fbpx
[get_banners]

Дайджест новин законодавства і практики за період з 11.05.2015 по 17.05.2015 РУБРИКА “КАДРИ І ПЕРСОНАЛ”

In: Дайджести новин законодавства і практики 18 Aug 2015

Верховна Рада України посилила соціальні гарантії при мобілізації

14 травня 2015 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо питань соціального захисту громадян України, які проходять військову службу під час особливого періоду» (законопроект № 2079 від 09.02.2015 року).

Законодавчим актом збільшена з 12 до 18 місяців тривалість гарантій щодо збереження місця роботи, посади і компенсації із бюджету середнього заробітку на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форми власності.

Законом також передбачена відстрочка від призову на строкову військову службу для продовження професійної діяльності педагогічним працівникам з повною вищою освітою, основним місцем праці яких є загальноосвітні навчальні заклади, за умови повного навантаження на займаній посаді – на весь період їх роботи по спеціальності.

Законопроект № 2079 від 09.02.2015 року

 

З 14 травня від мобілізації звільнені батьки дітей-інвалідів

З 14 травня 2015 року набрав чинності Закон України № 339-VIII «Про внесення зміни до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо посилення захисту прав дітей-інвалідів» від 21 квітня 2015 року.

Законом передбачено, що відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається жінкам та чоловікам, на утриманні яких перебуває дитина – інвалід підгрупи А віком до 18 років.

Прийняття закону було зумовлено необхідністю посилення захисту прав дітей-інвалідів підгрупи А, батьки яких підпадають під дію закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» шляхом внесення змін до низки статей зазначених законів.

Проект Закону України був ініційований за результатами узагальнення телефонних звернень до Національної дитячої «гарячої лінії» (0-800-500-225) від сімей, в яких виховуються діти-інваліди до 18 років в яких батьки були мобілізовані на початку 2015 року до лав Національної гвардії України, залишивши дітей та сім’ю в складній ситуації.

Закон України № 339-VIII «Про внесення зміни до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо посилення захисту прав дітей-інвалідів» від 21 квітня 2015 року

 

Дітям учасників АТО та переселенців нададуть пільги для отримання освіти

Верховною Радою України 14 травня 2015 року було прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти» (законопроект № 2105 від 11 лютого 2015 року).

Законом, зокрема, передбачено, що держава забезпечує вказаним дітям (у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах – до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах.

Така державна цільова підтримка надається у формі:

–      повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;

–      пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;

–      соціальної стипендії;

–      безоплатного забезпечення підручниками;

–      безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;

–      безоплатного проживання в гуртожитку;

–      інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України

Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України.

Повідомлення Інформаційного управління апарату Верховної Ради України від 14.05.2015, законопроект № 2105 від 11.02.2015 року

 

У випадку працевлаштування виплата допомоги на дитину припиняється

Міністерство соціальної політики у листі № 357/5/75-15 від 09.04.2015 року надало роз’яснення щодо виплати допомоги по догляду за дитиною.

Свою позицію Мінсоцполітики аргументує наступним чином. Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” із 1 липня 2014 р. об’єднано допомогу при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в один вид допомоги та встановлено фіксований розмір допомоги при народженні дитини.

Постановою Кабміну України від 25.06.2014 р. N 208 “Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми” передбачено продовження виплати допомоги особам, у яких закінчився строк виплати допомоги при народженні першої дитини. Зокрема, для осіб, у яких закінчився строк виплати допомоги при народженні першої дитини, яка виплачується 24 місяці, на наступних 12 місяців призначається допомога до досягнення дитиною 3-річного віку в розмірі 130 грн. Це дозволяє зберегти право на зарахування часу догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку до трудового стажу.

За осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу до досягнення нею 3-річного віку та/або допомогу при народженні дитини відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 р. N 335 “Про внесення змін до Порядку нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб”, передбачена сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до Закону України від 15.01.2015 р. N 120-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих положень соціальної політики” із ст. 179 КЗпП України та ст. 18 Закону України “Про відпустки” виключено положення про те, що за особами, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною і працюють на умовах неповного робочого часу, зберігається право на допомогу до досягнення дитиною трирічного віку.

Враховуючи наведені законодавчі обґрунтування, Мінсоцполітики стверджує, що у разі працевлаштування отримувача (або виходу на роботу, в тому числі на умовах неповного робочого часу або вдома) виплата допомоги у розмірі 130 грн. припиняється.

 Лист Міністерства соціальної політики України № 357/5/75-15 від 09.04.2015 року

 

Для людей з інвалідністю розширять можливості отримання пільг

На засіданні 14 травня 2015 року Кабінет міністрів України схвалив законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту інвалідів, які не мають права на призначення пенсії чи соціальної допомоги».

Зокрема, такі законодавчі зміни розроблені для вирішення питання видачі особі, якій установлена інвалідність та яка не володіє правом на призначення пенсії чи державних соціальних допомог, довідки, на підставі якої їй будуть надаватися пільги, передбачені чинним законодавством України для громадян з інвалідністю.

Заплановано, що пільги надаватимуться на підставі довідки, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчим органом міської ради за місцем проживання. В самому документі буде вказуватись прізвище, ім’я, по батькові, група та причина інвалідності

Оголошено, що реалізація положень Закону не потребуватиме видатків з державного бюджету.

Повідомлення Департаменту інформації та комунікації з громадськістю Секретаріату КМУ від 14.05.2015 року

 

Підбірку підготувала: 

Христина Іващишин, юрист компанії “Західна консалтингова група”

X