fbpx
[get_banners]

Дайджест новин законодавства і практики за період з 29.05.2017 по 04.06.2017 РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

In: Дайджести новин законодавства і практики 06 Jun 2017 Tags: ,

Дайджест новин законодавства і практики

за період з 29.05.2017 по 04.06.2017

РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

 

Позиція фіскалів до якої слід бути готовим щодо ПДФО-наслідків

ДФС, проаналізувавши надіслані проекти індивідуальних податкових консультацій від регіональних органів, аби забезпечити однозначне трактування окремих норм ПКУ, надала для використання в роботі обласних управлінь ДФС такі проекти відповідей стосовно найактуальніших питань:

  1. Щодо сплати (перерахування) податку на доходи фізичних осіб із доходів, нарахованих (виплачених) працівникам відокремленого підрозділу (філії, цеху), та з доходів, нарахованих (виплачених) фізичній особі за надання майна в оренду.

Фіскали підсумували, що якщо платник податку має власні та/або орендовані приміщення (будівлі) у різних регіонах, у яких працюють й отримують заробітну плату наймані працівники, то платник податку зобов’язаний стати на облік як платник окремих видів податків і перераховувати ПДФО з доходів у вигляді зарплати до відповідного бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) таких приміщень (неосновне місце обліку).

Водночас податковий агент, який здійснює нарахування (виплату) фізичній особі доходу у вигляді орендної плати сплачує (перераховує) податок на доходи фізичних осіб до відповідного бюджету за своїм місцезнаходженням.

  1. Щодо подання податкового розрахунку за формою № 1ДФ.

У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не вповноважений нараховувати, утримувати й сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням і надсилає копію цього розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку.

У порції форми № 1 ДФ, яка подається за не вповноважений відокремлений підрозділ, зазначаються відомості щодо фізичних осіб (працюючих) такого підрозділу.

  1. Щодо оподаткування та відображення у формі № 1ДФ доходів у вигляді дивідендів згідно з унесеними Законом № 1989 змінами.

Якщо податковий агент до прийняття Закону № 1989 утримав ПДФО з доходів у вигляді дивідендів за 18%-вою ставкою податку, то такий агент може здійснити перерахунок сум нарахованих платнику податків доходів і повернути надміру утриманий податок у порядку, установленому ст. 43 ПКУ.

Результати перерахунку, зокрема, по нарахованих доходах у вигляді дивідендів, відображаються в податковому розрахунку за формою № 1ДФ того періоду, у якому було проведено перерахунок сум податку. Уточнюючий податковий розрахунок за формою № 1 ДФ у цьому випадку не подається.

  1. Чи потрібно податковому агенту утримувати ПДФО під час нарахування (виплати) фізичній особі — підприємцю, місцезнаходженням або місцем проживання якого є тимчасово окупована територія, доходу від провадження ним підприємницької діяльності.

Обов’язок щодо нарахування (утримання, сплати) ПДФО та військового збору під час нарахування (виплати) зазначеним у пп. 38.9 п. 38 підрозділу 10 р. XX «Перехідні положення» ПКУ фізичним особам — підприємцям доходу від провадження ними підприємницької діяльності виникає в суб’єкта господарювання/самозайнятої особи, які мають статус податкових агентів.

Лист ДФС від 22.05.2017 р. № 12807/7/99-99-13-01-0-17

 

Про необхідність застосування РРО інтернет магазином

Податківці вкотре озвучили свою позицію щодо тонкощів застосування РРО у разі продажу товару через мережу інтернет.

Доставка товарів, придбаних при продажу товарів за допомогою мережі Інтернет у разі проведення розрахунків платіжними картками, може здійснюватися, зокрема, поштою та як власною кур’єрською службою, так і сторонньою кур’єрською організацією за договором з продавцем.

У разі доставки товару поштою за умови передплати з застосуванням платіжних карт Visa, MasterCard, LiqPay та інших суб’єкт господарювання повинен укласти в поштове відправлення розрахунковий документ установленої законодавством форми і змісту на повну суму проведеної операції, що підтверджує факт купівлі-продажу товарів, із зазначенням у касовому чеку “передплата товарів” або у разі проведення розрахунків за відстроченим платежем – проводяться через РРО з використанням режиму попереднього програмування “погашення кредиту”. При цьому роздрукування розрахункового документа на РРО здійснюється на підставі виписки з фінансової установи.

