fbpx
[get_banners]

Дайджест новин законодавства і практики за період з 05.06.2017 по 11.06.2017 РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

In: Дайджести новин законодавства і практики 12 Jun 2017 Tags:

Дайджест новин законодавства і практики

за період з 05.06.2017 по 11.06.2017

РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

 

Зміни щодо порядку обчислення та виплати аліментів

         Зміни, що торкнулися порядку виплати аліментів, зокрема передбачають, що:

  • Аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини.
  • Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім’я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини.
  • Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання.
  • Неповнолітня дитина має право на самостійне одержання аліментів та розпорядження ними відповідно до Цивільного кодексу України”.
  • Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку
  • Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину – однієї чверті, на двох дітей – однієї третини, на трьох і більше дітей – половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину
  • Також передбачена сплата пені та інфляційних у разі виникнення заборгованості по аліментах.
  • У випадку, якщо особа з якої стягуються аліменти – не працює або перебуває на спрощеній системі оподаткування – заробіток з якого утримуються аліменти визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

Закон України від 17.05.2017 р. № 2037-VIII, набрання чинності 09.07.2017р.

 

Коригування середньоденного заробітку

Мінсоцполітики надало відповідь на запит одного із роботодавців щодо необхідності застосування коефіцієнту підвищення середньоденної зарплати. Виходячи зі змісту листа, працівника було переведено на нижчеоплачувану посаду з 01.12.2016 р. З 26 грудня 2016 року по 20 січня 2017 року працівник перебував у щорічній відпустці.        З 1 січня 2017 року відбулося підвищення посадового окладу і у цей час працівник перебував у відпустці.

Згідно з абзацом 2 пункту 10 Порядку у випадках, коли підвищення тарифних ставок і окладів відбулось у періоді, протягом якого за працівником зберігався середній заробіток, за цим заробітком здійснюються нарахування тільки в частині, що стосується днів збереження середньої заробітної плати з дня підвищення тарифних ставок (окладів).

Оскільки в періоді, коли працівник перебував у щорічній відпустці, відбулось підвищення посадових окладів, необхідно прокоригувати середній заробіток, який за працівником зберігався з 01.01.2017 р. по 20.01.2017 р., і донарахувати належні йому кошти.

Лист Мінсоцполітики від 20.04.2017 р. N 1227/0/101-17/282 «Щодо визначення коефіцієнтів коригування при розрахунку відпускних»

 

Отримання подарунка від нерезидента

зобовязує «обдарованого» перед бюджетом

Податківці надали індивідуальну податкову консультацію та підсумували, що дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від іноземних компаній – нерезидентів у вигляді подарованих акцій, вартість яких виражена в іноземній валюті, перераховується у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент отримання, і включається такою особою до загального річного оподатковуваного доходу. При цьому фізична особа – резидент зобов’язана подати податкову декларацію та самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс. і військовий збір 1,5 відсотки.

Лист ДФСУ від 01.06.2017 р. N 442/А/99-99-13-02-03-14/ІПК

 

Нова декларація з податку на прибуток

Хоча наказ про затвердження нової форми звітності набрав чинності 9 червня 2017 року, згідно п. 46.6 Податкового кодексу, оновлена форма декларації вперше має подаватися за період, наступний за періодом її оприлюднення. Тобто:

  • Для платників «квартальників» – за підсумками трьох кварталів 2017 року;
  • Для платників, що звітують раз на рік — за підсумками 2018 року.

Проте, нам не звикати до роз’яснень фіскалів щодо передчасного  застосування оновлених норм податкової звітності.

Тобто:

  • Для платників «квартальників» – за підсумками 1-го півріччя 2017 року;
  • Для платників, що звітують раз на рік — за підсумками 2017 року.

Наказ Мінфіну «Про внесення змін до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств» від 28.04.2017 р. № 467. Набрання чинності з 9 червня 2017р.

 

Коли підписантом податкової звітності є «не директор»

Фіскали пояснили, що навіть у тому випадку, коли підприємство не має жодного найманого працівника та навіть директора – обов’язки платника податку щодо обліку та звітності зберігаються.

Враховуючи положення Закону N 996, платник податку на прибуток повинен виконувати обов’язки (функції) платника податків, визначені нормами податкового законодавства, навіть при відсутності господарської діяльності підприємства та за відсутності на підприємстві штатних працівників.

Враховуючи положення ст. ст. 46, 48, 49 Кодексу та Закону N 996, підприємство повинно вести податкову, бухгалтерську, звітність з ЄСВ, фінансову звітність та подавати податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків відповідно до ст. ст. 46, 48 Кодексу за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 N 897 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 08.07.2016 N 585), навіть за умови припинення трудових взаємовідносин з директором підприємства, відсутності на підприємстві штатних працівників.

Відповідно до п. 11 розділу II Порядку N 435, якщо юридичні особи не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, Звіт за найманих працівників до органів доходів і зборів не подається.

Лист ДФСУ від 01.06.2017 р. N 435/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

 

РРО при продажу технічно складних побутових товарів

Запитання платника податку у запиті стосувалося ситуації, коли товар не є технічно складним побутовим, але його код зазначено у Переліку товарів, наприклад, канцелярський степлер, пластикова іграшка (пластикова машинка для дітей від 1 року, де з рухомих частин тільки колеса; лялька пластикова звичайна; лялька пластикова музична), чи застосовується при його продажу РРО?

І відповідь фіскалів, як завжди фіскального окрасу – суб’єкти господарювання при отриманні грошових коштів від юридичних та фізичних осіб в готівковій та безготівковій формі із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також продажу технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, визначених Переліком N 231, з використанням платіжного терміналу, встановленого на місці проведення розрахунків (наданні послуги), зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки з використанням РРО.

