fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин «Підприємництво і право» з 16-го березня по 22-ге березня 2015 року

In: Дайджести новин законодавства і практики 18 Aug 2015

Розрахунок та сплата акцизного податку з реалізації нафтопродуктів

 

    Державна фіскальна служба видала Лист, в якому роз’яснила порядок розрахунку та сплати акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів.

       1) Податківці навели формулу для розрахунку суми акцизного податку з реалізації  нафтопродуктів: ПЗа = ФРЦ: 105×5, де ФРЦ – це фактична роздрібна ціна, за якою реалізують нафтопродукти. Водночас сума податкового зобов’язання з ПДФ складатиме:       ПЗпдв = (ФРЦ – Пза): 120 х 20.

      2) Податківці розтлумачили ситуацію, коли відпуск нафтопродуктів здійснюється за старт-картками, талонами, відомостями. Так, датою виникнення податкових зобов’язань з акцизного податку є дата розрахункової операції, яка в свою чергу означає приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів за місцем реалізації товарів, а у разі застосування банківської платіжної картки -оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару. А згідно із Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року № 1442 розрахунки за нафтопродукти можуть здійснюватися у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо). Отже, при відпуску нафтопродуктів здійснюється розрахункова операція, яка є датою виникнення податкових зобов’язань з акцизного податку.

     3) На питання хто є платником акцизного податку, податківці відповіли, що платником являється особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу АЗС безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій.

      4) У ситуації, коли комісіонер від свого імені здійснює реалізацію підакцизних товарів, податківці пояснили, що платником акцизного податку являється комісіонер.

 

       Лист «Щодо практичного застосування положень Кодексу» від 18.03.2015 р. № 9132/7/99-99-19-03-17  

 

     30 квітня 2015р. – граничний термін подання звітності особами, які провадять незалежну професійну діяльність  

       ДФСУ уточнила, що граничним терміном подання Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є 30 квітня 2015р.

Лист ДФСУ «Про граничний термін подання звітності особами, які провадять незалежну професійну діяльність» від 17.03.2015 р. № 8870/7/99-99-17-03-01-17 

 

Контроль наявності ліцензії на експорт (імпорт) алкогольних напоїв при митному оформленні не здійснюється

    Департамент організації митного контролю та оформлення ДФСУ повідомив, що  при здійсненні митного оформлення алкогольних напоїв підстав для контролю органами доходів і зборів наявності ліцензії на експорт (імпорт) цих товарів немає.      

У Постанові від 21.05.2012 р. N 436 “Про затвердження переліків товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України” визначено документи  для подання їх митницям при пропуску товарів через митний кордон України та їх митному оформленні.  До таких документів не віднесено ліцензію на експорт (імпорт) алкогольних напоїв.

           Лист ДФСУ від 30.01.2015 р. N 1833/6/99-99-24-03-01-15

 

 Акцизний податок враховується у складі інших прямих витрат

 

   Податківці з огляду на застосування норм податкового компромісу роз’яснюють норми податкового законодавства, що діяло до 01 січня 2015р. 

Зокрема, враховуючи, що собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг для цілей розділу III Кодексу (в редакції до 01.01.2015р.) – це витрати, що прямо пов’язані з виробництвом та/або придбанням реалізованих протягом звітного податкового періоду товарів, виконаних робіт, наданих послуг, які визначаються відповідно до П)С)БО, то суми акцизного податку підприємств, які здійснюють виробництво підакцизних товарів, враховуються у складі інших прямих витрат, що формують собівартість таких товарів при їх реалізації.

         Лист ДФСУ «Щодо відображення заходів адміністрування під час застосування податкового компромісу» від 29.01.2015 р. N 1709/6/99-99-19-02-02-15

 

  Формат електронних документів

      ДФСУ повідомила, що формати електронних документів pdf і doc не є загальновживаними форматами електронних документів. 

      Формати передачі електронних документів, в тому числі електронних карток обліку осіб, які здійснюють операції з товарами, затверджені наказом Державної митної служби України від 01.03.2013 N 61 “Про затвердження специфікацій форматів електронних повідомлень” та базуються на стандарті XML. 

 

      Лист ДФСУ  від 10.02.2015 р. N 2618/6/99-99-18-01-15   

 

Штрафні санкції до ФОП за неподання річного звіту з ЄСВ не затосовуються 

 

      Податківці дали роз’яснення відносно того, чи застосовуються штрафні санкції до фізичних осіб підприємців за неподання або несвоєчасне подання річного звіту по ЄВ за період до 2014 року.

      Так, було наголошено, що з 1 січня 2015 року встановлено штраф за неподання або несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

Якщо протягом року виникло таке порушення другий раз, штраф накладається в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності.