У випадку продажу товарів, на які встановлені гарантійні терміни, – також технічний паспорт чи інший документ, що його замінює, у яких обов’язково робиться відмітка про дату продажу та найменування суб’єкта господарювання, яка завіряється штампом (печаткою) і підписом суб’єкта господарювання.

Якщо доставка товару здійснюється поштою за умови післяплати, то в момент отримання товару на поштовому відділенні покупець вносить кошти для перерахування на банківський рахунок продавця. Відповідний документ, що підтверджує факт оплати товару, у цьому випадку зобов’язане видавати поштове відділення. Документом, що свідчить про отримання того або іншого товару, буде видаткова накладна продавця, вкладена суб’єктом господарювання (продавцем) у посилку.

У разі доставки товару за допомогою кур’єрської служби за умови передплати із застосуванням зазначених вище платіжних карт, аналогічно, як у разі доставки товару поштою: продавець при продажу товарів повинен забезпечити доставку покупцю раніше роздрукованого розрахункового документа (чека) разом із придбаним товаром та відповідним чином оформленим гарантійним талоном.

Якщо доставка товару здійснюється кур’єрською службою за умови післяплати, то кур’єр видає розрахунковий документ (чек) покупцю в момент оплати коштів за придбаний товар. При цьому розрахунковий документ (чек) повинен бути роздрукований з використанням РРО, зареєстрованого на транспортний засіб, яким здійснюється доставка.

Питання щодо з’єднання РРО з платіжними системами, які приймають кошти в безготівковій формі цілодобово за допомогою мережі Інтернет, на даний час законодавчо не врегульоване. У зв’язку з цим фіскали пропонують проводити розрахункові операції через РРО після зарахування коштів на Вашу картку у розмірі отриманої оплати.

Враховуючи, що споживач замовив товар і розрахунок за нього було здійснено з застосуванням платіжних систем, використовуючи мережу Інтернет, за умови доставки таких товарів поштою або кур’єрською службою, суб’єкт господарювання зобов’язаний видати розрахунковий документ встановленої форми (чек з РРО) та відповідним чином оформлений гарантійний талон в момент відправки товару покупцю.

І в останньому абзаці «ложка меду» від податківців. Вони роблять висновок, що у випадку якщо відсутнє місце проведення розрахунків та оплата здійснюється на підставі рахунків у безготівковій формі, а саме при переказі коштів з розрахункового рахунку суб’єкта господарювання, який отримує товари, роботи (послуги), на розрахунковий рахунок постачальника товару, робіт (послуг) згідно з рахунком-фактурою, РРО при наданні послуг за допомогою мережі Інтернет не використовується.

Лист ДФС від 30.05.2017 р. N 412/ІПК/20-40-14-10-17

 

ПДВ – наслідки збільшення вартості товару, що постачався більше 1095 днів тому

Податківці зробили висновок, що у разі, якщо збільшується сума компенсації вартості товару та при цьому з дати отримання платником ПДВ – продавцем попередньої оплати від платника податку – покупця за такий товар минуло понад 1095 днів, то платник ПДВ – продавець складає податкову накладну на суму, розраховану виходячи з перевищення збільшеної ціни над сумою отриманої попередньої оплати за товар. Така податкова накладна підлягає реєстрації в ЄРПН.

Лист ДФС від 26.05.2017 р. N 380/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

 

Номенклатура в податковій накладній при постачанні товарних комплектів

Не зовсім логічне роз’яснення від податківців . Фіскали зазначили, що у податковій накладній, складеній у разі постачання комплектів обладнання, відображаються показники щодо обсягів постачання таких комплектів. При цьому у графі 2 “Номенклатура товарів/послуг продавця” розділу Б такої податкової накладної необхідно зазначити номенклатуру товарів, які входять до відповідного комплекту обладнання, та у графі 3.1 “Код товару згідно з УКТ ЗЕД” вказати код УКТ ЗЕД за тими товарними позиціями, які включені до складу такого комплекту.

Лист ДФС від 26.05.2017 р. N 377/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

 

РРО у кожну торгову точку

Уявімо собі ситуацію, коли підприємець має два магазини. В одному торгує ювелірними виробами, а в іншому магазині, крім ювелірки ще торгує годинниками, які відносяться до технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному обслуговуванню . Підприємець застосовує РРО лише тому магазині, де торгує годинниками

А от фіскали вважають, що РРО слід застосовувати в двох магазинах.  

На їхню думку, якщо фізична особа — підприємець є платником єдиного податку та здійснює продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, то такий підприємець застосовує РРО під час продажу всіх наявних на господарському об’єкті товарів, а не лише технічно складних товарів.

