fbpx
[get_banners]

Дайджест новин законодавства і практики за період з 17.07.2017 по 23.07.2017 РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

In: Дайджести новин законодавства і практики 24 Jul 2017 Tags: ,

Дайджест новин законодавства і практики

за період з 17.07.2017 по 23.07.2017

РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

 

Відміна печаток у дії

НБУ нагадав, що Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами – підприємцями”, внесено зміни до низки законодавчих актів України, зокрема, до статті 581 Господарського кодексу України, якою передбачено, що використання суб’єктом господарювання печатки не є обов’язковим та відбиток печатки не може бути обов’язковим реквізитом будь-якого документа.

Нововведення запрацювало з 19.07.2017 року, тому до внесення змін до відповідних нормативно-правових актів Національного банку України банки у своїй діяльності мають керуватися вимогами Закону.

Лист НБУ від 18.07.2017 р. N 57-0007/49965

 

Зміни до порядку електронного адміністрування податкових накладних

Насамперед зміни пов’язані із приведення у відповідність нововведень для сільськогосподарських підприємств, що запрацювали ще з 1 січня 2017 року

         Крім того, зміни врегулюють питання щодо:

  • перенесення значення реєстраційної суми (∑Накл) у випадку реорганізації такого платника податку;
  • надання платнику право реєструвати податкові накладні/розрахунки коригування на суму показника ∑Перевищ, зменшеного на суму податкових зобов’язань і збільшену на показник ∑ПопРах;
  • урегулювання питання повернення з бюджету зайво зарахованих коштів на електронний рахунок;
  • надання можливості сплати до бюджету податкових зобов’язань по уточнюючих розрахунках до податкових декларацій із податку на додану вартість через електронні рахунки.

Постанова КМУ від 19.07.2017 р. № 536

 

Полювання на «несправжніх» підприємців розпочалося

Законодавці розпочали підготовчі дії у вигляді подання та  розгляду законопроектів щодо виявлення «несправжніх» підприємців. Адже ні для кого не секрет, що частина підприємців, власної підприємницької діяльності не ведуть, а працюють на одного власника. Таким чином уникаючи значних обсягів ( для незастосування РРО) та «зайвого» навантаження щодо виплати зарплати, податків на неї та усіх соціальних гарантій, пов’язаних із трудовим наймом.

         Серед запропонованих змін, такі:

  • запровадження механізму компенсації вартості покупки споживачам (покупцям), які виявлять порушення встановленого порядку проведення розрахунків під час придбання товарів (послуг) вартістю понад 850 грн. і направлять відповідну заяву (скаргу) до контролюючих органів;
  • запровадження єдиної форми обліку доходів і витрат у вигляді Книги обліку доходів та витрат для всіх фізичних осіб — підприємців із переліком цілком простих та зрозумілих обов’язкових реквізитів такої Книги обліку;
  • визначення обов’язку зберігання первинних документів, що підтверджують витрати фізичних осіб — підприємців протягом строків давності;
  • введення спрощеного обліку витрат за уніфікованою формою лише тими суб’єктами спрощеної системи оподаткування 2 та 3 груп, які не звільнені від обов’язку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо створення умов для детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг № 6757;

Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо заходів з детінізації обігу торгівлі і послуг та уніфікації обліку доходів та витрат фізичними особами — підприємцями № 6758.

Офіційний веб-портал ВРУ

 

Продаж основних засобів єдинником- податкові наслідки

Податківці роз’яснили податкові наслідки у разі продажу основних засобів, щодо яких з моменту введення в експлуатацію пройшло більше 12-ти місяців. До об’єкту оподаткування, а також для обчислення граничної межі слід враховувати  різницю між балансовою вартістю основних засобів та сумою виручки, що надійшла на рахунок.

Лист ДФСУ від 14.07.2017 р. N 1186/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

 

Якщо з дати відємного значення ПДВ пройшло більше трьох років…

Контролери надали роз’яснення щодо можливості отримання бюджетного відшкодування від’ємного значення ПДВ, сформованого та сплаченого у 2011 – 2013 роках. В ІПК фіскали зазначили що визначені главою 19 ЦКУ та пунктом 102.5 ПКУ терміни не стосуються порядку відшкодування ПДВ, який встановлено статтею 200 ПКУ, та показників податкової звітності з податку на додану вартість.

