fbpx
[get_banners]

Дайджест новин законодавства і практики за період з 18.09.2017 по 24.09.2017 РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

In: Дайджести новин законодавства і практики 25 Sep 2017 Tags: ,

Дайджест новин законодавства і практики

за період з 18.09.2017 по 24.09.2017

РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

Набрав чинності Наказ, яким затверджено зміни до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків

З 20.09.2017 набрав чинності наказ Мінфіну України від 21.07.2017 р. № 658, яким затверджено Зміни до Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого власним наказом від 28.12.2015 р. № 1204, згідно з якими всі форми податкових повідомлень-рішень викладено в новій редакції.

Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізосіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізособі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізособи рекомендованим листом з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному п. 42.4 ст.42 ПКУ.

За інформацією офіційного ВЕБ-порталу Верховної ради України

Ведення обліку ФОПом

Фіскали роз’яснюють: ведення бухгалтерського обліку та визначення облікової політики для фізичної особи-підприємця не є обов’язковими.

Обов’язки платника податків установлено ст. 16 ПКУ, де визначено, що платник податків зобов’язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, а також забезпечувати збереження документів, пов’язаних з виконанням податкового обов’язку, протягом строків, установлених Кодексом.

Закон України від 16.07.1999 № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» поширюється на всіх юридичних осіб, створених згідно із законодавством України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності, які зобов’язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність відповідно до законодавства (п. 1 ст. 2).

Бухгалтерський облік є обов’язковим видом обліку, який ведеться підприємством (п. 1 ст. 3 вищезазначеного Закону), а облікова політика — це сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності (ст. 1 Закону).

Лист ДФС України від 14.09.2017 № 1966/К/99-99-13-01-02-14/ІПК

Єдиний податок демобілізовані підприємці можуть не сплачувати

Фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку, які були демобілізовані (закінчили лікування (реабілітацію) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, на особливий період), за умови виконання вимог п. 25 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу не сплачують єдиний податок до 20 числа поточного місяця, в якому були демобілізовані.

Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).

Підкатегорія ЗІР 107.06

Витрати приватного виконавця

Фіскали роз’яснюють: приватні виконавці, які мають намір здійснювати незалежну професійну діяльність, зобов’язані стати на облік у контролюючих органах за місцем свого постійного проживання як самозайняті особи та отримати довідку про взяття на облік згідно зі ст. 65 ПКУ.

У разі неотримання зазначеної довідки особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

Оподатковуваним доходом фізичної особи, яка проводить незалежну професійну діяльність, вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності (п. 178.3 ст.178 ПКУ).

При цьому ПКУ не передбачено переліку витрат для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Основним критерієм для обґрунтування витрат, що зменшують дохід для визначення об’єкта оподаткування, є їх належність і необхідність для провадження незалежної професійної діяльності.

Лист ГУ ДФС України від 13.09.2017 р. № 1939/Т/99-99-13-01-02-14/ІПК

Оплату за товар отримано на загальній системі оподаткування,

а відвантажували товар будучи спрощенцем, що ж ПДВ?

Якщо у платника ПДВ перша подія (відвантаження товарів, оформлення документа на постачання послуг або зарахування коштів від покупця) відбулася до його реєстрації платником ПДВ, а друга подія відбулася після такої реєстрації платника ПДВ, то податкове зобов’язання з ПДВ за такою операцією не нараховується за умови, що такий платник не обрав касовий метод визначення податкового зобов’язання.

Якщо ж платником ПДВ застосовується касовий метод визначення податкових зобов’язань, то у разі надходження після його реєстрації платником ПДВ оплати за поставлені товари/послуги, поставка яких відбулася до дати такої реєстрації, він зобов’язаний задекларувати податкові зобов’язання з ПДВ у встановленому законодавством порядку.

Крім того, якщо платник до його реєстрації платником ПДВ на дату виникнення першої події зобов’язаний був зареєструватись платником ПДВ у зв’язку з досягненням обсягу оподатковуваних операцій 1 млн.грн., але не зареєструвався, то податкові зобов’язання з ПДВ нараховуються, а право на податковий кредит не надається.

Лист ГУ ДФС України від 14.09.2017 р. № 1957/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Постачання послуг, пов’язаних із програмною продукцією

Фіскали консультують: для постачанням програмної продукції (операція з постачання результату комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп’ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів; криптографічногоі засобу захисту інформації) існує пільга – звільнення від оподаткування ПДВ.