Також слід зазначити: якщо фізична особа — підприємець — платник єдиного податку здійснює реалізацію технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту, лише на одній із господарських одиниць, то така особа зобов’язана проводити розрахункові операції за однаковим порядком на всіх своїх господарських одиницях, зокрема застосовувати РРО незалежно від асортименту товарів на інших господарських одиницях, оскільки законодавством передбачені вимоги до платника податків — суб’єкта господарювання, а не до його структурних підрозділів.

Підкатегорія 109.02 “ЗІР”

 

ПДВ – наслідки при повернені засновнику частки в майні товариства

Податківці слушно роз’яснили, що операція з повернення товариством засновнику частини майна, пропорційної його частці у статутному капіталі товариства, підпадає під визначення об’єкта оподаткування ПДВ та має оподатковуватись на загальних підставах за основною ставкою.

Поряд з тим, повернення товариством засновнику частини вартості майна, яка пропорційна його частці у статутному капіталі товариства, у вигляді коштів не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Лист ДФС від 10.05.2017 р. N 95/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

 

ПДВ – наслідки у разі постачання реконструкції житла

Фіскали зробили чергові висновки, що матимуть значення для сфери будівництва .

Операція з постачання послуг з реконструкції житла замовнику для підрядної організації є першим постачанням житла відповідно до підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 ПКУ. Така операція є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковується за ставкою 20 відсотків.

Операції з подальшої передачі замовником готового реконструйованого житла покупцям – фізичним чи юридичним особам звільняються від оподаткування ПДВ згідно з підпунктом 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 ПКУ.

Водночас у випадку, коли замовник у процесі реконструкції згідно з укладеними попередніми договорами з покупцями – фізичними та юридичними особами отримує забезпечувальні платежі, операції з перерахування таких платежів покупцями – фізичними та юридичними особами на рахунок замовника не змінюють базу оподаткування у замовника.

А якщо платник податку здійснює придбання послуг з реконструкції житла (об’єкта житлового фонду), які в подальшому використовуються у звільнених від оподаткування операціях, то в такому випадку платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПКУ.

Лист ДФС від 18.03.2017 р.№ 5277/6/99-99-15-03-02-15

 

Послуги отримані від нерезидента

призначені для використання в неоподатковуваних операціях та не в господарській діяльності

В ЗІР-і податківці висловили звичну їм фіскальну позицію. При отримані послуг від нерезидента на митній території України, що будуть використовуватись в неоподатковуваних операціях або в операціях, що не є господарською діяльністю, платник податку повинен відповідно до п. 208.2 ст. 208 ПКУ нарахувати податкові зобов’язання за такою операцією і скласти податкову накладну, яка підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН. На підставі такої зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної платник податку включає суму ПДВ, зазначену у ній, до складу податкового кредиту.

При цьому з огляду на те, що послуги нерезидента придбані для використання в неоподатковуваних операціях та не в господарській діяльності, платник податку на дату їх придбання зобов’язаний визначити податкові зобов’язання на підставі п. 198.5 ст. 198 ПКУ.

Категорія 101.19 “ЗІР”

 

Нас ділитимуть на ступені ризику за уніфікованою методикою

Цією постановою КМУ вносить зміни до методик розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), а також уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 серпня 2013 р. N 752

Постанова КМУ Про внесення змін до методик розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), а також уніфікованих форм актів, що складаються за результатами проведення планових (позапланових) заходів державного нагляду (контролю) від 24 травня 2017 р. N 362

 

Заробітчани, не забудьте задекларувати свої закордонні заробітки

Фіскали нагадали, що особою, відповідальною за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) податку на доходи фізичних осіб (військового збору) з іноземного доходу є така фізична особа. При цьому така особа зобов’язана подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року та заплатити ПДФО у розмірі 18% та військовий збір у розмірі 1,5 %.

Лист ДФСУ «Щодо оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які працюють за межами України» від 24.05.17 р. № 325/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.

 

Щодо постачання програмної продукції

У своєму листі фіскали озвучили своє бачення стосовно податкових наслідків придбання програмної продукції та /або роялті у нерезидента.

1. Щодо визначення платежу з придбання у нерезидента операційної системи управління (комп’ютерної програми) роялті

Платіж з придбання операційної системи управління (програми), яка функціонально призначена для використання у власній господарській діяльності (без переходу права власності на неї), без права передавати, тиражувати, відчужувати і здавати в найм третім особам (тобто для використання “кінцевим споживачем”), для цілей оподаткування не вважається роялті.

