Дайджест новин законодавства і практики за період з 13.07.2015 по 19.07.2015 РУБРИКА “ПОДАТКИ І ОБЛІК”

Posted by: In: Дайджести новин законодавства і практики 17 Aug 2015 Comments: 0

Австрію виключили із списку переліку держав, що відповідають критеріям ст.39.2.1.2

Відповідні зміни внесені до Розпорядження КМУ від 14.05.2015 року №449 та набирають чинності з 1 серпня 2015 року.

Розпорядження КМУ від 01.07.2015 р. №449

 

Очікуйте на чергові зміни в системі електронного адміністрування ПДВ

Законопроектом пропонується внести комплексні зміни до системи електронного адміністрування податку на додану вартість та запровадити відповідні положення з 1 липня 2015 року, а також пропонується внести зміни до оподаткування податком на додану вартість у сільськогосподарському секторі, скасувавши 1 січня 2016 року застосування спеціального режиму оподаткування для сільськогосподарських товаровиробників.

Законопроектом зокрема пропонується:

1) передбачити на 1 липня 2015 року „обнуління” суми податку на додану вартість, що розраховується по формулі і на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з одночасним автоматичним збільшенням контролюючим органом такої суми на:

– суми середньомісячного розміру податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних місяців/ 4 квартали (т.з. „овердрафт”);

– суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з податку на додану вартість станом на 01.07.2015;

– суми від’ємного значення, непогашеного станом на 01.07.2015;

– залишку коштів на електронному рахунку платника;

2) продовження строків реєстрації податкових накладних, складених в період з 01.07.2015 по 31.08.2015, в Єдиному реєстрі податкових накладних до 31 календарного дня (15 календарних днів у чинній нормі Кодексу);

3) відкриття сільськогосподарському підприємству додаткового рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, кошти, на якому враховуватимуться при обчисленні суми по формулі, на яку сільськогосподарське підприємство може зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні/розрахунки коригування та з якого автоматично протягом операційного дня перераховуватимуться Казначейством на спеціальні рахунки таких сільськогосподарських підприємств;

4) надання платнику податку інформації про рух коштів на його рахунку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;

5) скорочення реквізитів податкової накладної, які втратили актуальність у зв’язку із запровадженням системи електронного адміністрування податку на додану вартість (реквізити щодо місцезнаходження покупця/продавця та вид цивільно-правового договору);

6) надання можливості складання раз на місяць (в останній день місяця) зведених податкових накладних у разі здійснення постачання товарів (послуг), постачання яких має безперервний або ритмічний характер (як платникам так і неплатникам ПДВ);

7) продовження 3 180 днів до 365 днів строку, протягом якого платники податку мають право отриману податкову накладну та/або розрахунок коригування зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних включити до податкового кредиту;

8) продовження з 60 днів до 365 днів строку, протягом якого платники податку можуть подати скаргу на продавця/покупця товарів/послуг у разі порушення ним порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування;

9) визначення, що на кошти, які знаходяться на електронних рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не поширюється дія Закону України „Про виконавче провадження”, та зобов’язати знати арешт з коштів, на які такий арешт був накладений.

Законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартісті”  від 30.06.2015 року № 2173а. Прийнято 16.07.2015 р., готується на підпис президенту

 

Для ФОП-ів спрощенців – нова книга обліку та нарешті відредагована декларація

Мінфін затвердив наказом нову:

– книгу обліку доходів для платників єдиного податку першої, другої та третьої груп, які не є платниками податку на додану вартість та порядок її ведення

– книгу обліку доходів і витрат для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість та порядок її ведення.

Наказ Міністерства фінансів України № 579 від 19.06.2015 року.

форму податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця;

форму податкової декларації платника єдиного податку третьої групи  (юридичної особи);

форму податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи.

Наказ Міністерства фінансів України від 19.06.2015 року № 578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку». Готується до опублікування 28.07.2015 року

 

 

Продаж квитків на концертно-видовищні заходи без РРО

 Фіскали роз’яснили, що при продажу квитків на концертно-видовищні заходи РРО не потрібен.

Адже, у п. 4 ст. 9 Закону N 265 зазначено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів і на автомобільному транспорті з видачею талонів, квитанцій, квитків з нанесеними друкарським способом серією, номером, номінальною вартістю, а також при продажу білетів державних лотерей через електронну систему прийняття ставок, що контролюється у режимі реального часу центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та квитків на відвідування культурно-спортивних видовищних заходів.       

 Враховуючи викладене, неприбуткові установи (Палац дитячої творчості) можуть продавати квитки на концертно-видовищні заходи без застосування РРО.       

 Лист ДФСУ від 11.02.2015 р. № 2725/6/99-99-19-02-02-15.