ГУ ДФСУ у Полтавській області від 06.06.2017 р. N 474/ІПК/16-31-14-04-20

 

Виплата зарплати – двічі в місяць,

навіть якщо працівник просить один раз

Мінсоцполітики слушно роз’яснили, що відповідно до ст. 115 Кодексу законів про працю України (КЗпП України) та статті 24 Закону України “Про оплату праці” (далі – Закон) заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

Тобто, законодавством чітко визначено зобов’язання власника підприємства або уповноваженої ним особи нараховувати та виплачувати заробітну плату працівникам не рідше двох разів на місяць.

Статтею 36 Закону встановлено, що за порушення законодавства про оплату праці винні особи притягаються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності згідно з законодавством.

Лист Мінсоцполітики від 10.04.2017 р. N 628/0/102-17/282 «Щодо термінів виплати зарплати»

 

Яка помилка в 1ДФ не призведе до штрафу за недостовірні відомості

ВАСУ прийняло рішення , що незаповнення в 1ДФ суми виплачених доходів – не впливає на розмір податкових зобов’язань, а тому відсутні підстави для притягнення платника до відповідальності на підставі п. 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України.

ВАСУ від 16.05.2017 року у справі №К/800/53389/15

 

Оподаткування операції з продажу рухомого майна підприємцем

Враховуючи те, що ЦКУ не встановлює такого суб’єкта права приватної власності як фізична особа – підприємець, дохід, отриманий фізичною особою – підприємцем від продажу власного рухомого майна, підлягає оподаткуванню за нормами, визначеними ст.173 Кодексу.

Нагадаємо про норми оподаткування продажу власного рухомого майна, що передбачені для фізичної особи.

Дохід платника податку від продажу (обміну) об’єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною п.167.2 ст.167 Кодексу (5 %).

Згідно з п.173.2 ст.173 Кодексу як виняток із положень п.173.1 цієї статті, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, не підлягає оподаткуванню.

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року двох та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п.167.2 ст.167 Кодексу.

ЗІР підрубрика 103.22

 

ЄСВ на суму компенсацію за проїзд іноземцю – не нараховується

Податківці розглянули питання щодо нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму компенсації, пов’язаної з проїздом та проживанням члена наглядової ради – іноземця, який проживає за межами України.

На їхню думку, згідно п. 1 частини першої ст. 4 Закону N 2464, суми компенсації вартості проїзду та проживання в Україні, виплачені члену наглядової ради – іноземцю, який не проживає в Україні, не є базою нарахування єдиного внеску.

Лист ДФС від 07.06.2017 р. № 520/6/99-99-13-02-03-15/ІПК

 

Право на податкову знижку у сумі вартості навчання

Керуючись нормами ст. пп. 166.3.3 , пп. 169.4.1 фіскали роз’яснили, що оскільки до податкової знижки за звітний календарний рік дозволено включати суми витрат, понесених платником податку за навчання протягом звітного податкового року, а відповідно до умов договору (контракту) про надання освітньої послуги (навчання) платником здійснюється оплата за місяці навчального року, який включає місяці календарного року наступного за звітним, одним платіжним документом (квитанцією), при включенні до податкової знижки за звітний рік слід враховувати суму витрат (частину) у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року. Решта суми, сплаченої за таким платіжним документом (квитанцією), може бути включена платником податку при реалізації права на податкову знижку у наступному році.

Принагідно контролери нагадали, що з 01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21 грудня 2016 року N 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні”, яким внесено зміни до пп. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Кодексу та визначено, що платник податку має право включити до податкової знижки фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.

Лист ДФС від 02.06.2017 р. № 457/Б/99-99-13-01-03-14/ІПК, Узагальнююча податкова консультація щодо включення до податкової знижки за звітний рік сум витрат, понесених у минулому році на оплату вартості навчання за місяці звітного року, затв. наказом ДФС від 06.04.2015 р. N 247

 

Повернення раніше отриманого авансу платником єдиного податку

Фіскали роз’яснили, що до суми доходу не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (частина п’ята п. 292.11 ст. 292 Кодексу).

Право на відображення у Декларації суми податкового зобов’язання, розрахованого з доходу з урахуванням повернених коштів, Товариство має лише у разі повернення коштів у випадках, які відповідають умовам, визначеним частиною п’ятою п. 292.11 ст. 292 Кодексу.

У такому разі у Декларації за податковий (звітний) період, у якому відбулося повернення коштів, Товариство зазначає дохід наростаючим підсумком з урахуванням скоригованої суми доходу, отриманого у І кварталі, і, відповідно, визначає суму податкового зобов’язання, що підлягає сплаті за звітний період.

Лист ДФСУ від 06.06.2017 р. № 470/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

 

Визнання «безнадійки» для цілей податкового обліку

В індивідуальній консультації фіскали озвучили свою думку щодо підстави визнання безнадійною заборгованістю , згідно п. «з».

На їхню думку, достатньою умовою для визнання заборгованості безнадійною відповідно до вимог пп. “з” пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу є наявність постанови господарського суду про визнання боржника банкрутом, прийнятої у судовому засіданні за участі сторін, або припинення юридичної особи, що підтверджується записом у Єдиному державному реєстрі про державну реєстрацію припинення юридичної особи.

Лист ДФС від 01.06.2017 р. № 432/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

 

Підбірку підготувала:

Кавин Мар’яна,

САР, СІРА, АССА DipIFR, IFA-внутрішній аудит

Директор компанії “Академія професійного бухгалтера”

X