2. Щодо оподаткування платежу з придбання у нерезидента операційної системи управління (комп’ютерної програми) та надання послуг нерезидентом з обслуговування такого програмного продукту

Дохід нерезидента у вигляді винагороди за використання комп’ютерної програми (умови використання обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання), у тому числі компенсація вартості послуг з обслуговування такого програмного продукту, якщо такі послуги не підпадають під визначення “інжиніринг”, не є об’єктом оподаткування згідно із пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Проте міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування мають пріоритет над положеннями Кодексу та містять власні визначення понять та положень, і у разі застосування правил міжнародного договору при виплаті роялті нерезиденту (звільнення від оподаткування або зниження ставки) для визначення поняття роялті застосовуються положення такого міжнародного договору.

3. Щодо підтверджуючих документів придбання операційної системи управління (комп’ютерної програми) у нерезидента

Підтвердженням платежу за придбання у нерезидента операційної системи управління (комп’ютерної програми) є первинні документи, що складаються банківською установою, та фіксують факт здійснення такої операції (зокрема платіжні документи, банківські виписки).

4. Щодо застосування окремих норм податкового законодавства з питань оподаткування ПДВ

Якщо згідно з ліцензійним договором умови використання програмної продукції (комп’ютерної програми) обмежені функціональним призначенням такої програми та її відтворення обмежене кількістю копій, необхідних для такого використання (використання “кінцевим споживачем”), то отримання платежу як винагороди за надання права на використання такої програмної продукції (комп’ютерної програми) не буде вважатися роялті, а такий платіж є оплатою вартості поставленої програмної продукції (комп’ютерної програми), у тому числі її копій, операція з постачання якої звільняється від оподаткування ПДВ відповідно до п. 261 підрозділу 2 розділу XX Кодексу.

5. Щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг із технічної підтримки програмної продукції (у тому числі програмної продукції, наданої на правах використання згідно з умовами ліцензійного договору)

У разі якщо внаслідок постачання послуг із технічної підтримки програмної продукції (у т.ч. програмної продукції, наданої на правах використання згідно з умовами ліцензійного договору), відбуваються будь-які зміни у програмній продукції (у т.ч. оновлення, удосконалення, модернізація та виправлення помилок), то такі операції для цілей оподаткування ПДВ розглядаються як з постачання окремих елементів програмної продукції та не підлягають оподаткуванню ПДВ на підставі пп. 196.1.6 п. 196.1 ст. 196 Кодексу або п. 261 підрозділу 2 розділу XX Кодексу (в залежності від умов постачання програмної продукції, визначених у цивільно-правовому договорі).

Водночас у разі якщо внаслідок надання послуг із технічної підтримки програмної продукції (у т.ч. числі програмної продукції, наданої на правах використання згідно з умовами ліцензійного договору) не відбувається жодних змін у програмній продукції (наприклад, навчання персоналу роботі з програмою, встановлення програми, налаштування оргтехніки тощо), то операції з постачання таких послуг оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20 відсотків.

Лист ДФС від 24.05.2017 р. № 320/6/99-99-15-02-02-15/ІПК

 

Несвоєчасна сплата ЄСВ – дорого коштує

У разі несвоєчасної сплати або не в повному обсязі єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 20 відсотків несплачених або несвоєчасно сплачених сум єдиного внеску.

За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.

Окрім того, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення.

Також варто пам’ятати, що за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску посадові особи  підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, ФОПи або особи, які забезпечують себе роботою самостійно,  згідно зі ст. 165¹ Кодексу України про адміністративні правопорушення несуть ще й адміністративну відповідальність.

Зазначимо, несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску, у тому числі авансових платежів, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто <5100 грн. (300х17грн.), – тягне за собою накладення штрафу від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 – 1360 грн.), а за повторне за рік вчинення таких дій – від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2550 – 5100 грн.).

Якщо ж сума несплати або несвоєчасної сплати перевищує триста  неоподатковуваних мінімумів доходів громадян > 5100 грн. – сума штрафу становитиме від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1360 – 2040 грн.), а за повторне за рік вчинення відповідних дій – від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (2550 -5100 грн.).

ГУ ДФС у Вінницькій області

 

Підбірку підготувала:

Кавин Мар’яна,

САР, СІРА, АССА DipIFR, IFA-внутрішній аудит

Директор компанії “Академія професійного бухгалтера”

 

X