Оскільки таке покарання введено в дію з 01 січня 2015р., а закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, то штрафні санкції за неподання або несвоєчасне подання річного звіту по єдиному внеску за період до 2014 року до ФОП не застосовуються

 

      Загальнодоступний інформаційно-доступний ресурс, підкатегорія 301.09 

 

 

 Внесено зміни до ПКУ  щодо розширення бази оподаткування військовим збором 

 

    02 березня 2015р. до ПКУ було внесено зміни щодо розширення бази оподаткування військовим збором. Так, наступні доходи оподатковуватимуться військовим збором:

  • сума доходів, отриманих у вигляді процентів, що нараховані на цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади та на боргові зобов’язання НБУ (пп. 165.1.2 ПКУ);
  • дивіденди, які нараховуються у вигляді акцій, емітованих юридичною особою – резидентом (пп. 165.1.18 ПКУ);
  • сума доходу за здані (продані) вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом с винцю (код 8548 10 91 00 згідно з УКТ ЗЕД), та брухт дорогоцінних металів, проданий НБУ (пп. 165.1.25 ПКУ);
  • доходи від операцій з валютними цінностями, пов’язаних з переходом права власності на такі валютні цінності (пп. 165.1.51 ПКУ);
  • інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями НБУ та казначейськими зобов’язаннями України, емітованими центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти (пп. 165.1.52 ПКУ).

     Закон набрав чинності з 13.03.2015р

 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» № 211-VIII від 02.03.2015р.

 

    В зв’язку із такими змінами: 

 

    В Комітеті Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, відбулася нарада 16 березня 2015 р. відбулася нарада за участі народних депутатів України, представників Міністерства фінансів України, Державної фіскальної служби України, Незалежної асоціації банків України, бізнесу та громадськості. За результатами наради було прийняте рішення про необхідність внесення змін до ПКУ в частині вилучення з об’єкта оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб від операцій з валютними цінностями, у тому числі операцій з обміну національної та іноземної валюти громадянами, оскільки такі операції не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

 

Лист НБУ «Про оподаткування військовим збором» від 17.03.2015 р. N 60-07011/17605 

 

  За неподачу звітності позапланова перевірка

 

Податківці наголосили, що в разу неподання або несвоєчасного подання податкової звітності контролюючим органом може бути проведена позапланова перевірка. Це передбачено пп. 78.1.2 ПКУ.

 

Загальнодоступний інформаційно-доступний ресурс, підкатегорія 136.08 

 

 Акцизний податок та зіпсовані товари

 

        ДФСУ роз’яснила, що у разі, якщо підакцизний товар зіпсовано, знищено, втрачено або використано для власних потреб, то акцизний податок не сплачується. 

       Адже, об’єктом оподаткування акцизним податком роздрібного продажу підакцизних товарів є операції з реалізації суб’єктами господарювання підакцизних товарів, до яких не віднесено обсяги зіпсованого, знищеного, втраченого або використаного для власних потреб підакцизного товару.

 

 Загальнодоступний інформаційно-доступний ресурс, підкатегорія 116.02

 

 

 Бюджетне відшкодування при реконструкції основних засобів

 

      Вищий господарський суд України визнав право підприємства на отримання бюджетного відшкодування, хоча й обсяги оподатковуваних операцій підприємства за останні 12 календарних місяців були менші, ніж заявлена сума такого відшкодування. 

 

        Платники податку мають право на таке відшкодування, якщо податковий кредит був сформований унаслідок придбання або спорудження основних фондів. 

Дане право не пов’язане з моментом надходження основних засобів на баланс підприємства та відображенням їх на рахунку 10 «Основні засоби». 

У цій справі підприємство сформувало податковий кредит у зв’язку з придбанням обладнання та проведенням будівельно-монтажних робіт із реконструкції об’єкта нерухомості.

 

       На момент звернення до суду об’єкт нерухомості не був уведений в експлуатацію та обліковувався на рахунку 15 «Капітальні інвестиції». А тому підприємство має право на бюджетне відшкодування.

 

 Постанова ВСУ від 20.01.2015 № 21-316а14

 

 Перерахування сум ПДВ до бюджету за лютий 2015р. здійснюється з рахунків в систем електронного адміністрування

 

     Органи державної фіскальної служби України у Волинській області нагадали, що починаючи з лютого 2015 р. перерахування сум ПДВ до бюджету здійснюватиметься з рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ. 

 

     Згідно з п. 200.2 ст. 200 для перерахування податку до бюджету органи ДФС має надіслати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників ПДВ.

 

    На підставі такого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, не пізніше останнього дня строку, встановленого ПКУ для самостійної сплати податкових зобов’язань, перераховує суми податку до бюджету.

 

 Головне управлінні ДФС у Волинській області

 

 

    Підбірку  підготувала: Урбановська Юлія, економіст з бухгалтерського обліку ТОВ«Західна консалтингова група» 

 

 

 

 Впроваджено систему електронних сервісів у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців

 

   Таке рішення було прийнято на засіданні Кабінету міністрів України 18 березня 2015 року, про що повідомив на брифінгу 18 березня міністр юстиції Павло Петренко. Такі процедури, як реєстрація фізичних осіб-підприємців, отримання витягів, виписок та довідок з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відтепер може здійснюватися через Реєстраційний портал, доступ до якого є на сайті Міністерства юстиції України. Варто вказати, що можливість реєстрації фізичних осіб та юридичних осіб у електронній формі існувала й раніше, однак Реєстраційний портал досі використовувався лише у тестовій версії, без можливості отримання оригіналів документів. 