При наданні послуг із модифікації (модернізації) програмної продукції, якщо умовами договору не визначено переходу/відчуження майнових прав (права власності) від виконавця до замовника на окремі елементи програмної продукції при здійсненні виконавцем операцій із модифікації (модернізації) програмної продукції, внаслідок яких відбуваються будь-які зміни у програмній продукції, то операції з такого постачання оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою. Якщо ж умовами договору визначено перехід/відчуження майнових прав, то операції з такого постачання звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до п. 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Якщо договором буде передбачено, що до замовника переходить право власності від виконавця на окремі елементи програмної продукції, що виникають внаслідок модифікації або модернізації, то вартість таких окремих елементів розглядається як окрема операція із постачання програмної продукції і не оподатковується ПДВ.

Оподаткування ПДВ послуг із супроводу та/або технічної підтримки програмної продукції залежить від того, чи приводять вони до змін у програмній продукції.

Якщо не відбувається жодних змін у програмній продукції, то операції з постачання таких послуг оподатковуються ПДВ за ставкою 20%, а якщо відбуваються будь-які зміни у програмній продукції, то для постачання таких послуг розглядається як операції з постачання окремих компонентів (елементів) програмної продукції, які звільняються від оподаткування ПДВ відповідно до п. 26-1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ. Визначає чи відбулися будь-які зміни у програмній продукції як такій постачальник таких послуг.

Також фіскали роз’яснюють, операція виконавця з постачання замовнику послуг із надання права на отримання замовником оптимізації та оновлень, що включає в себе право на отримання і завантаження інструментів та процедур для оновлення програмного забезпечення шляхом їх отримання через виконавця супроводу та/або технічної підтримки програмного забезпечення у розробника програмного забезпечення, оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою.

Лист ГУ ДФС від 11.09.2017 № 1892/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Складання податкової накладної кінцевим споживачам,

коли постачання має безперервний або ритмічний характер

Фіскали нагадують, що операція платника ПДВ з постачання товарів/послуг за готівкові кошти кінцевому споживачеві (не зареєстрованому як платник ПДВ), розрахунки за які проводяться через касу/РРО або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника), зокрема реалізація товарів у мережах магазинів роздрібної торгівлі такому кінцевому споживачеві, не може розцінюватись як постачання товарів, що має безперервний або ритмічний характер.

У разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг незареєстрованим платникам ПДВ (кінцевим споживачам) та якщо постачання має безперервний або ритмічний характер платник ПДВ – постачальник товарів зобов’язаний скласти податкову накладну за щоденними підсумками операцій, як це передбачено нормами п. 201.1 ПКУ. Для цілей пункту 201.1 статті 201 ПКУ ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Лист ГУ ДФС від 11.09.2017 №1895/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Платник податків на запит контролюючого органу

має право надати відповідь та сканкопії документів через сервіс «ЕКП»

Суб’єкти інформаційних відносин зобов’язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено ПКУ.

Контролюючі органи мають право отримувати від платників податків, платників ЄСВ та надавати у межах, передбачених законом, документи в електронному вигляді.

За допомогою розділу «Листування з ДФС», який розміщено в приватній частині електронного сервісу «Електронний кабінет платника» платники мають можливість відправляти електронного листа у форматі pdf до органу ДФС.

Підкатегорія ЗІР 135.03

Розрахунків за операціями у сфері ЗЕД, які незавершені на 26.05.2017 року

Постановою НБУ від 25.05.2017 №41 скасовано тимчасове 120-денне обмеження щодо строків розрахунків за експортно-імпортними операціями, а з 26.05.2017 (день набрання чинності постанови №41) встановлно новий строк що становить 180 календарних днів.

Фіскали роз’яснюють, якщо станом на 26.05.2017 не закінчився 120-денний строк розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, то такі розрахунки здійснюються у строк, що не перевищує 180 календарних днів.

Лист ГУ ДФС від 12.09.2017 №1929/6/99-95-42-03-15/ІПК

Невідзвітувались за отримані кошти підзвіт-штраф

Фіскали наголошують, що видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми. За видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів застосовується штрафна санкція у розмірі 25% виданих під звіт сум.

Зазначені норми передбачені п. 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та п. 1 Указу №436/95.

