fbpx
[get_banners]

Дайджест новин законодавства і практики за період з 03.07.2017 по 09.07.2017 РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

In: Дайджести новин законодавства і практики 10 Jul 2017 Tags: ,

Дайджест новин законодавства і практики

за період з 03.07.2017 по 09.07.2017

РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

 

Як обрати код для податкової накладної

при технічному обслуговуванні, ремонті техніки та постачанні комплектуючих

Податківці слушно роз’яснили, що у разі якщо згідно з умовами цивільно-правового договору вказані у зверненні комплектуючі включаються до складу вартості послуг з технічного обслуговування і ремонту техніки, то при складанні податкової накладної платник ПДВ повинен у графі 2 податкової накладної зазначити безпосередньо опис послуг з технічного обслуговування і ремонту техніки, що визначені у первинних документах, якими супроводжується їх постачання, а у графі 3.3 податкової накладної код послуги згідно з ДКПП, за яким класифікуються такі послуги.

У разі якщо згідно з умовами цивільно-правового договору вказані у зверненні комплектуючі не включаються до складу вартості послуг з технічного обслуговування і ремонту техніки, а постачаються окремо, то при складанні податкової накладної платник ПДВ повинен у графі 2 податкової накладної зазначити окремо опис (номенклатуру) комплектуючих та послуг з технічного обслуговування і ремонту техніки, що визначені у первинних документах, якими супроводжується їх постачання, а у графах 3.1 і 3.3 податкової накладної вказати код товару згідно з УКТ ЗЕД і код послуги згідно з ДКПП, за якими класифікуються такі комплектуючі та послуги.

Лист (ІПК) ДФСУ від 22.06.2017 р. N 784/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Подарунки з підприємницького рахунку членам родини- оподатковуються!

Податківці у З.І.Р- і висловили свою думку, з приводу подарунків членам сімї першого та другого ступеня споріднення. На їхню думку, доходи у вигляді подарованих грошових коштів, які перераховуються із рахунку фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, відкритого для здійснення підприємницької діяльності, на рахунок фізичної особи – члена сім’ї першого/другого ступеня споріднення, включаються до загального місячного оподатковуваного доходу такої фізичної особи та оподатковуються за ставкою, встановленою п. 167.1 ст. 167 ПКУ (18 відсотків).

Від себе додамо – нормами чинного Податкового кодексу, дійсно не передбачено виключень для подарунків рідним. Нагадаємо, що згідно пп. 14.1.263 ПКУ,  членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу, що регулює оподаткування податком з доходів фізичних осіб, – вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення є її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері  і з боку батька, онуки.

Тому, аби обдарувати рідного без податкових наслідків, рекомендуємо кошти із свого підприємницького рахунку перераховувати на свій рахунок, що відкритий для фізичної особи, а уже з цього картрахунку витрачати кошти на придбання подарунку рідному (сплативши за покупку через термінал, або ж знявши готівку з банкомату).

З.І.Р. Підкатегорія 103.02

Чи потрібен РРО при наданні доступу до контенту на сайті

На жаль, ми не можемо зробити остаточних висновків з відповіді наданої платнику податків на запит. Оскільки з листа не зовсім зрозуміло суть послуг та спосіб оплати за неї платника податку, що запитує.

Фіскали лише повторили часто повторювану тезу та свій висновок, що при здійсненні розрахунків за товари (послуги) суб’єкти господарювання зобов’язані відповідно до Закону N 265 застосовувати РРО, у тому числі у разі здійснення безготівкових розрахунків за допомогою платіжних карт Visa, MasterCard та інших із використанням мережі Інтернет. При цьому розрахункові документи при продажу товарів (послуг) через мережу Інтернет видаються у випадку їх безпосереднього надання споживачу. Водночас, якщо не визначено місце розрахунків, проведених на підставі рахунку у безготівковій формі при наданні доступу до контенту на сайті за допомогою мережі Інтернет, РРО не використовується.

Лист (ІПК) ДФСУ від 27.06.2017 р. N 844/6/99-99-14-05-01-15/ІПК

Право на амортизацію у ФОП-ів загальносистемників: фіскальне бачення від податківців

У відповідь на запит платника податків податківці висловили думку, з приводу права на амортизацію підприємцями – загальносистемниками. На їхню думку, таке право поширюється лише на ті основні засоби, що будуть придбані підприємцями з 1.1.2017 року.

А саме, фізична особа — підприємець на загальній системі оподаткування починаючи з 01.01.2017, має право (за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням його господарської діяльності, амортизаційні відрахування з вартості придбаних після 01.01.2017 основних засобів.

Лист (ІПК) ДФСУ від 29.06.2017 р. N 894/О/99-99-13-01-02-14/ІПК

ОСББ є платником ПДВ при постачанні власних послуг

Вкотре, фіскали висловили свою незмінну позицію щодо виникнення об’єкту оподаткування податком на додану вартість в ОСББ. На нашу думку, позиція не позбавлена здорового глузду на відповідає нормам чинного законодавства.

У листі – відповіді на запит платника зроблені такі висновки:

  1. В ОСББ відсутній об’єкт обкладення ПДВ за операціями з постачання води, теплової енергії, природного газу й електричної енергії, кошти за які власники жилих і нежилих приміщень перераховують безпосередньо на рахунки підприємств, організацій, які постачають такі товари/послуги, або перераховують на рахунок ОСББ для накопичення та наступного перерахунку підприємствам, організаціям, які постачають такі товари/послуги.
  2. В разі встановлення ОСББ для власників жилих і нежилих приміщень окремої плати за товари/послуги з перерахунку отриманих від таких власників коштів підприємствам, організаціям, що постачають воду, теплову енергію, природний газ та електричну енергію, у ОСББ виникає об’єкт обкладення ПДВ виходячи з вартості поставлених товарів/послуг.
  3. Операції з постачання ОСББ послуг з оренди допоміжних приміщень й іншого спільного майна багатоквартирного будинку обкладаються ПДВ у загальновстановленому порядку. Зокрема, у разі якщо постачальник постачає послуги з оренди майна багатоквартирного будинку (у т.ч. інженерного обладнання та мереж) отримувачу таких послуг, то операції з постачання таких послуг є об’єктом обкладення ПДВ.

Лист (ІПК) ДФСУ від 27.06.2017 р. N 851/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Суміщення посад відноситься до істотних умов трудового договору

На думку ВАСУ, суміщення посад є істотною умовою трудового договору. А це означає, що якщо суміщення посади відбулося за ініціативою роботодавця – в останнього виникає обов’язок повідомити працівника у письмовій формі за два місяця.

Адже згідно ст. 105 КЗпП працівникам, які виконують на тому ж підприємстві, в установі, організації поряд з своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника.

Таким чином, системний аналіз ч. 3 ст. 32 КзпП та ст. 105 КЗпП вказує про те, що суміщення професій віднесено до зміни істотних умов праці, що здійснюється роботодавцем із забезпеченням трудових прав працівника, зокрема і в частині повідомлення працівника про зазначений вид зміни істотних умов праці не пізніше ніж за два місяці.

Суди дійшли висновку про те, що за вказану бездіяльність згідно ч. 2 ст. 265 КЗпП встановлена відповідальність роботодавців у вигляді штрафу в розмірі 1 мінімальної заробітної плати.

Ухвала ВАСУ у справі № N К/800/20658/16

Нова декларація з податку на прибуток: уже за 1 –ше півріччя 2017 року

Про таку рекомендацію ДФС довела до відома платників податків на прибуток у своєму  листі ДФСУ від 30.06.2017 р.

Незважаючи на те, що першим звітним періодом для «квартальщиків» мав би стати звітний період – 9-ть місяців, а для тих, хто має «річний» звітний період – 2018 р. Саме такі звітні періоди випливають з норми 46.6 ПКУ. Нагадаємо, що зміни до форми декларації набрали чинності 9 червня 2017 року.

Незважаючи на те, що рекомендація фіскалів не відповідає нормам чинного законодавства, маємо саме той випадок, коли платникам податку такий висновок «на руку». Адже оновлена форма майже не змінилася по суті, натомість приведено у відповідність деякі косметичні правки та зміни до законодавства з 1 січня 2017 року.  І якщо прийняті з 1 січня 2017 року зміни до податку на прибуток торкнулися вашого підприємства, то заповнити декларацію за оновленою формою буде легше.

Лист ДФСУ від 30.06.2017 р. № 16989/7/99-99-15-02-01-17.