 

  Нововведення у сфері електронних сервісів значно спростять процедуру отримання документів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, оскільки за них можна буде оплатити та допомогою платіжної картки та роздрукувати сформований документ, який матиме силу офіційного. 

Текст рішення Кабінету Міністрів України наразі не оприлюднено

 

 

 

 Оприлюднено порядок виплати компенсації середнього заробітку мобілізованим працівникам

 

    Постанова Кабінету Міністрів від 4 березня 2015 року № 105 «Про затвердження Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період» набрала чинності 17 березня 2015 року. 

Основні положення Порядку виплати компенсації:

  • для виплати компенсації підприємство, установа або організація подає щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19 числа їх копій, а також зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам структурним підрозділам соціального захисту населення;
  • структурні підрозділи соціального захисту населення щомісяця до 23 числа подають відомості про загальний обсяг фактичних витрат на виплату середнього заробітку працівникам Мінсоцполітики для спрямування їм бюджетних коштів, що спрямовуються органам соціального захисту населення для перерахування підприємствам, установам, організаціям;
  • середній заробіток мобілізованих працівників визначається відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.95 р № 100;
  • виплата компенсації здійснюється підприємствами, установами, організаціями у строки, визначені ст. 115 КЗпП України;
  • оподаткування, нарахування та сплата ЄСВ на компенсацію проводиться згідно з Податковим кодексом України і Законом про ЄСВ.

 

Джерело: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/105-2015-%D0%BF

 

 

 Кабмін затвердив План дій щодо дерегуляції господарської діяльності та спрощення регуляторної бази

 

     План, який складається із 171 пункту, було затверджено на засіданні Кабінету Міністрів України 18 березня. Головною новелою стало те, що дію Закону України «Про основні засади у сфері державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» буде розповсюджено і на податкові органи в контексті убезпечення фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб від порушень законодавства податковими органами при проведенні перевірок.

Серед положень Плану є наступні:

  • спроститься процедура підготовки документів учасниками торгів, для участі в процедурах держзакупівель;
  • органам місцевого самоврядування будуть передані повноваження з видачі дозвільних документів;
  • спростяться форми податкової звітності;
  • спроститься порядок митного оформлення товарів;
  • будуть переглянуті критерії ступенів ризику у сферах господарської діяльності;
  • строки отримання дозволу на будівництво будуть зменшені;

 

         

 

 

 Знижено кворум для загальних зборів усіх акціонерних товариств

 

      19 березня Верховна Рада України прийняла Закон про внесення змін до Закону України «Про акціонерні товариства». Цим Законом було внесено зміни до статті 41, відповідно до яких кворум знижено до 50% + 1 акція для усіх акціонерних товариств. Варто нагадати, що з 31 січня знижений кворум застосовувався лише щодо акціонерних товариств, у статутних капіталах яких були корпоративні права держави. Для усіх інших акціонерних товариств положення про знижений кворум повинні були вступити в дію з 2016 року.

 

      Законом від 18 березня також було внесено зміни до статті 30 Закону «Про акціонерні товариства», якими передбачили право загальних зборів приймати рішення щодо строків виплати дивідендів. Крім того, Законом встановлено, що права акціонерів щодо внесення пропозицій з питань, включених в порядок денний загальних зборів, а також рішення щодо включення нових кандидатів до складу органів управління товариством не можуть бути змінені статутом акціонерного товариства.

          Джерело: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=54236

 

 

Вартість РРО будуть зараховувати в якості чинних чи майбутніх податкових зобов’язань

 

    Така норма міститься в законопроекті № 1088 « Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (щодо державних гарантій суб’єктам господарювання у застосуванні ними реєстраторів)». 

      Інші правові норми, передбачені законопроектом, що був прийнятий у першому читанні 18 березня:

  • суб’єктів господарювання звільнять від обов’язку щоденно друкувати на РРО фіскальні звітні чеки та забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій у разі подання контрольної стрічки в електронному вигляді;
  • врегульовано відносини між сервісними центрами та суб’єктами господарювання під час обслуговування чи поточного ремонту РРО;
  • скасовано вимоги щодо обов’язковості наявності цінника на товарі у грошовій формі;
  • вилучено норми щодо обліку товарних запасів;
  • передбачено відповідальність виробників РРО, їх постачальників та сервісних центрів за порушення законодавства, зокрема вимог Закону про застосування РРО».

  Джерело: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_2?id=&pf3516=1088&skl=9

 

         Підбірку  підготувала: Іващишин Христина, помічник юриста ТОВ «Західна консалтингова група»

X