 

Під час поліпшення основних засобів нарахування амортизації припиняється – думка ДФС

Фіскали зазначили, що на період консервації, поліпшення основних засобів відбувається припинення їх експлуатації. Відповідно, амортизація виробничих основних засобів, що перебувають на капітальному ремонті чи консервації, у податковому обліку не нараховується.

Лист ДФС від 02.06.2015 р. № 11385/6/99-99-19-02-02-15

 

Для обліку ПДВ на рахунках в СЕА Мінфін пропонує окремі бухрахунки

Мінфін запропонував введення таких нових рахунків:

«Субрахунок 315 «Спеціальні рахунки в національній валюті» призначений для обліку коштів на рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритому платнику податку в Казначействі, а також на інших спеціальних рахунках, відкритих у банку та/або органі Казначейства відповідно до законодавства, тощо.

Субрахунок 316 «Спеціальні рахунки в іноземній валюті» призначений для обліку коштів в іноземній валюті, що підлягають розподілу або додатковому попередньому контролю, у тому числі сум коштів в іноземній валюті, що підлягають обов’язковому продажу відповідно до законодавства.»;

до рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів»:

за дебетом рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів» з кредитом рахунку 91 «Загальновиробничі витрати»;

до рахунку 91 «Загальновиробничі витрати»:

за кредитом рахунку 91 «Загальновиробничі витрати» з дебетом рахунку 39 «Витрати майбутніх періодів».

Крім того, внесені зміни до ПСБО 25 та відтепер Спрощений звіт суб’єкта малого підприємництва (подається 1 раз в рік) подаватимуть юридичні особи платники єдиного податку (незалежно від їх величини) та юридичні особи, що відповідають критеріям мікропідприємництва ( критерії у статті 55 ГКУ).

       У тому ж наказі внесені зміни до ПСБО 7 та виключено норму пункту 14, яка дозволяла збільшувати первісну вартість основних засобів на суму витрат, пов’язаних з поліпшенням та ремонтом  об’єкта,  визначену  у порядку, встановленому податковим законодавством.

Наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку» від 18.06.2015  № 573. Готується до опублікування в офіційному віснику України 24.07.2015

 

Режим дії пільги по ПДВ щодо ліків та медвиробів, які призначені АТО

Фіскали роз’яснили застосування норми пункту 32 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України.

Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 27.05.2015р. № 544-р затвердив обсяги лікарських засобів та медичних виробів, на які поширюється тимчасовий режим звільнення від оподаткування ПДВ.        Розпорядження № 544-р набрало чинності з дня прийняття, а саме 27.05.2015р. Таким чином, до 26.05.2015р. (включно) операції з ввезення на митну територію України та постачання на митній території України лікарських засобів та медичних виробів, визначені пунктом 32 підрозділу 2 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України, підлягали оподаткуванню ПДВ у загальному порядку з нарахуванням податку за ставками, встановленими пунктом 193.1 статті 193 Податкового кодексу. З 27.05.2015р. і до завершення періоду проведення АТО та/або запровадження воєнного стану, операції з імпорту та продажу лікарських засобів та медичних виробів, що призначені для використання закладами охорони здоров’я та учасниками антитерористичної операції для надання медичної допомоги фізичним особам, які у період проведення АТО або запровадження воєнного стану зазнали ушкодження здоров’я, звільняються від оподаткування ПДВ.

Лист ДФСУ від 09.07.2015 року № 24879/7/99-99-19-03-02-17

 

З Урядом Ірландії ратифікований закон про уникнення подвійного оподаткування

15 липня Верховна Рада прийняла Закон, яким ратифікувала Конвенцію між Урядом України та Урядом Ірландії про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і доходи від відчуження майна та Протокол до неї, вчинені 19 квітня 2013 у м.Києві (законопроект № 0049). Ратифікація Конвенції та Протоколу спрямована на створення ефективної двосторонньої договірно-правової бази для уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи і доходи від відчуження майна у взаєминах між Україною та Ірландією.

Закон України № 0049 від 09.07.2015. Направлено на підпис президенту

 

Норми, що регулюють трансферне ціноутворення змінено

Законом внесені такі зміни:

  1. 1.Виключено норми, які застосовують правила трансферного ціноутворення при оподаткуванні податком на додану вартість;
  2. Збільшено з 20 до 50 млн. грн. обсяг контрольованих операцій з одним контрагентом, при досягненні якого платники податків зобов’язані подавати звіт про такі контрольовані операції центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;
  3.    Законодавчо закріплено необхідність визначення переліку товарів, які мають біржове котирування Кабінетом Міністрів України.
  4. Визначено, що “господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 – 39.2.1.3 і 39.2.1.5 підпункту 39.2.1 цього пункту Податкового кодексу, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

–       річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

–        обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік”.