Тому, у разі заявлення суми ПДВ до бюджетного відшкодування платник податку має право враховувати залишок від’ємного значення податку до повного його погашення, незалежно від сплину термінів позовної давності, у випадку, коли суми ПДВ, з яких сформовано такий залишок, сплачені постачальникам товарів/послуг.

Лист ДФСУ від 13.07.2017 р. N 1162/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

 

Працівник у відрядженні заправив авто з корпоративної картки, що з ПДФО?

Контролери роз’яснили, що кошти, витрачені найманим працівником у службових цілях для заправки транспортного засобу, шляхом здійснення розрахунків платіжною (паливною) карткою, отриманою від роботодавця, не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого працівника за умови дотримання усіх вимог, встановлених п. 170.9 ст. 170 ПКУ.

Нагадаємо, що п. 170.9 ПКУ визначає порядок документального підтвердження витрат понесених у відрядженні

Лист ДФСУ від 13.07.2017 р. N 1156/6/99-99-13-02-03-15/ІПК

 

Відшкодування матеріальної шкоди платнику ПДВ

На думку фіскалів, кошти, що надходять платнику ПДВ на його банківський рахунок як відшкодування збитків за пошкоджене або знищене майно (без урахування штрафних санкцій і пені), розцінюються як компенсація вартості такого майна та відповідно включаються до бази оподаткування ПДВ.

Лист ДФСУ від 07.07.2017 р. N 1051/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

 

Підприємець у декретній відпустці – нюанси оподаткування ЄСВ

Важливі висновки зробили контролери в ІПК щодо нарахування та сплати ЄСВ приватним підприємцем, який перебуває у декретній відпустці

Висновок №1: суми допомоги по тимчасовій непрацездатності по вагітності та пологах, отримані фізичними особами – підприємцями, в тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, не є базою нарахування єдиного внеску.

Висновок №2: на період перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами фізична особа – підприємець на спрощеній системі оподаткування не звільняється від сплати єдиного внеску.

Висновок №3: платники єдиного податку, які не використовують працю найманих працівників, нараховують єдиний внесок в розмірі 22 відсотка на суму, визначену такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Лист ДФСУ від 11.07.17 р. № 1127/Р/99-99-13-02-01-14/ІПК

 

Чим може загрожувати продаж алкоголю з порушенням норм чинного законодавства

На думку контролерів, яка озвучена в ЗІР-і- за продаж алкоголю в нічний час штрафна санкція становить 6800 грн., на підставі абз. 10 ч. 2 ст. 17 Закону № 481.

А у разі продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18-ти років або в не визначених для цього місцях – загрожуватиме анулювання ліцензії , на підставі абз. 8 ч. 31 ст. 15 Закону № 481.

Щодо заборони продавати алкогольні, слабоалкогольні напої та тютюнові вироби, у т.ч. на певних територіях або в певні години доби , то на думку ВАСУ, що озвучена в ухвалі від 19.10.2016 р. № К/800/54688/15,  – місцева рада не має повноважень самостійно встановлювати постійну, а не на час проведення масових заходів, заборону продавати алкогольні, слабоалкогольні напої та тютюнові вироби, у т.ч. на певних територіях або в певні години доби.

Підкатегорія 115.06 «ЗІР».

 

Реінвестиція дивідендів звільнена від ПДФО, але не від військового збору

У цій ІПК контролери зробили важливі висновки щодо збільшення статутного капіталу за рахунок нарахованих дивідендів. Зважаючи на те, що дана операція не є рідкісною, усім платнкам варто взяти її до уваги. На нашу думку, озвучена фіскалами думка повністю відповідає нормам чинного законодавства.

Висновок №1: прибуток товариства може бути розподілений між його засновниками у вигляді дивідендів у порядку передбаченому ГКУ та статутом.

Висновок №2: нараховані дивіденди за рішенням засновників можуть бути спрямовані на збільшення статутного капіталу.

Висновок №3: дивіденди, що спрямовуються на збільшення статутного капіталу підприємства, у разі збереження пропорції часток, не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, на підставі пп.165.1.18 ПКУ, але є об’єктом оподаткування військовим збором, на підставі пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ.

