ділянку (в тому числі право оренди, суперфіцію), отримані до 1 січня 2013 року.

Постанова КМУ від 06.12.2017 року № 925 «Деякі питання удосконалення механізмів захисту речових прав на земельні ділянки»

 

Держбюджет 2018 – прийнято

Верховна Рада 7 грудня 2017 року прийняла Закон «Про Державний бюджет України на 2018 рік» (проект № 7000).

Зокрема, законом встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2018 року – 1700 грн, з 1 липня – 1 777 грн, з 1 грудня – 1 853 грн, а для основних соціальних і демографічних груп населення:

  1. Дітей до 6 років: з 1 січня 2018 року – тисячу чотириста дев’яносто дві грн, з 1 липня – 1559 грн, з 1 грудня – 1626 грн;
  2. Дітей у віці від 6 до 18 років: з 1 січня 2018 року – 1860 грн, з 1 липня – 1944 грн, з 1 грудня – 2027 грн;
  3. Працездатних осіб: з 1 січня 2018 року – 1762 грн, з 1 липня – тисяча вісімсот сорок одна грн, з 1 грудня – 1921 грн;
  4. Осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року – +1373 грн, з 1 липня – 1435 грн, з 1 грудня – тисячі чотириста дев’яносто сім грн.

Законом встановлено в 2018 році мінімальна заробітна плата:

  • в місячному розмірі: з 1 січня – 3723 грн;
  • у погодинному розмірі: з 1 січня – 22,41 грн.

Проект Закону України від 15.09.2017 року № 7000 «Про Державний бюджет України на 2018 рік»

 

Мораторій на продаж с/г земель продовжено

Верховна Рада на вечірньому засіданні 7 грудня 2017 роки прийняла зареєстрований у ВРУ 30 листопада 2017 року проект № 7350, яким продовжила дію мораторію на продаж сільськогосподарських земель.

Законом внесено зміни до пунктів 14 і 15 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу, згідно з якими продовжено дію мораторію на купівлю-продаж і відчуження іншими способами земельних ділянок сільськогосподарського призначення та на внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств «до вступу в силу закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2019 року».

На даний момент цей нормативно-правовий акт не є підписаний Президентом України, тому невідомо, коли він набере чинності.

Проект Закону України від 30.11.2017 року № 7350 «Про внесення змін до розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель»

 

Щодо невиплати остаточних розрахунків з вини роботодавця

В разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у встановлені строки, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

А при наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника. Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

У випадку, якщо звільнений працівник до одержання остаточного розрахунку влаштується на іншу роботу, розмір компенсації зменшується на суму заробітної плати, одержаної за новим місцем праці.

Офіційний портал Управління Держпраці у Хмельницькій області, рубрика «Новини», підрубрика «Наслідки щодо невиплати остаточних розрахунків з вини роботодавця» від 01.12.2017 року

Дивіться відео на тему:

Як юридично правильно оформляти найм персоналу

 

Спеціальні перерви для обігріву включаються у робочий час

Відповідно до статті 168 Кодексу законів про працю України працівникам, що працюють в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються у робочий час.

Власник або уповноважений ним орган, зобов’язаний обладнувати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників.

Статтею 66 КЗпПУ передбачено, що працівникам надається перерва для відпочинку і харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва не включається в робочий час. Перерва для відпочинку і харчування повинна надаватись, як правило, через чотири години після початку роботи.

Час початку і закінчення перерви встановлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку. Працівники використовують час перерви на свій розсуд. На цей час вони можуть відлучатися з місця роботи.

На тих роботах, де через умови виробництва перерву встановити не можна, працівникові повинна бути надана можливість приймання їжі протягом робочого часу. Перелік таких робіт, порядок і місце приймання їжі встановлюються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації.

Офіційний портал Управління Держпраці у Хмельницькій області, рубрика «Новини», підрубрика «У робочий час включаються спеціальні перерви для обігріву» від 05.12.2017 року

 

Перенесення робочих днів у 2018 році

КМУ доопрацьовано проект розпорядження «Про перенесення робочих днів у 2018 році» через зміни в календарі офіційних свят в Україні.

Оскільки 2 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 16.11.2017 р. №2211-VIII «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів» (25 грудня визнано офіційним святковим днем в Україні, натомість скасовано святковий день 2 травня, залишилось святковим лише 1 травня), з метою раціонального використання робочого часу і створення сприятливих умов для святкування 8 березня — Міжнародного жіночого дня, 1 травня — Дня праці, 28 червня — Дня Конституції України, 25 грудня – Різдва Христового та у 2019 році 1 січня — Нового року проектом розпорядження КМУ рекомендовано керівникам підприємств, установ й організацій для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями в суботу та неділю, перенести у 2018 році робочі дні з:

  • п’ятниці, 9 березня — на суботу, 17 березня;
  • понеділка, 30 квітня — на суботу, 5 травня;
  • п’ятниці, 29 червня — на суботу, 23 червня;
  • понеділка, 24 грудня — на суботу, 22 грудня;
  • понеділка, 31 грудня — на суботу, 29 грудня.

Проект розпорядження КМУ «Про перенесення робочих днів у 2018 році»

Дивіться відео на тему:

Робота з персоналом через цивільно-правові договори – економічні переваги і ризики

 

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська,

незалежний юридичний консультант

холдингу професійних послуг «Західна кoнсалтингoва група»

X