fbpx
[get_banners]

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики за періoд з 25.07.2016 пo 31.07.2016 РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

In: Дайджести новин законодавства і практики 01 Aug 2016 Tags: ,

Дайджест нoвин закoнoдавства і практики

за періoд з 25.07.2016 пo 31.07.2016

РУБРИКА “ПІДПРИЄМНИЦТВO І ПРАВO”

 

Упродовж якого строку можуть накласти штраф за допуск працівника до роботи без повідомлення ДФС

Відповідальність за фактичний допуск працівника до роботи без відповідного повідомлення ДФС для посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізосіб-підприємців визначена ч. 3 і ч. 4 ст. 41 КпАП у вигляді штрафу від 500 до 1000 НМДГ (від 8500 до 17000 грн), а при повторному вчиненні такого правопорушення — від 1000 до 2000 НМДГ (від 17000 до 34000 грн).

Адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через 2 місяці із дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні — не пізніш як через 2 місяці із дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді) (ч. 1 ст. 38 КпАП).

Держпраці в листі від 29.04.2016 р. № 5043/4/4.1-ДП-16 указує, що фактичний допуск працівника до роботи без повідомлення ДФС при тому, що особа продовжує працювати, є триваючим порушенням, а тому повинні застосовуватися норми ч. 1 ст. 38 КпАП щодо притягнення до адміністративної відповідальності не пізніш як через 2 місяці із дня його виявлення.

Лист Державної служби України з питань праці від 29.04.2016 року № 5043/4/4.1-ДП-16

Зміна відомостей у платника єдиного податку

ДФС у Закарпатській області пояснила, що робити єдиннику, якщо відбулася зміна податкової адреси чи інших відомостей про нього.

В разі зміни відомостей, прізвища, ім’я чи по-батькові, податкової адреси, місця провадження господарської діяльності, видів господарської діяльності й ставок єдиного податку зміни до реєстру платників єдиного податку вносяться в день подання платником відповідної заяви, у строки, встановлені ПКУ. За бажанням такого платника контролюючий орган видає витяг із реєстру платників єдиного податку.

У разі зміни прізвища, імені, по батькові фізичної особи — підприємця чи серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) заява подається протягом місяця із дня виникнення таких змін.

За умови зміни податкової адреси суб’єкта господарювання, місця провадження господарської діяльності, видів господарської діяльності заява подається платниками єдиного податку першої та другої груп не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Офіційний портал ГУ ДФС у Закарпатській області, рубрика «Новини», підрубрика «Що робити платнику єдиного податку при зміні податкової адреси та інших відомостей» від 27.07.2016 року

«Єдине вікно» на митниці з 1 серпня

Міністерство фінансів 25 липня завершило всі нормативні формальності для запуску «Єдиного вікна» на митниці з 1 серпня.

Затверджено перелік документів, які необхідно подати до контролюючого органу для завершення відповідного виду держконтролю, перелік 192 місць митного оформлення товарів, в яких буде застосовуватися система «Єдиного вікна», а також 47 пунктів пропуску з автоматизованим контролем за переміщенням радіоактивних речовин і ядерних матеріалів.

«Єдине вікно» значно спростить і прискорить проходження митниці. Що це дає для бізнесу?

  1. Істотно прискоряться зовнішньоекономічні операції – тепер у контролюючих огланів буде всього 4 години на ухвалення рішення про здійснення відповідного виду контролю. Якщо немає рішення протягом 4 годин, застосовується принцип мовчазної згоди – система автоматично вважає, що відповідний контроль пройдено.
  2. Зменшення витрат для бізнесу – проходження митниці буде швидше, а значить і дешевше.
  3. Зменшиться корупція – тепер у контролюючих органів буде набагато менше можливостей для маніпуляцій.
  4. Ефективний розподіл ресурсів – тепер огляд товарів проводиться одночасно всіма контролюючими органами.

Офіційний портал Міністерства фінансів України, рубрика «Новини», підрубрика «Мінфін завершив усі формальності для запуску «Єдиного вікна» на митниці з 1 серпня» від 26.07.2016 року

Уточнено нюанси оформлення та скасування іноземцям дозволу на проживання

Уряд врегулював деякі питання оформлення іноземцям та особам без громадянства дозволу на проживання в Україні.

Постановою Кабміну від 22 липня № 453 внесено зміни до Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання.

Передбачено уточнення терміну і підстав для видачі посвідки на тимчасове проживання іноземним студентам, які прибули в Україну на навчання, – вид на проживання буде видаватися на період навчання на підставі наказів навчального закладу про зарахування іноземця на навчання і про встановлення періодів навчання.

Також визначені терміни для обміну посвідки на проживання на підставі зміни особистих даних іноземця. Зазначені терміни збільшені для іноземців в разі, якщо зміна їх особистих даних тягне за собою обмін паспорта іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства. Документи на обмін подаються не пізніш як через місяць після отримання нового документа.

Передбачено також механізм прийняття уповноваженими посадовими особами ДМС рішень про скасування дозволів на проживання і виконання таких рішень, а також вилучення недійсних (скасованих або втрачених) посвідок на постійне або тимчасове проживання разі їх виявлення в пункті пропуску через держкордон.