За інформацією ГУ ДФС у Запорізькій області

Виплата авансу працівникам перед направленням у відрядження

Держпраці у Львівській області нагадує, що відповідно до ст. 121 КЗпП, працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв’язку з службовими відрядженнями. Працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються:

  • добові за час перебування у відрядженні,
  • вартість проїзду до місця призначення і назад,
  • витрати по найму жилого приміщення.

Бюджетне підприємство перед направленням працівників у відрядження обов’язково має видати їм аванс у межах суми, визначеної на оплату проїзду, найм житлового приміщення і добові витрати, на підставі п.11 розділу 2 «Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон» від 13.03.1998 №59, так як на нього поширюється такий обов’язок згідно п. 1 розділу 1 Інструкціх. Проте, такого обов’язку для небюджетних підприємств нормативні документи не встановлюють. Законодавством передбачено лише обов’язок підприємства відшкодувати понесені працівником у відрядженні витрати. Тобто працівник у відрядженні може нести витрати за рахунок власних коштів. А після повернення з відрядження підприємство має відшкодувати відповідні витрати

За інформацією Держпраці у Львівській області

Повернення митних платежів здійснюється за новим порядком

У Мін’юсті України 09.08.2017 зареєстровано за № 976/30844 наказ Мінфіну України, яким затверджено Порядок повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів.

Порядком визначено послідовність та порядок виконання дій посадовими особами митниць ДФС при поверненні суб’єктам господарювання та/або фізичним особам коштів авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митницями ДФС, та пені, у тому числі у випадках, зазначених у частинах 9, 10 ст. 55, частині 5 ст. 299, частинах 3, 5 ст. 301 Митного кодексу, ст. 43 ПКУ, частині 1 ст. 9 глави V Додатка А до Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 р.), частині третій ст. 11 глави ІІ Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 р.

Визнано такими, що втратили чинність накази Держмитслужби України від 20.07.2007 р. № 618, від 28.10.2008 р. № 1200, від 24.12.2010 р. № 1536.

Наказ набирає чинності з дня опублікування.

Наказ Мінфіну України від 18.07.2017 № 643

Інформація з реєстру страхувальників за новим порядком

У Мін’юсті України 17.08.2017 р. зареєстровано за № 1017/30885 наказ Мінфіну України, яким затверджено Порядок надання інформації з реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Зазначеним порядком визначено:

  • процедуру формування та надання витягу з реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування на запит платників єдиного внеску та/або застрахованих осіб;
  • форма запиту про отримання витягу з реєстру страхувальників;
  • форми витягів з реєстру страхувальників;
  • форма довідки про відсутність відомостей в реєстрі страхувальників.

Порядком, зокрема, передбачено, що якщо платнику єдиного внеску та/або застрахованій особі необхідна більш повна інформація з реєстру страхувальників про платника єдиного внеску, ніж оприлюднена на офіційному веб-порталі ДФС, або необхідне документальне підтвердження даних реєстру страхувальників, то у такому разі платник єдиного внеску та/або застрахована особа може отримати витяг з реєстру страхувальників у порядку.

Запит про отримання витягу з реєстру страхувальників подається за формою №1-ЗРС. За запитом платника єдиного внеску та/або застрахованої особи контролюючий орган надає безоплатно протягом 2-х робочих днів, що настають за днем отримання такого запиту, витяг з реєстру страхувальників або довідку про відсутність відомостей в реєстрі страхувальників.

Витяг з реєстру страхувальників формується за відповідними критеріями пошуку та містить відомості з реєстру страхувальників, які є актуальними на дату формування витягу.

Залежно від категорії платників формується один з таких витягів:

  • витяг з реєстру страхувальників (щодо юридичної особи або відокремленого підрозділу) за формою № 1-ВРС;
  • витяг з реєстру страхувальників (щодо фізичної особи — підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність) за формою № 2-ВРС;
  • витяг з реєстру страхувальників (щодо фізичної особи, яка бере добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування) за формою № 3-ВРС.

Витяг діє до внесення змін до реєстру страхувальників в частині відомостей, що стосуються страхувальника, щодо якого надано запит.

Наказ набирає чинності з дня опублікування.

Наказ Мінфіну України від 21.07.2017 р. № 651

Підбірку підготувала:

Лоза Галина,

незалежний консультант з бухгалтерського обліку компанії “Збережені Активи”

спеціаліст, фахівець з контролю якості послуг 

X