Лист ДФСУ (ІПК) від 11.07.2017 р. N 1128/6/99-99-13-01-01-15/ІПК

 

Чи виникає ПДВ зобовязання у разі експорту раніше імпортованого товару

У відповідь на запит, фіскали в ІПК відповіли – якщо імпортований товар у подальшому вивозиться за межі митної території України в митному режимі експорту, то норми п. 198.5 ПКУ не застосовуються, оскільки вважається, що такі товари використані в оподатковуваних операціях.

Адже, у разі імпорту товару підставою для формування податкового кредиту є належним чином оформлена митна декларація. Причому право на податковий кредит виникає на дату оформленої митної декларації.

А нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду (п. 198.3 ПКУ).

Лист ДФСУ (ІПК) від 05.07.2017 р. N 1006/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

 

Доставка працівників на роботу – чи виникають ПДВ – наслідки

Контролери роз’яснили, що суми ПДВ, нараховані (сплачені) платником податку у зв’язку із забезпеченням працівників платника податку безоплатним перевезенням на роботу та з роботи, включаються до складу податкового кредиту за умови наявності відповідного документального підтвердження (податкові накладні / розрахунки коригування до таких податкових накладних, зареєстровані в ЄРПН, інші документи, передбачені пунктом 201.11 статті 201 ПКУ).

Якщо вартість зазначених товарів включається до складу витрат та, відповідно, до вартості товарів/послуг, операції з постачання яких є об’єктом оподаткування та пов’язані з отриманням доходів, такі товари/послуги визнаються такими, що призначаються для використання/використані в господарській діяльності, і додаткового нарахування податкових зобов’язань за правилами, встановленими пунктом 198.5 статті 198 ПКУ, не здійснюється.

Лист ДФСУ (ІПК) від 05.07.2017 р. N 971/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

 

Коли штрафу за несвоєчсну реєстрацію ПН не буде

На запитання у ЗІР-і : «Чи застосовується штраф, передбачений абзацом другим п. 120 прим. 1.2 ст. 120 прим. 1 Податкового кодексу України, до платника ПДВ, якщо з дати складання ним податкової накладної / розрахунку коригування до податкових накладних минуло 365 календарних днів?» фіскали надали «лояльну» відповідь.

Якщо з дати складання податкових накладних та/або розрахунків коригування минуло 365 календарних днів, то платник ПДВ не має права зареєструвати їх в ЄРПН, крім випадків зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН, передбачених п. 201.16 ст. 201 ПКУ, а тому штраф, передбачений абзацом другим п. 120 прим. 1.2 ст. 120 прим. 1 ПКУ, до нього не застосовується.

ЗІР 101.27

 

Уточнююча декларація з податку на прибуток – чи подавати повторно фінзвітність, якщо помилка не вплинула на її показники

У ЗІР-і фіскали зазначили, що у разі виявлення помилок у фінансовій звітності, яка є додатком ФЗ до Декларації, платник податків повинен подати разом з уточнюючою Декларацією виправлений додаток ФЗ до Декларації. При цьому відповідно до п. 46.4 ст. 46 ПКУ платник податків має подати доповнення до такої Декларації, складене за довільною формою, з поясненням проведених виправлень у фінансовій звітності.

ЗІР 102.23.02

 

Як заповнити видатковий касовий ордер, у разі видачі зарплати за платіжною відомістю

Контролери в ЗІР-і  висловили думку, щодо того, як заповнюється у видатковому касовому ордері поле “Видати” при виплаті заробітної плати з оформленням видаткової відомості.

На думку фіскалів, у разі видачі заробітної плати за видатковою відомістю касиром або іншою особою, на яку за письмовим наказом керівника покладаються обов’язки, установлені для касирів, у рядку “Видати” касового ордера, що оформляється на загальну суму проведених касових операцій (видачі готівки за видатковою відомістю), вказуються прізвище, ім’я, по батькові особи, відповідальної за здійснення вказаної господарської операції та правильність її оформлення.

ЗІР 109.15

 

Підбірку підготувала:

Кавин Мар’яна,

САР, СІРА, АССА DipIFR, IFA-внутрішній аудит

Директор компанії “Академія професійного бухгалтера”

X