Так, особа, щодо якої прийнято рішення про скасування дозволу на проживання, має здати цей документ, знятися з реєстрації місця проживання та виїхати за межі України протягом місяця з дня отримання копії такого рішення (або протягом місяця з дня звільнення від відбування покарання ). При цьому відмітка про видачу посвідки в паспортному документі іноземця або документ, що засвідчує особистість без громадянства, анулюється (вкладний талон вилучається). Вид на проживання, який ця особи не здали, підлягає вилученню. Якщо такий документ виявлений в пункті пропуску через державний кордон, він вилучається посадовою особою Держприкордонслужби і протягом 10 робочих днів направляється для знищення за місцем видачі.

Про втрату посвідки на проживання іноземець/особа без громадянства або приймаюча сторона зобов’язані негайно повідомити орган Національної поліції за місцем його втрати і територіальному органу або підрозділу ДМС за місцем видачі Такий вид на проживання визнається недійсним і в разі його вилучення підлягає знищенню.

Постанова КМУ від 22.07.2016 р. № 453 «Про внесення змін до Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання»

Порука не визнається припиненою, якщо є рішення про стягнення боргу з поручителя

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 6 липня 2016 розглянув справу № 6-1199цс16 про визнання поруки припиненою.

При розгляді була сформована наступна правова позиція.

Відповідно до частин 1, 4 ст. 559 ЦК порука припиняється з припиненням забезпеченого нею зобов’язання, а також у разі зміни зобов’язання без згоди поручителя, внаслідок чого збільшується обсяг його відповідальності.

Порука припиняється після закінчення строку, встановленого в договорі поруки. У разі, якщо такий строк не встановлено, порука припиняється, якщо кредитор протягом 6 місяців з дня настання строку виконання основного зобов’язання не пред’явив вимоги до поручителя. Якщо термін основного зобов’язання не встановлений або встановлений моментом пред’явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор не пред’явив позову до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.

Відповідно до статті 14 ЦПК судові рішення є обов’язковими для виконання на всій території України.

Після набрання рішенням суду законної сили сторони та треті особи із самостійними вимогами, а також їх правонаступники не можуть знову заявляти в суді ту саму позовну вимогу з тих самих підстав, а також оспорювати в іншому процесі встановлені судом факти і правовідносини (частина друга статті 223 ЦПК).

У переглядається справі рішенням суду, що набрало законної сили, задоволено вимоги кредитора до поручителя, а отже, підстав для застосування положень частини 4 ст. 559 ЦК немає. Тому висновок суду апеляційної інстанції про відмову в задоволенні позову про визнання поруки припиненим при наявності рішення суду про стягнення боргу з поручителя є правильним.

Постанова Верховного Суду України у справі № 6-1199цс16 від 06.07.2016 року

Деякі нюанси перейменування назви міста, вулиці тощо

ДФС у підкатегорії 119.09 «ЗІР» зазначила: у разі внесення в документ, що посвідчує особу, відомостей про зміну нумерації будинків, перейменування вулиць (проспектів, бульварів, площ, провулків, кварталів тощо), а також у разі отримання довідки про реєстрацію місця проживання чи місця перебування платник податків має подати до відповідного контролюючого органу Заяву про внесення змін до Держреєстру Заяви про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб — платників податків за ф. № 5ДР або Заяви про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб — платників податків, щодо фізичних осіб, які обліковуються за серією та номером паспорта за формою № 5ДРП. (п. 70.7 ПКУ, п. 1 р. IX Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків, затвердженого наказом Міндоходів від 10.12.2013 р. № 779)

Відомості про зміни даних подаються протягом місяця із дня виникнення таких змін.

Загальнодоступний інформаційно-довідковий інформаційний ресурс, рубрика «Запитання-відповіді», підрубрика «Чи потрібно подавати заяви за ф. № 5ДР або за ф. № 5ДРП з оновленою інформацією щодо місця проживання платника»

Працівника відкликають із відрядження за наказом керівника

Зважаючи на те що саме наказ про відрядження працівника є підставою для відшкодування йому витрат на таке відрядження, то в разі ухвалення керівником рішення про відкликання працівника з відрядження має бути видано відповідний наказ.

Водночас чинне законодавство не регулює питання визначення випадків, за яких можливе відкликання працівника з відрядження. Вважається, що таке рішення ухвалюється керівником підприємства в кожному конкретному випадку виходячи із виробничої потреби (зокрема, у разі дострокового виконання працівником доручення за місцем відрядження, недоцільності подальшого здійснення доручення, для виконання якого працівника направлено у відрядження, тощо).

Відповідні висновки робить Мінсоцполітики в листі від 14.05.2015 р. № 31-08030-16-10/15972.

Лист Міністерства соціальної політики України від 14.05.2015 р. № 31-08030-16-10/15972

За яких обставин можуть погіршуватись умови оплати праці

Про нові чи зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або вповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за 2 місяці до їх запровадження чи зміни (ст. 103 КЗпП).

Власник або вповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, установлені законодавством, угодами, колективними договорами. Таке погіршення можливе винятково за погодженням із первинною профспілковою організацією чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом. Це передбачає ст. 97 КЗпП.

Тож власник або вповноважений ним орган має право змінювати умови оплати праці в бік погіршення, якщо дотримано вимог ст.ст. 32, 97 і 103 КЗпП.

Офіційний портал Управління Держапраці в Хмельницькій області, рубрика «Новини», підрубрика «щодо зміни діючих умов оплати праці в бік погіршення» від 22.07.2016 року

Підбірку підгoтувала: 

Віктoрія Пoлянська, юрист кoмпанії «Західна кoнсалтингoва група»

X