За яких умов при здачі нерухомого майна в оренду

спрощенець звільняється від сплати земельного податку

Фіскали роз’яснили, що фізична особа, яка здійснює господарську діяльність на спрощеній системі оподаткування як фізична особа – підприємець, звільняється від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку за наявності правовстановлюючих документів на земельну ділянку.

Відповідно до підпункту 297.1.4 пункту 297.1 статті 297 ПКУ платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої – третьої груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського виробництва.

У разі надання в оренду будівель, споруд або їх частин за договором оренди одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, з урахуванням прибудинкової території.

Таким чином, підприємець, який здійснює господарську діяльність на спрощеній системі оподаткування, звільняється від нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку у разі, якщо у договорі оренди нерухомого майна в обов’язковому порядку зазначається також і площа земельної ділянки, яка знаходиться під таким майном (з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території та вимог підпункту 291.5.3 пункту 291.5 статті 291 ПКУ).

Лист (ІПК) ДФСУ від 29.06.2017 р. N 900/П/99-99-13-03-01-14/ІПК

Наслідки повернення платнику єдиного податку 4-ої групи раніше виданої позики

Платник єдиного податку четвертої групи запитав у фіскалів про податкові наслідки отримання та повернення поворотної безвідсоткової фінансової допомоги фізичним та юридичним особам, наданої на значний (більш одного року) строк.

Об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди (п. 2921.1 ст. 2921 Кодексу).

На думку фіскалів, при визначенні у встановленому законодавством порядку поворотної фінансової допомоги доходом платника, зазначений дохід буде включатися до загального доходу платника єдиного податку четвертої групи при визначенні частки сільськогосподарського виробництва за попередній податковий (звітний) рік.

Нагадаємо, що згідно пп. 298.8.4 ПКУ, у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Лист (ІПК) ДФСУ від 27.06.2017 р. N 835/6/99-99-12-02-03-15/ІПК

Через кібер атаку строк реєстрації податкових накладних подовжено

Законопроект, яким передбачено доповнити підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ пунктом 42 передбачає: штрафні санкції, передбачені пунктом 120 прим. 1.1 статті 120 прим. 1 цього Кодексу, за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пунктом 201.10 статті 201 цього Кодексу, які були складені у період з 01 до 15 червня 2017 року, не застосовуються до платників податку на додану вартість, за умови якщо реєстрація таких податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних відбулася не пізніше 15 липня 2017 року.

Проект Закону схвалений КМУ на засіданні 4.07.2017 р.  Очікуємо набрання чинності.

Право на ПДВ – кредит у підприємця платника ПДВ

На цей раз, лояльна позиція від фіскалів. На їхню думку, фізична особа – підприємець, платник ПДВ, у якого виникає необхідність здійснення витрат, пов’язаних з придбанням запасних частин, акумуляторів, шин, автобусного скла, які в свою чергу призначаються для використання в господарській діяльності платника податків, має право віднести до складу податкового кредиту суми ПДВ, сплачені (нараховані) у зв’язку зі здійсненням таких витрат, за умови підтвердження зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними.

Лист (ІПК) ДФСУ від 27.06.2017 р. N 845/Ж/99-99-13-01-02-14/ІПК

Особливості перерахунку податку з доходів фізичних осіб

Фіскали в ІПК роз’яснили, що роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги (пп. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 ПКУ).

Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3 ст. 43 ПКУ).

Відповідно, податковий агент має право повернути або врахувати в рахунок сплати наступних платежів тільки ту суму надміру сплачених податків, яку було перераховано до бюджету понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Результати перерахунку податку на доходи фізичних осіб, відображаються у податковому розрахунку за формою N 1ДФ того періоду, в якому було проведено перерахунок. У разі зайво нарахованого (утриманого) податку та військового збору, у рядках 4 “Сума нарахованого податку” та 4а “Сума перерахованого податку” проставляється сума надміру утриманого податку зі знаком “мінус”.

Уточнюючий податковий розрахунок за формою N 1ДФ у цьому випадку не подається.

Лист (ІПК) ДФСУ від 21.06.2017 р. N 752/6/99-99-13-01-01-15/ІПК

Підбірку підготувала:

Кавин Мар’яна,

САР, СІРА, АССА DipIFR, IFA-внутрішній аудит

Директор компанії “Академія професійного бухгалтера”

X