Коли майно фізичної особи-підприємця є спільною сумісною власністю подружжя?

Posted by: In: Актуальне фахівцям, Статті 20 Jul 2016 Comments: 0 Tags:

Коли майно фізичної особи-підприємця

є спільною сумісною власністю подружжя?

 

Верховний суд України 13 червня 2016 року у справі № 6-1752цс15 зробив висновок про те, коли майно фізичної особи-підприємця (ФОП) є спільною сумісною власністю подружжя.

Згідно постанови ВСУ у даній справі майно ФОП, яке використовується для її господарської діяльності, вважається спільним майном подружжя, як і інше майно, набуте в період шлюбу, за умови, що воно придбане за рахунок належних подружжю коштів.

Проаналізувавши законодавство України, зокрема Сімейний кодекс України (СКУ), у цьому можна побачити певну логіку. Адже в статті 60 СКУ вказано, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).  Також даною статтею встановлено, що об’єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя.

Крім цього, у СКУ сказано про те, що особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:

1) майно, набуте нею, ним до шлюбу;

2) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;

3) майно, набуте нею, ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;

4) житло, набуте нею, ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України “Про приватизацію державного житлового фонду”;

5) земельна ділянка, набута нею, ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її, його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України;

6) є речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;

7) премії, нагороди, які вона, він одержали за особисті заслуги;

8) кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала, а також як відшкодування завданої їй, йому моральної шкоди;

9) страхові суми, одержані нею, ним за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з них.

Отже, як бачимо, майно, набуте фізичною особою-підприємцем під час шлюбу дійсно буде спільною сумісною власністю подружжя, крім майна, яке набуте за кошти, які належали чоловікові/дружині особисто.

Джерела:

  1. Сімейний кодекс України.
  2. Постанова Верховного суду України від 13 червня 2016 року № 6-1752цс15 (http://www.scourt.gov.ua/clients/vsu/vsu.nsf/(documents)/CEEA8FB121CA9DC4C2257FED00493DA1)

Sorry, the comment form is closed at this time.

Підписатись на наші новини

Актуальні статті
Більше >
Популярні статті
Календар подій

« Червень 2017 »

Вт Ср Чт Пт Сб Нд Пн
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Переглянути всі найближчі події