  1.  Уточнено порядок взаємодії територіальних органів з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, у разі якщо такий територіальний орган виявив факти проведення платником контрольованих операцій, звіт про які не подано.
  2.  Зменшено штраф за недекларування контрольованих операцій – з п’яти до одного відсотка від суми не задекларованих у звіті контрольованих операцій та внесено технічну правку щодо визначення рівня рентабельності контрольованих операцій в умовах трансферного ціноутворення, визначення звичайної ціни тощо.

 Законом також встановлено, що “база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).        

Законопроект №1861 від 27.01.2015 року . Прийнято 15.07.2015 року. Готується на підпис президенту

 

Фіскали «врегульовують» оподаткування ФОП-ів загальносистемників

Орендна плата за землю до витрат не відноситься…

Аргументи фіскалів наступні

Орендна плата є обов’язковим платежем, що справляється у формі загальнодержавного податку та сплачується підприємцем-орендарем, який перебуває на загальній системі оподаткування, за користування земельною ділянкою державної і комунальної власності. Сплата податків та зборів (крім ЄСВ) не передбачена у переліку витрат підприємця. Цей перелік визначено у пункті 177.4 Податкового кодексу України. Тому суму орендної плати за землю до витрат підприємці не відносять.  

 У разі оренди земельної ділянки у юрособи або іншого підприємця та сплати відповідно до договору орендну плату підприємець має можливість включати до витрат суму орендного платежу на підставі документального підтвердження (договір оренди, квитанції тощо). Але за умови використання підприємцем цього майна у господарській діяльності. При цьому орендодавець на суму орендної плати збільшує свої доходи.

Лист ДФС від 21.04.2015 № 3701/М/99-99-17-02-02-14    

 

Вартість ліцензії не відносяться до витрат…

Аргументи фіскалів наступні

Оподаткування доходів, отриманих фізособою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 ПКУ. Відповідно до пп. 177.2 ПКУ, об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка в грошовій та негрошовій формах) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю.

 Пунктом 177.4 ПКУ визначено перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізособою-підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування

Зазначений перелік витрат не містить витрати на придбання ліцензій на здійснення господарської діяльності. А тому фізособи-підприємці, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, не мають права відносити до витрат суму платежу, сплачену за придбання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності. 

Лист ДФС від 23.04.2015 р. № 3755/П/99-99-17-02-02-14

 

Для турагента єдиним податком обкладається винагорода

Посилаючись на норму підпункту 292.4 ПКУ податківці висловили свою думку з приводу того, що доходом турагента – підприємця – платника єдиного податку, який надає послуги за агентським договором, буде розмір отриманої ним винагороди. Його фіксують у Книзі обліку доходів і витрат.

 Умови договору між туроператором і турагентом визначаються відповідно до загальних положень про агентський договір. За цим договором одна сторона (комерційний агент) зобов’язується надати послуги другій (суб’єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи посприяти у їх укладанні від імені цього суб’єкта і за його рахунок. Комерційний агент одержує агентську винагороду за посередницькі операції в розмірі, прописано в договорі

Лист ГУ ДФСУ в м. Києві від 06.05.15 р. № 1313/К/26-15-17-04-14

 

Поворотна фіндопомога при поверненні – до витрат ! Фіскали передумали…

         На запитання «Чи здійснюється коригування фінансового результату на суму поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку до 01.01.2015 від осіб, які не є платниками податку на прибуток або мають пільги з цього податку, у разі її повернення?» фіскали надали втішну та довгоочікувану для платників податку на

прибуток відповідь.

      Відповідно до п. 18 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ за операціями, по яких витрати для цілей оподаткування податком на прибуток до 1 січня 2015 року визначалися за датою перерахування коштів на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку, і станом на 1 січня у платника податку була наявна кредиторська заборгованість за такими операціями, при розрахунку об’єкта оподаткування сума коштів, що була перерахована на банківський рахунок або в касу контрагента платника податку після 1 січня 2015 року, зменшує фінансовий результат до оподаткування.
     Отже, починаючи з 01.01.2015 проводиться зменшення фінансового результату на суму поверненої поворотної фінансової допомоги, отриманої платником податку до 01.01.2015 від осіб, які не є платниками податку на прибуток або мають пільги з цього податку, та включеної до складу доходу при визначенні об’єкту оподаткування на прибуток до цієї дати.

 

ЗІР Підрубрика 102.08.06

 

Підбірку підготувала: Кавин М.

міжнародний сертифікований професійний бухгалтер

(CAP,CIPA, IFA-внутрішній аудит)

 Директор

ТОВ “Західна консалтингова група”

Sorry, the comment form is closed at this time.

Підписатись на наші новини

error: